Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 08.04.2008 07:57

shtriga napisał(a):...
Butelki z coca-coli i piwa doprowadziły mnie do łez - gdzie Wy to wszystko wcisnęliście???
...

Ubywało prowiantu i wody mineralnej to mieli miejsce na pamiątki ;)
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 08.04.2008 15:20

Witam wszystkich,

ja znowu zaginęłam w akcji, ale nadrobiłam :lol: .
Naprawdę coś wspaniałego Wasza wyprawa! Gratulacje :!: - wytrwałoś, odwagi, zorganizowania...i możnaby tak dłuuuugo wymieniać :wink:
I nic tylko czekać nam do kolejnych wakacji :D...

p.s.
pamiątki cudne!

MAPO ja dopiero zaczęłam swoje podróże, więc i pamiątek niewiele, ale z CRO przywieźliśmy kilka słoiczków dżemu figowego :lol: jeszcze jeden mam głęboko schowany :lol: , oliwa - która szybko wyszła niestety :cry: ,kilka butelek kruszkówki, figówki...jest jeszcze nienaruszona orzechówka, przyjechały z nami również melony, włochatki (czyli brzoskwinie - Borys je tak nazywa :lol:), jakiś magnesik z widokiem Primosten, czyli same drobiazgi...
a te Wasze gary piękne są :lol:

:papa:
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 08.04.2008 16:06

No i doczekaliśmy się pamiątek. Widzę, że większość to różnego rodzaju trunki, ale jest też malutki żółwik. Mój synek ma kolekcję żółwików przywiezionych właśnie z wypraw do Chorwacji. :D :D
Pozdrawiam rodzinkę PAP-y i MAP-y. :papa: :papa:
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1349
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.04.2008 16:33

Witam Wszystkich,

Z kronikarskiego obowiązku chciałem tylko zapisać dla potomności, że dziś około godziny 17:25 przekroczyliśmy magiczną granicę 100 000 odsłon tego wątku :!: :!: :!: :roll: :D :D ... a wszystko to w lekko ponad 5 miesięcy od założenia wątku :roll: :D :D ...

Wszystkim, którzy tu zaglądali i/lub zaglądają, czy regularnie czy sporadycznie, serdecznie dziękuję :) :papa: ...

Pozdrawiam,

PAP
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 08.04.2008 18:36

PAP napisał(a):Witam Wszystkich,

Z kronikarskiego obowiązku chciałem tylko zapisać dla potomności, że dziś około godziny 17:25 przekroczyliśmy magiczną granicę 100 000 odsłon tego wątku ...


No dobrze - a więc ujawniam się i przyznaję, że zaliczam się do tych, którzy ów licznik nabijają :)

Też mamy dwójkę takich maluchów, też staramy się razem "świat" ogladać, bo warto!

Ale oczywiście (tutaj się nie wyłamię) podziwiam Waszą rodzinkę za "globtroterskość"! i planuję pokazywać Was jako przykład, że "można" - szczególnie tym, którzy twierdzą, że podróżowanie z małymi dziećmi to niemożliwe, bo "za zimno", "za ciepło", "za deszczowo", "za upalnie", "za długo", "za krótko" itp. ;)

pozdrawiam
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 08.04.2008 19:28

PAP rozumiem, że wbutelkach po Coli przywiozłeś powietrze z kolejno odwiedzanych państw. :lol: No chyba, że to miał być balast lub wypełnienie coraz bardziej pustej przestrzeni bagażowej aby tam nic nie latało. :D
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1349
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.04.2008 21:54

Leszek Skupin napisał(a):
shtriga napisał(a):...
Butelki z coca-coli i piwa doprowadziły mnie do łez - gdzie Wy to wszystko wcisnęliście???
...

Ubywało prowiantu i wody mineralnej to mieli miejsce na pamiątki ;)


LRobert napisał(a):PAP rozumiem, że wbutelkach po Coli przywiozłeś powietrze z kolejno odwiedzanych państw. No chyba, że to miał być balast lub wypełnienie coraz bardziej pustej przestrzeni bagażowej aby tam nic nie latało.


Panowie,

Ja tu widzę, że Kielce to zagłębie fachowców od logistyki :wink: :roll: :D :D ... dobrze kombinujecie :) :D ... słów kilka i fotek kilka będzie w temacie zapakowania samochodu w moim epilogu :roll: :) ... ale wpierw spodziewajcie się epilogu MAPY :) ...

Pozdrawiam,

PAP
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 08.04.2008 22:05

MAPA napisał(a):'biblioteka' PAPa :x ...

Zainteresowanym bałkańską (i nie tylko) literaturą pozwolę sobie polecić to opracowanie :lol:
zygi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 27.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) zygi » 09.04.2008 08:15

Nie zaglądałem od kilku dni, a tu się pamiątki pojawiły. Ja też zawsze coś przywożę, głównie jakieś egzotyczne alkohole. Widzę PAP-ie że piliśmy takie samo winko z Czarnogóry.

Obrazek
Pozdrawiam
Zygi
MAPA
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAPA » 09.04.2008 10:52

Witam serdecznie,

ja także chciałabym bardzo, z głębi serca, podziękować wszystkim, którzy czytali nasze wspomnienia z wakacji, którzy stworzyli owe 100 000 ... :lol: :lol: :lol:
Dziękuję tym, których udało się poznać poprzez wymianę zdań w postach , ale też tym, którzy są anonimowi.

Dla mnie do tej pory to niezwykle ( a nawet krępujące), że ktoś może uważać naszą czwórkę za wyjątkową rodzinę, bo my wcale tacy się nie czujemy ...
Powiem więcej: dla patrzących na nas na codzień z boku, jesteśmy pewnie nawet i nudni ... -PAP pracuje całe dnie, ja na urlopie wychowawczym zajmuję się dziećmi, gotuję obiadki, piekę ciasta ... Nie jesteśmy jakoś szczególnie rozrywkowi, soboty i niedziele spędzamy na wspólnych rodzinnych spacerach, nuda ktoś pomyśli ... Zamiast zainwestować w nowe okna , czy lepsze auto, my "marnotrawimy" pieniądze na wakacje, i to nie na Majorce, tylko w "jakiejś Albanii" ...

Niezwykłe są jedynie nasze dzieci, które, mimo wielu przejechanych kilometrów, były a i owszem zmęczone, ale nie znużone ... Najbardziej zaskoczyły mnie tym, iż budziły się każdego dnia w innym miejscu, w innym pokoju, wśród różnych nieznajomych odgłosów, otaczały ich setki obcych osób, a Lena i Jaś przyjmowali to naturalnie, bez lęku, płaczu, chęci wracania do domu i ukochanych zabawek. To jest dla mnie niesamowite, i za to je podziwiam.

Mam nadzieję, że ta relacja pomoże innym zorganizować jakiś wyjazd, przełamać jakieś stereotypy.
My już, po okresie zimowej stagnacji, żyjemy przygotowaniami do-najpierw wiosennych-wyjazdów ( Berlin, Poczdam, Praga) , a jednoczesnie planujemy już wrześniowe wakacje na Ukrainie, na którą PAP nabrał szczególnej ochoty, oraz w Rumunii i Bułgarii.

Tak jak wspomniał PAP, chcielibyśmy na koniec przedstawić Wam epilog, każdy swój, gdyż mamy pewne osobiste odczucia z tej wyprawy.
Także, jesli będziecie zainteresowani, zapraszam jeszcze do poczytania.

MAPA
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 09.04.2008 12:17

To co piszesz o dzieciach świadczy tylko o tym, że uważają was za dobrych i zapewniających bezpieczeństwo rodziców. Trudno się zatem dziwić, że nie marudzą jak jesteście z nimi. Gratuluję!
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 09.04.2008 12:48

Witaj Mapo (no i Papo, który pewnie gdzieś tam w pracy przebywasz)
Właśnie przeczytałam Twój post i tak sobie myślę, że to z powodu kierunków, które wybieracie do nudnych nie należycie. Nudna to ta przysłowiowa Majorka. Choć, oczywiście wszystko jest względne i mocno zależy od przysłowiowego "punktu siedzenia" - a mój jest zbliżony do Waszego. A tych punktów stycznych jest więcej, bo pod tym zdaniem też mogę się podpisać:
MAPA napisał(a):-PAP pracuje całe dnie, ja na urlopie wychowawczym zajmuję się dziećmi, gotuję obiadki, piekę ciasta ... Nie jesteśmy jakoś szczególnie rozrywkowi, soboty i niedziele spędzamy na wspólnych rodzinnych spacerach, Zamiast zainwestować w nowe okna , czy lepsze auto, my "marnotrawimy" pieniądze na wakacje..


ps.Zaraziliście nas Bośnią i choć wakacje będą mocno chorwackie, to nie wyobrażam sobie, żeby chociaż przejazdem nie zobaczyć Mostaru i okolic; Sarajewa
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.04.2008 22:40

In vino veritas :)
Pamiątki piękne - garnek pierwsza klasa :!:
Rodzina niezwykła - bo "zwykła" i prawdziwa. W obecnych czasach to niezwykłe ...
Dzieci niezwykłe ? Nie, dzieci szczęśliwe. I o to chodzi.
Czekamy na podsumowanie.
Pozdrawiam.
P.S. - mam namiary na domy Polaków we Lwowie. Ale potwierdza się - jest schludnie, ale biednie ...
MAPA
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAPA » 13.04.2008 21:31

EPILOG MAPY

Każdy z nas ma inną wrażliwość, inaczej odbiera otaczającą rzeczywistość. Chciałabym podzielić się z Wami tym, co na mnie wywarło największe wrażenie podczas naszej bałkańskiej wyprawy.

1. ŚLADY WOJNY
Dla mnie, osoby, która miała to szczęście, że urodziła się w czasach pokoju, wojna jest swoistego rodzaju abstrakcją. Znam setki wojen z literatury (jestem historykiem z wykształcenia), z filmów dokumentalnych, czy z relacji Dziadków, którzy przeżyli II wojnę światową ... Ale dopiero idąc ulicami Vukovaru, Sarajeva, dotarło do mnie, czym naprawdę jest wojna. Tam nie dało się nie myśleć o wojnie i jej okrucieństwie. W Vukovarze każdy zniszczony dom (a pozostało ich wiele), postrzelone drzewo, tworzyły nastrój patosu, taki nie do opisania. Domy te przywodziły na myśl tak obce mi odczucia lęku, śmierci, zagrożenia. Tam podświadomie widziało się krew na budynkach, ulicach. Miałam wrażenie, iż spacerujemy po jednym wielkim cmentarzu ... W głowie kłębiły się tysiące myśli, w uszach słychać było niemal krzyk i rozpacz ... Nie potrafię wyrazić, jak bardzo to mną wstrząsnęło. Nie dziwię się teraz, że mój Dziadek mówił, iż 'wojna to straszna rzecz, tego nie da się opisać' ...

2. PRZESTRZENIE
Zafascynowały mnie ogromne, puste, niemal dziewicze przestrzenie w górach Durmitoru, na trasie dojazdowej od kanionu Pivy przez Trsa do Zabljaka. Sprawiały wrażenie nietkniętych ręką człowieka ... takie to nierealne w dzisiejszych czasach ... Nie było tam całymi kilometrami żadnych domów, sklepów, nawet pastwisk. Czasem, gdzieniegdzie, jakiś szałas, będący schronieniem dla opiekuna stada owiec i nic więcej ... Pusto ... Gdy wysiadaliśmy z samochodu - cisza ... I właśnie te puste przestrzenie i ta cisza to było coś, co na długo zapamiętam ...

3. KRZYŻE PRZY DROGACH
W krajach bałkańkich panuje chyba zwyczaj stawiania krzyży, tablic pamiątkowych (w Albanii widzieliśmy nawet duże pomniki), w miejscach, gdzie w wypadkach na drodze zginęli ludzie. Mnie uświadomiło to jak dużo osób zginęło w ten sposób ...

4. TOALETY
A dokładniej, dziury w podłodze, na ten przykład w ... centrum Dubrovnika, osławionego Dubrovnika, który gości rzesze turystów ... Długo tłumaczyłam mojej córce, co to jest owa dziura w podłodze i jak należy z niej korzystać ...

5. LUDZIE NA OSIOŁKACH
XXI wiek, czas internetu, postępu techniki, rozwoju cywilizacji. I ten widok człowieka, który wraca ze sklepu z zakupami na osiołku. Ten niezwykły kontrast, to zderzenie dwóch rzeczywistości ... Bo przecież dla tego człowieka ów osiołek to czasem pewnie jedyne bogactwo, środek lokomocji ... Wszystko jest względne, dla mnie to ewenement, dla tego Albańczyka szara rzeczywistość ... Myślę, że niewiele już takich miejsc w Europie, gdzie można ujrzeć ludzi poruszających się w ten sposób ...

C.D.N.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 14.04.2008 19:59

" Od powietrza, ognia, głodu i wojny - zachowaj nas Panie ! "
Ile wieków się to już śpiewa ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 .....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone