Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 18.05.2012 05:29

mariusz-w napisał(a):

Musimy poczekać ... na razie autor wątku podziwia Pico Ruivo ! 8) :)



" Cysorz to ma klawe życie ..." :D

Pewnie, że poczekamy. Tym bardziej, że w "mojej" czasoprzestrzeni czeka się teraz bardzo krótko - czas "przyspieszył" .

pozdrawiam 8)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.05.2012 11:06

plavac napisał(a):Pewnie, że poczekamy.

... chyba nie mamy wyjścia ! :)

plavac napisał(a): Tym bardziej, że w "mojej" czasoprzestrzeni czeka się teraz bardzo krótko - czas "przyspieszył" .

To z jednej strony dobrze ! ;)
Znaczy się tegoroczne Dolomity coraz bliżej ! ... bo zapewne masz je w planie ?
My już też (ciut) żyjemy czasem przyszłym ! 8)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 14:52

paweł_ko napisał(a):Jestem pod wrażeniem! :D

Miło mi. :P

paweł_ko napisał(a):Szkoda że tak późno trafiłem na tą relację.

Lepiej późno niż wcale. ;)

paweł_ko napisał(a):Dolomity są piękne, szkoda że nie miałem dotychczas okazji. Cóż do tej pory kiedy mogłem jechać bardziej interesował mnie Masyw Centralny a później zainteresowało mnie później pranie pieluch :wink:

Francuski Masyw Centralny? Schodziłeś go dokładnie?
Ja tylko zahaczyłem o niego przed wielu laty, kiedy czterotygodniowe wakacje we Francji spędzałem w Owernii i Langwedocji.

paweł_ko napisał(a):Wychodząc ze schroniska na przełęcz i pod samym szczytem Peni przechodzi się przez lodowiec. Wyczytałem że nie są niezbędne raki, toteż nie chce mi się ich nosić. Ale czy na pewno :?: (Marmoladę będę zdobywał pod koniec sierpnia).

Obrałem oblężniczą taktykę zdobycia szczytu, tj. wyjazd popołudniu wyciągiem z Largo do schr. Fiacconi. Zaplanowałem nocleg w schronie i wyjście wcześnie rano na pik aby wrócić przed 13 (boje się burz, które w Alpach zwykle lubią się rozwinąć popołudniem). Ale nie mogę znaleźć cen noclegów. Czy tam na pewno można przenocować :?:
A może lepiej będzie sie rozbić koło schronu :?:

Trzecie pytanko dotyczy innej możliwości zdobycia Peni. Mianowicie ze schr. Contrin od str południowo zachodniej. Wychodzi się ze znacznie niższej wysokości. Nie damy rady z dzieciakami pokonać 1300 metrów podejścia za jednym razem. Czy istnieje możliwość i miejsce rozbicia się namiocikiem gdzieś po drodze - dostęp do wody i w miarę płaskie miejsce :?:

Fatamorgana już Ci odpowiedział na większość pytań.
Osobiście z zalodzeniem spotakłem się całkiem nisko. W późniejszych godzinach by go już nie było, ale wczesnym rankiem temperatura jest poniżej zera.
Co do burz - to pełna analogia z Tatrami. Ich prawdopodobieństwo wzrasta w letnie, gorące popołudnia, ale nie jest tak, iż są stale. U góry możesz się przy kiosku schować, jakby była taka potrzeba. Niebezpieczeństwo występuje w zasadzie na grani i w żlebie, więc powinno się dać utrafić przed lub po ew. burzy.

Rozbicie namiotu nie jest takie proste - głównie piarg, a pochyłe płyty skalne, to też nie najlepsze podłoże. Moim zdaniem, najlepiej po prostu wyjechać kolejką - niekoniecznie najwcześniejszą.

Podejście od Contrin to dodatkowe kilkaset metrów. Natomiast, Marmolada się wspaniale prezentuje od południa. W kilku wtrętach wrzuciłem tu już kilka takich widoczków.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 15:19

plavac napisał(a):Zagląda, zagląda.
Trochę "pod górkę" teraz ma, ale zagląda :wink: :)

Jak to w górach - raz pod górę, raz z górki...
Cieszę się, że znalazłeś ten czas. 8)

plavac napisał(a):I widoki smakuje i "klimaty" głęboko w nozdrza i oczy wciąga ...
Dzikością Marmaroli urzeczony ...

Mam sporo fotek - bez fałszywego wstydu powiem, że nie najgorszych - z długiego marszu przez Marmarole. Od wewnątrz urzekają jeszcze bardziej. :roll:

mariusz-w napisał(a):Musimy poczekać ... na razie autor wątku podziwia Pico Ruivo ! 8) :)

Aura była łaskawsza niż podczas pierwszej wizyty. Załamała się dopiero później.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 15:36

plavac napisał(a):Pewnie, że poczekamy. Tym bardziej, że w "mojej" czasoprzestrzeni czeka się teraz bardzo krótko - czas "przyspieszył" .

Zabrzmiało... dwuznacznie. Gdzieś tam coś zakłuło...
Mam nadzieję, że niepotrzebnie. Że wszystko w porządku? A przynajmniej to, co w życiu najważniejsze...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.05.2012 18:53

plavac napisał(a):
mariusz-w napisał(a):
Musimy poczekać ... na razie autor wątku podziwia Pico Ruivo ! 8) :)

" Cysorz to ma klawe życie ..." :D

Było między innymi tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.05.2012 12:09

Wracam z Madery w Dolomity.

Jestem zauroczony samym budynkiem, jego przepięknym otoczeniem oraz obsługą. Gospodyni zna kilka słów po niemiecku, jakoś próbuję się dogadać; gospodarz mówi wyłącznie po włosku. Trudno, z nim sobie nie pogadam. Po pochłonięciu piwka i lekturze menu, decyduję się na wino - jest tańsze a chodzi za mną już od dwóch dni. Próbuję różnych języków, żeby zamówić pół litra. Zawodzi nawet francuski i hiszpański. Pani bierze metalowy dzbanek - taki? Patrzę, nieee, za mały. Piu grande? Zgadzam się skwapliwie. Kolejny dzbanek już wygląda odpowiednio. Mezzo litro! Jasne! Pani przystawia go do ściany, odkręca kranik i... napełnia dzbanuszek. Echhh, mieć taki patent w domu...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.05.2012 15:45

Franz napisał(a):Wracam z Madery w Dolomity.
Pani przystawia go do ściany, odkręca kranik i... napełnia dzbanuszek. Echhh, mieć taki patent w domu...

:) :)

... a do tego widok z altanki na Króla przepiękny ! 8)

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.05.2012 17:26

Franz napisał(a):Pani przystawia go do ściany, odkręca kranik i... napełnia dzbanuszek. Echhh, mieć taki patent w domu...

Myślę, że kranik to najmniejszy byłby problem ...

Upilnować. O! To byłoby trudno ;)

:D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.05.2012 17:46

Franz napisał(a):
Obrazek


Nawet góry się cieszą z Twojej w nich wizyty . . .

Pięknie było 8)


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.05.2012 12:04

mariusz-w napisał(a):... a do tego widok z altanki na Króla przepiękny ! 8)

Spędziłem w niej trochę czasu. Oczy raz po raz wędrowały znad lektury na otaczające góry w zmieniającym się świetle kończącego się dnia. 8)

weldon napisał(a):Myślę, że kranik to najmniejszy byłby problem ...

Upilnować. O! To byłoby trudno ;)

A mnie się od razu skojarzyło, że skoro mieszkam w mieście z browarem, to w ramach doprowadzenia mediów przydałby się w kuchni jeden kranik więcej. :idea:

piotrf napisał(a):Nawet góry się cieszą z Twojej w nich wizyty . . .

Pięknie było 8)

Było wspaniale. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.05.2012 13:28

Kilka ostatnich spojrzeń z altanki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 29.05.2012 13:46

Franz napisał(a):Kilka ostatnich spojrzeń z altanki.

Czyli teraz spanko i rano idziemy dalej. 8)

Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.05.2012 13:58

Franz napisał(a):A mnie się od razu skojarzyło, że skoro mieszkam w mieście z browarem, to w ramach doprowadzenia mediów przydałby się w kuchni jeden kranik więcej. :idea:

Dawno to było, PGRy jeszcze były na świecie, odwiedzaliśmy znajomych. W PGR mieszkali. To na zewnętrznej ścianie budynku obok nich był kranik z mlekiem.

Ale jak bym miał wybierać, to taki winny bym wolał. :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.05.2012 14:07

mariusz-w napisał(a):Czyli teraz spanko i rano idziemy dalej. 8)

Przed snem jeszcze zaskakująca konwersacja. ;)
Kolejne zaskoczenie dopiero rankiem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 100
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone