Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Grecja

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.12.2022 19:27

Na północy Grecji to mogę Ci polecić tam, gdzie byłam.
1. Sivota (lub większa Parga) - klimat trochę jak w Cro, bo wysepki przy brzegu, plaże białe otoczaki, ale też i piaszczyste znajdziesz, fajne miejsce na sup, kajak czy małą motorówkę. Popołudniu (po 14) też pojawiają się fale (ten sam wiatr co na zachodzie Lefkady), ale tu jesteś osłonięty końcówką Korfu, więc duże i silne to one nie są. Fajna baza do zwiedzenia Zagori, Epiru, po drodze Meteory, rejs na Paxos i Antipaxos czy jednodniowy wypad do Albanii.

2. Sarti - dookoła różnorodne plaże: skały, żwirek, piasek i z widokiem na niedostępną Górę Athos . Ze zwiedzaniem kiepsko, ale można wybrać się na rejs statkiem wzdłuż niedostępnego dla ludzi półwyspu Athos. Zobacz moją relację Grecja leniwie... - to był mój debiut w Grecji w 2016 r. i tak mnie wciągnęło, że od tej pory byłam już 10 razy :D

3. Kassandra, zachidnie wybrzeże - spokój i bez wielkiej komercja, przeciwieństwo wschodniego wybrzeża. Ze zwiedzaniem też średnio, ale coś się znajdzie. I jest płasko, więc szybko można wyjechać z półwyspu (przeciwieństwo Sarti).

4. Nea Vrasna i okolica - dużo dzikich plaż, super warunki na sup, kajak. Byłam w tym roku ze szwagrem i jego dziećmi (7+10). Zachwyceni, a jechali sceptycznie nastawieni i na końcu pobytu oznajmili, że w przyszłym roku jadą z nami bez względu na to jakie miejsce w Grecji wybierzemy. W okolicy jest kilka miejsc wartych odwiedzenia:Kavala, Seres, starożytne Filippi, Stagira.
garciu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 02.04.2008
Dojazd samochodem na Lefkadę

Nieprzeczytany postnapisał(a) garciu » 28.12.2022 09:59

Dzień dobry Cromaniacy. Podajcie proszę jakiś link do tematu. Słabo mi to wyszukiwanie wychodzi

Pozdrawiam,
Tomek
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 28.12.2022 10:44

Już jesteś w wątku o Grecji.
Poza nim masz do dyspozycji wyszukiwarkę ( w prawym, górnym rogu forum)
Wpisujesz tam "Lefkada" i masz czytania do maja
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.12.2022 11:02

Jest kilka relacji z dojazdu na Lefkadę i tam będzie opisana trasa. Bo jechać możesz różnie:
- przez Chorwację - Czarnogórę - Albanię
- cały czas przez kraje UE: Węgry-Rumunia-Bułgaria (tu przejazd w odwrotną stronę)
- i najbardziej standardową drogą, czyli Skopje-Lefkada

Wariat 3 możesz wybrać przejazd (podaję odcinek od Skopje do Lefkady, wcześniej to już indywidualna sprawa skąd się jedzie):
A. przejściem autostradowym i liczyć się z kolejką na granicy MKD/GR https://www.google.com/maps/dir/Skopje+ ... 066464!3e0

B. przejazd bocznym przejściem w Dorjan i trochę bocznych dróg (kolejki są sporadycznie, a przed samą granicą tankujesz tanie paliwo i robisz tanie zakupy, a wcześniej mega tanie owoce), osobiście bardzo lubię to przejście, zwłaszcza, ze nad jeziorem robię sobie pauzę: https://www.google.com/maps/dir/Skopje+ ... 63!3e0!5i1

C. przejazd bocznym przejściem w Niki (po drodze możesz zwiedzić fajny punkt archeologiczny w Bitoli, warto) https://www.google.com/maps/dir/Skopje+ ... 63!3e0!5i1 Ten wariant możesz też zmodyfikować o postój (zwiedzanie czy nocleg) nad Jeziorem Ochrydzkim (Ochryda super, polecam)


Osobiście jak myślałam przez chwilę o Lefkadzie na przyszły rok to brałam pod uwagę wariant 3.C.2.

A skąd pomysł na Lefkadę?
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 30.12.2022 00:45

hej, czy ktoś się orientuje czy wypożyczonym w Grecji samochodem można śmignąć poza granicę Grecji - konkretnie to Ochryda właśnie, z racji pobytu w Platamonas w sierpniu tak się zastanawiam nad takim skokiem.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2022 12:20

Zależy od wypożyczalni i regulaminu. A te są różne. Niektóre nie pozwalają na wyjazd poza granice kraju (a niektóre np na przewóz samochodu na wyspy) , inne pozwalają, ale OC nie działa, inne nie mają ograniczeń byle w UE. Macedonia/Albania poza UE, więc lepiej się dokładnie dopytać, zwłaszcza w kwestii ubezpieczenia OC i rozszerzonego. W Macedonii Północnej trzeba mieć zielona kartę i sprawdzają to na granicy.
Nie pozostaje Ci nic innego jak dokładnie się w wypożyczalniach dopytywać i lepiej mieć ewentualne zgody na piśmie.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 30.12.2022 22:05

piekara114 napisał(a):,,,,,,,,,,,,
W Macedonii Północnej trzeba mieć zielona kartę i sprawdzają to na granicy.
,,,,,,,,,,,


taka ciekawostka ,
wracając w wrześniu z Gr na granicy strażnik
chciał dokumenty no i oczywiście zieloną kartę
(która od bodaj dwóch lat jest biała :wink: i bodaj od tego nie trzeba jej miec )
strażnik mówi że "chce zieloną kartę"
na co ja mu odpowiadam że "to jest zielona karta",
spojżał na mnie z politowaniem i pozwolił jechać, :wink:

wszystkim ,
HNY
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2022 22:10

Jakoś od lipca 2021 ZK jest biała, ale MKD w dalszym ciągu ZK wymaga. Można też oczywiście na granicy ją kupić, przynajmniej na dużych przejściach.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 30.12.2022 22:18

no wymaga,choć zgodnie z przepisami już jej mieć nie trzeba,
ale ja tam wolę ją mieć niż
tłumaczyć się na granicy ,tym bardziej
że angielski i tym bardziej macedoński
są dla mnie językami "obcymi", :wink:
piekara,
wszystkiego dobrego w Nowym Roku ,
udanych podróży ,
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2022 22:20

A gdzie znalazłeś przepisy, że nie trzeba mieć ZK? Bo ja przed wyjazdem lipcowym kontaktowałam się z Ambasadą oraz Polkami z MKD i wszyscy mi potwierdzili, że trzeba mieć.

Dziękuję. Dla Ciebie też najlepszego na NR i szerokich dróg wakacyjnych.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 30.12.2022 22:41

kurcze,
wydaje mi się że na początku września gdzieś to wyczytałem,
ale może się mylę ,może to chodziło o BiH albo o Czarnogórę ?,
nie do końca wtedy wiedziałem gdzie mnie poniesie, :wink:
ale jeśli bym coś znalazł(ale to już w przyszłym roku :wink: )
to Ci podeślę,

jeszcze raz wszystkiego Naj,,,,,,
adamosos
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 25.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamosos » 30.12.2022 23:13

czyli będziemy improwizować ;) dzięki za info.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 01.01.2023 20:26

piekara114 napisał(a):A gdzie znalazłeś przepisy, że nie trzeba mieć ZK? Bo ja przed wyjazdem lipcowym kontaktowałam się z Ambasadą oraz Polkami z MKD i wszyscy mi potwierdzili, że trzeba mieć.
,,,,,,,,,,,,,,


miałaś racje ,
coś mi się pomyliło,
do Macedoni ZK trzeba mieć,

HNY
TosiaTosia
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 21.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) TosiaTosia » 02.01.2023 20:28

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku dla wszystkich Cromaniaków :)
Może ktoś wie, gdzie mogę znaleźć aktualny na ten rok rozkład promów z Vasiliki i Nidri na Kefalonię?
Nie mogę znaleźć nic aktualnego, a potrzebny mi na końcówkę czerwca, bo rezerwacje trzeba domykać...
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 03.01.2023 10:36

Chyba będzie dopiero w kwietniu.
Ale na Vasiliki bym nie liczył. Od kliku lat nie pływają, remontują port ale coś końca nie widać.
Dwa razy byliśmy i liczyliśmy na to połączenie.

Edit

Chyba jednak ruszy od tego roku i nawet sa podane godziny choć zakres tylko 2 tyg więc pozostaje wątpliwość czy tylko w tych datach będzie pływać ?


https://vasiliki.eu/news/ferry-to-kefalonia-departs-again-from-vasiliki.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Grecja - strona 339
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone