Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 05.03.2023 01:55

Raphael napisał(a):@ziemniak, czy trasę Częstochowa-Loutra chcesz zrobić na raz? Kierowca jeden, czy więcej?


Tak, chcę zrobić na raz. Kierowca jeden plus poczucie komfortu, bo obok żona - kierowca drugi (doświadczony i jedyny z którym nie boje się jeździć autem gdy nie ja prowadzę). Do tego auto z aktywnym tempomatem i z aktywnym asystentem pasa ruchu. Przy dobrych warunkach można spać i jechać, a na poważnie to daje duży komfort gdy wiesz, że z tyłu siedzi dwójka urwisów dla których zrobiłbyś wszystko. Ogólnie uwielbiam jazdę nocą, spokój na drodze i na pokładzie. Oby nie zapeszyć, ale nocne przejazdy i brak snu mam opanowany - nie takie km w ciągu doby wykręcałem. W razie czego mam obok żonę. W 2018 roku jechaliśmy busem do Splitu, ja drugą noc bez snu nad ranem nie dawałem już rady (2/3 autostrady w Chorwacji było zamknięte), zmiana za kółkiem i ostatnie 200 km do Splitu żona, oczywiście ja też nie spałem, bo najbardziej spać się chce za kółkiem.

Raphael napisał(a):Serbia to prawie cały czas autostrada, a Macedonia Płn. cały czas produkt autostradopodobny. Granica SRB/NMK i NMK/GR może być różnie, przynajmniej na głównych przejściach, ale na pewno dużo mniejszy problem niż HU/SRB. Ja NMK/GR przekraczałem bocznym przejściem (V.22), w Stari Dojran - bez czekania.


Nastawiam się na przejście w Dojran. Pół godziny wcześniej sprawdzę na mapach jak sytuacja na obu przejściach. Największy problem jest taki, że o ile targ w Rosoman jest 24h to gorzej aby kupić jakieś piwo i artykuły spożywcze, bo do granicy z Grecją mam nadzieję dojechać przed 6 rano.

Raphael napisał(a):Robiłem w zeszłym roku podobną trasę do Twoich planów, generalnie podpisuję się pod nią. Różnica jest taka, ze ja trasę mocno nasyciłem zwiedzaniem po drodze i zanim dojechałem na Kassandrę, miałem 3 noclegi.


Niestety typowe zwiedzanie odpada. Takie wycieczki robiliśmy sobie do 2015 roku gdzie ponad 3 tygodnie potrafiliśmy jeździć po Europie i zrobić ok. 10 tys. km w tym czasie. Z dziećmi priorytety się zmieniły, choć w zeszłym roku dali radę. Wyjechaliśmy w nocy, rano oceanarium w Budapeszcie, potem zwiedzanie Szekszárd i obiad, wieczór w Osijek, o 22 Sarajewo i krótki nocleg po czym o 3 ruszamy dalej, piramidy obok Foca, poranne śniadanie w kanionie Piva, Monaster Ostrog i przed południem meldujemy się w Petrovac w Czarnogórze.

Raphael napisał(a):Jaką trasę chcesz obrać z Halki do Albanii?


Dwa warianty mam. Pierwszy to autostradą do Igumenitsy i przejście w Mavromati. Drugi to przejście Kakavia. Bez internetu i opinii innych wybrałbym drugi wariant, ale kilka osób polecało mi pierwszy. W 2010 roku sam z niego korzystałem.

Raphael napisał(a):Co do paliwa, w Macedonii Płn. zdecydowanie tańsze niż w Albani, Jakościowo też zdecydowanie lepsze. Z okolic Loutry będziesz zadowolony. Co do FKK w Grecji, jak nie będzie tłoku, to nie powinno być problemu.


W Albani i tak będę musiał zatankować, bo jeśli zatankuje w MKD to przez Grecję akurat wyjdzie 4/5 baku. Później nad jeziorem Ochrydzkim planujemy zatrzymać się po stronie albańskiej, bo znaleźliśmy fajne miejsce. Jednak strona macedońska bardziej zachęca pod względem cen oraz dostępności sklepów i restauracji plus paliwo. Najgorszy powrót, bo z jeziora średnio już nam się widzi powrót na raz.

Odnośnie FKK to już trochę nam się udało dowiedzieć, jednak nam zależy na spokoju, braku towarzystwa. Typowe FKK to nie nasz klimat. Nam chodzi o spokój i swobodę, wystarczą nam wrzaski naszych dzieci. Jak jesteśmy w Chorwacji to zazwyczaj gospodarze dziwią się, bo do 9 rano wyjeżdżamy, a pojawiamy się wieczorem, albo w nocy w zależności czy robimy grilla czy wybraliśmy kolację w restauracji. Cały dzień to plażowanie, najlepiej w 'prywatnej' zatoczce i w ciągu dnia podgrzanie obiadu aby nigdzie się nie ruszać.

Dziękuje za podpowiedzi i czekam na więcej :papa:
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 05.03.2023 18:29

Kuba, piwo możesz kupić niedaleko od bazaru w Rosoman - https://goo.gl/maps/WFPGcJFAosdfANmo9, drugim miejscem o ile będziesz jechał na główne przejście to w miejscowości Gevgelija, po zjeździe z autostrady masz market S53 - https://goo.gl/maps/u4VkZa2CmBtK1jPGA. W obydwu przypadkach korzystałem. A jeżeli jechałbyś na boczne przejście na Dojran, tam też są sklepy.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 05.03.2023 19:49

Ten drugi od 6 rano, więc już nie jest źle. Najlepiej żeby był tak jak bazar czynny 24h. W Dojran tankujesz na OKTA na samej granicy? Jak z zakupami na tej stacji?
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 05.03.2023 20:01

Tankowałem na tej OKTA w S. Dojran. Szczerze mówiąc, nie przyglądałem się jakoś wnętrzu, ale raczej stacja jak stacja tj. z zakupami nie zaszalejesz - mały wybór i ceny chyba niefajne... ale zaraz, zaraz, jeśli tylko o piwo chodzi, to jedziesz do Grecji, tam też mają, a wino to nawet lepsze niż piwo.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.03.2023 20:29

ziemniak napisał(a):bo do granicy z Grecją mam nadzieję dojechać przed 6 rano.
Wg mnie złe założenie. Jeśli planujesz być na Roszke o 23 (a tak pisałeś), to do granicy greckiej masz 780 km. Czystej jazdy min. 8 h, a po drodze jeszcze jedna granica. A gdzie jakiś postój? Przecież na odcinku prawie 800 km na pewno trzeba choć raz się zatrzymać, nawet ze względu na konieczność skorzystania z toalety, nie mówiąc już o jakimś rozsądku, wyprostować się, dać chwilę oczom odpocząć. Przemierzam Serbię nocą i jest to dość nudny i męczący odcinek, a z prędkością nie poszalejesz, bo sporo suszarek, a na autostradzie jest odcinkowy pomiar prędkości.

W Dorjan market jest przed tym dużym parkingiem: https://www.google.com/maps/place/Grani ... 11b8tcpbz0
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 05.03.2023 20:58

Czy te dwie lokalizacje polecanej w kilku miejscach restauracji Fuk - Tak, to błąd na mapie, czy są dwie, choć zdjęcia z zewnątrz lokalu są takie same? - https://goo.gl/maps/bMRemUhmevPwKHbw6
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 05.03.2023 21:24

Coś zeżarło jeden mój post...

Z tym piwem to takie czyste moje 'zdzierstwo', a na wakacjach pije je w słusznych ilościach. Nie chcę robić dramatu, ale jeśli mogę kupić piwo w MKD tańsze i lepsze to jestem za. Muszę pamiętać też, że bagażnik nie jest z gumy (mondeo mk5 kombi), a sam ponton sporo miejsca zajmuje.

Licząc 780 km i zakładając maksymalną prędkość liczyłem na szybsze dotarcie do granic Grecji. Jednak biorąc pod uwagę zakupy i tankowanie, przekroczenie granicy o 7 rano biorę w ciemno. Na miejscu wtedy jestem 9-10. Idealnie aby rozpocząć plażowanie. Dla mnie 1-2 piwa, pół godziny snu i jestem niczym wesoły Romek.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.03.2023 21:43

7 :roll: wg mnie najwcześniej 7:30, jeśli 23 wjedziesz do Serbii, a nie dojedziesz do Roszke (to nie to samo, nawet jak są 4 auta przed Tobą to min 15 min stania, Węgrzy nawet na wyjeździe są dość dokładni w kontrolach, łącznie z zaglądaniem do bagaznika czy sprawdzając samochód od spodu). Max. prędkość w Serbii to 130, w Macedonii na autostradach też są ograniczenia, a jak zjedziesz na Dorjan to prędkość spada miejscami do 50ciu... No i na zakupach, popatrzeniu na jezioro (warto) chwila też zejdzie...
Kolejna sprawa zapominasz o zmianie czasu, czyli z Macedonii wyjeżdżasz o 7:30, a w Grecji jesteś o 8:30:01 :lol: Po Kasaandrze też nie pojedziesz nie wiadomo jak szybko. Droga z licznymi zakrętami, z górki i pod górkę... Jak będziesz o 11 w Loutra to będzie dobrze.

Wg mnie bardzo optymistycznie liczysz czas, bez uwzględniania żadnych postojów na postój, kawę, tankowanie i zakładasz przekroczenie granic z marszu...
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 05.03.2023 21:48

Ździerstwo, nie ździerstwo, też tak robię, tańsze i lepsze. Bywało, że i "Perełka" jechała na grecką ziemię..., a gdy "zapasy" się kończyły lub był pobyt w restauracji to Amstel, Fix, Vergina, Mythos czy Alfa nie są mi obce. Ja mam Smax i akurat kajak wsadzam między siedzenia, dzieciakowi nogi w foteliku nie zwisają :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.03.2023 21:52

Dobrze masz, że dzieciak ma jeszcze krótkie nogi :lol:
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 05.03.2023 22:28

piekara114 o zmianie czasu nie pomyślałem.

Odnośnie wakacji i piwa to moje ulubione zdjęcie (sierpień 2020 roku):

Obrazek
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 05.03.2023 22:30

piekara114 napisał(a):Dobrze masz, że dzieciak ma jeszcze krótkie nogi :lol:

Bo starszy już z nami nie jeździ :wink:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 06.03.2023 14:03

ziemniak napisał(a):Licząc 780 km i zakładając maksymalną prędkość liczyłem na szybsze dotarcie do granic Grecji. Jednak biorąc pod uwagę zakupy i tankowanie, przekroczenie granicy o 7 rano biorę w ciemno. ...


Z Gyor (Węgry) do Evzoni (GR) mam jakieś 1050 km

Jadę zawsze w okolicach limitu a ten jest zazwyczaj 130 Węgry czy 120
Jadę 5 km poniżej limitu ale i tak średnią liczę około 100 km/h czyli tyle ile setek km tyle godzin.

Czyli w.w. trasę estymuję na 13-14 godzin (tankowanie/obiad/granice/zmiana czasu w przód o godz)
Jak wyjedziemy o 8smej to mam nadzieję być na 22ga

Udaje się w czerwcu/wrześniu w sezonie NIE. W sezonie zmęczony granicami nocowałem w NISZ koło 20-stej
Może na północ bym dojechał (Evzoni) ale nie miałem ochoty ani motywacji
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 06.03.2023 17:52

niuniek napisał(a):Czy te dwie lokalizacje polecanej w kilku miejscach restauracji Fuk - Tak, to błąd na mapie, czy są dwie, choć zdjęcia z zewnątrz lokalu są takie same? - https://goo.gl/maps/bMRemUhmevPwKHbw6

Restauracja jest w płn. części tej trasy. Ta miejscówka na płd. to jakaś ściema.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 06.03.2023 20:30

Raphael napisał(a):Restauracja jest w płn. części tej trasy. Ta miejscówka na płd. to jakaś ściema.


Dzięki, tak myślałem, że coś tu nie gra.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 343
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone