Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 07.11.2009 14:39

Dangol. Pozdrawiam i gratuluję relacji, którą czytam z zainteresowaniem. W tym roku też udało się nam dotrzec na Lastovo i mam nawet parę zdjęć z miejsc, które widac na Twoich.
Kościołek z "turystą" bardzo podobnym do tego, którego Ty sfotografowałaś.
Obrazek

Jeśli chodzi o kominy na Lastovie, to mam fajne zdjęcie, gdzie widać połączenie "tradycji z nowoczesnością" (nie pytajcie, które to "tradycja" a które "nowoczesność")
Obrazek

Co do anteny, to nie jest zamontowana na kościółku ale ma solidny fundament i strażnika w postaci dzielnego psa.
Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.11.2009 19:30

poljako_poljako napisał(a): W tym roku też udało się nam dotrzec na Lastovo i mam nawet parę zdjęć z miejsc, które widac na Twoich.
Kościołek z "turystą" bardzo podobnym do tego, którego Ty sfotografowałaś.


Witaj :D
Aż mi głupio, że dopiero :oops: teraz, przy okazji Twej wizyty "u mnie", dotarłam do Twojego lasovskiego jeż-pikniku. Ale już nadrobiłam :D . Szkoda, że przegapiłam przed naszym rejsem, bo Twoja relacja :idea: mogłoby się przydać w tej samej mierze co te, o których istnieniu wspomniałam wcześniej. Zwłaszcza, że opłynąłeś wyspę 8) bardziej od nas.

A co do turysty pod św. Rochem - widocznie jest to dobre miejsce, żeby tam przysiąść i odpocząć :D

Mam propozycję ( i mam nadzieję, że nie do odrzucenia :wink: ), żebyś jeszcze wydobył co nieco ze swego fotkowego archiwum i :idea: dorzucił na forum albo do swojej relacji, albo tu do mnie? Wyspa nie jest jeszcze zbyt popularna wśród forumowiczów, moglibyśmy im przybliżyć jej uroki :). Co Ty na to?
Ostatnio edytowano 16.02.2020 20:52 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.11.2009 20:42

Największą świątynią w miasteczku jest parafialny kościół sv. Kuzme i Damjana - patronów Lastova widniejących w herbie.
Wysoką kościelną wieżę już widzieliście na fotkach z panoramkami miasteczka :arrow: teraz ujęcia z bliska :) .

1-=P9084711.JPG


2-P9084715.JPG


3-P9084714.JPG


Świątynia została zbudowana w początkach XIV wieku. W każdym bądź razie w 1310 r. kościół :idea: już by , bo właśnie tu podpisano Statut Lastova.
Początkowo była tylko jedna nawa. Przebudowę rozpoczęli w 1469 rok Ilijić i Maroje Ratković z Dubrovnika, w 1473 r. prace zakończył mistrz Radosan (na portalu umieszczona i jego imię). Obecna środkowa nawa pochodzi właśnie z tamtej przebudowy. Boczne nawy dodano XVI/XVII w. Małe dzwonniczki pochodzą z XVIII w., a wysoką dzwonnicę dodano w 1942 r.

5-P9084705.JPG


6-P9084699.JPG


4-P9084695.JPG


7-P9084707.JPG


W środku byliśmy tylko przez moment. :( Jak wspominałam wcześniej, trwało tam właśnie nabożeństwo, nie wypadało rozpraszać skupionych wiernych, więc wnętrza kościoła nie obejrzeliśmy nawet mało dokładnie... I tak się cieszę, że drzwi do świątyni były otwarte :) .
Poniższa fotka pochodzi więc z netu :arrow: w głównym barokowym ołtarzu z 1631 r. umieszczony jest obraz przedstawiający Patronów świątyni.

8-.jpg
fotka z netu

Często podaje się, że poliptyk ołtarzowy pochodzi z 1487 r., ale bardziej wiarygodne źródła podają, że jest to dzieło Giovanniego Lanfranco z czasów budowy ołtarza. W podanym linku znajdziecie opis malowideł oraz ich fotki - niestety czarno-białe... Oprócz świetych Kosmy i Damiana, w kościele był (?j est) wizerunek św. Błażeja - w ten sposób zasygnalizowana została zależność Lastova od Dubrovnika, którego patronem jest św. Błażej.
Boczne ołtarze dodano w XVI w. -w jednym z nich do dziś zachowała się Pieta z 1545 r. Do cennego wyposażenia kościoła zalicza się ponadto obrazy namalowane w XVII i XVIII w.

Jeszcze kilka ujęć świątyni od strony uliczki...

9-P9084716.JPG


10-IMG_1272.JPG


... i detal na tylnej ścianie.

11=P9084717.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 12:03 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.11.2009 21:39

Danusiu

Wklej choć raz byle co
Bo robię się nudny
Co nie cieszy mnie wcale
Ciągle muszę chwalić
Bo są tego warte
Zauważone przez Ciebie
Również " odtylne " detale
:wink:

Pozdrawiam serdecznie
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.11.2009 11:17

To ja dla odmiany nie będę chwalić. A przyganię. :wink: :) :D

Wieża kościelna pięknie ozdobiona jest posągami na każdym rogu i na szczycie. Na Twoich zdjęciach nie widać czy to są identyczne posągi czy każdy jest inny. Kogo przedstawia figura na czubku wieży? I czyje głowy przedstawiają rzeźby umieszczone na dzwonniczkach?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.11.2009 14:02

Ha, Lidio. Tu mnie masz, lekcja z kościoła w Lastovie nie do końca odrobiona jak należy :wink: .
Koniecznie muszę tam wrócić na poprawki :lol: . Może do tej pory dorobię się sprzętu, który mi pięknie wyzoomuje wszystkie figury :).
Nie wiem jednak, czy :? uda mi się :wink: rozpoznać kogo one przedstawiają. Nie za bardzo natomiast można chyba liczyć na to, że znajdzie się ktoś tam na miejscu, kto to wszystko podpowie?
A tak po cichu to liczę na to, że :idea: ktoś inny kiedyś za mnie ta braki uzupełni :D
Ostatnio edytowano 16.02.2020 20:53 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.11.2009 19:54

Naprzeciw wejścia do kościoła znajduje się XV-wieczna loggia. Na otoczonym kominami placu przykościelnym odbywały się sądy, stał tu pręgierz...

1-P9084693.JPG


2-P9084694.JPG


Tuż poniżej stoi XV-wieczna kaplica Sv. Marije na Grži. Właśnie ten lastovski kościółek urzekł mnie najbardziej 8) .

3-P9084700.JPG


4-IMG_1273.JPG


5-P9084697.JPG


6-P9084698.JPG


Nad wejściem w lunecie umieszczony jest herb Marina Vlahanovića (któregoś z lastovskich kapłanów).

7-P9084702.JPG


W czasie włoskiej okupacji, w kościółku był magazyn. Na szczęście dziś znów służy właściwym celom :) .
Szkoda, że nie trafiliśmy tu kilka dni później :arrow: dnia 12 września odbywają się tu coroczne obchody święta patronki kaplicy, wtedy pewnie udałoby się zaglądnąć do środka...

8-P9084704.JPG


Na wysokości kościoła parafialnego, prawie naprzeciw szkoły, znajduje się XVII- wieczny kościółek sv. Jospia.

9-P9084708.JPG


10-P9084709.JPG


11-P9084710.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 12:23 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.11.2009 20:32

Dla kompletu "widzianych" lastovskich kościółków :arrow: te, które dostrzegliśmy :? tylko z daleka.
Kaplicy sv. Marije u polju trochę mi szkoda... No i tego cmentarza obok :arrow: można byłoby wypróbować, czy czosnek faktycznie działa na lastovskie wampiry :wink: .

1-P9084685.JPG


Romańsko-gotycka kaplica powstała w XIV wieku, przebudowano ją na początku wieku XVI. Jest powiązana z historycznymi wydarzeniami roku 1602 - właśnie tutaj w tajemnicy spotykali się inicjatorzy buntu przeciwko tyranii władz Dubrovnika.
Na stoku jednego ze wzgórz stanowiących tło dla kaplicy cmentarnej, można dostrzec zarysy ruin XVI-wiecznego kościółka sv. Ilije.

W związku z buntem :wink: reszty załogi , która wymusiła na kapitanie (chociaż tak naprawdę to nie wiem, czy to nie była właśnie jego inicjatywa :lol: ) niezwłoczne udanie się do sklepu po piwo (przy okazji udało się też kupić pieczywo :) ), a potem miał nastąpić powrót "pędem" do łódki, żeby zamiast żaru z nieba upajać się morską bryzą 8). Wobec powyższego, musiałam sobie odpuścić dalsze zwiedzanie...

Udało mi się :) jeszcze na moment zboczyć z głównej uliczki i podejść wyżej, aby chociaż przez chwilę pogapić się na najładniejszy pałac Lastova. Co prawda odkupiłam to koniecznością jak najszybszego zanurzenia się w wodzie w Zaklopaticy (szybko w żarze po schodach w górę, a potem jeszcze gonitwa za resztą, co już prawie do sklepu docierała) :arrow: ale było warto :D .

Kneževa palača (czyli po prostu Palac) stoi na stoku Glavicy na skraju miasteczka. Dzięki takiemu położeniu, rektor miał całe swe włości jak na dłoni...
Pałac pierwotnie był renesansowy. Jakieś ślady z tamtych czasów jeszcze pozostały, ale przebudowy były liczne, ostatnia na początku XX w.
Niszę nadal upiększa figurka patrona Dubrownika św. Błażeja, jako świadectwo dawnej zależności Lastova od Republiki.

2-P9084718.JPG


3-P9084719.JPG


4-P9084720.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 12:36 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 11.11.2009 22:14

Witaj Danusiu

Czytam, oglądam i podziwiam kolejną twoją relację.
Wielki szacunek za fachowość , zaangażowanie i b.ciekawe opisy
miejsc, które odwiedziłaś.Dzięki tobie, także i ja mogę być w miejscach,
w których w realu być może, nigdy nie będę :cry:
No i te fotki......super :lol:
Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 12.11.2009 11:16

dangol napisał(a):W związku z buntem :wink: reszty załogi , która wymusiła na kapitanie (chociaż tak naprawdę to nie wiem, czy to nie była właśnie jego inicjatywa :lol:) niezwłoczne udanie się do sklepu po piwo (przy okazji udało się też kupić pieczywo :) ).


I dżem figowy też :)

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a):próbujemy też kupić dżem od suhe smokve :D jednak po raz kolejny okazuje się, że w Chorwacji nie jest o niego tak całkiem łatwo, i tym razem nie udaje się nam


Ja miałam więcej szczęścia :D . W sklepiku w Lastovie była półeczka z lokalnymi produktami - na figowym dżemie nie było żadnej etykietki, za to potem było niebo w gębie :P .


Widzę, że kończy się Twoja wizyta w Lastovie, ciekawie było i ciekawe co będzie dalej :roll: :?:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.11.2009 14:52

Lidia K napisał(a): I dżem figowy też :)
(...)
Widzę, że kończy się Twoja wizyta w Lastovie, ciekawie było i ciekawe co będzie dalej :roll: :?:


Dżem figowy też :P oczywiście! Przecież nie samym chlebem :wink: człowiek żyje.

Pojawi się jeszcze kilka fotek z Zaklopaticy, zanim popłyniemy dalej...
A dokąd? Będzie wiadomo już :idea: niebawem.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.11.2009 14:55

kleeberg napisał(a):Wielki szacunek za fachowość , zaangażowanie i b.ciekawe opisy


Staram się jak mogę :), chociaż czasem nie do końca wychodzi tak, jakbym chciała...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.11.2009 21:36

Zanim ostatecznie pożegnam się z miasteczkiem, pozwolę sobie na mały suplement, a konkretnie wzmiankę o karnawałowych szaleństwach w jakich może uczestniczyć każdy, kto znajdzie się w Lastovie we wtorek przed Środą Popielcową. Właśnie tego dnia obchodzi się tutaj (już od końca XVI w.) Poklad :arrow: święto upamiętniające cudowne ocalenie Lastova przed średniowiecznymi piratami katalońskimi.

Według starej legendy, piraci po zajęciu Korčuli wysłali na Lastovo swojego wysłannika z wezwaniem do dobrowolnego poddania się. Mieszkańcy Lastova nie należeli jednak do bojaźliwych, postanowili odeprzeć atak piratów. Kiedy mężczyźni szykowali się do walki, kobiety z dziećmi schroniły się w kościółku sv. Jurja (na wzgórzu Hum - najwyższym szczycie wyspy) i modliły się o ocalenie. Modły zostały wysłuchane :). Cała flota piratów zatonęła podczas silnego sztormu, toteż mieszkańcy w ogóle walczyć nie musieli :D . Wysłannika piratów przywiązali do osła, przeciągnęli go przez całą wieś, a na koniec spalili ( 8O żywcem ???)

Mieszkańcy szykują się do uroczystości już od poniedziałkowego rana, kiedy wykonywany jest Poklad - duża kukła wyobrażajaca pirata, który przybył na wyspę z wezwaniem do kapitulacji. Tułów Pokladu wypełniany jest słomą i trocinami, a nogi piaskiem z ... :mrgreen: cmentarza. Pirat zostaje ubrany w czerwony strój, a twarz przyczernia się mu węglem, aby jak najbardziej przypominał legendarnego pirata.
Właściwe święto rozpoczyna się we wtorek o godzinie 11, obwieszczają to kościelne dzwony. Kukła zostaje posadzona na ośle (najładniejszym w całym Lastovie :wink: ) i przy dźwiękach muzyki przez miasteczko rusza pochód...
Zabawa trwa aż do zmroku i uwieczniona jest tańcem z mieczami i nabiciem kukły na pal. Kukłę spuszcza się na 300-metrowej linie ze wzgórza w zachodniej części miasteczka do jego centrum, a następnie podpala.
Mieszkańcy bawią się do momentu, gdy :roll: z Pokladu zostanie tylko popiół. Wówczas biją dzwony obwieszczające koniec karnawału...

Karnawał zakończony, zapasy wina wypite ...

Teraz już nie ma żadnego :( pretekstu, żeby dłużej zostać w Lastovie...

1-P9084724.JPG


2-P9084722.JPG


3-P9084679.JPG


4-IMG_1265.JPG


5-P9084703.JPG


6-P9084732.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 12:45 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.11.2009 22:03

Danusiu ... cóż napisać - JA TAM CHCĘ :!: :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.11.2009 23:09

Buber napisał(a): JA TAM CHCĘ :!: :D


Wojtku, no to bierz się za planowanie wyjazdu na Lastovo 2010 :!:
Miejsc noclegowych na wyspie trochę jest :D , a w Pasadur możesz się nawet załapać na pięknie położony hotel Solitudo. Koniecznie musisz trafić na Lastovo i przy okazji :idea: odnaleźć tę całą masę kościółków, do których mi nie było dane dotrzeć. Co Ty na to?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009) - strona 67
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone