Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.10.2009 12:59

Interseal napisał(a):Przyznam, że troszkę już głębiej pogrzebałem w internecie w temacie ferrat, a w szczególności ferrat w Dolomitach... i już wiem dlaczego tą na Prisojnik w Słowenii nazwałeś "ferratką"...

Używam zdrobnień w kilku przypadkach:
- coś jest małe,
- coś jest krótkie,
- mówię o tym z pewną czułością.
;)

a to ja napisał(a):Sonda została zauważona

Bocian, Leszek Skupin - wychodzi na to, że warto ten wątek posnuć. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 23.10.2009 13:07

Franz, dawaj więcej takich fot, szczególnie tych robionych droma palcami i zębami! :D
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2289
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 24.10.2009 09:02

Tez proszę o jeszcze i więcej opisów pod zdjęciami.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.10.2009 21:17

To na razie - zanim się zacznie - jeszcze kilka luźnych fotek z paru wycieczek .

Widok na Sellę spod Cirspitzen w grupie Puez:
Obrazek

Widok z okolicy przeł. Ciampa w Puez na Langental (Vallunga). Z tyłu Sassolungo (Langkofel) i Sciliar (Schlern):
Obrazek

Schlern (Sciliar): płaskowyż oraz turnie Euringer i Santner widziane z hali Siusi (Seiser):
Obrazek

Z tyłu grupy Puez i Odle, na przedzie skały M.Castello - widok z wykutego okna strzelniczego na Sas de Stria:
Obrazek

Piz Boe w grupie Sella - widok z grani Costabella w grupie Marmolady:
Obrazek

Turnie na pólnocnym krańcu Pale di San Martino - widok z Falcade Alto:
Obrazek

Turnie bocznych grani Moiazza Sud w grupie Civetty - widok ze szlaku powyżej schroniska Carestiato:
Obrazek

Monte Pelmo (z tyłu) oraz Moiazza w grupie Civetty (z przodu) - widok z Monte Agner w grupie Pale di San Martino:
Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.10.2009 21:29

Franz wiedziałem, wiedziałem że napiszesz o Dolomitach.
Chodzą (jak wiele innych spraw) strasznie te góry za mną - zwłaszcza okolice Cortiny - grupy Sesto, Cristallo i Tofany.
Byłem tam z żoną w 1999, jeszcze bezdzietny, bagaż i prowiant na tylnym złożonym siedzeniu Daewoo Tico.
Namiocik i kemping.
I niestety "extremale schlestes Wetter" - jak mawiali tubylcy.
Ale i tak było świetnie.
Dzięki i SZACUN wielki dla Ciebie :D .
dareke
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 17.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareke » 26.10.2009 11:07

Też jestem Twoim stałym czytelnikiem ( a może nie tylko?). Szacunek i pozdrowienia. dareke
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.10.2009 15:29

Witaj :!:
W tym roku mój pierwszy raz - 5 dni górskiej przygody z Dolomitami i od razu ogromne zauroczenie. Kto by przypuszczał, że w tym wieku jeszcze dam radę znieść tyle "wzruszeń" :wink:
Magia tych gór jest ogromna, a dodatkowa energia to 70 -latkowie mijający mnie pod górę z życzliwym "Salve !" :)
A ponieważ wydaje się, że nieprędko znów przypnę się lonżą do liny - tym chętniej poczytam, popatrzę, powspominam, pomarzę ...
Pozdrawiam, Wojtku !
Do dzieła 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.10.2009 16:01

Buber, Dareke - dzięki. :)

plavac napisał(a):W tym roku mój pierwszy raz - 5 dni górskiej przygody z Dolomitami i od razu ogromne zauroczenie. Kto by przypuszczał, że w tym wieku jeszcze dam radę znieść tyle "wzruszeń"

A opisałeś, pokazałeś coś z tego i ja nie potrafię znaleźć czy jeszcze się za to nie zabrałeś?

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.10.2009 16:27

Fatamorgana napisał(a):
Btw. zdjęcia znowu doprowadzają mnie do rozpaczy... :? :roll: :wink:


I wszystkie kompaktami za kilkaset złotych zrobione.
Lustra moga się załamać ;)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.10.2009 20:14

Franz napisał(a):A opisałeś, pokazałeś coś z tego i ja nie potrafię znaleźć czy jeszcze się za to nie zabrałeś?



Nie,nie opisałem tej wyprawy. Podobnie jak i innej tegorocznej i jeszcze jednej ...
"Wzruszenie" odebrało mi mowę :wink: :)
Może, jak opadnie szaleństwo jesiennej pracy i życie zwolni zimową porą ( ha, ha :? ) się zmobilizuję. A może wkleję tu coś u Ciebie - ad vocem .
pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 26.10.2009 20:35

Istna uczta dla oczu!
8O 8O 8O :D

Widok Monte Agner z Val d'Angheraz zapadł mi w pamięć bardziej niż twarz matematyczki... :lol: :lol: :wink:

Liczę na zdjęcia z wejścia na Monte Agner i przejścia Stella Alpina (cholernie przepaścista). :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.10.2009 23:36

Fatamorgana napisał(a):Liczę na zdjęcia z wejścia na Monte Agner i przejścia Stella Alpina (cholernie przepaścista). :wink:

Owszem, czuje się tam miejscami tę wysokość, ale na wielu innych ferratach - czasem łatwiejszych, czasem trudniejszych - czułem ją bardziej.
Fotki będą, chociaż na tej ferracie nie miałem nikogo, na kim mógłbym obiektyw powiesić, więc nie ma z niej jakichś specjalnie atrakcyjnych fotek.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 27.10.2009 11:42

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaale piękne :D Ja poproszę o jeszcze i nieważne, że autor wątku informuje, że atrakcyjnych fotek nie ma :wink: bo ja mu i tak nie wierzę :wink: :D i na zdjęcie czekam (tyle mojego co sobie pooglądam :wink: )

pozdrawiam i wracam do obserwacji
:D

p.s. Plavacu - a może jakieś impersje dolomickie?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.10.2009 17:33

Tymona napisał(a):Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaale piękne :D Ja poproszę o jeszcze i nieważne, że autor wątku informuje, że atrakcyjnych fotek nie ma :wink: bo ja mu i tak nie wierzę :wink: :D i na zdjęcie czekam (tyle mojego co sobie pooglądam :wink: )

Bardzo się cieszę, że Ci się podoba. :)
Jeśli chodzi o te "mniej atrakcyjne" fotki dokumentujące drogę, to chodziło mi o to, że jak jest na zdjęciu ktoś, to widać skalę całości, widać czasem jego wysiłek czy figury jakie wyczynia, by pokonać trudniejsze miejsce.
Jak nie mam nikogo, to zdjęcie kawałka stalowej liny niewiele mówi. Czasem na fotce bywają moje stopy, ale to w niewielkim tylko stopniu oddaje ekspozycję danego miejsca.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 27.10.2009 23:47

WSPANIAŁE- W górach czuję się jakbym Pana Boga chwyciła za nogi.- Nie problemów,samotności,odrzucenia,jest piękno,siła, przed którą trzeba skłonić głowę .Świetnie oddaje to, to "Pytanie "ściagnęłam

Magda Puzio Poeci i Wierszokleci
PYTANIE

Po co jeździsz w góry? czasem ktoś zapyta. Różne odpowiedzi podsuwa ci życie. Wabi cię swym pięknem grań słońcem pokryta, zapach łąk w dolinie, szum wiatru na szczycie...

Czasem jedziesz w góry, bo nie chcesz się nudzić. Dość miasta, szarości, codzienność cię dręczy. Z letargu rutyny pragniesz się obudzić. Jedziesz, by odpocząć i żeby się zmęczyć.

Tam możesz być sobą, zdjąć za ciasne maski, znaleźć przyjaźń, być razem, samotność gdzieś zgubić. W ognia czarodziejskie zasłuchany trzaski, herbatę ze śniegu i siebie polubić.

Nieraz chcesz pomyśleć, wtopić się w gór ciszę, być sam, by ku niebu oczy podnieść skromnie. Kiedy smutne strony twoje życie pisze, zapytany mówisz: Jadę, by zapomnieć.

Zapisuje ten temat do ulubionych
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone