Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2011 16:54

weldon napisał(a):To widać. Bardach, jak u nas :D

:lol:
Ograniczony wysokimi, prawie pionowymi ścianami kocioł wywarł na mnie wrażenie. Samego placu budowy jakoś nie pstryknąłem.

weldon napisał(a):W głowie mi się zakręciło od samego widoku.

Kiedy się chodzi samemu, trudno oddać tę głębię. Tu mi się chyba jednak udało. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 07.09.2011 23:22

Udało Ci się :)
Rejon,który opisujesz, marzy mi się w przyszłym roku. Czytam - jak zawsze - z bijącym sercem :wink: 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.09.2011 14:59

plavac napisał(a):Rejon,który opisujesz, marzy mi się w przyszłym roku. Czytam - jak zawsze - z bijącym sercem :wink: 8)

To najbardziej na północ wysunięty fragment Rosengarten, do którego dotarłem. Chodziło o ten jedyny trzytysięcznik. ;) Później już obiorę kierunek południowy. W końcu, trzeba będzie się do samochodu jakoś dostać. :roll:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.09.2011 16:56

Opracowuję akurat fotki z innego wypadu w Dolomity. Wiem, że robię w ten sposób wtręt, ale on daleko od tematu nie odbiega. A myślę, że będzie mi to wybaczone.

Po prostu, nie potrafiłem się powstrzymać, by się z Wami nie podzielić. Oto trzy fotki z rejonu położonego tuż na południe od Marmolady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.09.2011 01:15

Wybaczone :) Piękno zawsze ma bonus na wejściu ...

Ech, siedzę przy kompie, noga się goi ( czuję to,bo boli :wink: ), ale tak daleko do następnych planów górskich ...

Ciekawe, jak tam idzie Mariuszowi. Pogoda chyba dopisuje ...

pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.09.2011 14:39

plavac napisał(a):Ech, siedzę przy kompie, noga się goi ( czuję to,bo boli :wink: ), ale tak daleko do następnych planów górskich ...

A nie mogłaby się goić bez tego niepotrzebnego bólu?.. :?

plavac napisał(a):Ciekawe, jak tam idzie Mariuszowi. Pogoda chyba dopisuje ...

Ma piękną. Czeka nas rzęsisty deszcz wspaniałych zdjęć. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.09.2011 14:55

Im wyżej, tym widoki coraz piękniejsze. Słońce niczym operator oświetlenia kieruje reflektor to na jedną, to na inną grupę skał. Nie mogę się opanować i pstrykam te same fragmenty krajobrazy we wciąż zmieniającym się świetle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.09.2011 14:56

Szczyt - widoki na wszystkie strony. Wzrok przyciągają zwłaszcza turnie Vajolet oraz dolina d'Antermoia z jeziorkiem o tej samej nazwie. Na wschodzie tonie w chmurach Sella, Marmolada.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2011 15:05

W sumie ciekawa forma na wykonanie krzyża.
Lekka, stalowa konstrukcja wypełniona miejscowym budulcem.

Ciekawe jaka byłaby reakcja, jakby tak nasz szkielet na Giewoncie zacząć tak samo wypełniać?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.09.2011 21:25

weldon napisał(a):W sumie ciekawa forma na wykonanie krzyża.
Lekka, stalowa konstrukcja wypełniona miejscowym budulcem.

W kilku miejscach już się z taką konstrukcją spotkałem.

weldon napisał(a):Ciekawe jaka byłaby reakcja, jakby tak nasz szkielet na Giewoncie zacząć tak samo wypełniać?

Tiaaa... u nas wszystko jest możliwe. Ktoś mógłby stwierdzić, że uraża jego uczucia religijne takie ukamienowanie krzyża...

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 13.09.2011 23:34

Mnie takie 'wtręty' nie przeszkadzają :wink: Możesz częściej!

Szczyty jak bajkowe kominy jakieś! Obłędne!!! 8O

Pozdrawiam,
Anka
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 14.09.2011 00:04

Krzyż zawsze inaczej odbierany. Dla jednych konstrukcja dwóch złożonych pod kątem prostym belek, dla drugich symbol ludzkiego cierpienia i umierania, dla trzecich przedmiot kultu. Trzeba uszanować.
Taki sam spotkaliśmy na Sasso Piatto.

Obrazek

Konstrukcja lekka to i kamienie mają swój sens. Mistyczny także - petrus, twardy, niezlomny jak skała ... :)
Nasz na Giewoncie nie da się wypełnić kamieniami, zbyt "przewiewny". No i od tylu lat wytrzymuje halne bez dociążenia.

"Operator światła" - mistrz w swoim fachu ! Czekamy na więcej 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2011 12:20

mahadarbi napisał(a):Mnie takie 'wtręty' nie przeszkadzają :wink: Możesz częściej!

To dorzucę jeszcze czasem coś. :)

plavac napisał(a):Konstrukcja lekka to i kamienie mają swój sens.

Spotkałem już i takie pogięte mocno.

Kamienie na pewno wzmacniają. Zastanawiam się tylko, czy nie byłoby lepiej ramiona zostawić puste, żeby środek ciężkości niżej pozostał.

plavac napisał(a):"Operator światła" - mistrz w swoim fachu ! Czekamy na więcej 8)

Byłem oczarowany tymi wybiórczymi snopami światła. Dzień, generalnie, zaczął się niezbyt słonecznie.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.09.2011 13:13

Już kilka razy pokazywaliście te krzyże, to pamiętam ...

Z początku przyjąłem, że taka konstrukcja jest, po prostu, wygodniejsza w realizacji - wnosi się lekkie i poręczne, skręca i wypełnia budulcem, który tam się wala, ale plavac tak mi podsunął, że to może mieć głębszy sens, tym bardziej, że albo ty, albo Mariusz pokazywaliście gdzieś taki krzyż wypełniony tylko częściowo - możliwe, że w zamyśle to on powinien być pozostawiony ażurowy i tak jest, dopóki ktoś pierwszego kamienia nie wrzuci do środka ...

Potem następny ... Następny ...

W sumie wymowna symbolika.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.09.2011 15:09

weldon napisał(a):Z początku przyjąłem, że taka konstrukcja jest, po prostu, wygodniejsza w realizacji - wnosi się lekkie i poręczne, skręca i wypełnia budulcem, który tam się wala, ale plavac tak mi podsunął, że to może mieć głębszy sens, tym bardziej, że albo ty, albo Mariusz pokazywaliście gdzieś taki krzyż wypełniony tylko częściowo - możliwe, że w zamyśle to on powinien być pozostawiony ażurowy i tak jest, dopóki ktoś pierwszego kamienia nie wrzuci do środka ...

Potem następny ... Następny ...

W sumie wymowna symbolika.

Wymowna. :)

Nie sądzę jednak, by się nagminnie wspinano - czasem po kilka metrów - po wypełnionej już niżej kamieniami stalowej konstrukcji krzyża, aby umieścić kolejny kamień. A już dokładanie ich w ramionach krzyża - bardzo ryzykowna ekwilibrystyka.

Spotykam też krzyże, gdzie metalowa siatka zapobiega częściowo wypadaniu kamieni z konstrukcji.
Myślę, że te wypełnione tylko w części, to nie efekt trwającego dokładania kamieni, tylko raczej ich wypadania.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 47
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone