Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 23.04.2019 11:04

Mieszkam koło Wieliczki. Nad nasze morze mam w najbliższe miejsce (Gdańsk) około 600 km. Ale kto jeździ do Gdańska na plażowanie?
Czyli muszę dołożyć jeszcze najmarniej około 100 km żeby zajechać w jakieś sensowne miejsce.
Analogicznie nad Adriatyk (okolice Rijeki) mam około 900 km (i już mogę tam zostać). Przejeżdżając 1000 km mam wybór lokalizacji prawie do Zadaru.
Czas dojazdu troszkę dłuższy i trochę droższy mam nad Adriatyk. Ale nie czarujmy się. Nad Bałtykiem są piękne plaże, wydmy, lasy sosnowe itd ale nigdy nie będzie on Adriatykiem. Gdyby tak było to np. Słowacy (z północnej i wschodniej części Słowacji) mając taką samą odległość ( a często nawet bliżej) waliliby nad nasze morze a tak nie jest.
Dla mnie wybór jest oczywisty co nie znaczy ze nie doceniam naszego morza. Ale dla większości mieszkających na południu Bałtyk nie jest żadną konkurencją.
Jest jeszcze kwestia nie poruszona chyba w tym wątku. Mianowicie strachu przed obcym i nieznanym. Jadąc nad nasze morze jesteśmy cały czas u siebie. Jadąc nad Adriatyk musimy przejechać przez kilka krajów, operować kilkoma walutami, porozumiewać się w nieznanych nam językach, kupować jakieś winiety itd, itp. Spora grupa naszych rodaków za strachu przed nieznanym woli nasze morze. A jeśli wyjeżdża za granicę to tylko z biurem podróży.

Pozdrawiam.;)
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 23.04.2019 11:07

sito_zabrze napisał(a):Ale przyznaję ze co roku więcej niz połowa znajomych na pytanie gdzie jedzie na wakacje odpowiada ze nad nasze morze.

Cieszę się, że to napisałeś, bo potwierdza to co zauważyłem. Wśród moich znajomych ta popularność jest mniejsza. Ja sam byłem na kilkudniowych wakacjach nad Bałtykiem dwukrotnie, kilka lat temu (do Karwii mam 180km, a do Breli 1600, a tam też byłem dwukrotnie ;)). Natomiast w dzieciństwie to raczej nie było stać rodzin na wakacje np. nad morzem, przynajmniej tak to wspominam. Tzn. były ośrodki wczasowe zakładów pracy ale to bardziej nad jeziorami wokół komina.

Gonzales napisał(a):Mianowicie strachu przed obcym i nieznanym.

Dokładnie, to na pewno główny powód.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 23.04.2019 11:36

Gonzales napisał(a): Jadąc nad Adriatyk musimy przejechać przez kilka krajów, operować kilkoma walutami, porozumiewać się w nieznanych nam językach, kupować jakieś winiety itd, itp.

Spora grupa naszych rodaków za strachu przed nieznanym woli nasze morze ...


Waluty - wszędzie ta sama karta
Języki - nigdy nie było problemów aby podczas tranzytu nie dogadać się wtedy gdy było to konieczne. Pomijam nawet samoobsługowe sklepy, budy z lodami czy knajpy z obrazkowym menu, no już nie przesadzajmy ;)
Winiety - no bez przesady, za chwile ktoś napisze, że paliwo w obcym kraju tankować to tez jakiś wyczyn ;)

Ostatnie zdanie - zgadzam się, wielu boi się nieznanego
Jak ktoś za granicą nigdy nie był, to jest prawie jak podróż w kosmos, tam nawet łatwiej bo winiet nie ma ;)
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 23.04.2019 11:42

Gonzales dał dobry przyklad
Jakoś u nas nie widać tabunów Austriaków , Czechów itp nad morzem. Bo prawda jest taka ze to nie odległość jest problemem. Skoro w Cro widuje rejestrace GD to dlaczego nie widać u nas rejestracji z południa Europy lub chociaż środka ?

Argument o obcym i nieznanym tez raczej nie ma na to wpływu. Ja nie jestem światowcem, po angielsku znam kilka słów bo w szkole uczyli mnie rosyjskiego. Mimo to radze sobie i po drodze i na miejscu. Zresztą jest 21 wiek i w dobie internetu kazdy problem mozna jakoś rozwiązać

Znajomi co nad nasze morze jezdżą argumentują ze jest bezpiecznie , ze spacerują, rybe zjedzą.... to samo jest przecież w Cro tylko morze jest kryształ, woda cieplejsza i wg mnie klimat do wypoczynku lepszy. Mniej napinki, mniej pośpiechu, nie widzialem jeszcze zadnej awantury, karķów itp. Osobiście gdybym mieszkał nawet 300km od Bałtyku czyli miał o 300km dalej do Adriatyku niz obecnie to i tak wybrałbym Chorwacje.

Jedyny minus jaki pozostaje to podróż. Ale to tylko 12h i na takie poświęcenie jestem gotowy
North Slav
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 04.03.2015
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) North Slav » 23.04.2019 13:19

Gonzales napisał(a):Jest jeszcze kwestia nie poruszona chyba w tym wątku. Mianowicie strachu przed obcym i nieznanym. Jadąc nad nasze morze jesteśmy cały czas u siebie. Jadąc nad Adriatyk musimy przejechać przez kilka krajów, operować kilkoma walutami, porozumiewać się w nieznanych nam językach, kupować jakieś winiety itd, itp. Spora grupa naszych rodaków za strachu przed nieznanym woli nasze morze. A jeśli wyjeżdża za granicę to tylko z biurem podróży.

Pozdrawiam.;)


O to to.

Część z Was pisze, ze "co to za problem, jakoś się dogaduję". Ludzie mają realne obawy. Mam młodych znajomych, co ani be, ani me w jakimkolwiek języku obcym, za granicę to rzadko i tylko z biurem podróży.

Sporo z nas tutaj to ludzie lubiący obcą kulturę, nowe smaki, wrażenia, niektórzy na forum to naprawdę odważne i zaradne osoby (np. prowadzące swoje biznesy). Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że spora część Polaków lubi zjeść na urlopie schabowego (i oczekuje go nawet nad Morzem Śródziemnym, true story, zresztą dlatego tak popularne są polskie strefy), wypić Tyskie i posłuchać disco polo. Znam takich. Czują się dobrze w otoczeniu, które znają.

Osobiście płynnie mówię po chorwacku, angielsku i w innych językach, za granicą dostaję skrzydeł. Jak kiedyś mówił Makłowicz, jak za dziecka przejeżdzał z rodzicami granicę, to słoneczniki po drugiej stronie wydawały się inne, zagraniczne, była w nich jakaś magia.
Mam tak samo. Lubię być tam, gdzie jest inaczej.

Bardzo wiele osób tego nie lubi. Zobaczcie jak wiele dobrych fur i majętnych ludzi w tych autach wypoczywa nad Bałtykiem. Stać by ich było na dobryt apartman :wink: ale ze szwagrem lubią swojskość.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 23.04.2019 13:38

Znam ludzi którym po prostu nie chce się jechać 1500km w jedną stronę do Chorwacji. Potem wracać po urlopie znowu 1500km.
Wolą bliżej około 400km i upijać się na plaży u siebie w Polsce.
Lub biurem podróży, po kilku godzinach być w Grecji na all inclusive.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 23.04.2019 13:47

Ja w zeszlym roku w Makarskiej jadłem schabowego, kartofle z koperkiem i mizerią :wink:

Dla mnie im wiecej ludzi wybierze inny kierunek niz Cro tym lepiej , mniejszy tłok, łatwiej o lepszy apartman :P
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 23.04.2019 14:29

wikol napisał(a):Znam ludzi którym ... upijać się na plaży u siebie w Polsce ...


My na szczęście nie mamy takich znajomych ;)

Nad Bałtykiem wypoczywamy na pipidówach, a na dodatek z dala od "głównej" plaży

Nawet jak trafi się takie buractwo, to nie mamy go w zasięgu wzroku ...
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 23.04.2019 21:05

boboo napisał(a):...
Za kwaterę nad samą wodą w Chorwacji od 01.07 do 15.07 dałem na "booking" 693 € (14 noclegów, 2 osoby).
Do Lumbardy mam 1600 km, paliwo w obie strony = 192 €
Autostrady tam i z powrotem: 142 €
2 noclegi po drodze: 100 €
Prom: 50 €
Razem: ~1200 €

Za kwaterę jak najbliżej wody w Rowach w tym samym okresie booking woła ~1.200 €
Do Rowów mam 900 km, paliwo w obie strony = 108 €
Bez autostrad i promów
Razem: ~1300 €
...

Nie chcę rozmawiać o wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia.
Nad Bałtykiem byłem wiele razy. Nad Jadranem również wiele razy. Czyli mam jakieś pojęcie. Każda strona ma swoje zalety.

Porównywanie ofert bookingu jest metodologicznie trafne i uzasadnione.
Niestety nijak się to ma do rzeczywistości która tutaj jest.
Większość osób na tym forum rezerwuje sobie miejsca w inny sposób.
Ja w tym roku zamierzam spędzić kilka dni nad Bałtykiem. W Ustce niedaleko Rowów. Za cztery noclegi dla dwóch osób zapłacę 84 EUR za 4 noclegi. Oczywiście nie w jakiejś budzie dla psa. Stary jestem - lubię wygody. To w środku lipca - czyli w sezonie. Foreigner w Dolinie Charlotty czeka. Pobyt zdecydowanie nie nad samym morzem. Do morza 15 minut piechotą.Blisko lasu - biorę rowery i zamierzam je użyć.
Cena w przeliczeniu na 14 dni to 370 EUR. Gdybym mógł i chciał. Trochę inna niż podana przez Ciebie 1200 EUR za sam pobyt w Rowach. Rezerwowałem przez inny portal, który coś o nocowaniu mówi.

Ale razem ~kolorystyka wypowiedzi musi być.
Ostatnio edytowano 23.04.2019 21:16 przez romuald22, łącznie edytowano 1 raz
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 23.04.2019 21:14

Od trzech lat zaczęliśmy jeździć do Karwi, wcześniej byliśmy wielokrotnie w Cro i nie zamierzamy tych dwóch destynacji przeciwstawiać sobie. Obie nam się podobają i mają dla nas oczywiście swój urok i zalety :) Jeździmy na kemping i nie ma tu znaczenia kwestia finansów i długości dojazdu. Nawet spacery w deszczu nad Bałtykiem sprawiają nam przyjemność :papa:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 24.04.2019 05:18

romuald22 napisał(a):(...) Większość osób na tym forum rezerwuje sobie miejsca w inny sposób (...)
Tak się składa, że do większości nie należę. Podałem sposób, w jaki ja sobie rezerwuję kwatery/hotele. Że są inne portale - wiem. Bardzo możliwe, że tańsze - nie dbam o to. Rezerwuję tam, gdzie mi wygodnie. Wynikami poszukiwań podzieliłem się tu.
romuald22 napisał(a):(...) Gdybym mógł i chciał (...)
O to to. Ale też często nie mogę albo nie chcę. Może byłbym już jakim królem albo innym władyką... ino ta niemoc :?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.04.2019 06:13

romuald22 napisał(a):Ja w tym roku zamierzam spędzić kilka dni nad Bałtykiem. W Ustce niedaleko Rowów.

Ustczanie mogliby poczuć się urażeni. To tak, jakby powiedzieć w Bydgoszczy koło Koronowa. :oczko_usmiech:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.04.2019 08:14

walp napisał(a):
romuald22 napisał(a):Ja w tym roku zamierzam spędzić kilka dni nad Bałtykiem. W Ustce niedaleko Rowów.

Ustczanie mogliby poczuć się urażeni. To tak, jakby powiedzieć w Bydgoszczy koło Koronowa. :oczko_usmiech:

Albo co gorsza ta Bydgoszcz kole Torunia :wink:

bluesman napisał(a):Od trzech lat zaczęliśmy jeździć do Karwi, wcześniej byliśmy wielokrotnie w Cro i nie zamierzamy tych dwóch destynacji przeciwstawiać sobie. Obie nam się podobają i mają dla nas oczywiście swój urok i zalety :) Jeździmy na kemping i nie ma tu znaczenia kwestia finansów i długości dojazdu. Nawet spacery w deszczu nad Bałtykiem sprawiają nam przyjemność :papa:

Początkowy zachwyt Cro sprawił, że bardziej radykalnie rozróżniałem te dwa kierunki, ale z czasem doszedłem do podobnych wniosków co @bluesman (z tym deszczem... zmieniłbym na deszczyk :wink: )
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 24.04.2019 08:18

bluesman napisał(a):Od trzech lat zaczęliśmy jeździć do Karwi

Ja zjeździłem całe wybrzeże od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Byłem w większości "kurortów"
Najbliżej mam do Krynicy Morskiej. Bardzo mi się tam podoba.
W Karwi ostatnio byłem około 3 razy na krótsze weekendy ale tylko dlatego że znajomy kupił tam "apartament" 30m2 i zaprosił na wypoczynek. Nocleg za free.
Sama Karwia dla mnie to totalna dziura i "wiocha". Okolice bardzo ładne. Szczególnie polecam spływ kajakowy Piaśnicą wprost do Morza lub spacer z Dębęk do Karwi brzegiem.
Z Warszawy trochę daleko do Karwii, wolę Krynicę M.
Chorwacja ma swój urok jak i Bałtyk. Bałtyk traktuje weekendowo, Chorwacja wakacyjnie.

*w czasie wypoczynku jeździłem do Władysławowa na ryby do "Rafy". Polecam wszystkim, pycha. Karmazyn wędzony, pasztet z ryby czy krewetki. Pysznie i niedrogo.
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 24.04.2019 08:50

Faktycznie. Jeśli ktoś lubi deszcz to Bałtyk wygrywa... :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad? - strona 3...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone