Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

co to za ryba?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.09.2021 20:28

empire13 napisał(a):W tym roku w Lumbarda w okolicy plaży FKK w morzu spotkałem dziwną rybę (choć do końca nie jestem pewny czy to aby ryba). Przypominała węża. Niestety nie miałem przy sobie kamerki. Gdy popłynąłem po kamerę to tego stworzenia już nie było.
Jedyne co mogę o tym stworzeniu napisać to znajdowało się na dnie. Gdy mnie zobaczyło to przyjęło postawę obronną (postawiło się w sposób podobny do węża), jakby chciało bronić swojego terytorium.
Wiem, że opis skromny, ale może ktoś kojarzy.

Coś takiego ....



https://croatia.hr/pl-PL/przezycia/przy ... no-dotykac
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 02.09.2021 21:43

M1.jpg

Murena ma smaczne białe mięso chociaż bardzo ościste.
M2.jpg
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 02.09.2021 22:51

dareksi napisał(a):Murena ma smaczne białe mięso chociaż bardzo ościste.


Taka mała na pewno jest oścista. Polecam te większe, te drobne ości są denerwujące dopiero od dupki do ogona.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 02.09.2021 23:00

Wydaje mi się że była szczuplejsza.
Murena jest charakterystyczna. Wydaje mi się że bez problemu bym ją rozpoznał.

Janusz, coś z tym linkiem jest nie tak.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.09.2021 23:06

empire13 napisał(a):Janusz, coś z tym linkiem jest nie tak.

Zmieniłem, bo automat potraktował go jako reklamę.
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 02.09.2021 23:31

Może to był konger a nie murena?
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 03.09.2021 07:38

To i ja się dołączę do pytania, bo mam wrażenie, że empire13 pyta o stworzenie, które również i ja w tym roku widziałem. Ja z kolei opiszę te osobniki jako... kawałki przewodów elektrycznych, czarne, grubości ramienia, długość około 50 cm. Leżały na dnie, miękkie - w dotyku przypominały brzuch ryby pozbawiony ości. Było ich sporo na dnie - w promieniu wyznaczonego kąpieliska naliczyliśmy z córką około 20 sztuk.
Na początku myślałem, że to wytwór człowieka - właśnie jakiś kawałek przewodu albo coś w tym rodzaju. Potem dotknąłem tego stopą (przez przypadek zresztą) i stąd opisane wrażenie dotyku. To zwierzę leżało na dnie, nie wykazywało żadnych reakcji obronnych (tu różni się w opisie empire13), niemniej każde z nich przemieszczało się, gdyż każdego dnia odkrywaliśmy je w innym miejscu.
Podobnie jak empire13 nie miałem kamery podwodnej, bo jakimś cudem jej w ogóle nie spakowałem. Ma ktoś jakąś koncepcję?

Na pewno nie jest to murena - to, co ja widziałem nie miało w ogóle wykształconej głowy lub miało ją jakoś schowaną. Na pewno było stworzeniem żywym.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 03.09.2021 07:47

Na pewno pytacie o dwa różne stworzenia. To Twoje to pewnie to:


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... cumber.jpg

Popularnie zwane ogórkiem morskim. Strzykwa.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 03.09.2021 07:53

Tak, to właśnie to! Dzięki michał1234 :mrgreen:
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.09.2021 08:37

dareksi napisał(a):Może to był konger a nie murena?

Dosyć prawdopodobne. Znalazłem tylko zdjęcia. Jak znajdę jakiś film przedstawiający rybę w wodzie (na razie znalazłem tylko na wędce ;)) to będzie mi łatwiej zweryfikować.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.09.2021 08:38

Janusz Bajcer napisał(a):
empire13 napisał(a):Janusz, coś z tym linkiem jest nie tak.

Zmieniłem, bo automat potraktował go jako reklamę.

Od razu lepiej :)
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.09.2021 08:39

michał1234 napisał(a):Na pewno pytacie o dwa różne stworzenia. To Twoje to pewnie to:


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... cumber.jpg

Popularnie zwane ogórkiem morskim. Strzykwa.

Na bank.
Strzykwy są bardzo charakterystyczne i dosyć często spotykane w chorwackich wodach.
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 03.09.2021 09:04

empire13 napisał(a):
dareksi napisał(a):Może to był konger a nie murena?

Dosyć prawdopodobne. Znalazłem tylko zdjęcia. Jak znajdę jakiś film przedstawiający rybę w wodzie (na razie znalazłem tylko na wędce ;)) to będzie mi łatwiej zweryfikować.

Konger po Chorwacku to Ugor.

https://www.youtube.com/watch?v=WcIhjRcdP4s
https://www.youtube.com/watch?v=ZzlOeN5_nOs
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.09.2021 09:26

stachan napisał(a):Tak, to właśnie to! Dzięki michał1234 :mrgreen:
Stachan, pierwszy raz widziałeś ogórka morskiego w Chorwacji???? Ja na 14 pobytów to tylko w okolicy Pakostane widziałam pojedyncze sztuki, a w innych miejscach zatrzęsienie ich było...


Pamiętam moje pierwsze spotkanie z mureną w Grecji - płynęła pode mną jakieś 4 m, strach niesamowity.... Potem już łatwiej było mi je wypatrywać wśród kamieni... Ale respekt dalej jest...

:papa:
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 03.09.2021 21:25

piekara114 napisał(a):Stachan, pierwszy raz widziałeś ogórka morskiego w Chorwacji???? Ja na 14 pobytów to tylko w okolicy Pakostane widziałam pojedyncze sztuki, a w innych miejscach zatrzęsienie ich było...


Taki ze mnie Cromaniak właśnie :lol:

Na początek kilka lat w Orebicu, a teraz kolejne kilka będzie w Sibeniku. Ze względów zdrowotnych nie należę do osób aktywnie spędzających wypoczynek i moje poznawanie Chorwacji to tylko w sumie podróż do miejsca zakwaterowania. A w Orebicu na plaży przy Aminessie to nawet jeżowca ze świecą szukać. Ja dopiero w Sibeniku zobaczyłem, że dno może być takie tłoczne :wink:
Poprzednia strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone