Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał

Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów! Holendrzy posiadają 16 milionów rowerów, czyli po jednym dla każdego mieszkańca. W Holandii działa największa liczba muzeów na całym świecie – prawie 1000.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.05.2019 21:19

Cześć

Od ostatniej relacji a jednocześnie wyjazdu do Porto minęło już ponad pół roku.
Trzeba więc opisać kolejny wyjazd, który się zakończył parę dni temu ;)

Pomysł na Amsterdam kiełkował już jakiś czas temu, aż w końcu nadeszła ta chwila, by zrealizować kolejne nasze "must see" :oczko_usmiech:

Czekam tylko aż poobrabiam wszystkie zdjęcia i zaczynam pisać relację.

Było zimno i czasem deszczowo, ale po prostu rewelacyjnie 8)

DSC_3749.jpg


pozdrawiam, Michał
Ostatnio edytowano 09.05.2019 08:34 przez majkik75, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 07.05.2019 23:37

Amsterdam na forum, trzeba zobaczyć miasto Ajaxu. :wink: :D
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.05.2019 08:25

Janusz Bajcer napisał(a):Amsterdam na forum, trzeba zobaczyć miasto Ajaxu. :wink: :D


Ja co prawda "niepiłkowy" jestem :lol: ale mieszkaliśmy w hotelu niedaleko stadionu Ajax Amsterdam ;)
Fanów piłki nożnej, zawiodę - nic nie będzie o niej :roll:

pozdrawiam, Michał
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.05.2019 08:37

Może ta relacja jest jednak formą przepowiedni do LM, więc popatrzę, poczytam; relacja z Porto się podobała, więc i tu powinno być ciekawie.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.05.2019 08:44

te kiero napisał(a):Może ta relacja jest jednak formą przepowiedni do LM, więc popatrzę, poczytam; relacja z Porto się podobała, więc i tu powinno być ciekawie.


No to mam nadzieję, że sprostam ;) :oops:

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2019 09:05

Mialem speed sightseeing po Amsterdamie dwa lata temu - chetnie zobacze cos, czego nie zdazylem zobaczyc :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.05.2019 20:16

No to zaczynamy ;)

Najpierw jak zwykle trochę logistyki.

Ale jeszcze na wstępie muszę napisać, że do tej pory jestem tak rozczarowany tym, że WizzAir zlikwidował swoją usługę WizzTours, że ciągle mi przejść nie może ... :twisted: Uważam, że to była tak rewelacyjna oferta, którą bardzo trudno było przebić czymkolwiek innym. Korzystaliśmy 3 razy: Paryż, Barcelona i Porto. Za każdym razem uzyskując bardzo dobre ceny.
Piszę o tym, bo w takim też systemie chcieliśmy polecieć do Amsterdamu. A tu d..pa :twisted:

Trudno, trzeba sobie radzić inaczej. Patrząc na loty do Holandii (głównie Eindhoven) i do tego jeszcze transport z lotniska, za diabła mi sie nie kalkulował wyjazd. Toteż po wielu analizach, doszedłem do wniosku, że Amsterdam owszem, ale też jeśli już tak, to też warto zwiedzić coś poza nim 8) A nawet gdyby był to samolot, to i tak potem trzeba dojechać w niektóre miejsca jeśli się chce je zwiedzić, komunikacją miejską, co jest jakimś dodatkowym utrudnieniem.
Padło więc na dojazd samochodem. Od nas to dokładnie do hotelu jaki mieliśmy w Amsterdamie 1080km.
Do tego z Łodzi, jak tylko wpadnę na autostradę, to jest ona prawie do samego końca w Amsterdamie, więc droga jest bardzo dobra.
Wyjechaliśmy w środę przed 2 w nocy, byliśmy na miejscu o 14. W tym około 1,5 h postojów na tankowanie, zjedzenie czegoś, itp. Więc dla mnie zupełnie ok.

Hotel wybrałem już wcześniej, standardowo "nasz" już wybierany kilka razy z sieci A&O. Hotel jest duży, ale komunikacyjnie jest położony bardzo dobrze. Dojazd samochodem jest dobry, nie trzeba wjeżdżać w głąb miasta. Do tego jest około 150 m do stacji metra Bullewijk, co sprawia, że metrem po jakiś niespełna 20 minutach jesteśmy w centrum (a w zasadzie na ostatniej stacji Amsterdam Centraal). O kosztach napisze na końcu, wzięliśmy opcję ze śniadaniem i parkingiem, ale cena nie była uważam zabójcza.
W hotelu był pewien problem, bo musieliśmy czekać na pokój trochę dłużej niz powinniśmy, ale hotel zrewanżował się kuponami na darmowego drinka w barze, lub soki dla dzieci, co oczywiście wykorzystaliśmy :oczko_usmiech:

Link do strony hotelu: https://www.aohostels.com/pl/amsterdam/ ... -zuidoost/

Po rozpakowaniu się w pokoju, ruszamy w miasto :wink:

pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Amsterdam - majówka 2019 - Michał

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 08.05.2019 21:25

Transport po Amsterdamie.

Rower. Jeśli nie możesz rowerem, to wybierz rower :lol: :!:
OK, jest wszystko: metro, autobus. Metro jest super, choć w większości (jak np w Porto jeździ po powierzchni).
Strona metra: https://en.gvb.nl/
Ceny biletów: https://en.gvb.nl/reizen/producten-en-t ... ieven-2019

Teraz tak, serio, jeśli pogoda sprzyja to naprawdę rower jest najlepszą opcją. Ilość ścieżek rowerowych i infrastruktura po rowery jest z kosmosu. Generalnie każda droga wygląda tak, że oprócz jezdni po jednej stronie jest ścieżka dla skuterów :!: a po drugiej stronie chodnik i ścieżka rowerowa. Przy naszym hotelu była wypożyczalnia rowerów, więc bez problemu można zwiedzać w ten sposób miasto.

Metro jest bardzo dobre. Wagony czyste, cichutko, nic nie śmierdzi (Paryż :!: )
Cena biletu 1h jest wysoka, 3,2 EUR. Także podróż 4 osób w jedną stronę do miasta to koszt 12,8 (dzieci do 4 roku życia za free). Dzieci między 4-11 lat mogą mieć zniżkę, ale jest ona dostępna jedynie na OV-chipkaart (coś w rodzaju karty prepaidowej, doładowywanej jakąś kwotą).
Trudno, czytałem o tym wcześniej wziąłem na klatę. Także podróż 4 osób tam i z powrotem to 25,6 EUR ... :|
Tak, są bilety 24h - 8 EUR. Ale... tak jak w naszym przypadku, przyjazd dnia pierwszego, skasowanie powiedzmy o 16 to musze do 16 dnia następnego się wyrobić z też co najmniej jednym przyjazdem do miasta i powrotem. Także w moim przypadku, byłoby to też nieopłacalne, dla 2 przejazdów (tam i powrót).

OK, jest jeszcze karta I Amsterdam:
https://www.iamsterdam.com/en/i-am/i-am ... gle.com%2F
W cenie są przejazdy, muzea, zniżki na inne atrakcje, ale cena za 24 h zaczyna się od 60 EUR, a i tak w jeden dzień miasta się nie zjeździ całego i nie odwiedzi np. Rijks Museum. Ale taka opcja też jest.

Także my wyjeżdżamy z naszej stacji Bullewijk i wysiadamy na końcowej Amsterdam Centraal.

I tutaj słowo o metodzie zwiedzania. Ile przewodników, tyle opcji :roll:
Ja na podstawie iluś tam źródeł, podzieliłem zwiedzanie na część wschodnią i zachodnią (powiedzmy). Tak by zmieścić się w połowie dnia na jedną część i na drugą w całym dniu.
Takze na razie idziemy z dworca centralnego do kanału Singel.

Amsterdam Centraal. Budynek na blisko 8700 palach :!: które chronią go przed zapadnięciem z grząski grunt. Rok otwarcia, 1889.
DSC_3724_00001.jpg


DSC_3725_00002.jpg


Rzut oka na drugą stronę, widać Bazylike św. Mikołaja w Amsterdamie
DSC_3727_00004.jpg


Dochodzimy do kanału Singel. Na początku widać stare, już nie używane zasuwy kanału.
DSC_3728_00005.jpg


DSC_3730_00007.jpg


I widok wzdłuż kanału
DSC_3732_00009.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 09.05.2019 20:36

Idziemy dalej wzdłuż kanału Singel.

DSC_3735_00011.jpg


DSC_3736_00012.jpg


Przy brzegach, jest cała masa barek. Są to powiedzmy "pływające" domy, choć część widać jest zapuszczona, albo opustoszała.
Ale z tego co mówił przewodnik (o tym będzie później), niektóre osiągają ceny idące w setki tysięcy euro. Stawiane były przez ludzi biednych, których nie było stać na normalne mieszkanie. Teraz jest zakaz stawiania nowych barek, a te co zostały to ich ceny poszybowały w kosmos ...

DSC_3748_00023.jpg


DSC_3750_00025.jpg


DSC_3751_00026.jpg


DSC_3752_00027.jpg


Dość sporą ilość kamienic obrasta glicynia. Pnie się na wysokość spokojnie nieraz 3-4 piętra, kwitnąc właśnie w tym okresie na piękny jasno fioletowy kolor i pachnąc obłędnie.

DSC_3754_00029.jpg


No i oczywiście cała masa mostków, i rowery ... Tak. Motyw roweru będę nadużywał, więc prosze się uzbroić w cierpliwość :oops: :oczko_usmiech:

DSC_3761_00034.jpg


pozdrawiam, Michał
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2019 21:12

Amsterdam :D , kocham to miasto , jego luz , praktyczność i kosmopolityzm , jego kanały z barkami i krzywe kamieniczki nad nimi , zabytki i muzea . . .

Michale , czekam na ciąg dalszy


Pozdrawiam
Piotr
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 09.05.2019 21:17

Kierujemy się w prawo i przechodząc w poprzek kanałów Herengracht, Keizersgracht i Pronsengracht dochodzimy do kościoła Westerkerk.

Tak, przy okazji, bo tego nie pisałem wcześniej, kanał Singel, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ... Otaczał historycznie miasto już w średniowieczu, będąc wtedy fosą.
Jak zaczęło sie miasto rozbudowywać, powstały kolejne "ringi" kanałów, właśnie Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht.

Westerkerk, jest jednym z pierwszych protestanckich kościołów w Amsterdamie. W kościele tym pochowano w 1669 Rembrandta...

DSC_3764_00037.jpg


DSC_3765_00038.jpg


DSC_3766_00039.jpg


Przed kościołem stoi mała rzeźba dziewczynki. To Anna Frank, narodowości żydowskiej. Jest autorką słynnych pamiętników, na podstawie których powstała książka, Opisuje w nich codzienność z życia w trakcie okupacji. Ukrywała się z rodziną w kryjówce w jednej z kamienic od 1942 do 1944 roku. Zginęła wraz z rodzina (ocalał ojciec) w obozie koncentracyjnym.

DSC_3767_00040.jpg


Tuż za rogiem kościoła jest muzeum, jej poświęcone, które kiedyś było kamienicą w której się ukrywała rodzina.

DSC_3769_00042.jpg


Rzut oka na kanał Keizersgracht mając za plecami po prawej stronie Westerkerk

DSC_3772_00045.jpg


I ostatni rzut oka na kościół

DSC_3773_00046.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
Ostatnio edytowano 09.05.2019 21:21 przez majkik75, łącznie edytowano 1 raz
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 09.05.2019 21:20

piotrf napisał(a):Amsterdam :D , kocham to miasto , jego luz , praktyczność i kosmopolityzm , jego kanały z barkami i krzywe kamieniczki nad nimi , zabytki i muzea . . .

Michale , czekam na ciąg dalszy


Pozdrawiam
Piotr


Będzie ciąg dalszy :)

Tak, to miasto jest niesamowite. Właśnie ta swoboda, czasem "wspomagana" 8) jest cudowna. Ale jednocześnie spokój, nikt się nie awanturuje, miasto tętni, kręci pedałami rowerów, i jednocześnie wolno płynie wodą kanałów ...

No to witaj w klubie zakochanych w Amsterdamie ;)

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2019 21:23

Też lubię to miasto ale chyna bardziej Utrecht i Haarlem :) Nigdzie indziej nie widziałem tylu Tesli na metr kwadratowy, jak właśnie w IamSterdam :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 09.05.2019 21:37

Pääkäyttäjä napisał(a):Też lubię to miasto ale chyna bardziej Utrecht i Haarlem :) Nigdzie indziej nie widziałem tylu Tesli na metr kwadratowy, jak właśnie w IamSterdam :)


Jestem pewny jednego, może jeszcze w tym roku (a na pewno kiedyś) będzie powtórka z Holandii. Na pewno Haga i Rotterdam. A te miasta co wymieniłeś, pewno też wezmę pod uwagę :papa:

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2019 10:03

W Rotterdamie byłem raz, ponad 10 lat temu. Fajne miasto ale zapewne się zmieniło. Potem służbowo przygnało mnie do Utrechtu i Haarlemu a Amsterdam zahaczyłem przy okazji, nie mogłem sobie odpuścić - z Haarlemmerliede (tu miałem hotel) wystarczyło wsiąść w pociąg by po 15 minutach być w Ams. Albo w inny dzień - na plaży w Bloemendaal :mrgreen: To był jedyny kraj, w którym podczas wyjazdu służbowego wybrałem... rower i byłem szybciej, niż koledzy jadący hotelowym busem :mrgreen:
Następna strona

Powrót do Holandia - Nederland



cron
Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone