Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.08.2022 14:26

Akwizgran cz.2 (i ostatnia)

No dobrze, skoro Marzenka chce dużo zdjęć, to proszę ;)

Fotka z okolic Katedry
Obrazek

Propsteikirche św. Wojciecha w Akwizgranie był kolegiatą klasztoru kolegiackiego i został konsekrowany w 1005 roku. Jest to drugi najstarszy kościół w mieście po katedrze w Akwizgranie.
Obrazek

Obrazek

W mieście zachowały się dwie stare bramy - Marschiertor z XIII wieku.
Obrazek

Obrazek

oraz Ponttor z drugiej połowy XIII wieku.
Obrazek

Obrazek

to już nie pomne co to, ale może być :)
Obrazek

Jak kogoś stać to może kupić sobie takie mini-cacko ;)
Obrazek

takie dziwy w Aachen
Obrazek

która godzina? ;)
Obrazek

Obrazek

Detale
Obrazek

Fajny róg Ratusza
Obrazek

Ratusz od strony Katedry
Obrazek

??
Obrazek

Pusta rankiem uliczka
Obrazek

Takie jakieś mi się zrobiło
Obrazek

To nie wiem co to
Obrazek

ostatnie zdjęcie z Akwizgranu. Nie licząc nieciekawych budynków których NIE pokazałem to chyba jednak w sumie dość ładnie tam, byłem zbyt ostry w poprzednim odcinku ;)
Obrazek

A to już zdjęcie z postoju na kawę i croissanty na autostradzie w Belgii.
Obrazek

Autostrady w Belgii są darmowe i oświetlone (tylko przy granicy z Holandią na takiej małej bahnie nie było lamp)
Wszyscy jadą równo 120km/h, mało kto wyprzedza, po prostu sobie jadą....

Next stop - ROUEN - mamy tam 2000 takich budynków jak te parę.... 8O 8O 8O 8O 8O
Obrazek

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.08.2022 14:35

tony montana napisał(a):która godzina? ;)
Obrazek
Prawie siódma :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.08.2022 17:47

Czujna ! :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.08.2022 11:29

Rouen cz.1

Jako, że miało być nieco informacji praktycznych. Na autostrady można wydać we Francji sporo kasy, a czasem można dojechać na miejsce np. 10 albo 15 minut szybciej tylko.
Do Rouen jedziemy przez Francję bezpłatnymi drogami - trochę autostrad i szeroka D939, momentami dwupasmowa schodząca do jednopasmówki do jakiś czas - kierunek Abbeville, potem darmowa A28.

Parkujemy darmowo na zacienionym parkingu Boulingrin.
https://goo.gl/maps/6GjnrExyas7y2Ndf6
Z parkingu do centrum idzie sie w dół, co oznacza niestety, że potem trzeba się nieco wspiąć ;) ale z takimi widokami
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili natrafiamy na tył Opactwa Saint-Ouen 8O 8O
Obrazek

Opactwo wybudowane oczywiście w stylu gotyckim
Obrazek

Niestety częściowo w remoncie, ale i tak długo zbierałem szczękę z ziemi.
Obrazek

Po chwili wchodzimy na taką uliczkę
Obrazek

Nadal mam problem ze znalezieniem szczęki.... ;)
Obrazek

Centrum Rouen jest po prostu CUDNE
Obrazek

Jeszcze nie wiemy, że za parę tygodni spędzimy tutaj 5 nocy, a teraz jesteśmy tylko po drodze, zobaczyć katedrę i zjeść, zatem szaleństwo fotografowania trwa
Obrazek

Zwykła uliczka w Rouen
Obrazek

totalnie zwykłe domy w Rouen
Obrazek

obok tego miejsca za parę tygodni będziemy przechodzić jeszcze wiele razy
Obrazek

Pierwsze zetknięcie z kościołem Saint Maclou
Obrazek

St. Maclou to kościół zbudowany w stylu gotyku płomienistego, z rzeźbionymi drewnianymi wrotami z okresu renesansu.
Obrazek

ech
Obrazek

Sąsiednie kamieniczki tez sroce spod ogona nie wypadły ;)
Obrazek

Obrazek

powoli dochodzimy do miejsca, gdzie szczękę zbieraliśmy najdłużej
Obrazek

Obrazek

To oczywiście Katedra Najświętszej Marii Panny w Rouen. Pierwszy kościół powstał na tym obszarze już w VII wieku. Najprawdopodobniej świątynia ta została zniszczona (lub uszkodzona) podczas ataku wikingów w IX wieku. Co ciekawe ich przywódca, znany z serialu "Wikingowie" Rollo, został tu ochrzczony, a po śmierci pochowany. Wnuk zdobywcy Ryszard I Nieustraszony rozbudował romańską katedrę. Niestety spłonęła ona od uderzenia pioruna. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w XII wieku, ale dwukrotnie przerywały ją kolejne pożary (w 1200 i w 1384 roku).
Obrazek

Znana z wielu obrazków Moneta, o dziwo na placu nie ma milionów ludzi. Katedra była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Sprowadzono tutaj i pochowano serce króla Anglii i krzyżowca - Ryszarda Lwie Serce. W 1431 roku, na oddalonym o ok. 500 metrów od świątyni placu targowym (będziemy), spalono Joannę d’Arc - późniejszą świętą Kościoła, której proces odbywał się w sąsiadującym z katedrą Pałacu Biskupa.
Obrazek

Obrazek

W okolicy też bidy nie mo
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Katedra jest ogromna, ze względów ilości zdjęć ograniczę sie tylko do kilku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na zewnątrz
Obrazek

CUDO
Obrazek

Obrazek

cdn :papa: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8658
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.08.2022 11:36

Pięknie. Rouen bardzo w moim guście 8) . Proszę o więcej :D .
A przy okazji o parę szczegółów kosztowych - za ile można tam zjeść i się przenocować?
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.08.2022 11:53

marze_na napisał(a):Pięknie. Rouen bardzo w moim guście 8) . Proszę o więcej :D .
A przy okazji o parę szczegółów kosztowych - za ile można tam zjeść i się przenocować?


Kiedyś będzie więcej ;)

Zjeść - bardzo fajna knajpka jest na rogu Placu du Vieux Marche - nazywa się JM's Cafe (niby cafe - ale to naprawdę fajny lokal)
jedliśmy tam dwa razy i mamy porównanie jakości do innych miejsc
(choć ja poza tym miejscem zawsze jadłem moule - Marinere albo avec creme)
Ceny w JM's - jak to we Francji - wysokie :(

Przenocować - ja trafiłem miły apartman tak 1,5 km od centrum za..... 237 Euro za 5 nocy za cztery osoby.
Ale zwykle ceny są dużo wyższe

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18306
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.08.2022 21:43

Rouen piękne , a katedra z tych "naj" :D długo czeka na naszą wizytę . . . jeszcze poczeka do wiosny :roll:
Wspaniałości z pierwszej strony zapowiadają ucztę dla oka - będę śledził


Pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.09.2022 10:09

piotrf napisał(a):Rouen piękne , a katedra z tych "naj" :D długo czeka na naszą wizytę . . . jeszcze poczeka do wiosny :roll:
Wspaniałości z pierwszej strony zapowiadają ucztę dla oka - będę śledził


Pozdrawiam
Piotr


Tak, Katedra to jest "first class of the first class"
Ale całe stare miasto bardzo urokliwe :)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.09.2022 10:55

ROUEN cz.2

Dalej w Rouen jest równie pocztówkowo. Nie każdy wie, ale Rouen już w 911 roku zostało stolicą Księstwa Normandii i jest nim po dzień dzisiejszy. Było jednym z największych i najlepiej prosperujących miast średniowiecznej Europy. Swój rozwój zawdzięczało produkcji materiałów, ze sprowadzanej z Anglii wełny i eksportowi wina z Burgundii i Szampanii. Dzięki portowi na Sekwanie wysyłano towary do całej Europy.
Obrazek

Wspaniałe przykłady architektury szkieletowej
Obrazek

Idziemy Rue du Gros Horloge w kierunku słynnego zegara a dalej placu na którym została spalona na stosie Joanna d'Arc
Obrazek

Gros-Horloge to XIV-wieczny zegar astronomiczny w Rouen w Normandii. Zegar jest zainstalowany w renesansowym łuku, zaś jego mechanizm jest jednym z najstarszych we Francji bo powstał w 1389 roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Owieczki i inne detale
Obrazek

od drugiej strony - od placu de Vieux Marche
Obrazek

Idziemy dalej Rue du Gros Horloge
Obrazek

look do tyłu
Obrazek

Obrazek

Tutaj domy "lecą na siebie"
Obrazek

Dochodzimy do Place du Vieux Marche. To tutaj w 1431 r. spalono Joanne d’Arc.
Stoi tu m.in kościół St Joan of Arc's Church
Obrazek

Przyszła patronka Francji twierdziła, że otrzymała widzenie od Boga, podczas którego dostała polecenie wydobycia ojczyzny spod panowania angielskiego w trakcie wojny stuletniej. Utrzymywała, że przemawiają do niej głosy świętych: św. Michała, św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, które wzywały ją do tego, by chwyciła za broń i pociągnęła za sobą innych
Obrazek

W końcu kwietnia 1429 r. zebrała armię, bardzo szybko doprowadziła do odbicia Orleanu 5-8 maja, torując drogę przyszłemu następcy tronu Karolowi VII do odbicia terenów północnej i wschodniej Francji z rąk burgundczyków i Anglików.
Obrazek

Została wzięta do niewoli przez burgundczyków i sprzedana Anglikom za 10 tys. liwrów. Ci przekazali ją z powrotem Francji. Stanęła przed kościelną komisją inkwizycyjną, zarzucono jej czary, nieobyczajność, herezję, oskarżono o konszachty z siłami nieczystymi. W sumie Joannie d’Arc postawiono 70 zarzutów. Proces i przesłuchania trwały wiele miesięcy. Osaczona przez teologów, początkowo odwołała swoje zeznania. Wyrok złagodzono, miała spędzić resztę życia w więzieniu. Kiedy jednak zdała sobie sprawę, że byłaby to zdrada nie tylko Francji, króla, ale przede wszystkim samej siebie, potwierdziła swe pierwotne zeznania. Komisja inkwizycyjna przekazała Joannę d’Arc Anglikom, a ci 30 maja 1431 roku w Rouen spalili ją na stosie.
Okolice Le Bûcher de Jeanne d'Arc (rzekomo w tym właśnie miejscu był stos)
Obrazek

Kamienice na placu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jemy i wracamy powoli do auta - spędziliśmy tu 3 h, ale Bretania czeka
Obrazek

Ile za dobę? ;)
Obrazek

Poza ścisłym centrum są pustki - w końcu to niedziela ;)
Obrazek

Mijamy jeszcze takie cuda - Temple St, Eloi
Obrazek

Obrazek

Idziemy w kierunku Sekwany jeszcze na chwilę
Obrazek

To tutaj uderza w nas po raz pierwszy czystość miast w tej części Francji - którą będziemy podziwiali jeszcze nieraz
Obrazek

to już nie wiem co to było
Obrazek

Obrazek

Sekwana w Rouen
Obrazek

Most
Obrazek

Teraz już naprawdę musimy isć do auta, przed nami jeszcze sporo drogi, z przystankiem aby zobaczyć z daleka Mont St Michel, chcąc nie chcąc przechodzimy jednak znów koło Katedry w Rouen
Obrazek

W sumie dobrze bo jeszcze od strony południowej jej nie widzieliśmy
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wczesno niedzielnopopołudniowe Rouen
Obrazek

Obrazek

Podsumowując: Rouen to chyba jedno z najpiękniejszych miast średniej wielkości, jakie widziałem.
Nie jest to kategoria miast typu Londyn, Rzym czy Paryż, ani z kolei jakiś malutkich uroczych villages.
I jeśli mam porównać np. do Amiens, czy Kolonii które także zobaczyliśmy to Rouen jest o klasę wyżej.

I jak już wiecie - to dopiero początek naszej przygody z Rouen - wrócimy tu jeszcze na dłużej za jakiś czas.

next stop
Obrazek

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.09.2022 12:45

Fajne to Rouen :)
Dałbyś rade pisać nawet hasłowo, ile czasu jechaliście np do Rouen, gdzie spaliście, itp ? Ceny nieistotne, bo sobie można sprawdzić ;)

dzięki, pozdrawiam, Michał :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.09.2022 14:19

majkik75 napisał(a):Fajne to Rouen :)
Dałbyś rade pisać nawet hasłowo, ile czasu jechaliście np do Rouen, gdzie spaliście, itp ? Ceny nieistotne, bo sobie można sprawdzić ;)

dzięki, pozdrawiam, Michał :papa:


Z Gdyni do Akwizgranu - wyjazd 4.00 rano w sobotę, przyjazd ok 16.30
bestprice Hotel Aachen Hauptbahnhof za 79 Euro (bez parkingu), ale damrowy parking niedaleko dawałem linka już do mapki.
Wyjazd z Akwizgranu w niedzielę kolejnego dnia ok 450 km do Rouen - tam bylismy chyba koło 12-13
potem z Rouen z krótkim przystankiem przy Mont St Michel (do MSM - ok 250km, ok 2,5 h)
i potem do Saint Brieuc w Bretanii nieco ponad 100 km jeszcze - półtorej godziny
W Saint Brieuc mieszkaliśmy w hotelu Campanile przy samym dworcu - cena za cztery noce nie jest tajemnicą - 272 Euro za trójkę (nieduża)
W hotelu dobrze wyposażony bar, w ktorym piliśmy piwo, bretońską whisky z Armoryki etc
parking kosztuje tam 5 Euro za dobę, ale po co, skoro od 19 do 9 rano jest darmowy duży parking 200 metrów od hotelu (za szlabanem) - wszystko napiszę

Potem byliśmy trzy noce w Bayeux - hotel Premiere Classe za 187 Euro za trzy noce za trójkę (mała)
hotel bez baru, parking w cenie

Z powrotem apartament City Apartment am Dom przy samej katedrze za 93 Euro, niestety bez parkingi i za parkowanie w podziemnym parkingu pod katedrą zapłaciłem 11 Oiro :(

Drugi wyjazd:
wyjazd 4 rano z Gdyni, ok 17 w Brukseli, Residence Vleurgat za 99 Euro (taniocha jak na stolicę Belgii za 4-osobowy) to był apartament po prostu blisko Cafe Belga (kto zna Taco to wie) ;)
potem 350 km do Rouen (3,5h) - apartament Le Saint Just avec salle de sport za 237 Euro za 5 nocy za czwórkę z parkingiem :)
i z powrotem w Weimarze A&O za 79 Euro - na parkingu nie było już miejsc ale 100 metrów dalej przy sklepie rowerowym były :)
Z Rouen do Weimaru ok 900km, potem 800 do domu

mam nadzieję, że pomogłem
:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.09.2022 20:43

tony montana napisał(a):
Z Gdyni do Akwizgranu ... mam nadzieję, że pomogłem
:papa:


Tak, dziękuję :) Dla mnie takie "technikalia" wyjazdów są bardzo ważne, bo to pozwala mi sobie szacować i kalkulować ;)
Dzięki wielkie :papa:

pozdrawiam, Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.09.2022 11:00

majkik75 napisał(a):
tony montana napisał(a):
Z Gdyni do Akwizgranu ... mam nadzieję, że pomogłem
:papa:


Tak, dziękuję :) Dla mnie takie "technikalia" wyjazdów są bardzo ważne, bo to pozwala mi sobie szacować i kalkulować ;)
Dzięki wielkie :papa:

pozdrawiam, Michał


Spoko, też uwielbiam planowanie, to część wakacji już niemal ;)
Jaki apartament w danym miejscu wybrać, czekać na okazje, gdzie najlepiej zaparkować, aby nie tułać się za dużo po outskirtsach (nie zawsze się udaje)
Jaką drogę wybrać (wcześniej i realnie biorąc pod uwagę aktualne warunki drogowe

:)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.09.2022 11:38

Mont-Saint-Michel z daleka

Jako, że z Rouen mamy jeszcze kawał drogi (ponad 350km) do naszego pierwszego miejsca docelowego na 4 noce (bretońskie Saint -Brieuc), to decydujemy się na zjechanie parę km od głównej drogi i zobaczenie choćby z daleka Opactwa Mont-Saint-Michel.
https://goo.gl/maps/xEmTrwmRJkpKm5mg7
Parkujemy przy budce z frytkami - można tam na chwilę zaparkować (ale nie jest to żaden oficjalny parking), kupujemy po dwie porcję dużych frytek i idziemy w prawo.
Obrazek
Przechodzimy mało legalnie przez płotek przy bramie przy zabudowaniach - robią tak wszyscy i idziemy kawałek w kierunku opactwa
https://goo.gl/maps/bJN3ogdKEuxMZHJ96

Zoomuję
Obrazek

Generalnie stąd jest to kawał drogi, ale dojść jakoś można (przy samym opactwie tylko gdy jest NISKIE MORZE)
Obrazek

na zoomie wygląda to na spoko osiągalne, w rzeczywistości trzeba iść iść i iść
Obrazek

Obrazek

Tu na dowód, że nie sami weszliśmy na teren ;) (my już wracamy)
Obrazek

ponieważ z założenia mieliśmy rozprostować nogi a kierowca czyli ja - odpocząć
Obrazek

Po kolejnej godzinie z hakiem na wczesny wieczór dojeżdżamy do naszego Saint-Brieuc. Od razu lądujemy na z góry upatrzony parkingu o nazwie Robbien
https://goo.gl/maps/257F3MsjpLw3a78R8
Jak widać on jest na środku mapki a nasz Campanile na północ od niego - spacerkiem 2-3 minuty.
"Nasz" parking ma jasno określone zasady - płacisz od 9-19 za każde rozpoczęte 15 minut (ale dwie pierwsze godziny są free)
Ale jeśli jesteś turystą jak my - i wyjeżdżasz na zwiedzanie przed 9 rano i wracasz po 19 (jak zawsze my) - zapłacisz 0 Euro.
Fajne jest też to, że parking jest za szlabanem, coprawda niestrzeżony, no ale szlaban ROBI i jest bardzo duży
Obrazek

W samym hotelu po rozlokowaniu zamawiamy alkohole i oglądamy godziny pływów - są tu największe w Europie.
Obrazek

Z samego rana dnia następnego w poszukiwaniu boulangerii oglądam trochę miasteczka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są też takie budynki
Obrazek

Obrazek

Najciekawszy jednak w Saint-Brieuc wydaje mi się sam dworzec kolejowy (który de facto widzimy z okna hotelu)
Obrazek

Od naszego hotelu prowadzi na niego "napowietrzne" przejście - centrum, które przed chwilą pokazywałem, jest kawałek ZA dworcem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po śniadaniu stwierdzamy, że dziś pojedziemy najpierw nad morze (a właściwie Kanał La Manche)
Jedziemy zatem do Cap Erquy
https://goo.gl/maps/ME2nnnpMM2Lm7p356

Po drodze zatrzymujemy się jednak na jednym z punktów widokowych, pogoda na razie bez szaleństw, ale zimno nie jest.
Obrazek

Obrazek

Po chwili dojeżdżamy do miejsca docelowego
Obrazek

Zostawiamy auto na bezpłatnym parkingu w małym lasku i idziemy w takich okolicznościach przyrody
Obrazek

Czujemy się jak na wrzosowiskach z "Psa Baskervillów"
Obrazek

Humory dopisują
Obrazek

Po chwili dochodzimy do wody
Obrazek

Klimat ewidentnie nieco wyspiarski
Obrazek

No ale w końcu to Bretania - kraina celtycka
Obrazek

Zgodnie stwierdzamy że jest tu COOL
Obrazek

To, co lubimy czyli ścieżki
Obrazek

Obrazek

i dużo wody
Obrazek

Kolejny przystanek: Cap Frehel
Obrazek

:papa: :papa:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1611
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Bretania i Normandia: D-Day, Katedry, sporo architektury

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 05.09.2022 09:32

Piękne miejsca. Super fotki. Okolice znane mi z wakacji jeszcze z czasów dziecięcych/wczesnonastoletnich - znajomi znajomych mieli wielki dom niedaleko Saint Brieuc i stamtąd eksplorowaliśmy Bretanię i trochę Normandii.

Na Mont St. Michel nie planowaliście wchodzić? Pamiętam, że w środku to bardzo fajne miejsce było.

Akwizgran udało nam się odwiedzić w zeszłym roku - też mamy podobne odczucia - trochę fajnych miejsc ale ogólnie bez szału. Zdecydowanie bardziej podobało nam się w Trewirze - chociaż do katedry nie udało nam się wejść bo albo już była zamknięta albo jeszcze nie otwarta :twisted: :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Bretania i Normandia:D-Day,Katedry: NAMUR i WEIMAR (koniec) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone