Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie konkretnie kupić winietę

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 01.06.2021 11:25

KrzychuZiom napisał(a):A na granicy ? Czy lepiej na 1 stacji ?

Nie wiem którą drogą sie wybierasz, ale ja kupuję tutaj
https://www.google.com/maps/place/Roadh ... 16.6398746
BMC
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 23.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) BMC » 01.06.2021 11:36

Witajcie,
ja w tym roku Czechy i Austria - online ;)
a Słowenia, gdzieś na stacji benzynowej za Wiedniem - w nominalnej cenie.
pozdrav
eirik
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 14.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) eirik » 01.06.2021 11:40

Słoweńską można kupić na stacji Petrol tuż za granicą - mam na myśli Spielfeld/Sentilj. Mają tam też bardzo dobrą kawę z automatu ;-)
Oczywiście, cena jest identyczna, jak w Austrii.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 01.06.2021 18:26

Jedziesz na wakacje? Uważaj na winiety!

1 czerwca wyznacza początek sezonu wakacyjnego. Po długich miesiącach izolacji wielu z nas uda się wreszcie na wytęskniony wypoczynek. Trasy naszych podróży często prowadzić będą za granicą. Takie wyjazdy wiążą się jednak z pewnymi zagrożeniami.

"Rzeczpospolita" ostrzega właśnie kierowców, którzy wybierają się na Węgry, by zwracać szczególną uwagę na dane podawane w czasie zakupu lokalnych winiet autostradowych. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) wpływa coraz więcej skarg od klientów, którzy otrzymują wezwania do zapłaty kary. Nadawcą jest niemiecka firma windykacyjna, która współpracuje z zarządcą węgierskich autostrad.

Kara - a ściślej - opłata dodatkowa jest kilkukrotnie wyższa niż koszt samej winiety i - w zależności od pojazdu (masy i liczba osi) - przekraczać może 1,4 tys. złotych. W przypadku samochodu osobowego kwota przekracza 1 tys. zł. Zdaniem węgierskiego ECK źródłem kłopotów są z reguły sprzedawcy winiet (można je kupić chociażby na stacji benzynowej), którzy błędnie interpretują dane pojazdu i wprowadzają do systemu złe informacje. Biorąc pod uwagę barierę językową i pośpiech, o taką pomyłkę nietrudno.

Kierowcom, którzy - chociażby w drodze do Chorwacji - planują w najbliższej przyszłości korzystać z węgierskiej sieci autostrad polecamy kupno winiety on-line. To zdecydowanie najwygodniejsza i najpewniejsza forma wniesienia opłaty za korzystanie z lokalnych dróg. Węgierski system poboru opłat drogowych jest w pełni automatyczny i działa w oparciu o rozbudowaną sieć kamer skanujących numery rejestracyjne pojazdów. Dzięki temu winiety kupionej on-line nie trzeba nawet drukować - dane naszego pojazdu zapisywane są w bazie danych połączonej z systemem kontroli płatności.

Decydując się na tradycyjną formę zakupu - np. na stacji benzynowej przy autostradzie - warto pamiętać, że na wykupienie winiety mamy maksymalnie jedną godzinę od momentu wjechania na płatną drogę. Kupując winietę po przekroczeniu limitu czasowego do jej ceny doliczona zostanie wspomniana opłata dodatkowa!
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 01.06.2021 19:12

Żaden argument nie przekona. Zawsze będą tacy, którzy zamiast kupić winietę online w minutę, czy to w domu, czy telefonem kilometr przed granicą, będą stać w ogonku na stacji benzynowej, wymachując rękoma i tłumacząc sprzedawcy za ile, na ile i dla kogo ;)
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 05.06.2021 16:24

Ja podobnie jak kolega wyżej, w tym roku winiety elektroniczne na Czechy i Austrię (już zakupiłem z wyprzedzeniem, ze względu regulaminowe 18 dni karencji), a słoweńską, na trasie - jak zawsze na ostatnim Shellu w Austrii :)
mariusz997
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 11.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz997 » 06.06.2021 21:14

Witam
Mam pytanie odnośnie winiety online na Austrię - jeśli powiedzmy wyjazd nie jest do końca pewny 18 dni wcześniej a chcemy kupić winietę online i nie mamy działalności. Kupujemy winietę dzień wcześniej, zaznaczamy opcję "przedsiębiorca" i jedziemy. Czy jest opcja, że jakiś nadgorliwy funkcjonariusz zacznie sprawdzać "naszą działalność" i w związku z tym możemy mieć jakieś problemy? Czy raczej chodzi tylko i wyłącznie o rezygnację z opcji zwrotu a najważniejsze jest to żeby winieta była opłacona?
Pozdrawiam
Mariusz
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7946
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 06.06.2021 21:22

mariusz997 napisał(a):Witam
Mam pytanie odnośnie winiety online na Austrię - jeśli powiedzmy wyjazd nie jest do końca pewny 18 dni wcześniej a chcemy kupić winietę online i nie mamy działalności. Kupujemy winietę dzień wcześniej, zaznaczamy opcję "przedsiębiorca" i jedziemy. Czy jest opcja, że jakiś nadgorliwy funkcjonariusz zacznie sprawdzać "naszą działalność" i w związku z tym możemy mieć jakieś problemy? Czy raczej chodzi tylko i wyłącznie o rezygnację z opcji zwrotu a najważniejsze jest to żeby winieta była opłacona?
Pozdrawiam
Mariusz

Raczej nie powinno być problemu, według mnie bardziej chodzi o opcję zwrotu.
Ps. Wczoraj szwagier jechał do Chorwacji, a że był to wyjazd spontaniczny to kupował winietę austriacką jako przedsiębiorca :papa:
Jozzy22
Croentuzjasta
Posty: 402
Dołączył(a): 11.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jozzy22 » 06.06.2021 21:45

amal napisał(a):Witam!
jestem tu nowy wiec prosze o troszke wyrozumiałosci:). 12.06 wyjezdzam na Chorwacje jade od Krakowa, gdzie najlepiej kupic winiete Slowacka?. Przed Chyznym jest taka mzliwosc jadac tamta drogą? lub w Cieszynie jezeli bym sie zdecydowal na ta droge i czy mozna tam tez kupic odrazu winiete na Węgry?. Dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam.


P.S
jezeli ktos chce sie przyłaczyc do jazdy, wiadomo w kupie siła :) :D

Ostatnia stacja po prawej stronie przed granicą w Chyżnem. Wchodzisz,mówisz jaką winiete chcesz,płacisz i już załatwione
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3432
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 07.06.2021 08:07

Jozzy22 napisał(a):
amal napisał(a):Witam!
jestem tu nowy wiec prosze o troszke wyrozumiałosci:). 12.06 wyjezdzam na Chorwacje jade od Krakowa, gdzie najlepiej kupic winiete Slowacka?. Przed Chyznym jest taka mzliwosc jadac tamta drogą? lub w Cieszynie jezeli bym sie zdecydowal na ta droge i czy mozna tam tez kupic odrazu winiete na Węgry?. Dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam.


P.S
jezeli ktos chce sie przyłaczyc do jazdy, wiadomo w kupie siła :) :D

Ostatnia stacja po prawej stronie przed granicą w Chyżnem. Wchodzisz,mówisz jaką winiete chcesz,płacisz i już załatwione


Widać, że nowy. My wyjeżdżamy DO Chorwacji.
Nie utrudniaj sobie życia i kup winiety on-line, jest o tym stosowny wątek.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 07.06.2021 08:11

w tym roku i tak malutko nowych...największy "wysyp" jednak był po wprowadzeniu "plus" na wszystkie dzieci...
mariusz29
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz29 » 07.06.2021 09:30

String napisał(a):Ja podobnie jak kolega wyżej, w tym roku winiety elektroniczne na Czechy i Austrię (już zakupiłem z wyprzedzeniem, ze względu regulaminowe 18 dni karencji), a słoweńską, na trasie - jak zawsze na ostatnim Shellu w Austrii :)

Napiszcie coś więcej o co chodzi z karencją 18 dni? Które kraje i w jakich sytuacjach?
plakon
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 22.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) plakon » 07.06.2021 09:38

Ważność elektronicznej winiety na Austrię wchodzi 18 dni po jej zakupie. Dzisiaj możesz kupić winietę na 25.06. Tu jest info https://shop.asfinag.at/en/
karus
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 06.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) karus » 07.06.2021 10:39

plakon napisał(a):Ważność elektronicznej winiety na Austrię wchodzi 18 dni po jej zakupie. Dzisiaj możesz kupić winietę na 25.06. Tu jest info https://shop.asfinag.at/en/

Ale jak zaznaczy, że jest przedsiębiorcą to winieta jest ważna od razu. Żadnych numerów nip nie trzeba podawać.
plakon
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 22.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) plakon » 07.06.2021 11:19

karus napisał(a):
plakon napisał(a):Ważność elektronicznej winiety na Austrię wchodzi 18 dni po jej zakupie. Dzisiaj możesz kupić winietę na 25.06. Tu jest info https://shop.asfinag.at/en/

Ale jak zaznaczy, że jest przedsiębiorcą to winieta jest ważna od razu. Żadnych numerów nip nie trzeba podawać.


Oczywiście masz rację, jest taka możliwość :D .
Chodzi tu o ochronę konsumentów i prawo do wycofania z transakcji. Przedsiębiorcy tego prawa nie mają. Stąd ważność natychmiastowa.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Gdzie konkretnie kupić winietę - strona 242
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone