Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co zwiedzic na wyspie Hvar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Odświeżę ten wątek i podrążę ciutkę;)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.08.2009 22:16

AniaJ. napisał(a):1. Scedro - skąd popłynąć i za ile?


Z Zavali i z Ivan Dolca kursują "wodne taxóweczki"; ceny niestety nie potrafię określić.. ale na pewno nie jest wysoka.

AniaJ. napisał(a):2. Grabceva Spilia - jak do niej dotrzeć, w jakich godzinach jest czynna, ile kosztuje zwiedzanie, jaka jest temperatura w jaskini, czy można robić zdjęcia?


Na zwiedzanie jaskini należy się umówić (można pytać w Jelsie, w informacji turystycznej), ponieważ jaskinia jest zamykana; ceny, przyznam się, nie znam (40-50 kn/ osoba); zwiedzanie: w poniedziałki, środy i soboty: grupy spotykają się przed konobą w Humcu (tam też można nabyć bilety) i o 9.00 wyruszają pieszo do jaskini.

AniaJ. napisał(a):3. Sv Nikola - pieszo drogę znam, mam nawet "mapkę" od właścicielki campu Lili z wyrysowaną drogą.
Ale chodzi mi o drogę "samochodową" - czy najlepiej (tak wynika z info wyszukanego na forum) wjechać ze starej drogi Stari Grad-Hvar (w którym miejscu?jak je znaleźć?) a zjechać do Svirce lub do nowej drogi???


Najlepiej zjechać z nowej drogi St.Grad - Hvar (od roku istnieje ta droga); ok 50 m za tunelem znajduje się odbicie w lewo (wielka biała tablica Obiteljsko domaćinstvo Kolumbić) i cały czas tą drogą.... aż pod sam szczyt. Uwaga, by nie pomylić z droga Dubovica - Sv.Nedjelja - ta istnieje od wiosny br i do szczytu nie zaprowadzi - to drugie w kolejności "odbicie" na szutrową drogę za tunelem w kierunku Hvaru.
Moja sugestia: jeśli jedzie się od St.Gradu najłatwiej dojechać do Zaraća i zawrócić (by nie skręcać z pasa w kierunku Hvaru); wtedy łatwiej dostrzec białą tablicę.

AniaJ. napisał(a):4. Kabal - planujemy dokładnie zwiedzić Stari Grad i okolice, bo w czasie poprzedniego pobytu na wyspie spędziliśmy tam tylko jeden wieczór, czasu zabrakło...Więc oprócz samego miasta, chcemy pokluczyć po okolicy: a więc Rudina, zatoka Zukova, no i Kabal.
Moje pytanie jets następujące: czy da sie tam jeździć autem? Czy jest tam droga asfaltowa, czy szutrowa? Czy może za wąsko na auto? W jaki sposób można dotrzeć do zatoczek Kabala? Po przeczytaniu relacji kulki 53 zastanawiam się, czy damy radę tam dotrzeć... Może z innej strony?
Pytam o takie szczegóły, bo będziemy z małymi dziećmi i nie wszystkie miejsca są dla nas dostępne. Łatwiej planować wycieczki z malcami, kiedy wiem, ile przejedziemy autem, czy musimy zabierać wóze, czy konieczne nosidło itd


Kabal jest "nietknięty", zatem asfalt kończy się praktycznie u jego nasady (zaraz za ostatnimi działkami)- tj. w okolicach zatoki Zavala. Ale droga jest nie najgorsza, szutrowa, ale przejezdna jak najbardziej. Do Rudiny (zarównej małej jak i wilekiej prowadzi asfaltowa droga; trzeba tylko pamiętać, że Rudina polożona jest na wzgórzu, zatem do Žukovej tzreba zejść leśnym "wąwozem" 10 - 15 min spaceru w dół, do wybrzeża; podobnie Kabal - jest wysoki, do zatok trzeba schodzić w dół. Zatoki godne polecenia to Bojanića bok, Smočiguzica, Digidaga )wszystkie oznaczone drewnianymi tabliczkami.
Dojazd na Kabal: należy dojechać do wioski Vela Rudina (od pomnika w lewno i dalej prosto, prosto - jest drewniana tabliczka). Wózek dziecięcy na Žukovą i Kabal odpada. Moim zdaniem nie są to jakieś szczególnie dogodne miejsca do kąpieli z maluchani (nie w pojęciu przeciętnych polskich rodzców).
Co do okolic St.Gradu - obowiązkowo nalezy wejsć na Glavicę (wzgórze górujące na miastem; piękny widok na zatokę, miasteczko oraz
starogradsko poljeod zeszłego lata wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pozdrawiam
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 12.08.2009 12:31

Droga Kasiu G-B :D pięknie dziękuję za informacje! Szkoda, że strona starogradsko polie narazie bez tłumaczenia...ale nie wszystko naraz;)

Na Glavicę też planujemy wejść - czy jest jakieś oznaczenie drogi/szlaku/ścieżki? jak trafić?

A może uda nam się w czasie wędrówek zajrzeć do Twojej kolorowej budki... :roll:
Pozdrawiam z pochmurnej i deszczowej dziś Warszawy!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.08.2009 12:55

AniaJ. napisał(a):Droga Kasiu G-B :D pięknie dziękuję za informacje! Szkoda, że strona starogradsko polie narazie bez tłumaczenia...ale nie wszystko naraz;)

Na Glavicę też planujemy wejść - czy jest jakieś oznaczenie drogi/szlaku/ścieżki? jak trafić?

A może uda nam się w czasie wędrówek zajrzeć do Twojej kolorowej budki... :roll:
Pozdrawiam z pochmurnej i deszczowej dziś Warszawy!


Hm... jestem prawie pewna, że eng wersja językowa wcześniej funkcjonowała...może to przejściowy problem...

Do zobaczenia, pozdrawiam serdecznie
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 12.08.2009 14:09

U mnie pojawia się informacja, że narazie brak tłumaczenia, i że tłumacz poszukiwany :? Może po prostu chcą udoskonalić to tłumaczenie...
ddeess
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ddeess » 17.08.2009 11:58

Ja równiez składam podziekowania dla zasłużonej na tym forum P. Kasi :) śledzę i drukuję, gdyż nastepny wyjazd planuje własnie na tę wyspę;
a czy podpowiecie gdzie znależć w sieci dużą i w miarę dokładną mapę Hvaru (wyspy)?
pozdrawiam :)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 17.08.2009 12:05

ddeess napisał(a):(...)a czy podpowiecie gdzie znależć w sieci dużą i w miarę dokładną mapę Hvaru (wyspy)?
pozdrawiam :)

np tu
wpisz w google "maps hvar" i kliknij "grafika" mozesz tam ustawić wielkość plików do pokazania.
Pozdrówki!
ddeess
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ddeess » 17.08.2009 12:19

o jasny gwint pojechałas na całego ! :D dzięki wielkie! :D
bjk
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 02.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bjk » 11.04.2010 17:42

Hej, ja zawsze jeżdżę w ciemno - mam zatem pytanie czy na Hvarze, a konkretnie w Sv. Niedjeli jest problem z kwaterami . Chcemy pojechac w lipcu. Proszę o podpowiedzi. 8)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 11.04.2010 18:21

bjk napisał(a):Hej, ja zawsze jeżdżę w ciemno - mam zatem pytanie czy na Hvarze, a konkretnie w Sv. Niedjeli jest problem z kwaterami . Chcemy pojechac w lipcu. Proszę o podpowiedzi. 8)

"Coś" znajdziesz zawsze. Cała nowa część Sv. Nedjelji to domy z app. do wynajęcia (jeden obok drugiego); żeby nie powiedzieć prawie jeden na drugim. Zresztą, nawet jesli nie znajdziesz tego, czego szukasz, to się wrócisz np. do Ivan Dolca.. skoro jedziesz w ciemno, to sam zobaczysz na miejscu, co ci najlepiej pasuje...
Pozdrawiam
audiKSP
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 08.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) audiKSP » 21.04.2010 14:26

Kasiu, jadę czwarty raz do Cro. Tym razem wybór padł na HVAR. Poprzednio byłem w Basce, Supetarze i Primostenie. Zdecydowanie najbardziej podobała mi się Baska. Czy możesz polecić jakie miasteczko będzie najlepsze dla nas (dwa młode małżeństwa) i zbliżone właśnie do Baski? Czy na początku sierpnia nie będzie problemu żeby w ciemno znaleźć kwatery?
Reasumując interesuje nas wypoczynek i żeby było gdzie miło spędzić wieczory (jakaś promenada, knajpki) natomiast nie interesują nas atrakcje typu dyskoteki.
Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.04.2010 14:50

kcapiga napisał(a):Kasiu, jadę czwarty raz do Cro. Tym razem wybór padł na HVAR. Poprzednio byłem w Basce, Supetarze i Primostenie. Zdecydowanie najbardziej podobała mi się Baska. Czy możesz polecić jakie miasteczko będzie najlepsze dla nas (dwa młode małżeństwa) i zbliżone właśnie do Baski? Czy na początku sierpnia nie będzie problemu żeby w ciemno znaleźć kwatery?
Reasumując interesuje nas wypoczynek i żeby było gdzie miło spędzić wieczory (jakaś promenada, knajpki) natomiast nie interesują nas atrakcje typu dyskoteki.
Pozdrawiam


Nie byłam na Krku.. zatem nie mam pojęcia, jak wygląda Baška (choć jakoś trudno mi sobie wypbrazić, by w tak popularnej miejscowości było super spokojnie...).
Jeśli sierpień i wypoczynek, to na pewno nie samo m. Hvar.
Może Vrboska (nie wiem, po prostu Was nie znam, a pojęcia typu spokojnie, odpoczynek, plaża, promonada itp...są dość względne i każdy ma inne o nich wyobrażenie? Ale skoro ma być miejscowość (nie wioska czy osiedle), to "zatunelowy" Hvar odpada.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 21.04.2010 14:53 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
audiKSP
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 08.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) audiKSP » 21.04.2010 14:52

Kurcze dziękuję za tak szybką odpowiedź... W Basce byłem w czerwcu czyli teoretycznie trochę przed sezonem i było w porządku. OK popatrzę trochę i poszukam nt. tej miejscowości którą poleciłaś. Dzięki i pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 21.04.2010 14:56

Przeczytaj ten tamat (post mniej więcej w połowie str. nr 1) o ogólnych zasadach wyboru miejsca na Hvarze.
Pozdrawiam
markinn
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 30.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) markinn » 21.04.2010 15:32

mutiaq napisał(a):
ddeess napisał(a):(...)a czy podpowiecie gdzie znależć w sieci dużą i w miarę dokładną mapę Hvaru (wyspy)?
pozdrawiam :)

np tu
wpisz w google "maps hvar" i kliknij "grafika" mozesz tam ustawić wielkość plików do pokazania.
Pozdrówki!


To jeszcze ja dorzucę. Na mapach Bing microsoftu są zdjęcia sat dość dobrej jakości z Hvaru, niestety nie ma całej wyspy, jakiś bliżej nieokreślony wycinek...

Starigrad się załapał, widziałem też Sv.Nikolę, Sv.Nedjelę, Zavalę, zabrakło samego Hvaru, Jelsy.

Hvar na Bings Maps

Pozdrawiam,
markinn
cappek
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 11.04.2011
Re: Odświeżę ten wątek i podrążę ciutkę;)

Nieprzeczytany postnapisał(a) cappek » 22.04.2011 12:12

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
AniaJ. napisał(a):1. Scedro - skąd popłynąć i za ile?


Z Zavali i z Ivan Dolca kursują "wodne taxóweczki"; ceny niestety nie potrafię określić.. ale na pewno nie jest wysoka.


Czy te wodne taksówki często pływają? Trzeba się z kimś umawiać? Czy kursują regularnie? Czy na Scedro w ogóle istnieje jakieś życie? ;) Czytałam gdzieś, że zameldowany na stałe jest tam 1 mieszkaniec - stąd moje pytanie :) Czy można tam się spodziewać jakiejś rybki na obiad?

Ciekawa byłaby taka całodniowa wycieczka po tej wyspie, tylko nie chciałabym tam utknąć na noc ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Co zwiedzic na wyspie Hvar - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone