Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kolejny raz Alpy ( tym razem szwajcarskie)

Szwajcaria nie ma tradycyjnej stolicy, funkcję tą pełni Berno z racji znajdującej się w tym mieście siedzibie rządu. Na terenie Szwajcarii znajdują się 24 górskie szczyty o wysokości ponad 4 tysiące metrów. Państwo to jest uznawane za najbardziej górzyste na świecie. Są na świecie dwa kraje posiadające kwadratową flagę, jednym z nich jest Szwajcaria, a drugim Watykan. W wyniku referendum 70% Szwajcarów opowiedziało się przeciwko wiązaniu Szwajcarii z Unią Europejską.
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006
Kolejny raz Alpy ( tym razem szwajcarskie)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 08.11.2008 15:11

Założenie nowego tematu zobowiązuje. Zanim napiszę krótką relację i podam parę istotnych dla podróżników szczegółów zachęcam do obejrzenia kilku zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1615
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 09.11.2008 13:58

Witam
Zdjęcia już obejrzeliśmy, oddają szwajcarski klimat. Teraz czekamy na relację, tylko jak długo na nią będziemy czekać?
Pozdrawiam
Rafał
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 09.11.2008 16:01

Letnie wakacje w Szwajcarii wymyśliliśmy razem z moja rodzinką po obejrzeniu kilku programów pt. Podróże szwajcarskimi kolejami. Ponieważ jesteśmy pracownikami budżetówki należało się wcześniej rozejrzeć za tańszymi miejscami noclegowymi. Najbardziej urządzał nas apartament z kuchnią. Tak też skorzystałam z moich wcześniejszych doświadczeń i sprowadziłam poprzez stronę www.mojaszwajcaria.pl wszelkie potrzebne mi materiały. Otrzymałam pakiet materiałów informacyjnych dotyczących zakwaterowania, wycieczek, plany miast, informacje o szwajcarskim systemie podróżowania. Zdążyłam się zorientować, że mieszkanie można znaleść w dość rozsądnej cenie, ale komunikacja jest niestety droga. Ale o tym trochę później.
Jako miejsce docelowe wybraliśmy Berneński Oberland - region Interlaken.
Zamieszkaliśmy w Habkern, małej górskiej miejscowości położonej na wysokości 1100 m npm. , oddalonej od Interlaken o 7 km. Nasz dom to typowy chalet , z pełnym wyposażeniem,. Wynajęcie tego domku ( zajmowaliśmy cały parter) kosztowało nas dokładnie 530 CHF/ 7 dni / 4 osoby - co wynosi około 1050 złotych. Jak na ceny szwajcarskie - dosyć tanio. Właścicielka nie mogła być przy tym kiedy przyjechaliśmy, więc zostawiła klucz pod wycieraczką. Byłam zaskoczona takim zaufaniem do obcych. Codziennie rano zjeżdżaliśmy do Interlaken Ost, tam na parkingu zostawialiśmy samochód i dalej tylko poruszaliśmy się komunikacją na posiadany bilet.
Poniżej zdjęcie domu, w którym mieszkaliśmy :
Obrazek


domki w sąsiedztwie
Obrazek

widok z naszego balkonu
Obrazek

Bazę wypadową mieliśmy świetną, teraz czas na wędrówki i zwiedzanie.
Rozpoczęliśmy od Lucerny... cdn
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.11.2008 17:01

Relacja zapowiada się obiecująco :) Faktycznie, Ewo znalazłaś tanie lokum, jak na szwajcarskie warunki. Zdjęcia przepiękne :) Zapisuję się do grona czytających i czekam na ciąg dalszy.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.11.2008 17:16

W Szwajcarii jeszcze nie byłam, ale obejrzałam już sporo odcinków wspomnianych przez Ciebie "podróży szwajcarskimi kolejami", z tym większą więc ochotą poczytam Twoją relację 8)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 09.11.2008 17:32

Ja również nie byłam w Szwajcarii, dlatego Ewo z wielką chęcią śledzę ten kraj widziany Twoimi oczami...
Pozdr.
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 09.11.2008 17:59

Wieczorem dokładnie opiszę system podróżowania szwajcarskimi środkami lokomocji :D
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 09.11.2008 19:13

My też w tym roku byliśmy w Szwajcarii i baaardzo nam się podbało, byliśmy "po drugiej stronie Jungfrau" czyli w Valais. Bardzo chętnie przeczytam Twoją relacje tymbardziej, że planujemy za jakiś czas znowu wrócić do Szwajcarii i myślimy właśnie o rejonie Interlaken :)
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 09.11.2008 21:39

Jak wcześniej wspomniałam podróżowanie po Szwajcarii nie jest zbyt tanie. Dlatego należy się dokładnie zapoznać z STS czyli Swiss Travel System. Bilety tego systemu umożliwiają nieograniczone podróżowanie pociągami, autobusami, statkami, środkami transportu miejskiego oraz legendarnymi pociągami panoramicznymi. Dla nas najbardziej korzystny był zakup Half Fahre Card, o której główne strony STS nie wspominają. Trzeba się było do nich dokopać. Half Fahre Card kosztuje 99 CHF. Nam udało się kupić owe karty za 39 CHF( w związku z EURO 2008 karty te zakupione do 31 maja były w cenie promocyjnej). Zamówiłam je przez Internet, a dostawcą była firma kurierska DHL. Half Fahre Card jest ważna przez 30 dni. Będąc w posiadaniu HFC mogłam kupować najbardziej interesujące mnie bilety, czyli JUNGFRAUBAHNENPASS. Jest to bilet 6- dniowy, pozwalający na przejazdy pociągami, kolejkami górskimi i post – busami po całym regionie Jungfrau. Cena normalna to 195 CHF. My zapłaciliśmy 145 CHF. Dla dzieci wykupuje się tzw. Junior Card, która kosztuje 20 CHF i jest ważna przez 1 rok. Na podstawie tego biletu dzieci podróżują za darmo oraz wszystkie wstępy i atrakcje mają gratis. Warunkiem zakupu Junior Card jest posiadanie jakiegokolwiek ważnego biletu przynajmniej przez jednego z rodziców.
Będąc w posiadaniu biletów wyruszamy na zwiedzanie Szwajcarii...
:D
Ostatnio edytowano 09.11.2008 22:55 przez Ewa Zuber, łącznie edytowano 1 raz
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 09.11.2008 22:50

Zanim jednak zaczniemy penetrować region Jungfrau, wpadamy na pomysł, żeby odwiedzić Lucernę. Kupujemy bilety na pociąg panoramiczny GOLDENPASSLINE czyli Ekspres Złotej Przełęczy ( tutaj znów korzystamy z posiadania HFC i otrzymujemy 50% zniżkę ) , wczesnym rankiem pakujemy się do wagonów 1 klasy i ruszamy w kierunku Lucerny. Jazda takim pociągiem to jedna wielka przyjemność. Po 2 godzinach jesteśmy na miejscu. Na dworcu kolejowym w Infotourist kupujemy bilety ( tutaj znów zniżka 50 % na HFC, dzieci gratis) , aby pojechać na PILATUS.
Pilatus (2120 m npm.) to górujący nad Lucerną szczyt , gdzie wg legendy pochowany został Poncjusz Piłat. Pilatus można zwiedzać na kilka sposobów. My wybraliśmy wersję Silberne Rundfart ( srebrna runda), co oznacza przejazd pociągiem z Lucerny do Alpnachstad, następnie najbardziej na świecie stromą kolejką zębatą ( 48 % nachylenia ) na szczyt, potem kilkuetapowy zjazd kolejką linową do Kriens i dalej autobusem nr 1 do Lucerny.
Ze szczytu roztacza się niesamowity widok na Lucernę i jeziora. Będąc na górze można wyruszyć na krótkie spacery. Do wyboru mamy 5 tras o lekkim i średnim stopniu trudności. Najdłuższa zajęła nam około 1 godz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie Pilatusa zabawiliśmy około 3 godzin. Potem skierowaliśmy swoje kroki w kierunku kolejki kabinowej, żeby zjechać w dół do Lucerny cdn...
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 10.11.2008 08:25

Żegnamy zachmurzony Pilatus

Obrazek

i zjeżdżamy w dół. Pierwsza przesiadka mniej więcej w połowie drogi do Kriens to Frakmuntegg, gdzie znajduje się najdłuższy tor saneczkowy w Swiss oraz Park przygód z 7 trasami o różnym stopniu trudności.

Obrazek

My na dłużej zatrzymujemy się w Krienseregg 1026 m npm. Tam nasze dzieci zażywają uciech na placu zabaw

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.03.2009 17:43 przez Ewa Zuber, łącznie edytowano 1 raz
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 10.11.2008 08:50

Lucerna jest ósmym pod względem wielkości miastem w Szwajcarii i jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych. W Lucernie można znaleźć wszystko: zabytki, jezioro noszące nazwę Jezioro Czterech Kantonów i góry.
Nas najbardziej zainteresował drewniany zadaszony most Kapliczny o długości 175 m, który spłonął niemal całkowicie 18.08.1993 roku.Niecały rok później most i jego trójkątne malowidła pod dachem zrekonstruowano i udostepniono zwiedzającym.

Obrazek

Do mostu przylega ośmiokątna wieża o wysokości 34 m. Kiedyś służyła za archiwum, skarbiec , więzienie, a obecnie jest miejscem eleganckich przyjęć.

Obrazek

Obrazek
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 10.11.2008 09:36

Kolejna artakcja turystyczna to Pomnik umierającego lwa Lowendenkmal. Pomnik autorstwa Thorvaldsena poświęcony jest szwajcarskim gwardzistom poległym w obronie króla Ludwika XVI pod Tuilerien w 1792 roku. Mark Twain nazwał go najsmutniejszym i najbardziej poruszającym kawałkiem skały na świecie.

Obrazek

Obrazek

Zmęczeni, ale dowartościowani postanowiliśmy wracać do naszego Habkern.

Obrazek

Wieczorkiem kawa i piwko w pobliskiej knajpce Enzian

Obrazek
Guzior
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 424
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Guzior » 10.11.2008 12:14

Ewo wspaniała relacja a zdjęcia fantazja :D
Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 10.11.2008 12:38

Będzie Wojciechu dalszy ciąg, ale dopiero wieczorem. Też Cię pozdrawiam :D . Cieszę się, że dotarłeś do tej relacji. Najciekawsze dopiero nastąpi :wink:
Następna strona

Powrót do Szwajcaria - Svizra

cron
Kolejny raz Alpy ( tym razem szwajcarskie)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone