Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja Level 1

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 04.10.2018 13:27

Ależ proszę bardzo: :D :wink:

DZIEŃ 5 22.08.2018

Nie wiem jak udało mi się przekonać rodzinę,a zwłaszcza najmłodszego śpiocha :roll: , ale o szóstej rano siedzimy już w samochodzie. A jak przyjemnie jest na dworze...Przed nami prawie trzy godziny jazdy, wybieramy się do Splitu. Dzieci pewnie ucinają sobie drzemkę, ale ja znów podziwiam widoki z Jadranki :hearts:. Między innymi Pirovac i Szybenik.

1e.jpg

7e.jpg

10e.jpg

11e'.jpg

14e.jpg


Przed dziewiątą wjeżdżamy do Splitu

18e.JPG


i znajdujemy parking darmowy (Sustipanski Put), o którym niejednokrotnie wspomnano na forum. Od siebie mogę dodać, że ranne godziny to nie jest najlepsza pora na bezproblemowe znalezienie tam wolnego miejsca . Wygląda na to, że wiele samochodów parkuje tam na noc, a ich właściciele pewnie jeszcze śpią. Przez parę ładnych minut zastanawiamy się gdzie szukać dalej, aż zaczepia nas młoda Polka doradzając by od biedy zaparkować "na zakręcie". Po chwili jednak jakieś miejsce się zwalnia, więc dobrze, że nie odjechaliśmy. Zwłaszcza, że to naprawdę bardzo dobra lokalizacja.
Po drodze obserwujemy piękne jachty. Zastanawiamy się wspólnie, jaki kiedyś kupimy. :wink:

19e.JPG


Widać już Rivę.

20e.JPG

25e.JPG


Pod palmami cieszymy się lodami i kawą. :D

23e.JPG


Na wyciągnięcie ręki mamy wejście na teren Pałacu Dioklecjana. Przyznam się od razu, że nasze zwiedzanie nie było zbyt wnikliwe, trochę ze względu na dzieci, a trochę też z powodu mojego rozkojarzenia... :roll:
Wiedziałam, że są cztery bramy, perystyl i Katedra Sv. Duje. Na tym się skupiliśmy.
Wchodzimy Bramą Morską.

26e.JPG


Mijamy wejście do zwiedzania podziemi

28e.JPG


i wśród stoisk z pamiątkami dochodzimy do dziedzińca.

27e.JPG

29e.JPG

33e.JPG


Zwróćcie uwagę, że mimo dość wczesnej pory nie można narzekać na osamotnienie :mrgreen: . Widać też wyraźnie kto wiedzie prym we wczesnym zwiedzaniu :mrgreen: :mrgreen: .

32e.JPG

31e.JPG


Dzwonnica Katedry i detale.

30e.JPG

36e.JPG

37e.JPG


On się pewnie trochę już tu nudzi :oczko_usmiech: .

34e.JPG


A oni? Pewnie się pocą.

38e.JPG


Uliczki są tu raczej mniej urokliwe niż np. w Szybeniku, ale za to bardzo dużo się tutaj dzieje, jeżeli chodzi o historyczne artefakty. Nawet tak kompletnie niehumanistyczny umysł jak mój potrafi to docenić 8) . Już teraz czuję dużą satysfakcję, a następnym razem zobaczę jeszcze więcej.

35e.JPG

39e.JPG

41e.JPG


Wychodzimy Bramą Żelazną

42e.JPG

43e.JPG

44e.JPG


i obchodzimy Pałac z prawej strony. I kogo tu spotykamy? Biskup Grzegorz, tylko większy niż wczoraj. :D

47e.JPG

49e.JPG


Najważniejsza Złota Brama.

46e.JPG

51e.JPG


Jeden ze sklepików. :)

53e.JPG


Katedra tym razem z boku.

54e.JPG

56e.JPG


Brama Srebrna

57e.JPG

59e.JPG


A za bramą każdy znalazł coś dla siebie: ja targ warzywny a dzieci pamiątki :hut: .

58e.JPG

60e.JPG


Zatoczyliśmy kółko, znaleźliśmy też makietę Splitu.

61e.JPG

62e.JPG

64e.jpg


Nie wyobrażam sobie nie zwiedzić wzgórza Marjan (od razu rzucił mi się w oczy podczas studiowania mapy Splitu, a relacje tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto :wink: ). W cieniu murów będzie nam chłodniej...

65e.jpg

67e.JPG


Żegnamy wspaniały Pałac. A Marjan w kolejnym odcinku. :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 04.10.2018 14:22

Młodzież po prawej bardzo zainteresowana zwiedzaniem..Pewnie szukają w tych telefonach informacji o Dioklecjanie :mrgreen:

32e.JPG
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.10.2018 16:20

No i fajnie, że jest Split już u Ciebie. Ja czuję ogromny niedosyt po zwiedzaniu Splitu. Byliśmy w mieście 4 lata temu, ale potraktowaliśmy je bardzo po macoszemu. Będzie okazja do nadrobienia ;)
Ale na Marjanie byliśmy, więc czekam z niecierpliwością :D
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 04.10.2018 17:53

W zeszłym roku Split odwiedziłam 2x ... W różnych terminach i porach dnia. Ze wzgórza fajne widoczki ale nie z samego szczytu bo tam jednak korony drzew wiele zasłaniają.
W tym roku już tylko przejazd z promu do autostrady.
Miasto z ogromną historią ale jakoś głęboko w sercu mi nie zapadło.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.10.2018 19:26

Gusia mnie też nie porwało po tym moim pobieżnym zwiedzaniu i dlatego chciałabym dać mu kiedyś drugą szansę, ale jakoś tak niezbyt mnie do niego ciągnie...
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 04.10.2018 19:56

Katerina napisał(a):Młodzież po prawej bardzo zainteresowana zwiedzaniem..Pewnie szukają w tych telefonach informacji o Dioklecjanie :mrgreen:

32e.JPG


No tak.. Mój syn na tym zdjęciu też jakoś podejrzanie zerka w dół :? Ale chyba z młodzieżą tak już jest i kiedyś bardziej docenią możliwość zwiedzania świata. Wiem coś o tym: ja w wieku lat szesnastu zamiast zwiedzać Budapeszt siedziałam na placu zabaw :mrgreen: i gadałam z nowo poznaną koleżanką z równoległej klasy :roll: Mimo, że Budapeszt naprawdę mi się ogromnie spodobał. :wink:

gusia-s napisał(a):W zeszłym roku Split odwiedziłam 2x ... W różnych terminach i porach dnia. Ze wzgórza fajne widoczki ale nie z samego szczytu bo tam jednak korony drzew wiele zasłaniają.
W tym roku już tylko przejazd z promu do autostrady.
Miasto z ogromną historią ale jakoś głęboko w sercu mi nie zapadło.

agata26061 napisał(a):Gusia mnie też nie porwało po tym moim pobieżnym zwiedzaniu i dlatego chciałabym dać mu kiedyś drugą szansę, ale jakoś tak niezbyt mnie do niego ciągnie...


Zdecydowanie czuje się tę historię na każdym kroku. Może właśnie za kolejnym razem dużo łatwiej to zwiedzanie przychodzi, bo ma się to ogólne pojęcie którego czytanie przewodnika nie zastąpi? (przynajmniej mi :D ) A dzięki Marjanowi Split dużo zyskuje :D .
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1708
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 04.10.2018 20:45

W zeszłym roku Split mega mnie zauroczył, w ciagu dnia wzgórze Marjan, a wieczorem Stare Miasto. Pisałam o tym w mojej relacji, że pomimo mojej niechęci do zatłoczonych miejsc, to tam piątkowego wieczoru było magicznie :hearts:
Znowu do powtórzenia mam Trogir, którego ja osobiście nie lubię, może kolejna wizyta zatrze złe wspomnienia z 1 razu :mrgreen:
Czekam na Marjan :papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.10.2018 21:09

wiolek_lp napisał(a):W zeszłym roku Split mega mnie zauroczył, w ciagu dnia wzgórze Marjan, a wieczorem Stare Miasto. Pisałam o tym w mojej relacji, że pomimo mojej niechęci do zatłoczonych miejsc, to tam piątkowego wieczoru było magicznie :hearts:
Znowu do powtórzenia mam Trogir, którego ja osobiście nie lubię, może kolejna wizyta zatrze złe wspomnienia z 1 razu :mrgreen:
Czekam na Marjan :papa:

A widzisz, kolejny raz sprawdza się to, że ile ludzi tyle opinii... w 2016 roku mieszkaliśmy 6 km od Trogiru. Co prawda wtedy byliśmy tam tylko 2 razy, bo moja córcia miała wtedy niespełna 11 m-cy, więc jakoś bardzo nie jeździliśmy, ale Trogir wtedy mi się bardziej spodobał niż Split. Uliczki klimatyczne, aleja palmowa wieczorkiem super wyglądała... Sentyment pozostał... Szybenika w mojej ocenie nie przebije, ale też całkiem ok.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 04.10.2018 21:10

Nie powiem, że mam jakieś szczególnie złe wspomnienia ze Splitu mimo wszystko mnie specjalnie nie zauroczył. Ciężko mi było tam tą historię poczuć wśród tysiąca straganów ze wszystkim i niczym.
Bardzo nie podobał mi się bazar pod samymi murami i ten w podziemiach. Te wiszące łachy, buty w kartonach, walające się resztki zieleniny i chińskie wyroby ... Tego w takim miejscu być nie powinno.
Nowoczesne sklepowe witryny wewnątrz pałacu też nie pomagały. Przy drugiej wizycie, było trochę lepiej, bo był to już wrzesień to raz, a dwa że w godzinach wieczornych i nocnych ... Stragany były puste więc tak nie raziły a i samo serce miasta mocno się wyludniło.
Szczerze powiedziawszy to z tych większych miast, Zadar mi się bardziej podoba a najbardziej Dubrownik mimo zaludnienia ;)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 04.10.2018 21:34

Ja w Zadarze nie byłam, bo jakoś cały czas nie po drodze, ale w Dubrowniku byliśmy w zeszłym roku. Z pewnością jest to miasto na miarę Perły Adriatyku. Mimo, że nie weszliśmy na mury, to jednak atmosfera przepychu i ekstrawagancji dała się odczuć. Oczywiście nie twierdzę, że to jest coś złego, bo tak tego nie odczułam. Co mi się nie podobało, to masowe podejście do klienta zarówno w restauracji, jak i w każdym sklepie. Zostaliśmy nieco oszukani w knajpie, więc ogólny odbiór Dubrownika nieco osłabł, ale i tak miło go wspominam.
P.S. Może dlatego, że w drodze do... kupiliśmy zarąbistą nalewkę z jeżyn, a w drodze z... 30 litrów wina w przydrożnej winiarni...
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.10.2018 09:28

Split - wpadłam w jego sidła w 2001r podczas pierwszej wizyty w CRO. Pałac i ja to była miłość od pierwszego wejrzenia. W zcasie tego pobytu wróciłam tam jeszcze dwukrotnie a potem....już nawet nie pamiętam ile razy byłam. I miłośc wciaż trwa - chyba już dożywotnio :hearts: :hearts: :hearts:

Co do parkingu - ze względu na położenie i brak opłat korzystają z niego żeglarze czarterujący jachty w marinie obok. A tacy jak postawią samochód w sobotę - to wracają najwcześniej tydzień później :wink:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 05.10.2018 20:36

wiolek_lp napisał(a):W zeszłym roku Split mega mnie zauroczył, w ciagu dnia wzgórze Marjan, a wieczorem Stare Miasto. Pisałam o tym w mojej relacji, że pomimo mojej niechęci do zatłoczonych miejsc, to tam piątkowego wieczoru było magicznie :hearts:
Znowu do powtórzenia mam Trogir, którego ja osobiście nie lubię, może kolejna wizyta zatrze złe wspomnienia z 1 razu :mrgreen:
Czekam na Marjan :papa:

Pamiętam, pisałaś o Fife Split :D . Widok wieczornego Splitu musi być zachwycający. To jeszcze, mam nadzieję, przede mną, tak samo jak Trogir.

agata26061 napisał(a):A widzisz, kolejny raz sprawdza się to, że ile ludzi tyle opinii... w 2016 roku mieszkaliśmy 6 km od Trogiru. Co prawda wtedy byliśmy tam tylko 2 razy, bo moja córcia miała wtedy niespełna 11 m-cy, więc jakoś bardzo nie jeździliśmy, ale Trogir wtedy mi się bardziej spodobał niż Split. Uliczki klimatyczne, aleja palmowa wieczorkiem super wyglądała... Sentyment pozostał... Szybenika w mojej ocenie nie przebije, ale też całkiem ok.

agata26061 napisał(a):Ja w Zadarze nie byłam, bo jakoś cały czas nie po drodze, ale w Dubrowniku byliśmy w zeszłym roku. Z pewnością jest to miasto na miarę Perły Adriatyku. Mimo, że nie weszliśmy na mury, to jednak atmosfera przepychu i ekstrawagancji dała się odczuć. Oczywiście nie twierdzę, że to jest coś złego, bo tak tego nie odczułam. Co mi się nie podobało, to masowe podejście do klienta zarówno w restauracji, jak i w każdym sklepie. Zostaliśmy nieco oszukani w knajpie, więc ogólny odbiór Dubrownika nieco osłabł, ale i tak miło go wspominam.
P.S. Może dlatego, że w drodze do... kupiliśmy zarąbistą nalewkę z jeżyn, a w drodze z... 30 litrów wina w przydrożnej winiarni...

Chyba tak już jest z tym sentymentem do miejsca pobytu, dla mnie Zadar też będzie zawsze szczególnym miejscem. :P :D
A jeżeli chodzi o Dubrownik - bardzo mnie porywają zdjęcia forumowiczów, ale na razie nie spieszy mi się do niego. Chyba musiałbym się dobrze przygotować :roll: na przykład miejsce na winko :lol: :wink:

gusia-s napisał(a):Bardzo nie podobał mi się bazar pod samymi murami i ten w podziemiach. Te wiszące łachy, buty w kartonach, walające się resztki zieleniny i chińskie wyroby ... Tego w takim miejscu być nie powinno.

Zgadzam się, stragany zwłaszcza z badziewiastym towarem psują efekt, no ale dobrze że chociaż na perystylu ich nie było :mrgreen: .
beatabm napisał(a):Split - wpadłam w jego sidła w 2001r podczas pierwszej wizyty w CRO. Pałac i ja to była miłość od pierwszego wejrzenia. W zcasie tego pobytu wróciłam tam jeszcze dwukrotnie a potem....już nawet nie pamiętam ile razy byłam. I miłośc wciaż trwa - chyba już dożywotnio :hearts: :hearts: :hearts:

Co do parkingu - ze względu na położenie i brak opłat korzystają z niego żeglarze czarterujący jachty w marinie obok. A tacy jak postawią samochód w sobotę - to wracają najwcześniej tydzień później :wink:

Na pewno fajnie jest sobie porównać jak wyglądała Chorwacja wtedy i teraz. :D Z parkingiem-dobrze wiedzieć, na szczęście rotacja tam jest dość duża (po południu było sporo miejsca),a od biedy można poćwiczyć kreatywność. :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2018 18:16

Mimo, że byliśmy 3 razy w Splicie, nigdy nie weszliśmy na Marjana :)
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 07.10.2018 18:30

tony montana napisał(a):Mimo, że byliśmy 3 razy w Splicie, nigdy nie weszliśmy na Marjana :)


Zauważyłam, że explorujesz teraz inne części świata :) ale Marjan nie ucieknie :wink: . Ja z kolei nie weszłam na wieżę, ale Marjan był dla mnie koniecznością (uwielbiam roślinność i parki :P ).
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2018 18:45

pomorzanka zachodnia napisał(a):
tony montana napisał(a):Mimo, że byliśmy 3 razy w Splicie, nigdy nie weszliśmy na Marjana :)


Zauważyłam, że explorujesz teraz inne części świata :) ale Marjan nie ucieknie :wink: . Ja z kolei nie weszłam na wieżę, ale Marjan był dla mnie koniecznością (uwielbiam roślinność i parki :P ).


W Cro bylismy kilka razy i zwiedziliśmy wiele miejsc, natomiast nasz ostatni w niej pobyt miał miejsce w roku 2012 (Pag, Brać + Zadar, Nin etc) - czas najwyższy tam wrócić, w tym roku juz miałem nawet rezerwację w Cavtat - ale wygrał samolot .... do Italii

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Chorwacja Level 1 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone