Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Idą święta - prośba o pomoc w tłuamczeniu

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002
Idą święta - prośba o pomoc w tłuamczeniu

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 15.03.2008 17:39

Szykuję się do wysłania listu do Cro - do tej pory jakoś dawałem radę z kontaktami z moimi przyjaciółmi, ale zwykle były to rozmowy, teraz chciałbym wysłać im krótki list na święta, a ponieważ zależy mi na zachowaniu poprawnego języka mam do Was ogromną prośbę o pomoc w tłumaczeniu. Mam nadzieję, ze nie będzie to zbyt długi i trudny tekst i znajdzie się jakaś pomocna duszyczka :D

"Drodzy przyjaciele,
Chcieliśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia świąteczne – dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz radości i spokoju w rodzinnym gronie.
Przy tej okazji przesyłamy Wam zdjęcia z ubiegłego roku, które robiła Asia. Próbowaliśmy wysłać mailem, ale niestety się nie udało. Jeszcze nie wiemy jak będzie z przyjazdem w tym roku (ze względu na nasze plany), ale jak wszystko się wyjaśni wcześniej damy znać telefonicznie. Już nie możemy doczekać się spotkania z Wami. Pozdrowienia dla całej rodziny: szefa, Mladenki wraz dziećmi i wnukami oraz przede wszystkim dziadków przesyłają
Piotr i Asia"

Z góry dziękuję za pomoc
Zdrów!
Piotr
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.03.2008 20:02

piotrs napisał(a):"Drodzy przyjaciele,
Chcieliśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia świąteczne: dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz radości i spokoju w rodzinnym gronie.
Przy tej okazji przesyłamy Wam zdjęcia z ubiegłego roku, które robiła Asia. Próbowaliśmy wysłać mailem, ale niestety się nie udało. Jeszcze nie wiemy jak będzie z przyjazdem w tym roku (ze względu na nasze plany), ale jak wszystko się wyjaśni wcześniej damy znać telefonicznie. Już nie możemy doczekać się spotkania z Wami. Pozdrowienia dla całej rodziny: szefa, Mladenki wraz dziećmi i wnukami oraz przede wszystkim dziadków przesyłają
Piotr i Asia"


Sretan i radostan Vam Uskrs, dragi prijatelji.
Neka Vam blagdani budu lijepi. Puno zdravlja, uspjeha i mira Vašoj obitelji povodom blagdana.
Usput šaljemo Vam slike koje je pravila Asia prošlog ljeta. Probali smo ih poslati mailom, ali nažalost nismo uspjeli. Još nismo sigurni, kada ćemo doći ove godine (zbog naših planova), ali kad već budemo znali, obavijestiti ćemo Vas. Jedva čekamo da Vas vidimo.
Lijep pozdrav za cijelu obitelj: za šefa, Mladenku zajedno s djecom i unucima i prije svega za djeda i baku.
Asia i Piotr

Pozwoliłam sobie nieco zmienić początek, ponieważ w Hr na Wielkanoc właściwie nie ma zwyczaju składania sobie tego typu życzeń. Wszyscy pozdrawiają się tradycyjnym Sretan Uskrs i już.
Ale zgodnie z Waszą prośbą reszte przetłumaczyłam dość wiernie.
Pozdrawiam
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 16.03.2008 00:21

JAK wY TAM W CHORWACJI OBCHODZICIE SWIETA. CZY NA POLSKI SPOSÓB Z ŻURKIEM, BIAŁA KIEŁBASĄ, MAZURKIEM, CHRZANEM, JAJKAMI FASZEROWANYMI PIECZARKAMI, ŁOSOSIEM CZY MAJONEZEM. RAZEM PRZY SNIADANIU PRZY STOLE RODZINNYM. CZY SWIĘCI SIE KOSZYCZEK Z DARAMI PANA BOGA.

MOŻE TAK KOLEŻANKA KATARZYNA CO NIECO NAM POWIE. NO I CZY PIJA SIĘ BIAŁĄ WÓDKĘ CZY WINA. POWODZENIA I ŻYWIELI
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 17.03.2008 10:44

Kasiu pięknie dziękuję za tłumaczenie i informację.
Swoją drogą myślałem, że Wielkanoc jest podobnie traktowana w Cro jak u nas, dlatego poszedłem w takie życzenia. Przyłączam się w takim razie do pytań Darka, sam jestem ciekaw czym różnią się świeta w Cro od polskiej tradycji.
Zdrów!
Piotr
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 17.03.2008 10:51

A tak przy okazji:
Kasiu dla Ciebie i całej Twojej rodziny również życzę Wszystkiego co najpiękniejsze i najlepsze z okazji nadchodzących Świąt z chłodnego i deszczowego Wrocławia (co za czasy na Wigiliję grama śniegu, a na Wielkanoc zapowiadają opady)
Wszysytkim Cromaniakom również życzę spokojnych Świąt Wielkanocnych
spokoju i zdrowia oraz wszelkiej pomyślności oby od świąt było łatwiej odliczać czas do wakacyjnych wyjazdów :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 17.03.2008 14:54

Co do wielkanocnych zwyczajów w Chorwacji, to chyba nie jestem specjalistką... Tak się złożyło, że niestety nie mam teściów, którzy byliby dla mnie skarbnicą i strażnikami chorwackich tradycji..
Z tego, co udało mi się zauważyć, to Wielkanoc tutaj nie różni się właściwie od polskiej Wielkanocy. Także wszystko to, co ją poprzedza (wszystkie katolickie obrzędy) wyglądaja badzo podobnie: Środa popielcowa (Pepelnica lub Čista srijeda), post (korizma). W każdy piątek postu, w chorwackich kościołach wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej (Križni put). Różnica polega na tym, że w procesjach (przynajmniej w Dalmacji), kobiety i meżczyźni idą oddzielnie (najpierw kroczy kolumna mężczyzn, a za nią kolumna kobiet).
Tu wypada wspomnieć o jednej z najsłynniejszych chyba chorwackich procesji "Za Križem" na Hvarze (o ogromnej, sięgającej kilkuset lat tradycji )

http://www.glas-koncila.hr/rubrike_izdv ... ws_ID=6803

http://www.tzjelsa.hr/_hr/kult_procesija.asp
wersja anglojęzyczna : http://www.tzjelsa.hr/_en/kult_procesija.asp
http://www.suncanihvar.com/Files/public ... krizen.pdf
kilka fotografii:
http://www.fotozine.org/?knjiga=galerij ... &list=2583

Wielki Tydzień (Veliki Tjedan) otwiera naturalnie Niedziela Palmowa ( Cvjetna Nedjelja lub po prostu Cvjetnica) kiedy to tu, w Dalmacji święci się gałązki oliwne (ponoć są też miejsca, gdzie zjedzenie poświęconego listka z gałązki oliwnej ma zagwarantować zdrowie i siłę na cały rok). Wielki piątek (Veliki Petak) to post, w Dalmacji często jada się suszonego dorsza (bakalar) (podobnie jak w Wigilię Bożego Narodzenia).
W Wielką Sobotę (Velika subota tak jak i w Polsce, do kościołów w koszyczkach zanosi się pokarmy do święcenia (blagoslov jela): malowane jaja, bo i tu jest tradycja zdobienia jaj (uskrsne pisanice) pieczywo, sól, sirnica itp; w slavońskich koszyczkach nie może zabraknąć młodej cebulki i chrzanu).

Wstawka dla łasuchów:
przez cały okres postu w Dalmacji w piekarniach wypieka się sirnicę (ciasto drożdzowe, najczęściej o kształcie okrągłego bochenka, na wierzchu posypane cukrem; mniammmm)

Samą Wielkanoc (Uskrs) spędza się przy stole w gronie rodzinnym; po uroczystej mszy, zasiada się do śniadania. Co prawda nie ma białej kiełbasy ani tez żurku (to rzeczywiscie typowo polskie zwyczaje), ale reszta specjałów na świątecznym hr stole to mniej więcej to samo, co znaleźć można na stołach w Polsce. Potem świąteczny obiad (w wielu dalmatyńskich i slavońskich domach na stole znajduje się jagnięcina)
Oczywiście każdy dom ma jakieś swoje kultywowane "małe tradycje" kulinarne...

Na wielkanocnym stole nie zabraknie, podobnie jak w Polsce, różnego rodzaju ciast: w Dalmacji przede wszystkim sirnica, oprócz tego "kremaste kolače" (czyli wszelakiego rodzaju ciasta z kemem), orehnjača (ciasto z orzechami)i makovnjača (makowiec), medena pita (ciasto na bazie miodu).

Podobnie jak w Polsce tradycja wielkanocna obejmuje też różnego rodzaju zabawy (np.: "stukanie się" jajkami - tucanje), ale nie ma zwyczaju polewania wodą w świąteczny poniedziałek...

To tak w wielkim skrócie o Wielkanocy w Chorwacji

P.S.
Dziękuje za życzenia.
I ja wraz z mężem życzę wszystkiego, co najlepsze.
Wesołych, spokojnych, ciepłych, zdrowych, prawdziwie wiosennych i rodzinnych świąt Wielkiej Nocy.
Sretan Uskrs

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Idą święta - prośba o pomoc w tłuamczeniu
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone