Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

fotelik dla dziecka a przepisy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003
fotelik dla dziecka a przepisy

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 20.06.2011 11:36

Niby człowiek, już pare razy przejeżdżał te kilka krajów do Chorwacji, ale widmo kontroli przez czeską policję powoduje że pojawiają się pewne pytania.
Czy mogę przewozić 5-letnie dziecko na tzw. poddupniku dla dzieci, bez specjalnego oparcia? Oparcie można wyciągnąć.
Dziecko ma jechać na przednim fotelu, chodzi o to żeby mu lekko obniżyć oparcie od fotela, żeby mogło wygodniej spać po drodze, co w foteliku zabudowanym jest mało wygodne.

Drugie dziecko skoro ma 150cm to już chyba nie musi jechać w foteliku?
arabesqa74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 26.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arabesqa74 » 20.06.2011 13:11

Mam ten sam problem - tyle, że i 7-latek i 14-latek na tylnej kanapie - ale czy w przypadku młodszego musi być fotelik, czy wystarczy podstawka i pasy dla dorosłego? Dzięki za odpowiedzi 8)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.06.2011 13:26

dg napisał(a):Niby człowiek, już pare razy przejeżdżał te kilka krajów do Chorwacji, ale widmo kontroli przez czeską policję powoduje że pojawiają się pewne pytania.
Czy mogę przewozić 5-letnie dziecko na tzw. poddupniku dla dzieci, bez specjalnego oparcia? Oparcie można wyciągnąć.
Dziecko ma jechać na przednim fotelu, chodzi o to żeby mu lekko obniżyć oparcie od fotela, żeby mogło wygodniej spać po drodze, co w foteliku zabudowanym jest mało wygodne.

Drugie dziecko skoro ma 150cm to już chyba nie musi jechać w foteliku?


Moja mloda ma 118cm, okolo 21kg i nieco ponad 5 lat. Od dobrego roku myka na "poddupniku" ale w dluzsze trasy bierzemy fotelik ggyz jak kimnie to zapewne jest jej wygodniej. Jezdzi na tyle na nieregulowanej kanapie
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 20.06.2011 13:42

ale metlik z tymi przepisami. W innym wątku piszą, że w HR też dziecko nie moze jeździć z przodu. W zeszłym roku na poddupniku jechało starsze dziecko i ani Chorwaci, ani Czesi się nie czepiali... :roll:
adames
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) adames » 20.06.2011 14:19

dg napisał(a):Dziecko ma jechać na przednim fotelu, chodzi o to żeby mu lekko obniżyć oparcie od fotela, żeby mogło wygodniej spać po drodze,

Jeśli tak małe dziecko będzie jechało na "poddupku", a może jeździć jak ma więcej niż 25kg wagi, to chyba jakoś niespecjalnie będzie miało właściwie zapięte pasy. Między innymi dlatego dzieci bez fotelika mogą jeździć dopiero jak mają więcej niż 150cm wzrostu. Chodzi o miejsce w którym przebiega u dziecka pas bezpieczeństwa (szyja).
Jak mawiał Kubuś Puchatek, "Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy"
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 20.06.2011 14:28

adames, przyjżyj się tym fotelikom. Niektóre sa naprawdę tak sobie wykonane i dziecko jest przypięte pasami fotelika...
mam dużą regulację wysokości pasów
Wracając do tematu - o bezpieczenstwo nie pytałem, tylko o przepisy :wink:
adames
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) adames » 20.06.2011 15:28

Przepisy są właśnie po to, żeby było bezpiecznie.
Kogo chcesz oszukać przepisy czy własne dziecko ? co jest ważniejsze, niż bezpieczeństwo własnego dziecka ?
Proponuję wpisać sobie w google np przewóz dzieci samochodem i tam znajdziesz zarówno przepisy, jak i dużo artykułów na ten temat.
Pamiętaj, że dziecko musi być w foteliku dostosowanym do jego wagi.
Tutaj ile będzie wpisów, tyle będzie różnych interpretacji. Tylko w razie kontroli np w Austrii, nie tłumacz się, że na forum powiedzieli Ci, że możesz przewozić małe dziecko na przednim fotelu.
Tak przy okazji, to temat fotelików był mi znany, najstarsze moje dziecko ma 24 lata, najmłodsze 12 lat ( jeszcze nieskończone i mające 148cm wzrostu) :D
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 20.06.2011 15:43

adames, poszukaj sobie inny temat i nie offuj proszę.
Chcę poznać przepisy.
adames
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) adames » 20.06.2011 16:38

dg
Pytasz więc mam prawo odpowiedzieć.
Jednak widzę, że czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoją mocną stroną. Sugerowałem Ci, żebyś skorzystał z wyszukiwarki i co? raczej ciężko.
Przepisy ruchu drogowego:
http://fotelik.info/prawo.html
Sąsiedni temat tego forum ( nawet nie próbuję pytać po co zakładasz nowy temat skoro taki już jest).
forum/viewtopic.php?t=32714&start=15
i link w przedostatnim poście z którego wyraźnie wynika, że np w Chorwacji nie możesz przewozić 5 letniego dziecka na przednim fotelu.
http://www.rodzinko.pl/podro-e/4043-prz ... uropy.html
Wystarczy tylko przeczytać i ...... .
Pozdrawiam i życzę bezpiecznych, udanych wakacji.
Arab
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arab » 24.06.2011 13:26

To ja jeszcze polecam przeczytanie tego tekstu: foteliki dla Twoich dzieci.
Czechy:
-dzieci do 12 roku życia oraz młodzież do 18 lat (poniżej 150 cm) mogą być przewożone tylko przy wykorzystaniu fotelików samochodowych oraz dwupunktowych pasów bezpieczeństwa.
shoma
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 14.03.2013
podróż z dzieckiem-fotelik czy podstawka

Nieprzeczytany postnapisał(a) shoma » 20.05.2013 17:12

Witam ,wszystkich forumowiczów ,w związku z tym ,że mój wyjazd jest coraz bliżej mam pytanie jak mają się przepisy mówiące o przewozie dzieci w Chorwacji i w krajach tranzytowych.Dziecko ma w tej chwili 130 cm i 6lat i chciałbym ewentualnie zrezygnować z fotelika i przewozić dziecko na podstawce.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: podróż z dzieckiem-fotelik czy podstawka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.05.2013 17:23

shoma napisał(a):Witam

Witam - post przeniosłem. Poniżej nasz inny podobny temat:
przewoz-dziecka-w-foteliku-a-przepisy-wegry-slowacja-cro-t33363.html
kwasia84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kwasia84 » 18.07.2017 00:20

ja również chciałabym poznac odpowiedź na pytanie odnośnie możliwości przewożenia dziecka na podstawce,ktoś wie jakie są przepisy w Polsce, Czechach, na Słowenii i w Chorwacji?? Dziecko ma 6,5 roku nie ma jeszcze 135 cm wzrostu i nie waży 25 kg . Czy moge zamienić fotelik na podstawkę??
ZebAg
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 03.08.2017
Fotelik - aktualne informacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZebAg » 11.08.2017 07:56

Jak konkretnie wyglądają AKTUALNE A.D. 2017 przepisy dotyczące przewożenia 9 lub 10-latka w foteliku, a szczególnie możliwości jego jazdy na przednim siedzeniu?
Chodzi mi o następujące kraje: Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja, także Polska.

Przy okazji:
- Niezależnie od przepisów, jak Waszym zdaniem kwestia jazdy dziecka z przodu ma się do bezpieczeństwa młodego pasażera?
- Jak w ww. krajach wygląda ona w sytuacji, gdy auto nie jest wyposażone w blokadę poduszki powietrznej po stronie pasażera?

Przepraszam, że dubluję archiwalne wątki, lecz pytanie jest banalne tylko z pozoru. Szukałem na forum - niekiedy tematyka okazuje się "rozbita" na znajdujące się w różnych miejscach posty, ewentualnie wyniki wyszukiwania odsyłają do wątków dość starych albo już nieistniejących. Ponadto w międzyczasie nastąpiła nowelizacja polskich przepisów. Szukam pewnych, wiarygodnych informacji, żeby niewiedza nie przełożyła się na dziurę w portfelu.
Do poruszenia kwestii w ten sposób skłoniła mnie też m.in. zdumiewająca okoliczność, że powyższe pytanie o blokadę poduszki przed pasażerem zadałem paru osobom, w tym przyłapanemu na skrzyżowaniu POLICJANTOWI Z DROGÓWKI - i nikt, z funkcjonariuszem na czele, nie był w stanie precyzyjnie odpowiedzieć (w każdym razie odpowiedzi były wzajemnie sprzeczne)...

Pozdrawiam,
Z.
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014
Re: Fotelik - aktualne informacje

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 11.08.2017 09:22

Pogrzebałem trochę w sieci i wyszło coś takiego:

POLSKA

- brak granicy 12 lat, do której trzeba było przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Konieczność stosowania fotelika jest zależna wyłącznie od wzrostu dziecka - po przekroczeniu 135 cm dziecko na tylnym siedzeniu może być przewożone pod warunkiem prawidłowego zapięcia w pasy bezpieczeństwa
- możliwość przewożenia dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu (bez fotelika), jeśli w pojeździe podróżuje dwoje innych dzieci w fotelikach i w samochodzie nie można zainstalować trzeciego fotelika.
- zakaz przewożenia dzieci pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa,
- zakaz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika.

SŁOWACJA

– dzieci do lat 12 oraz wzroście poniżej 150 cm winny być przewożone jedynie z tyłu pojazdu w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich rozmiarów,

AUSTRIA

– dzieci do 14 roku życia i wzroście poniżej 150cm muszą podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi i spełniających wymogi konstrukcyjne UE.
- dzieci poniżej 14 roku życia, ale wzroście przekraczającym 150cm muszą zapinać normalne pasy bezpieczeństwa.
- dzieci powyżej 14 roku życia i wzroście powyżej 135cm mogą korzystać z normalnych trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, o ile pas nie biegnie po szyi dziecka.
- w wypadku przewożenia dziecka z przodu, należy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera.

SŁOWENIA

– zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu, dzieci
muszą podróżować w fotelikach odpowiednich do ich rozmiarów,

CHORWACJA

– dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Wyjątkiem są jedynie dzieci do 2. roku życia, które powinny być umieszczone w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji powinna być wyłączona poduszka powietrzna przeznaczona dla pasażera.
- dzieci pomiędzy 2 a 5 rokiem życia muszą być przewożone w fotelikach.
- dzieci w wieku 5-12 lat muszą podróżować z tyłu i mieć zapięte trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

CZECHY

- dzieci do 36 kg lub też o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku.
- można przewozić dziecko na przednim fotelu po wyłączeniu poduszki powietrznej

WĘGRY

- dzieci poniżej 150 cm wzrostu można przewozić jedynie w specjalnych fotelikach dostosowanych do danej sylwetki (waga/wzrost). O ile samochód nie jest przystosowany do zamontowania fotelika ochronnego, dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą być przewożone. Należy zwracać uwagę na bezpieczne stosowanie fotelików na przednim siedzeniu w samochodach wyposażonych w system poduszek powietrznych!
- na tylnym siedzeniu dzieci o wzroście 135-150 cm można przewozić bez fotelika, jeżeli są zapięte pasami bezpieczeństwa i ustawiono odpowiednio wysokość siedzenia i fabrycznie montowanych pasów. Na tylnym siedzeniu dzieci o wzroście do 135 cm muszą być przewożone zapięte w foteliku. Po ukończeniu 3 lat i wzroście powyżej 150 cm używanie fotelika jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.
- dzieci powyżej 3 lat oraz 150 cm wzrostu mogą być przewożone na pierwszym siedzeniu bez stosowania fotelików czy podwyższeń. Niemowlęta można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w specjalnym foteliku.

Ew. niech ktoś jeszcze to zweryfikuję.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone