Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.01.2013 17:10

mariusz-w napisał(a):Widzę, że nie widzę ! ;) :)

I nie zobaczysz, jeśli nie kupisz zestawu satelitarnego firmy... ;)

plavac napisał(a):Chcesz powiedzieć, że deklaracja uczucia do pewnego bivacco pozostała nie skonsumowana, w sferze platonicznej li tylko :?: 8O

Nie pamiętam, przy jakiej okazji musiałem wspomnieć o tym biwaku. Podziwiam Twoją pamięć. :)

Chętnie bym tam kiedyś na noc został. Tym razem jednak tylko się nim pozachwycam podczas pikniku.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2013 16:13

Turnie nad moją głową podświetlane są od drugiej strony.
Ale po prawej otwierają sie szerokie widoki, ciągle jeszcze w porannym słońcu: Moiazza, Pale di San Martino.

P2034667.JPG


P2034670.JPG


P2034671.JPG


P2034672.JPG


W kierunku południowo-wschodnim grupy Tamer, Mezzodi, skrywające za sobą interesującą mnie Schiarę. Bliżej San Sebastiano.

P2034673.JPG


P2034674.JPG


Na wprost strzelające rakiety Bosconero: Rocchetta Alta i Bassa, a nisko w dolinie ich kładące się cienie.

P2034675.JPG


P2034676a.JPG


A ponad nimi jeden z tych bardziej znanych szczytów w Dolomitach.

P2034676.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 09.01.2013 23:52

Sowy o tej porze powinny spać :) Ale ta jedna jest wyjątkowa. Rację miał Mariusz, że wschodnia ściana też majestatyczna ...
Niezwykły ten Czarny Las. Z jednej strony kameralnie i bądź co bądź - groźnie , z drugiej - przestrzennie i jakoś tak przyjaźnie. Pewnie jednak krucho ( "makaroniki" ) , skoro nie poprowadzono żadnej ferraty.

Pozdrawiam 8)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.01.2013 09:25

Prawda ... "plecy" sowy też bardzo mi się podobają. 8)
Reszta widoków również fantastyczna.

pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2013 13:52

W takim razie tylko jeszcze wyjaśnienie dla kogoś, kto w sowach nie jest obznajomiony.
To Civetta.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2013 14:03

plavac napisał(a):Niezwykły ten Czarny Las. Z jednej strony kameralnie i bądź co bądź - groźnie , z drugiej - przestrzennie i jakoś tak przyjaźnie. Pewnie jednak krucho ( "makaroniki" ) , skoro nie poprowadzono żadnej ferraty.

Jest krucho.
Ferraty nie ma, jednak na szczyt daje sie wejść - trudność I, więc zachowując ostrożność, można spokojnie to zrobić. Wtedy o tym jeszcze nie wiedziałem...

mariusz-w napisał(a):Prawda ... "plecy" sowy też bardzo mi się podobają. 8)

A skąd wiesz, w którą stronę ma plecy zwrócone?? Nie powiesz chyba, że to po braku dzioba z tej strony. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.01.2013 15:10

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):Prawda ... "plecy" sowy też bardzo mi się podobają. 8)

A skąd wiesz, w którą stronę ma plecy zwrócone?? Nie powiesz chyba, że to po braku dzioba z tej strony. ;)

A tak sobie przyjąłem, że en face to ona od Alleghe, Fedaia etc ... najczęściej właśnie na fotkach wszelakich od zachodniej strony portretowana.
Poza tym, od wschodu bardziej garbata ... no to plecy ... czyż nie ! ;) :)
pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2013 15:30

mariusz-w napisał(a):A tak sobie przyjąłem, że en face to ona od Alleghe, Fedaia etc ... najczęściej właśnie na fotkach wszelakich od zachodniej strony portretowana.
Poza tym, od wschodu bardziej garbata ... no to plecy ... czyż nie ! ;) :)

Chyba od tamtej strony lepiej się prezentuje, muszę się zgodzić.
Kiedyś też ją z dołu o zachodzie uchwyciłem. Muszę poszukać.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.01.2013 15:55

Franz napisał(a):.... muszę się zgodzić.

Cieszę się ! ... niema jak zgoda ! :D

pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2013 16:54

Franz napisał(a):Kiedyś też ją z dołu o zachodzie uchwyciłem. Muszę poszukać.

To nie ta fotka - nie pamiętam przy jakiej okazji zrobiłem tę, o której myślę.
Ale tu też ładnie wygląda:

P0720044.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.01.2013 22:48

Przy okazji wyniknął problem - komu, kiedy i dlaczego taki kształt Góry skojarzył się z sową ... :?:

Mnie się w żaden sposób, z żadnej strony - nie kojarzy :?

No chyba, że nie o kształt tu chodzi, a o jakieś zaszłości historyczne, faunistyczne bądź nawet metafizyczne ... 8O :wink:

Wie ktoś coś na ten temat ?

pozdrawiam 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.01.2013 01:25

plavac napisał(a):Przy okazji wyniknął problem - komu, kiedy i dlaczego taki kształt Góry skojarzył się z sową ... :?:

Mnie się w żaden sposób, z żadnej strony - nie kojarzy :?

No chyba, że nie o kształt tu chodzi, a o jakieś zaszłości historyczne, faunistyczne bądź nawet metafizyczne ... 8O :wink:

Wie ktoś coś na ten temat ?


Piotrze , mnie też się nijak ma obraz góry do sowy , ale może skojarzenia były takie , jak w przypadku młodego żołnierza . . . :?: :wink:


Pozdrawiam
Piotr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.01.2013 09:12

plavac napisał(a):Przy okazji wyniknął problem - komu, kiedy i dlaczego taki kształt Góry skojarzył się z sową ... :?:

Mnie się w żaden sposób, z żadnej strony - nie kojarzy :?

No chyba, że nie o kształt tu chodzi, a o jakieś zaszłości historyczne, faunistyczne bądź nawet metafizyczne ... 8O :wink:

Wie ktoś coś na ten temat ?

Wiedzy na temat powstania tej nazwy nie mam, ale próbując się doszukać dlaczego sowa, to moja interpretacja pozostanie jednak przy kształcie.
Pewnie to nadimpretacja ... ;) :) ... ale na silę można się podobieństw doszukać.
Właśnie od tej wschodniej strony, szczególnie z okolic Alleghe lub grzbietu Padon ... stroma ściana Civetty może przypominać sowę siedząca samotnie na gałęzi.
Idealnie plaska od przodu (wschód)... jak twarz sowy i zaokrąglony łeb z grzbietem od zachodu, boki to złożone, opadające wzdłuż ciała skrzydła (ramiona). Tak to widzę ! :)

pozdrawiam 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2013 09:21

Mi, czasami, z sową to się nawet pnie drzew kojarzą :roll:


;)
Załączniki:
sowa.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.01.2013 12:40

Moje skojarzenia rzeczywiście były takie jak młodego żołnierza :wink:
Patrzyłem na górę jako całość , a to przecież środkowa część . . . szczyt . . .
Nawet minę ma zdziwioną 8)

Dzięki Mariusz za otwarcie oczu :D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 142
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone