Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.09.2022 08:49

Cap Frehel

Po Cap d'Erquy podjeżdżamy na Cap Frehel. Jest to znane miejsce ze wspaniałymi trasami trekkingowymi
Obrazek

Wybrzeże jest tu podobnie poszarpane jak np w Kornwalii w Anglii
Obrazek

Obrazek

Zdjęcie nie oddaje wysokości
Obrazek

Obrazek

W oddali widać Fort La Latte, do którego można dojść stąd piechotą
Obrazek

Obrazek

W w drugą stronę latarnia, przy której zaczynaliśmy spacer
Obrazek

Obrazek

Małe figurki ludzi na tle bretońskiego krajobrazu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idzie się taką ścieżynką, na rower słabo się nadaje, na sandał też słabo
Obrazek

Obrazek

8O 8O
Obrazek

(like)
Obrazek

Obrazek

Wracamy do auta
Obrazek

Wszystkie kolory ziemi
Obrazek

Potem jedziemy z leżaczkami na Grand Plage de Saint Lunaire
https://goo.gl/maps/H6eeq3Qo3ZTryiZL6

Powoli idzie na przypływ
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie omieszkam pobawić się w przypływowych falach, temp. wody 20 stopni
Obrazek

Ze względu na szybki przypływ leżaczki ustawiamy w odpowiedniej odległości od wody
Obrazek

Wybieram się do Carrefour Express po cydr i piwko, po drodze kościółek
Obrazek

Obrazek

St. Lunaire pełne jest eleganckich willi
Obrazek

UWAGA: możecie się tym zdziwić, ale w tej części Francji ilość sklepów w niewielkiej odległości od plaży jest bardzo mała. Nieraz jest tak, że nie kupicie nigdzie blisko plaży piwa, wody czy cydru. Np. najbliższy sklep jest 1,5 km od plaży.
Dla osoby z kraju gdzie co 800 metrów jest Biedro czy inny Aldi a co 300 metrów Żabson - to szok był.

My jedziemy jeszcze na Pointe du Decolle - aby zobaczyć plażę na której byliśmy przed chwilą z innej perspektywy
Obrazek

Jest tu też kawiarnia i restauracja - my na razie kawka, rzeczony Pointe
Obrazek

z takimi schodkami na końcu
Obrazek

a później na wieczór jedziemy do St. Malo. I tutaj znowu fajna informacja dotycząca parkowania. Po 19 się nie płaci. Nie płaci się także między 12 a 14 w ciągu dnia. Nie płaci się tez w dni świąteczne. Gdy się zaś płaci, to płaci się:
1h: 0,50 Euro
2h: 1,40 Euro (jakieś 7 złotych?)
4h15min: 2,30 Euro (jakieś 11 złotych)

Dla porównania taryfy z Gdyni - płaci się 7 dni w tygodniu od nieprzerwanie 8-20:
pierwsza godzina - 5,50zł
druga godzina - 6,60zł -
trzecia godzina 7,90zł -
czwarta godzina i kolejne - 5,50zł

łatwo obliczyć, że w Gdyni parkowanie na 4 godziny wyniesie 25,50 zł (vs 11 zł w bogatej Francji)

A takie St Malo w sumie sroce spod ogona nie wypadło....
Obrazek

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 05.09.2022 09:10

Ładne, a zarazem groźne to wybrzeże. :)
euh
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 21.06.2006
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) euh » 05.09.2022 11:36

Dzięki za relację. Dla mnie Normandia to początek mojej frankofoński skłonności skatalizowanej wakacjami w 1993 roku (miesiąc w departamencie Calvados i okolicach).
W tym roku byłem na Mont Saint Michel po raz czwarty i znów opactwo zrobiło na mnie wrażenie (choć był dziki tłum).
Miło spojrzeć na znajome miejsca "cudzym okiem".
Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.09.2022 15:15

Nefer napisał(a):Ładne, a zarazem groźne to wybrzeże. :)


Niektóre fragmenty są groźne, niektóre słodkie - wielkie kamienie w przeróżnych kształtach na Cote de Granit Rose (pokażę)
W każdy przypadku trzeba mocno uważać na pływy, szczególnie jesienią.

:papa:

euh napisał(a):Dzięki za relację. Dla mnie Normandia to początek mojej frankofoński skłonności skatalizowanej wakacjami w 1993 roku (miesiąc w departamencie Calvados i okolicach).
W tym roku byłem na Mont Saint Michel po raz czwarty i znów opactwo zrobiło na mnie wrażenie (choć był dziki tłum).
Miło spojrzeć na znajome miejsca "cudzym okiem".
Pozdrawiam


WOW, po raz czwarty Mont St Michel - szacunek
Miesiąca w Calvados i okolicach zazdroszczę ;) choć dawno już to dość było hihi
choć ja te same miejsca staram się odwiedzać max 2 x :) Za dużo rzeczy jest na świecie do zobaczenia :)

:papa:
euh
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 21.06.2006
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) euh » 05.09.2022 15:44

Francja w 1993 roku, choć byłem wtedy jeszcze dzieckiem, to był totalny szok dla mnie. Wszystko było inne niż u nas - prawdziwy "wielki świat". Wtedy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel. Każdy kolejny raz był w innym towarzystwie - a to ze znajomymi moich rodziców, którzy wcześniej tam nie byli, potem z moją żoną w ramach podróży poślubnej, a w tym roku z moimi dziećmi, które chciałem zarazić swoim sentymentem do Francji.
Dla mnie Normandia to nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim odwiedzanie znanych kątów, z którymi wiąże się wiele wspomnień. Oraz ludzie - mam tam znajomych, których ponad 30 lat temu poznał mój brat przez przypadkową wymianę listów między nastolatkami z Polski i Francji organizowaną przez nauczycielkę języka francuskiego w ramach lekcji szkolnych.
Sorki za prywatę w Twojej relacji, ale Twoje opisy i zdjęcia tak mnie nastroiły. A ja do Francji i do Normandii mógłbym się wybierać w każdym czasie...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.09.2022 17:35

Z przyjemnością zerkam na Twój odbiór miejsc, do których zawsze tak chętnie wracam.

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.09.2022 14:50

euh napisał(a):Francja w 1993 roku, choć byłem wtedy jeszcze dzieckiem, to był totalny szok dla mnie. Wszystko było inne niż u nas - prawdziwy "wielki świat". Wtedy byłem pierwszy raz na Mont Saint Michel. Każdy kolejny raz był w innym towarzystwie - a to ze znajomymi moich rodziców, którzy wcześniej tam nie byli, potem z moją żoną w ramach podróży poślubnej, a w tym roku z moimi dziećmi, które chciałem zarazić swoim sentymentem do Francji.
Dla mnie Normandia to nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim odwiedzanie znanych kątów, z którymi wiąże się wiele wspomnień. Oraz ludzie - mam tam znajomych, których ponad 30 lat temu poznał mój brat przez przypadkową wymianę listów między nastolatkami z Polski i Francji organizowaną przez nauczycielkę języka francuskiego w ramach lekcji szkolnych.
Sorki za prywatę w Twojej relacji, ale Twoje opisy i zdjęcia tak mnie nastroiły. A ja do Francji i do Normandii mógłbym się wybierać w każdym czasie...


Tak, ewidentnie jest to świetny a w PL kompletnie "niedoceniany" kawałek Europy.
Bardzo się cieszę z takich komentarzy, bo wtedy widzę, że relacja "zyje" :)

:papa:

Franz napisał(a):Z przyjemnością zerkam na Twój odbiór miejsc, do których zawsze tak chętnie wracam.

Pozdrawiam,
Wojtek


Wiem, że jesteś wielbicielem Francji, zatem zapraszam :)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.09.2022 15:16

Saint-Malo cz.1

Parking Avenue Louis Martin, na którym parkujemy darmowo auto jest blisko "Saint-Malo Eye" ;)
Obrazek
a konkretnie tutaj
https://goo.gl/maps/XECPFBDGzSzMocCUA

Od razu nam się tutaj mocno podoba
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grand Be w zoomie
Obrazek

Strasznie nam się spodobały te drewniane instalacje ;)
Obrazek

Les Remparts de Saint-Malo. Mury obronne liczą 1,6 km długości.
Obrazek

Obrazek

Chateau de Saint-Malo pochodzi z XV i XVIII wieku, obecnie mieści się tam Muzeum Historii Miasta i Muzeum Etnograficzne, gdzie można poznać m.in. tradycję morską Saint-Malo.
Obrazek

St Vincent Gate zaprasza do Intra Muros
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście korzystamy z bezpłatnego wejścia na mury (mają 1,5 km)
Obrazek

Widoki na miasto są stąd zacne
Obrazek

Obrazek

A i na Kanał La Manche niezgorsze
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest i Plage
Obrazek

Obrazek

baaaardzo nam się podoba w Saint-Malo
Obrazek

cdn
:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.09.2022 17:06

Saint-Malo - No 25 ( na 71 pozycji ) na mojej liście obowiązkowej pt. "Francja Północna" :D
Piękne i ciekawe nawet w pochmurny dzień . . . chociaż wolę w słońcu .


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.09.2022 14:23

piotrf napisał(a):Saint-Malo - No 25 ( na 71 pozycji ) na mojej liście obowiązkowej pt. "Francja Północna" :D
Piękne i ciekawe nawet w pochmurny dzień . . . chociaż wolę w słońcu .


Pozdrawiam
Piotr


Z chęcią zobaczyłbym tę listę :)
Co jest w pierwszej 5(10)?

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.09.2022 06:56

Saint-Malo cz.2

"Na mieście"
Obrazek

Obrazek

Jemy klasyczne danie z tego regionu, wróć - ja właściwie przecież jadłem mule codziennie
Obrazek

Spacerujemy dalej
Obrazek

Ja wchodzę znowu na mury, moi idą dołem, widok z murów na porcik
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No fajnie jest na tych murach :) No i nie trzeba nic płacić jak np. w Dubrowniku (wiem, wiem sława miejsca - ale Chorwaci przeginają z ceną wejścia na mury)
Obrazek

Obrazek

Ot i Saint-Malo streets
Obrazek

Obrazek

Wychodzimy tą samą bramą, którą weszliśmy
Obrazek

Żegnamy Saint-Malo i Grande Roue
Obrazek

Jutro "pracowity" dzień - jedziemy na zachód Bretanii
Do
Saint-Thégonnec Loc-Eguiner
Obrazek

Morlaix
Obrazek

Lannion
Obrazek

Tregastel
Obrazek

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.09.2022 15:47

Aglaia napisał(a):Piękne miejsca. Super fotki. Okolice znane mi z wakacji jeszcze z czasów dziecięcych/wczesnonastoletnich - znajomi znajomych mieli wielki dom niedaleko Saint Brieuc i stamtąd eksplorowaliśmy Bretanię i trochę Normandii.

Na Mont St. Michel nie planowaliście wchodzić? Pamiętam, że w środku to bardzo fajne miejsce było.

Akwizgran udało nam się odwiedzić w zeszłym roku - też mamy podobne odczucia - trochę fajnych miejsc ale ogólnie bez szału. Zdecydowanie bardziej podobało nam się w Trewirze - chociaż do katedry nie udało nam się wejść bo albo już była zamknięta albo jeszcze nie otwarta :twisted: :roll: .


Bardzo Cię przepraszam Aglaia ale kompletnie nie zauważyłem Twojego komentarza. Co nadrabiam.

Mont Saint Michel zwiedziliśmy bardzo dokładnie "za kilka dni" przenosząc się z Bretanii do Normandii. Będzie sporo zdjęć ;)

W Trewirze nie miałem okazji być, jak i w wielu jeszcze ładnych niemieckich miastach, które warto zobaczyć.
Natomiast miałem to szczęście zobaczyć teraz te dwie słynne katedry w Akwizgranie i Kolonii. Oprócz tego w DE byliśmy na przestrzeni lat w Berlinie (wiadomo), Dreźnie, Ratyzbonie, Norymberdze czy nad jeziorem Tegernsee. Osobiście miałem też przyjemnosc zwiedzić nieco Monachium

Pozdro :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.09.2022 09:41

Saint-Thégonnec Loc-Eguiner, Morlaix

Dziś, drugiego pełnego dnia w Bretanii, jedziemy na zachód półwyspu liznąć nieco tamtejszych klimatów.
Jedziemy piękną, darmową, dwupasmową N12
https://goo.gl/maps/cQvgt5EEuqvwAsuB8
Kultura jazdy w tej części Francji jest naprawdę wysoka, nikt nie pędzi, ustawiasz tempomat i jedziesz :)
Na początek Saint-Thégonnec Loc-Eguiner (już w departamencie Finisterre.
Parkujemy (oczywiście darmowo) w pobliżu tego budynku, aby w kafejce w niej zainstalowanej wypić kawkę,
cena cafe au lait: 1.40 Euro :)
Obrazek

Naprzeciwko mamy główną atrakcję tej maleńkiej miejscowości. Stoi tutaj kościół parafialny Notre-Dame, znana kalwaria. Gotycka dzwonnica i renesansowa wieża pochodzą z 1563 r. i zostały ukończone w 1626 r.
Obrazek

Pomnik poświęcony ofiarom I WŚ
Obrazek

Obrazek

Obrazek

tył kościoła
Obrazek

Wnętrze dość pospolite
Obrazek

Obrazek

Stąd jedziemy kawałek (15 km) na północny wschód do Morlaix
Wiadukt kolejowy z roku 1800.
Obrazek

Parkujemy za 0,50 eurocentów na dużym parkingu w centrum miasta (Place des Otages) - pamiętajmy, że od 12-14 a nieraz do 15 jest tutaj prawie wszędzie za darmo :)
Obrazek

Wiadukt jest imponująco wysoki (62 metry wysokości)
Obrazek

a koło wiaduktu...
Obrazek

Zbudowana w XII wieku na pozostałościach romańskiej katedry, Saint-Paul-Aurélien
Obrazek

Obrazek

Obrazek

wejście darmowe
Obrazek

Obrazek

Surowość romańskiego wnętrza
Obrazek

Kontynuujemy nasz spacer po Morlaix
Obrazek

ciekawe fasady...
Obrazek

Obrazek

hihi
Obrazek

Obrazek

Chmury wyglądają groźnie, ale nic z nich nie będzie
Obrazek

Stary Rynek w Morlaix
Obrazek

Obrazek

Jak w Rouen
Obrazek

no ale jednak na dużo mniejszą skalę
Obrazek

W Morlaix w sklepie z alkoholami kupujemy pierwszą partię tutejszych cydrów (do domu) - taki kartonik
Obrazek

CDN
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 09.09.2022 09:53

Piękne rejony, nigdy tam nie byłem, ale mam ogromną ochotę kiedyś się wybrać "Twoimi śladami" :) Tak sobie właśnie wyobrażam tą część Europy jak na Twoich zdjęciach: chmury na niebie, szaro kamienne mury ... Super to wszystko wygląda 8)

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.09.2022 11:22

majkik75 napisał(a):Piękne rejony, nigdy tam nie byłem, ale mam ogromną ochotę kiedyś się wybrać "Twoimi śladami" :) Tak sobie właśnie wyobrażam tą część Europy jak na Twoich zdjęciach: chmury na niebie, szaro kamienne mury ... Super to wszystko wygląda 8)

pozdrawiam, Michał


Hej, warto jednak jechac latem, bo jesienią chmur może byc więcej
No i latem jest sezon na moule :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone