Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.11.2009 15:49

Danusiu, sielsko - anielsko, cudnie po prostu!
Znaleźliście przepiękny zakątek Chorwacji. Będąc w tym roku na Korculi, zerkałam na Lastovo i... myślałam o kolejnych Cro-wakacjach :lol:

Skrivena Luka na Twoich zdjęciach pięknie się prezentuje. Wyglądacie na bardzo szczęśliwych i zrelaksowanych podczas tej kąpieli i odpoczynku w cieniu pinii :D Nie dziwię się, że nie chciało się Wam stamtąd ruszać. Wyjątkowa miejscówka! W pełni zasługuje na zaszczytne miano "najfajniejszej przystani rejsu 2009".

Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.11.2009 21:33

witki tak do baltyku sie ustosunkowywać, czy do Dziecięcia... :roll:


:wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.11.2009 23:20

witki napisał(a): Wiktoria bardzo polubiła nasz Bałtyk :wink: :wink: :wink: :wink:


W tej piaskownicy wygląda na bardzo szczęśliwą :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.11.2009 23:32

maslinka napisał(a): Będąc w tym roku na Korculi, zerkałam na Lastovo i... myślałam o kolejnych Cro-wakacjach :lol:

O ile pamiętam, przed wakacjami też co nieco interesowałaś się lastovskimi kempingami :)? Masz temat do przemyśleń odnośnie kierunku na wakacyjny wypad 2010 :arrow: Lastovo, Cres, a może jeszcze jakieś inne fajne miejsce?
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 26.11.2009 23:32

FUX napisał(a):witki tak do baltyku sie ustosunkowywać, czy do Dziecięcia... :roll:


:wink:


do czego chesz ;-)
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 26.11.2009 23:33

dangol napisał(a):
witki napisał(a): Wiktoria bardzo polubiła nasz Bałtyk :wink: :wink: :wink: :wink:


W tej piaskownicy wygląda na bardzo szczęśliwą :D


bo tak było... :wink: :wink: :wink: :wink:

ale już - nie zaśmiecam twojej płynacej relacji :roll: przepraszam....
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.11.2009 23:43

marsylia napisał(a):Bardzo mi się spodobała knajpka Limoncello :hearts: , no i obecne plażowe siedziska, też mi przypadly do gustu, mogę tu zostać dłużej... :D


Oba te miejsca są na liście naszych ulubionych :P cro-knajpek, w tegorocznej relacji listę tę uzupełnię o jeszcze jedno fajne miejsce :D . Z pewnością mogłoby ich być więcej, bo z zewnątrz przynajmniej kilka wyglądało pociągająco :wink: , ale póki co nie zostaliśmy klientami...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.11.2009 19:10

Ponieważ nie mamy pewności czy idąc nad samą wodą nie wpakujemy się w jakieś miejsce :roll: zupełnie nie do przejścia, postanawiamy ruszyć drogą jezdną. Będzie może ciut dalej, ale na pewno szybciej :) . I nie trzeba szykować górskich butów (których przecież ze sobą i tak nie mamy :wink: ), wystarczą sandałki :D .

Główną szosą dochodzimy do krzyżówki (od Porto Rosso to około pół kilometra) i skręcamy w prawo na boczny asfalcik prowadzący do domów w północnej części zatoki.
To zdjęcie z widokiem na Skriveną Lukę zrobiłam jakoś niedługo po skręcie...

1-P9084795.JPG


Szosa biegnie dalej tuż ponad zatoką i rządkiem niezbyt licznych domów, w których można znaleźć miejsce na spokojny nocleg.
Jak widać poniżej, na ten zdawałoby się koniec świata, nasi rodacy docierają bez problemu :D . Na dodatek z Wrocławia 8) .
Niestety widzieliśmy tylko :( auto, więc trudno powiedzieć, czy to aby nie ktoś z "nieujawnionych" z pobytem na Lastovie Forumowiczów? Naklejki z Croplą nie ma, ale to niczego nie wyklucza...

2-P9084797.JPG


Dochodzimy na wysokość wspomnianej wcześniej konoby "Porat1" i wkrótce za nią kończy się asfalt. Dalej będzie szuterek - ale szeroki, da się jechać autem.

Mniej więcej na zakręcie, od szuterka odchodzi zarośnięta, ale oznakowana (jest co najmniej :) wyraźny drogowskaz) ścieżka wspinająca się na grzbiecik, na którym stoi kapliczka :wink: sv. Ciprijana (XI-XIII w.) tu znanego też pod imieniem sv. Čeberjana. Na wysoko położoną kapliczkę zwróciłam uwagę :) już wcześniej, jak stanęliśmy w Porto Rosso. Gdyby było więcej czasu, z pewnością po dotarciu do latarni ruszyłabym :idea: zobaczyć ten wiekowy kościółek... Ale się nie da :( .
W samej zatoczce, a konkretnie przy zabudowaniach na końcu zatoki "pomiędzy" główną szosą a bocznym asfalcikiem, którym przez momentem wędrowaliśmy, jest jeszcze jedna kaplica. Tego zbudowanego w XX w. kościółka sv. Jerolima też z braku czasu nie oglądaliśmy z bliska...

Idąc dalej szutrową drogą, cały czas spoglądamy na zatoczkę, czasem nieco przesłoniętą rosnącymi piniami.

3-P9084798.JPG


Przez całą drogę widać oczywiście latarnię 8)

4 -P9084801.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 17:58 przez dangol, łącznie edytowano 3 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.12.2009 21:01

Mijamy ścieżkę sprowadzającą nad wodę. Jak wpływaliśmy do zatoki, widzieliśmy tam malutki pomost i kilka kąpiących się osób. To pewnie tu musi schodzić latarnik oraz ci szczęśliwcy, którzy na latarni zarezerwowali sobie miejsce na urlop. Nie jest to bardzo daleko, ale jednak :roll: dość stromo...

2-P9084803.JPG


Koniec szuterka i zakaz wjazdu dla samochodów. Dalej każdy musi dymać pieszo pod górkę :arrow: pewnie tylko latarnik może wjeżdżać do samego końca :wink: .

1 -P9084802.JPG


I tu niespodzianka. Zaraz za zakrętem, kiedy zaczyna się robić stromo, szuterek zastępuje :o betonówka. Czyli jednak mieliśmy rację :lol:, latarnik nie taki głupi, żeby chodzić na piechotę!

Podchodzimy, mając dookoła coraz rozleglejsze widoki na naszą Zatokę Błogiego Spokoju 8) .

3-P9084805.JPG


Dochodzimy do miejsca, w którego do latarni jest już naprawdę blisko :) . Jest tu ścieżka wiodąca wprost do latarni, ale obecnie wejście tędy jest zakazane. Trzeba iść dalej betonem (za to łagodniej), który za ostrym zakrętem przechodzi znów w szuter. Za moment jesteśmy pod latarnią, stojącą na skraju 70-metrowego klifu który widzieliśmy z morza.

4-P9084806.JPG
Ostatnio edytowano 19.02.2020 18:28 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 02.12.2009 11:34

W tym roku moją uwagę przyciągają latarnie i wieże kościelne.
Ta latarnia z daleka wydawała się bardzo ciekawa ale z bliska obudowana kilkoma budynkami nie wydaje mi się latarnią samotnego romantycznego latarnika.
Chorwacja ma tak dużo latarni, że częściej wyglądają prawie jak uliczne latarnie niż nasze pełne wdzięku i piękna bałtyckie latarnie.
Ta przynajmniej nie jest cała z blachy.

Czekam na zdjęcia z bliska.
termondar
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6522
Dołączył(a): 06.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) termondar » 02.12.2009 13:21

Obrazek

Skąd taka zabytkowa "cytryna"? :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.12.2009 13:36

termondar napisał(a):Skąd taka zabytkowa "cytryna"? :)

Ze Splitu...
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 02.12.2009 13:41

Danusiu - ja tu protestuję :wink: :D odcinek urawny za wcześnie :D Mogę tylko podczepić się pod to, co napisała Lidia:
Lidia K napisał(a):Czekam na zdjęcia z bliska.


:D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.12.2009 14:44

Lidia K napisał(a): Ta latarnia z daleka wydawała się bardzo ciekawa ale z bliska obudowana kilkoma budynkami nie wydaje mi się latarnią samotnego romantycznego latarnika. (...) Czekam na zdjęcia z bliska


Będzie kilka zdjęć z bliska, ale nie obejmą one latarni jako całości. A sam obiekt jest jaki jest. Zresztą, nie tylko Struga, ale i inne wiekowe latarnie często otoczone są bezstylowymi dobudówkami-szkaradkami. Przy latarni Veli Rat, oprócz ślicznego kościółka, też w pobliżu był jakiś mały :roll: koszmarek... Dla mnie oprócz samej budowli ważniejsze jest to, co z okolic latarni widać :D. Zazwyczaj pięknie jest 8) :!:
Ostatnio edytowano 16.02.2020 21:23 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.12.2009 18:45

0-P9084810.JPG


Latarnia Struga jest jedną z najstarszych w tym rejonie Adriatyku, zbudowano ją w 1839 roku. Można tam wynająć apartament na wakacje.
W podanym wyżej linku przeczytacie więcej o samej latarni, są też ciekawostki o homarze - olbrzymie i ogromnym koralu, jaki wyłowiono w pobliżu.

1-P9084808.JPG


2-P9084811.JPG


Na górę latarni nie wejdziemy. Nawet nie sprawdzamy, czy można... Chociaż w zasadzie mogliśmy o to zapytać grupkę letników imprezujących przy bocznym wejściu, gdzie wystawili sobie stoliczki. Nie mamy jednak chęci wchodzenia na górę, bo i tak nie ma czasu, a z tarasu nad klifem widoki są wystarczająco ładne :) . Na dodatek od strony morza wieje tak, że :roll: może urwać głowę :arrow: Na górze latarni to wietrzysko byłoby :? jeszcze bardziej odczuwalne.
Popatrzymy więc z poziomu barierek nad urwiskiem 8)

3-P9084813.JPG


4-P9084814.JPG


5-P9084815.JPG


6 -P9084818.JPG


6 -P9084821.JPG


A potem wrócimy do cichej zatoczki delektować się :P brakiem wiatru i błogim spokojem :D .

7-P9084824.JPG


8-P9084829.JPG


9-P9084830.JPG


Cały spacer zajmuje nam mniej więcej dwie godziny :arrow: na spokojnie bez gonienia na złamanie karku, chociaż oczywiście zbytnio się nie ślimaczymy :) . Do Porto Rosso wracamy akurat na zamówioną kolację :P . Jest jeszcze moment na odświeżenie się po spacerze i wrzucenie na siebie długich spodni i polarka, bo przecież wieczerzać będziemy pod gołym niebem i trochę czasu nam to zajmie :D
Ostatnio edytowano 19.02.2020 18:48 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: jachtem (2007,2008, 2009) - strona 71
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone