Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač? Koniecznie! Nawet jesienią!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.01.2018 18:34

Abakus68 napisał(a):
Habanero napisał(a):Z tej relacji bez wątpienia można zrobić świetny przewodnik po wyspie :D Mój osobisty przewodnik, przy tym co tutaj, to jakieś fiszki licealisty. A tak w ogóle, moim zdaniem Zdzichu, sam byłbyś świetnym przewodnikiem po wyspie :papa:

A i ja dzięki Twojemu spisowi treści zaglądnąłem np na twój spacer o Milnej i się trochę zdziwiłem... Komentarz Gusi mówiący, że jej tam nie było, a przecież potem gdy ja pisałem o Milnej to mi nawet zdjęcia pokazała z fortu... No ale dopiero mi się klepka uruchomiła w głowie, że przecież ona własnie pisze relację z wyspy...
Czyli tak, u ciebie czytam, że jej nie było, tam gdzie już była, a u mnie pisze, że była i widziała to co ja nie widziałem a nie widziałem tego zanim zobaczyła... czy jak mogła widzieć przed tym, zanim zobaczyłem:)...
No to jak teraz napiszę, że ta! relacja jeszcze się nie zaczęło to co Ty na to :?: :wink: :mrgreen:

Ale podtrzymuję, że w Milnej jednak byłam :mrgreen:
O tym, że nie byłam pisałam u Habanero 24.08 i na ten dzień to była prawda.
W kolejnych postach jest wyjaśnienie tej skomplikowanej zagadki ;)
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 18.01.2018 23:11

Odcinek dwunasty, część piąta: 2017-09-12 – Dol - konobami w stronę słońca

Przeglądając materiały o Dolu natknąłem się na taki zapis:
To, co odróżnia Dol od wszystkich innych podobnych miejscowości to naprawdę wyjątkowa rzadka gościnność, której goście doczekują się w konobie Toni.
Cokolwiek nie powiemy. Jakakolwiek nie była ocena smakowitości dań w tej konobie dokonana przez Marsallah. Jakiekolwiek nie będzie wrażenie każdego, kto stamtąd wyjdzie to bez wątpienia gros ludzi jedzie do Dolu mając na uwadze konieczność odwiedzenia tego miejsca. I jest ich tu zawsze sporo, a Polaków, którzy czują się połaskotani polskim menu to już w ogóle łatwo złowić. Trzeba przyznać, że Tonči Matulić, imiennik swojego dziadka, który założył konobę w 1968 roku potrafi zadbać o otoczkę pobytu i otoczenie. Przed konobą jest schludnie i powystawiane są różne rzeczy mające doprowadzić do skupienia uwagi, zatrzymania się, i wejścia. Czy to starocie

dolo22.jpg

(pamiętacie może prasę z Triestu, o której pisałem przy okazji Muzeum Oliwy w Škripie?). Czy to aż proszące się o zerwanie

dolo23.jpg

brzoskwinie, czy w końcu

dolo24.jpg

winogrona zapraszające do spoczęcia pod ich baldachimem. Wszystko to prowadzi i zaprasza do wejścia

dolo21.jpg

i spoczęcia pod zielenią, tudzież wejścia do środka.
Ale gdyby się tam zaanonsować i gdyby się znało dobrze język chorwacki można byłoby usiąść i długo słuchać opowieści osiemdziesięcioletniego ojca Tonči Matulića:
a to o tym jak to w 1968 roku występował w Postirze Vice Vukov,

a ludzie szukali noclegu, i przyjechali do Dolu dziesiątkami, i był tam dolski akordeonista, wiejski grajek, i grał, a ojciec jego z mamą szykowali kanapki z soloną cebulą i podawali wino i rakiję (w budynku, w którym jest konoba pierwotnie wyrabiano rakiję) i tak się zaczęło;
a to o tym, że co prawda mają tylko około 1000 krzewów winorośli, głównie z czerwonych plavac i babić, a z białych pošip, ale robiąc wino domowe, bo usłyszelibyście, że jakoś klienci wolą domowe wina od tych za 250-300 kun (dziwne nie?) - więc robiąc domowe skupują winogrona od miejscowych, więc właściwie ta ich konoba to wszystkim wokół daje profity;
a to ponarzekałby na trudy dawnej pracy, pokazując sztywne bukłaki

bukłak.jpg

wyjaśniłby, że dawniej całą noc je zmiękczano wypełniając je wodą, wodę wylewano a potem zakładano je na plecy, na wzgórzach miażdżono owoce i osły niosły większe, a ludzie, żeby rzadziej chodzić dźwigali po 70-80 litrów wina na plecach. Narzekałby również na opisaną już wcześniej mszycę i nie byłby dobrym handlowcem, gdyby nie zawyżył ilości mieszkańców do ponad 900 na przełomie poprzednich stuleci. Ale słuchając takich historii tą nieścisłość miałby wybaczoną, prawda?;
a w międzyczasie gościłby łaknącego potraw kolejnymi daniami na końcu wnosząc hrapoćušę. O tym wspaniałym cieście każdy chcący odwiedzić konobę wyczyta w sieci. Ale nie wiem, czy każdy doszuka się, że to ciasto

HRAPOĆUŠA-iz-Dola.jpg

podawane u Toniego przez lata wyrabiała jego sąsiadka, bardzo energiczna i sympatyczna staruszka Barica. Generalnie możecie znaleźć różne przepisy – jak na przykład tutaj
http://www.hrt.hr/314540/magazin/slatka-kuharica-najstarija-bracka-torta-hrapocusa-i-hrapocusice
ale sekret Baricy był taki, że nie używała do wyrobu ciasta białej mąki tylko mąki migdałowej.
Aha… Gdyby komuś zaproponował danie, które nazywa się puh – pamiętajcie, że to mięso z koszatki. Piecze się je na ogniu i je włożone w dwie kromki chleba (polowanie na koszatki nie jest dozwolone cały rok, więc w menu tego może nie być) – no ale żeby się na takie bajanie i takie spożywanie zakończone pewnie podaniem napoju zwanego smutice (mleko owcze lub kozie wymieszane z winem w stosunku 1:5) załapać, to trzeba albo sypnąć dużo grosza, albo być kimś znanym. Mnie się o takim podjęciu gościa udało wyczytać tutaj:
http://www.businessin.hr/turizam/62-putopisi/2371-foto-dol-na-bracu-skrovita-oaza-gastronomije-tradicije-i-pravih-dalmatinskih-gusta i stąd również zapożyczyłem zdjęcie bukłaków.

Sam nie zaszedłem i jedno powiem. Już wiem, że moja trasa wybrana na zwiedzanie Dolu jest zła. Jeszcze się dobrze nie rozpędziliśmy a tu konoba. Wejdziesz, utkniesz, najesz się wypijesz i lipa. „Karpacz się włącza”. Zwiedzać trzeba odwrotnie do tego, niż nasza trasa.
Kolejne mijane za konobą budynki nie są jakieś rewelacyjne, ale pokazuję je w konkretnym celu.

dolo25.jpg

dolo26.jpg

Otóż może 150 metrów za konobą, przy jednym z domów na niskim murku wystawione są miniatury dolskich zabudowań wykonane podobną techniką jak oryginały. To jest kolejny obowiązkowy punkt do zobaczenia w Dolu

dolo27.jpg

dolo28.jpg

dolo29.jpg

A potem zgodnie z tablicą informacyjną

dolo30.jpg

Znaleźliśmy się przed jaskiniami Ivončeve, które dominują nad obszarem, zwanym Potok. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ludzie żyli w tych jaskiniach na początku XX wieku. Początkowo jaskinie wykorzystywano jako mieszkania z obszarem przeznaczonym dla bydła, które ogrzewało ludzi w miesiącach zimowych. Z biegiem czasu zaczęli oni dobudowywać ściany przednie w celu zamknięcia wejścia. Obecnie są one wykorzystywane jako pomieszczenia dla bydła, miejsca składowania drewna opałowego, domy gołębi i obszary lęgowe dla sów i Viverów. Viver to mityczne stworzenie, które według mieszkańców Dolu ukrywało się w lokalnych jaskiniach. To istota, którą można znaleźć tylko w Dolu, chociaż nikt nie wie, jak wygląda. Legenda głosi, że stwór zstępuje z wzgórz w nocy niesiony przez górskie wiatry, a ukryty w ciemnościach obserwuje wioskę z głębi jaskiń. W milczące noce, gdy królują cisza i spokój, wyraźnie można usłyszeć ich głośny ryk.
No pięknie, a takie jakieś nieporadne te jaskinie

dolo31.jpg

Jednak dla mieszkańców wioski są na tyle ważne, i wierzą, że mogą być one na tyle atrakcyjne dla odwiedzających, że postanowiono je podświetlić

ivonceve-spile-osvjetljenje-dol2016-1.jpg

Oczywiście, Dol to też parę całkowicie zrujnowanych miejsc, jak to

dolo32.jpg

Gdy zbliżaliśmy się do końca miejscowości naszym oczom ukazała się kolejna konoba

dolo33.jpg

Konoba Gušti Škoja istnieje mnie jak 5 lat, prowadzona jest przez młodych ludzi i nie ma jeszcze dużej renomy, niemniej jednak reklamuje się głównie własnymi ekologicznymi warzywami. No jakiś tam ogródek za konobą jest :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dolo34.jpg

Miejscowość kończy się u podnóża kolejnych, bardzo malowniczych wzgórz

dolo35.jpg

dolo36.jpg

a nad nimi zobaczyliśmy zwieńczenie małego kościółka,

dolo37.jpg

sprzed którego roztacza się piękny widok na drogę, którą tu dotarliśmy

dolo38.jpg

W jakim momencie zmieniła się pogoda i gdzie nogi zawiodły nas w dalszej wędrówce w następnym odcinku…
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 18.01.2018 23:25

Viver... do końca pobytu wyobrażaliśmy sobie tego stwora...i dźwięki jakie może wydawać :roll: :oczko_usmiech:

Mój mąż stwierdził,że jeśli kiedyś :roll: kupimy jakąś łódź :wink: to nazwiemy ją...Viver 8)

Weszliście na taras Gušti Škoja? :hearts: Bajeczny...

A te biedactwa z grila w bułce...to myślałam,że popielice się nazywają..
Podobno grilują je w całości - z kostkami i głową - ale tego nie znajdziesz w menu :oczko_usmiech: To przysmak miejscowych podobno :roll:
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 18.01.2018 23:35

Piękny ten odcinek o Dolu. Taki nostalgiczny, wzruszający i kulinarny! :)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 18.01.2018 23:39

Gdzieś na forum jest film o tym jak przyrządzają te małe wiewióreczki.
Z dużym niesmakiem patrzyłem na to danie, brrrrr :(
Są jednak granice kulinarne, których bym nie przekroczył.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 18.01.2018 23:45

Habanero napisał(a):Gdzieś na forum jest film o tym jak przyrządzają te małe wiewióreczki.
Z dużym niesmakiem patrzyłem na to danie, brrrrr :(
Są jednak granice kulinarne, których bym nie przekroczył.


Ja myślałam,że to u ciebie w relacji ten film widziałam... :roll:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 18.01.2018 23:49

Katerina napisał(a):
Habanero napisał(a):Gdzieś na forum jest film o tym jak przyrządzają te małe wiewióreczki.
Z dużym niesmakiem patrzyłem na to danie, brrrrr :(
Są jednak granice kulinarne, których bym nie przekroczył.


Ja myślałam,że to u ciebie w relacji ten film widziałam... :roll:


Film jest chyba w KMWB
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 19.01.2018 08:49

Abakus68 napisał(a):
Marsallah napisał(a):
Abakus68 napisał(a):Pamiętam twój wpis bardzo dobrze. Powiem Ci, że zły jestem ze z tamtej Twojej relacji zeżarło zdjęcia...

Poszukałem, poszukałem...i znalazłem! Mam te zdjęcia wrzucone na zdjęcia google. Tylko nie ma ich jak stamtąd pobrać -są w archiwum, można obejrzeć i tyle :( Mam gdzieś jednak na dysku zewnętrznym te zdjęcia, jak Ci tak zależy, to może mi się zachce i uzupełnię tamtą relację :?:

Ni, no coś Ty. Nie trzeba. Nie będę i pracy dodawał przez własne widzimisię. Ale jeśli jest szansa zobaczyć je w jakimś albumie - który nie za bardzo jest prywatny a możesz go udostępnić, to chętnie spojrzę.


Właśnie w tym problem, że te zdjęcia leżą na nieobsługiwanym już serwerze/chmurze, nie wiem czy dałoby się nawet je napowtór udostępnić, ale powinienem mieć je na dysku w domu. Z chęcią cofnę się wspomnieniami do późnego lata roku 2012 i uzupełnię relację. Dam znać.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 19.01.2018 09:10

Dol mnie też zauroczył ... inny świat, jakby się przenieść w czasie :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 19.01.2018 09:36

Te maleńkie kamienne domeczki.... :hearts:
Puh w kanapce.....kilka lat temu w Słowenii kupowaliśmy wino od panów, którzy pokazywali nam puh na drzewie. Byli bardzo nimi (było ich tam kilka) przejęci, gestykulowali, przeżywali i po słoweńsku próbowali nam wytłumaczyć jak toto się je. Jednak o kanapkach nie wspominali 8O :mrgreen: :mrgreen:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 19.01.2018 12:07

Piękny Dol i piękna opowieść :hearts:

Koszatniczkę miałam w domy, bardzo sympatyczne i inteligentne stworzonko :D
Jak to można jeść :?: 8O

PS. A gdzie ta obiecana lista ?
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 19.01.2018 18:06

Katerina napisał(a):Viver... do końca pobytu wyobrażaliśmy sobie tego stwora...i dźwięki jakie może wydawać :roll: :oczko_usmiech:

Mój mąż stwierdził,że jeśli kiedyś :roll: kupimy jakąś łódź :wink: to nazwiemy ją...Viver 8)

Weszliście na taras Gušti Škoja? :hearts: Bajeczny...

A te biedactwa z grila w bułce...to myślałam,że popielice się nazywają..
Podobno grilują je w całości - z kostkami i głową - ale tego nie znajdziesz w menu :oczko_usmiech: To przysmak miejscowych podobno :roll:

Nie, nie weszliśmy :cry: Nie wiem jak oni je podają, ale w sumie bez wykałaczki to jakaś kostka by się na koniec przydała :mrgreen:

Igłą pinii napisał(a):Piękny ten odcinek o Dolu. Taki nostalgiczny, wzruszający i kulinarny! :)

Dziękuję, staram się, ale i tak poziomu emocji zapodawanych przez ciebie nie osiągnę :) :D

Habanero napisał(a):Gdzieś na forum jest film o tym jak przyrządzają te małe wiewióreczki.
Z dużym niesmakiem patrzyłem na to danie, brrrrr :(
Są jednak granice kulinarne, których bym nie przekroczył.


Będą adminem chyba usuwałbym takie materiały :?:

Marsallah napisał(a): Z chęcią cofnę się wspomnieniami do późnego lata roku 2012 i uzupełnię relację. Dam znać.

Jeśli znajdziesz czas to super - chętnie wrócę do tej relacji - bo widzę, że na wyspę wrócić mi trzeba.

gusia-s napisał(a):Dol mnie też zauroczył ... inny świat, jakby się przenieść w czasie :)


Zdecydowanie. Dobrze że są takie równoległe światy.

beatabm napisał(a):Te maleńkie kamienne domeczki.... :hearts:
Puh w kanapce.....kilka lat temu w Słowenii kupowaliśmy wino od panów, którzy pokazywali nam puh na drzewie. Byli bardzo nimi (było ich tam kilka) przejęci, gestykulowali, przeżywali i po słoweńsku próbowali nam wytłumaczyć jak toto się je. Jednak o kanapkach nie wspominali 8O :mrgreen: :mrgreen:


Czyli na żywca, czy jak? :mrgreen: A to ci brutale!

travel napisał(a):Piękny Dol i piękna opowieść :hearts:

Koszatniczkę miałam w domy, bardzo sympatyczne i inteligentne stworzonko :D
Jak to można jeść :?: 8O

PS. A gdzie ta obiecana lista ?

Jak jeść... No tłumaczyli przecież Beacie :lol: A listę.... Zobacz w temacie, gdzie zaczęliśmy dyskusję o zięciach :lol: :lol:
Ostatnio edytowano 19.01.2018 20:49 przez Abakus68, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 19.01.2018 18:19

Abakus68 napisał(a):Jak jeść... No tłumaczyli przecież Beacie :lol: A listę.... Zobacz w tema cie, gdzie zaczęliśmy dyskusję o zięciach :lol: :lol:

Tłumaczyli 8O Po słoweńsku :roll: Niewiele z tego zrozumiałam, mówili coś o pieczeniu ale co i jak dokładnie to wolałam nie wnikać :roll: 8O
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 19.01.2018 20:48

Odcinek dwunasty, część szósta: 2017-09-12 – Dol - wieś czterech kościołów i dwóch nazwisk

Aby jednak dotrzeć na górę i zobaczyć malutki kościół musieliśmy się wrócić do skałki

dolo39.jpg

Za którą nieco zmęczony i stroskany samotnością przycupnął domek, może nieokazały, może dość surowy, ale aż proszący się o to, by ktoś się nim zajął, zatroszczył, zdjął ten niepasujący tu eternit, może obsadził winogronem…

dolo40.jpg

Nie dał mu niszczeć i tak zmarnieć jak temu

dolo41.jpg

Powiem Wam, że akurat tu, w tej właśnie wiosce oddychającej wręcz dawną duszą poczułem ogromny żal, że nowe i bogate tak bardzo przyciąga młodych… Rozumiem to, sam w końcu jestem w Krakowie pochodząc a takich „starych”, dawnych stron i może dlatego coś tam w głębi mnie płakało…
Dochodząc na wzgórze mijaliśmy stacje drogi krzyżowej i zanim zobaczyliśmy kościół w całej krasie przeczytaliśmy o nim co nieco

dolo42.jpg

Ta crkva sv. Petra została wybudowana w XI wieku na wzgórzu Glavica i przez pewien czas była kościołem parafialnym Dolu. W roku 2013 po 4 letniej odnowie dzięki staraniom bardzo prężnie działającej organizacji o dość „niesztampowej” :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: dla Dolu nazwie Hrapoćuša kościół został odnowiony i oświetlony. Mnie osobiście trochę dziwi, że wybudowano go w osi wschód-zachód, bo ta ściana

dolo43.jpg

Będzie się starzeć szybciej niż południowa

dolo44.jpg

Proszę mi nie insynuować, że tendencyjnie ustawiłem członków naszego małżeństwa :mrgreen: , proszę natomiast zwrócić uwagę na dzwon na dzwonnicy kościółka. Jest to dzwon z XIV wieku, najstarszy dzwon na Braču z napisem MAGISTER MICHAEL ME FECITWYKONAŁ MNIE MISTRZ MICHAŁ
Z rzeczy nie uchwyconych na zdjęciu dopowiem, że właśnie wtedy wyszło słońce ukazując jeszcze jedną cechę tego wzgórza. Mimo, że było po deszczu, to w ściółce nie było kropli wilgoci, i to nie zdziwiło nas, ale było w niej naprawdę dużo pustych muszli po ślimakach… Białych muszli (swoją drogą - jakoś nigdy nie nauczyłem się fotografować wszystkich możliwych detali….)

We wspomnianym w poprzednim odcinku specjalnym podjęciu gościa w konobie Toni jest też informacja od obecnego nestora rodu Matulić o wielkiej procesji organizowanej co roku w Wielki Piątek. Procesja wyrusza z pod kościoła pod wezwaniem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Dziewicy, kieruje się do tego kościółka, o którym pisałem powyżej, potem wychodzi przez centrum wioski na drogę nad nią na wschodnie wzgórze i idzie pod kościół sv. Mihovila z IX-X wieku, który jest mały, niezbyt ciekawy ale z jedną dziwną cechą. Otóż jego drzwi były wykonane z płyty sarkofagu rzymskiego są zatem o wiele węższe niż w innych kościołach. Następnie procesja wzgórzami kieruje się do ruin kościoła sv. Vida i wraca do Dolu. Ponad 5 km idą niosąc krzyż i śpiewają. Czasem wydaje mi się, że Chorwaci są bardziej bogobojni niż my.
Aha… Jedna uwaga. Gdyby ktoś czytając o kościele sv. Mihovila w Dolu wrzucił to na google i stwierdził, że to ładna sakralna budowla

mihovil dol hvar.jpg

I chciał ją oglądnąć, to powiem wprost. Z parkingu na którym się zatrzymaliśmy to jest naprawdę kawałek pieszo, a to powyżej, co google wyrzucił jako wynik poszukiwania „crkva sv. Mihovil Dol” jest i owszem kościołem pod wezwaniem św. Michała w Dolu, ale na wyspie Hvar, a nie na wyspie Brač. Ten tu wygląda tak:

mihovil.jpg

mihovil 2.jpg

(Zdjęcia obu kościołów z sieci)
To tak gwoli przestrogi, żeby nie było rozczarowania, bo jest różnica prawda?
Ale wróćmy do naszego zwiedzania…
Chwilami pokazujące się słońce po dwóch beznadziejnych dniach koiło nasze serca, a widoki, jakie podświetlało, choćby na przeciwległym zboczu były cudne.

dolo45.jpg

Od razu wyobraziłem sobie, że biorę bukłak na plecy idę miażdżyć oliwki… Ups… To chyba nie ta uprawa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W drodze powrotnej ze wzgórza wyłowiliśmy kolejny raczej w mojej opinii niepasujący do otoczenia twór budowalny, cóż...

dolo46.jpg

Wkraczając do centrum miejscowości zauważyliśmy, że kręci się tam trochę ludzi i postanowiliśmy, że tę część oglądniemy bez użycia aparatu. Moją uwagę jednak zwróciła ta tablica

dolo47.jpg

a właściwie wyszczególnione na niej nazwiska. Gdy zestawić to z informacjami z sieci, że najlepsze hrapoćuše w konkursie na to ciasto upiekły panie: Matulić (zaraz czy to nie staruszka Barica…) i Gospodnetić. Gdy dopowiem, że szefem organizacji Hrapoćuša jest pan Gospodnetić, że oba te nazwiska występują również pośród kapłaństwa na Braču, co prawda jedno okryte mniejszą chwałą – niedawno ukarany odsunięciem od prawa do wykonywania posług za ciągoty do kobiet, to się okaże, kto, czy co tak naprawdę napędza Dolski biznes. I kto będzie cały czas wspierał wszelkie inicjatywy służące zachęcaniu turystów do zwiedzania Dolu. (Dopowiem, że za oświetlenie jaskiń, o którym pisałem poprzednio, też odpowiada organizacja Hrapoćuša, a i jeszcze raz wspomnę o ich działaniach).
Nazwisko Matulić poznaliście przy okazji opisywania konoby Toni. Nazwisko Gospodnetić zaś wiąże się nie tylko z obecnymi działaniami na rzecz rozwoju Dolu, ale też z dużą częścią historii, rozwoju i obrony Dolu na przestrzeni ponad 500 lat, ale o tym w kolejnym wpisie
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 19.01.2018 21:07

Ja wolę ten mały kościółek..
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Brač? Koniecznie! Nawet jesienią! - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone