Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie konkretnie kupić winietę

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kicek814
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 16.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kicek814 » 17.08.2017 20:33

czyli jednak się opłąca zaczekać ;) dzięki wielkie
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 18.08.2017 10:44

Oczywiście. Ja od razu po wjeździe do Czech kupuję także winietkę na Austrię (na Shellu - EuroOli). Przebitka to może ze 2 złote, a już się wtedy w Austrii nie zatrzymuję, bo mały postój robię jeszcze w Czechach przed granicą z Austrią.
Brenner 77
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 20.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brenner 77 » 20.08.2017 15:09

Winiety kupowałem w kraju do którego wjeżdżałem -Czechy w Czechach, Austria w Austrii.
Moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu kupować winiety inaczej, punkty sprzedaży winiet są pare kilometrów od granicy a postój trwa ok 10 min.
tom62
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 26.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tom62 » 23.08.2017 13:24

Dobry.Czy w Boboszowie na "budach" można płacić za winietę kartą?
danny
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 05.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) danny » 23.08.2017 21:22

Właśnie zakupiłem winiety.
Słowacką tutaj: eznamka.sk
Węgierską tutaj: ematrica.nemzetiutdij.hu

Teraz wystarczy że je wydrukuję i wezmę ze sobą w drogę ? :) To wszystko ?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 23.08.2017 21:25

danny napisał(a):Właśnie zakupiłem winiety.
Słowacką tutaj: eznamka.sk
Węgierską tutaj: ematrica.nemzetiutdij.hu

Teraz wystarczy że je wydrukuję i wezmę ze sobą w drogę ? :) To wszystko ?

Tak, to wszystko. :idea:
oldGIZMO
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 492
Dołączył(a): 08.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) oldGIZMO » 24.08.2017 07:12

a po wydrukowaniu trza rok trzymać .... chyba, że zapiszesz na kompie...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.08.2017 07:45

oldGIZMO napisał(a):a po wydrukowaniu trza rok trzymać .... chyba, że zapiszesz na kompie...

Lub dwa lata - więc dobrze zapisać na 2 nośnikach :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.08.2017 08:56

Janusz Bajcer napisał(a):
danny napisał(a):Właśnie zakupiłem winiety.
Słowacką tutaj: eznamka.sk
Węgierską tutaj: ematrica.nemzetiutdij.hu
Teraz wystarczy że je wydrukuję i wezmę ze sobą w drogę ? :) To wszystko ?

Tak, to wszystko. :idea:

To jest dokument elektroniczny i nie wymaga wydruku. Rejestracja samochodu, na który została wykupiona winieta wchodzi do ewidencji i tyle. Auto jest czytane po tablicach rejestracyjnych. System umożliwia wydruk faktur ale nie nakazuje, firmie taki wydruk sie przyda ale osobie fizycznej do czego? wystarczy wersja elektroniczna, czyli w formacie pdf zapisana np. na tel. w zasadzie tylko po to, aby w razie czego się wytłumaczyć, że zakupiło się winietę, gdyby jakimś cudem jednak rejestracja samochodu nie weszła do systemu opłat. Takiej mozliwości realnie nie widzę.
Firma fakturę wrzuci w koszty to mieć ją musi do spraw księgowych. Sądzicie, że jak firma kupuje 100 winiet na różne auta to każdy kierowca dostaje fakturę zakupu do wozu?
System e-wieniet nie spełniałby swojej roli gdyby nakazywał posiadanie wydruku w czasie jazdy. Kto wozi drukarkę w aucie? E-wienietę można zakupić w czasie jazdy przez aplikacje mobilną ze smartfona ... jak wtedy wydrukować? To nielogiczne.
Nigdzie nie znalazłam obowiązku posiadania wydruku potwierdzenia zakupu, które spełnia rolę faktury.

Janusz Bajcer napisał(a):
oldGIZMO napisał(a):a po wydrukowaniu trza rok trzymać .... chyba, że zapiszesz na kompie...

Lub dwa lata - więc dobrze zapisać na 2 nośnikach :wink:
Skąd te informacje?
Patrząc od strony księgowej to dokument finansowy i okres przechowywania dla przedsiębiorcy wynosi znacznie więcej - faktury należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego a to jest najczęściej 5 lat, są wyjątki.
Nie dotyczy to osób fizycznych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 09:25

gusia-s napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
oldGIZMO napisał(a):a po wydrukowaniu trza rok trzymać .... chyba, że zapiszesz na kompie...

Lub dwa lata - więc dobrze zapisać na 2 nośnikach :wink:
Skąd te informacje?
Patrząc od strony księgowej to dokument finansowy i okres przechowywania dla przedsiębiorcy wynosi znacznie więcej - faktury należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego a to jest najczęściej 5 lat, są wyjątki.
Nie dotyczy to osób fizycznych.


Ekhm, w broszurce informacyjnej można przeczytać, że:

broszurka.JPG


8)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.08.2017 09:32

gusia-s napisał(a):System e-wieniet nie spełniałby swojej roli gdyby nakazywał posiadanie wydruku w czasie jazdy. Kto wozi drukarkę w aucie? E-wienietę można zakupić w czasie jazdy przez aplikacje mobilną ze smartfona ... jak wtedy wydrukować? To nielogiczne.
Nigdzie nie znalazłam obowiązku posiadania wydruku potwierdzenia zakupu, które spełnia rolę faktury.

W Rumunii także obowiązuje elektroniczny system winiet. W instrukcji obsługi zakupu roviniety jest wzmianka:

Winietę dostaje się w formie elektronicznej na skrzynkę e-mailową. Po otrzymaniu winiety warto ją wydrukować i włożyć do schowka na wypadek kontroli.
Obecnie nie jest wymagane posiadanie wersji wydrukowanej przy kontroli.


Wiedziałem jednak, że podczas kontroli potrafią zapytać o potwierdzenie i na przejściu Giurgiu-Rus zażądano wydruku.
Nie wiem, jaka byłaby reakcja gdybym tego nie miał, ale ponieważ na wyjazd drukuję różne rzeczy m. in. potwierdzenia z booking.com,
nie było problemu.

P.S.
W ostateczności mógłbym pokazać dowód zakupu na tablecie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.08.2017 09:34

gusia-s napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
danny napisał(a):Właśnie zakupiłem winiety.
Słowacką tutaj: eznamka.sk
Węgierską tutaj: ematrica.nemzetiutdij.hu
Teraz wystarczy że je wydrukuję i wezmę ze sobą w drogę ? :) To wszystko ?

Tak, to wszystko. :idea:

To jest dokument elektroniczny i nie wymaga wydruku. Rejestracja samochodu, na który została wykupiona winieta wchodzi do ewidencji i tyle.

12 sierpnia na "starej" granicy słowacko - węgierskiej przy zjeździe z R-4 policja słowacka zatrzymywała na chwilę samochody z prośbą o okazanie potwierdzenia zakupu e-winiety.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.08.2017 09:50

Potwierdzenie masz w mailu lub możesz sobie fakturę wydrukować.
Wszystko jest w ulotkach informacyjnych oraz w samym portalu.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 24.08.2017 10:10

Pääkäyttäjä napisał(a):
gusia-s napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
oldGIZMO napisał(a):a po wydrukowaniu trza rok trzymać .... chyba, że zapiszesz na kompie...

Lub dwa lata - więc dobrze zapisać na 2 nośnikach :wink:
Skąd te informacje?
Patrząc od strony księgowej to dokument finansowy i okres przechowywania dla przedsiębiorcy wynosi znacznie więcej - faktury należy przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego a to jest najczęściej 5 lat, są wyjątki.
Nie dotyczy to osób fizycznych.

Ekhm, w broszurce informacyjnej można przeczytać, że:
broszurka.JPG

8)

Ok... tego nie widziałam.
Janusz Bajcer napisał(a):
gusia-s napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):
danny napisał(a):Właśnie zakupiłem winiety.
Słowacką tutaj: eznamka.sk
Węgierską tutaj: ematrica.nemzetiutdij.hu
Teraz wystarczy że je wydrukuję i wezmę ze sobą w drogę ? :) To wszystko ?

Tak, to wszystko. :idea:

To jest dokument elektroniczny i nie wymaga wydruku. Rejestracja samochodu, na który została wykupiona winieta wchodzi do ewidencji i tyle.

12 sierpnia na "starej" granicy słowacko - węgierskiej przy zjeździe z R-4 policja słowacka zatrzymywała na chwilę samochody z prośbą o okazanie potwierdzenia zakupu e-winiety.

Pääkäyttäjä napisał(a):Potwierdzenie masz w mailu lub możesz sobie fakturę wydrukować.
Wszystko jest w ulotkach informacyjnych oraz w samym portalu.

Dokładnie, można tak lub tak ... nie ma obowiązku posiadania wydruku.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.08.2017 11:11

Pääkäyttäjä napisał(a):Potwierdzenie masz w mailu lub możesz sobie fakturę wydrukować.
Wszystko jest w ulotkach informacyjnych oraz w samym portalu.

Kolega kierowca kupował słowacką e-winietę na stacji benzynowej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Gdzie konkretnie kupić winietę - strona 127
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone