Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał

Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów! Holendrzy posiadają 16 milionów rowerów, czyli po jednym dla każdego mieszkańca. W Holandii działa największa liczba muzeów na całym świecie – prawie 1000.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.05.2019 10:34

Pääkäyttäjä napisał(a):W Rotterdamie byłem raz, ponad 10 lat temu. Fajne miasto ale zapewne się zmieniło. Potem służbowo przygnało mnie do Utrechtu i Haarlemu a Amsterdam zahaczyłem przy okazji, nie mogłem sobie odpuścić - z Haarlemmerliede (tu miałem hotel) wystarczyło wsiąść w pociąg by po 15 minutach być w Ams. Albo w inny dzień - na plaży w Bloemendaal :mrgreen: To był jedyny kraj, w którym podczas wyjazdu służbowego wybrałem... rower i byłem szybciej, niż koledzy jadący hotelowym busem :mrgreen:


A napisz jak możesz co wskazałbyś jako ciekawe w Haarlem i Utrechcie ? Pytam bez zadnych podtekstów, po prostu by zwrócić na to uwagę w trakcie planowania jakiegoś kolejnego tripu.
Moze być hasłowo, resztę sobie wygooglam ;)

Tak, na rower też jeszcze wrócę do Ams / Holandii. Tylko synek musi podrosnąć, tak by mógł wziąć "normalny" rower i wtedy sobie pośmigamy ;)

dzięki, pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2019 14:31

Utrecht:
- katedra św. Martina
- wieżę katedralną Domtoren
- pałac Oudaen
- kanał Oudegracht i ogólnie nabrzeża, które są podobno unikatowe
- DOMunder czyli podziemia
- dom papieża Hariana IV
- z muzeów osobiście zajrzałem tylko do muzeum kolejnictwa i muzeum klasy pracującej (Volksbuurtmuseum się to bodajże nazywa)
- muzeum chleba z czynną piekarnią :mrgreen:
- coś, gdzie może kiedyś zabiorę córki - Miffy (trudno mi to opisać, bo wyglądało to jak przedszkole i park miniatur w jednym a dziecka wyglądały na mocno pochłonięte)

Haarlem:
- zdecydowanie starówka czyli Grote Markt
- jak Grote Markt, to kościół św. Bawona z organami, na których podobno grał Mozart ;)
- bazylika św. Bawona
- Molen de Adriaan czyli młyn Adriaan i wlezienie na niego :)
- Hofjes
- Jopenkerk: browar i pub w sarym kościele, z wyśmienitym piwem Jopen :mrgreen:
- koniecznie plaża Zandvoort
- najstarsze muzeum w Holandii: Teylers Museum
- Frans Hals Museum
- Patronaat: coś jak NFM czy NOSPR :)
- park Haarlemmerhout

To chyba tyle...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.05.2019 15:19

WOW, dzięki 8O
Widzę, grubo, jest tego trochę. Namówiłeś mnie, trzeba kiedyś zobaczyć :)

pozdrawiam, Michał :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 10.05.2019 20:46

Od Westerkerk kierujemy się w stronę placu Dam.

Widok na Pałac Królewski w Amsterdamie od strony Raadhuisstraat. Budynek z wieżą, to dawna poczta, teraz dość ekskluzywny dom handlowy Magna Plaza
DSC_3776_00047.jpg


Magna Plaza od strony kościoła Nieuwe Kerk
DSC_3777_00048.jpg


Nieuwe Kerk
DSC_3778_00049.jpg


DSC_3779_00050.jpg


Pałac Królewski
DSC_3780_00051.jpg


Po lewej stronie muzeum Madame Tussaud
DSC_3783_00053.jpg


I widok na plac Dam w drugą sronę
DSC_3785_00055.jpg


Kierujemy się dalej na południe, mijamy portal wejścia do Amsterdam Museum
DSC_3786_00056.jpg


Dochodzimy do Munttoren. Mieście się na placu Munplein. Muttoren, to kiedyś wieża mennicza, będąca dawniej bramą do średniowiecznego miasta.
DSC_3789_00058.jpg


DSC_3790_00059.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 11.05.2019 21:40

Jeszcze rzut oka na Muttoren
DSC_3793_00062.jpg


Kierujemy się powoli do stacji metra Waterlooplein. Zaczyna się tutaj szeroki kanał rzeki Amstel, po lewej hotel De L'Europe Amsterdam
DSC_3794_00063.jpg


Cumujące na przystani łódki pt. "Canal Cruise" - To jeszcze będzie ... :wink: 8)
DSC_3797_00066.jpg


Po prawej widać wyłaniający się coraz bardziej budynek Dutch National Opera
DSC_3799_00068.jpg


I bliżej
DSC_3803_00072.jpg


I rzut oka z mostu Blauwbrug na Amstel, operę i zachodzące słońce nad Amsterdamem
DSC_3805_00074.jpg


Jednak zmęczenie już dało nam wszystkim w kość. Wczesna pobudka, prawie 1100 km samochodem i parę ładnych kilometrów po mieście dało się odczuć. Dzieci już zaczynały marudzić, więc trzeba było się zwijać. Trochę mi było szkoda, bo myślałem, ze poczekamy do wieczora, by porobić trochę zdjęć przy zapalonych latarniach. Niestety :(
Ale rozsądek podpowiadał, żeby wracać do hotelu, bo kolejny dzień też zapowiadał się intensywny, więc trzeba było się dobrze wyspać.

Powrót bez żadnych problemów, stacja Waterlooplein jest na linii metra 54 jadącego do "naszej" stacji Bullewijk, więc po jakiś 15 minutach od wejścia do kolejki, jesteśmy. Dobrze, że jak wspomniałem hotel jest dosłownie widoczny od razu ze stacji metra. Więc droga do hotelu jest bardzo dobra.

pozdrawiam, Michał

cdn ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2019 10:39

Hoi! Mooi! :D
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.05.2019 21:07

Zaanse Schans

Nie samym Amsterdamem człowiek żyje ;) więc kolejny dzień majówki, zaplanowałem poza miastem. Pierwszym z miejsc wybranym przeze mnie do zwiedzenia był Zaanse Schans. Strona https://www.dezaanseschans.nl/en/

Jest to bardzo charakterystyczne miasteczko (wioska ?), w którym znajdziemy kwintesencję Holandii. Są kanały z wodą, typowa klasyczna zabudowa i oczywiscie wiatraki :!: Zdaję sobie sprawę, że spora część została przystosowana po turystów, ale z tego co się naczytałem miejsce miało być warte do zobaczenia, więc zdecydowaliśmy się je zobaczyć.

Z hotelu do Zaanse mieliśmy niepełne 30 km, co dało jakieś 40 min drogi.

Pogoda trochę od początku nie dopisywała, przelotnie co chwilę kropiło, więc martwiliśmy się czy uda się pospacerować. Ale po przybyciu na miejsce, może nie wypogodziło się, ale przynajmniej nie padało ;)

Wjeżdżamy na parking, pobiera się bilet, płaci się w automacie niedaleko głównego budynku. Koszt to 10 EUR za dzień. Tu uwaga, bo mieliśmy sytuację przy wyjeździe, że ktoś nie zapłacił kilka samochodów przed nami i czekaliśmy dłuższą chwilę, aż ogarnął kuwetę, że trzeba zapłacić. Dlatego warto pamiętać o płatności wcześniej.

I najważniejsza uwaga: Zaanse jest za darmo :!: Tzn. Samo wejście na teren i do niektórych budynków jest darmowe. Za wejścia do wiatraków, tematycznych muzeów, czy do muzeum głównego, jest płatne.
I tu niestety tego nie doczytałem dokładnie, bo kupiłem wcześniej bilety online i dopiero na miejscu po dyskusji w kasie tego się dowiedziałem. Takiej informacji przy zakupie biletów oczywiście nie ma, jest tylko tutaj"
https://www.dezaanseschans.nl/en/contact/facilities/
"Admission to the Zaanse Schans is free of charge, for some of the attractions like the windmills you have to pay."
Zdaję sobie sprawę, że jest to pewien "chwyt". Trudno, parę euro, pooooszło ... :roll:
Ale też żeby nie było: ostatecznie nie żałuję, bo dzięki temu mogliśmy zobaczyć kilka rzeczy, na które byśmy się nie zdecydowali gdyby za wejście trzeba było płacić dodatkowo, a tak wykorzystaliśmy pełen pakiet :lol:
Generalnie po zakupie online, wydrukowałem bilety z maila i wymienia się je w kasie na takie karty wejścia do wszystkich obiektów.
Zannse_bilet.jpg


OK, to zaparkowaliśmy i idziemy sobie niespiesznie ...
DSC_3806_00075.jpg


DSC_3807_00076.jpg


DSC_3808_00077.jpg


DSC_3810_00079.jpg


DSC_3811_00080.jpg


Nie tylko z biletem, ale także bez niego można wejść do dużego stylizowanego sklepu, gdzie można kupić klasyczne wyroby: sery, czekoladę, różne inne spożywcze produkty, a także jakieś pamiątki. Ludzi jest oczywiście wewnątrz bardzo dużo, ale warto to znieść, bo można popróbować za free różnych produktów. Są podawane na bieżąco sery (nie wiem ile rodzajów :roll: ), czekolada, jakieś wafelki, itp. Naprawdę feeria smaków, polecam ser lawendowy i z pieprzem 8)
DSC_3816_00085.jpg


DSC_3818_00087.jpg


DSC_3819_00088.jpg


Nie powiem, że lekko nie najedzeni ;) wychodzimy i kierujemy się dalej
DSC_3823_00092.jpg


DSC_3824_00093.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2019 08:58

Zansee... W hotelu w Haarlemmerliede w ulotkach turystycznych miałem zajawkę na wiatraki... Nie zdążyłem tego zobaczyć, po zdjęciach widzę, że szkoda a byłem tak blisko. To miejsce, obok Giethoorn, to jeden z punktów, które chciałbym koniecznie odwiedzić :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.05.2019 10:00

Pääkäyttäjä napisał(a):Zansee... W hotelu w Haarlemmerliede w ulotkach turystycznych miałem zajawkę na wiatraki... Nie zdążyłem tego zobaczyć, po zdjęciach widzę, że szkoda a byłem tak blisko. To miejsce, obok Giethoorn, to jeden z punktów, które chciałbym koniecznie odwiedzić :)


Powoli, powoli ... 8) :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 13.05.2019 10:22

Bardzo praktyczna relacja :D .
Wiatraki piekne ...a serki samczne ...tylko ta pogoda majowa.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.05.2019 10:31

Buber napisał(a):Bardzo praktyczna relacja :D .
Wiatraki piekne ...a serki samczne ...tylko ta pogoda majowa.


Na pewno smaczne ;) :D
Pogoda niestety, ale sumarycznie na koniec złego słowa nie powiem, mogło być gorzej. Jeszcze będzie słońce na zdjęciach :!:

pozdrawiam, Michał :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2019 11:18

Holenderskie sery - codziennie rano przechodziłem obok sklepu z serami... nie mogłem sobie odmówić świeżej bułki z jakimś serem :mrgreen:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.05.2019 20:27

Więc powoli się snujemy dalej po Zaanse. Mamy też to szczęście, że pokrapia jak wchodzimy do jakiegoś budynku, jak wychodzimy to przestaje :lol:

Idziemy czymś w rodzaju grobli wijącej się wśród z jednej strony pól, z drugiej strony wody. Obok co kilkset metrów stoją wiatraki. Do każdego można zajrzeć i zwiedzać, ale jest to za dodatkową opłatą. 5 EUR za osobę. Nasz bilet tego nie obejmuje.
DSC_3825_00094.jpg


DSC_3826_00095.jpg


DSC_3827_00096.jpg


Mijam w pewnym momencie grupkę osób i w ostatniej chwili orientuję się, że robią zdjęcia dziewczynie wystylizowanej w strój z epoki. W ostatniej chwili udało mi się też cyknąć zdjęcie :wink:
DSC_3831_00100.jpg


Dochodzimy do któregoś tam wiatraka i wracamy tą samą drogą. Jeszcze rzut oka na grupę nich
DSC_3833_00102.jpg


Znów zagłębiamy się w zabudowę wioski.
DSC_3832_00101.jpg


Wchodzimy do pierwszego z miejsc dostępnych do zwiedzania w ramach biletu,
Można zobaczyć jak dawniej tutaj ludzie mieszkali a w izbie obok są stare krosna, oraz wszelkie urządzenia tkackie
DSC_3834_00103.jpg


DSC_3836_00105.jpg


DSC_3837_00106.jpg


DSC_3838_00107.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 13.05.2019 21:03

Kolejnym "mini" muzeum jest piekarnia. Oprócz tego, ze można kupić naprawdę fajne, wykonane starą techniką przyrządy kuchenne, to jest mała ekspozycja z dawnymi naczyniami, formami do ciasta, chleba, itp.

DSC_3843_00112.jpg


DSC_3844_00113.jpg


DSC_3845_00114.jpg


DSC_3846_00115.jpg


Wychodzimy i kierujemy się do kolejnego miejsca. Jest sielsko ...
DSC_3847_00116.jpg


DSC_3848_00117.jpg


Następnym miejscem jest beczkarnia. Zdecydowanie dla mnie najciekawsze muzeum, z racji tego, w jaki sposób osoba tam opowiada o wyrobach beczek. Czeka chwilę, aż uzbiera się grupka ludzi i zaczyna po kolei wyjaśniać proces budowy beczki. Ofkors angielskim, ale wyraźnym czystym, na prawdę da się zrozumieć wszystko. Takze to miejsce zdecydowanie polecam :!:
DSC_3849_00118.jpg


DSC_3850_00119.jpg


DSC_3852_00121.jpg


DSC_3853_00122.jpg


DSC_3854_00123.jpg


Pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 14.05.2019 20:09

Zmierzamy do jeszcze jednego mini muzeum - zegarów.

Po drodze, kolejne charakterystyczne zabudowy
DSC_3857_00126.jpg


DSC_3861_00130.jpg


DSC_3862_00131.jpg


Niewielkie muzeum zegarów, jest jak pozostałe, ale kilka naprawdę starych zegarów, datowanych na lata 1700, które najnormalniej chodzą 8O robi wrażenie.
Co więcej, w dobie smartwatchy, kiedy na ekranie wyświetlają nam się różnego rodzaju animacje, tutaj np w jednym zegarze stojącym faluje woda i rusza się statek na wodzie. Pełny szacun :!: To ten pierwszy z lewej.
DSC_3868_00137.jpg


DSC_3871_00140.jpg


DSC_3872_00141.jpg


Po wyjściu, zaczynamy kierować się już do samochodu, Po drodze jeszcze trochę przepięknych domków ...
DSC_3876_00145.jpg


Weszliśmy też do głównego budynku muzeum, które jest przy samym parkingu. Tutaj jednak uważam, że nic nie urywa.
Jedyną ciekawą "animacją" jest pokazanie aktywnej ilosci wiatraków na przestrzeni czasu w regionie. Akurat zdjecie jest wtedy kiedy był pokazany 2014 rok, ale jak data ustawia się na około 1800-1850, to okazuje się, ze te wszystkie wiatraki się podświetlają i zaczynają kręcić. To pokazuje ile wtedy było tych wspaniałych budowli ... :roll:
DSC_3881_00150.jpg


Zaczęło padać dość regularnie, więc tym bardziej stwierdziliśmy, że nie ma sensu dalej tutaj spacerować.

Uważam, że miejsce jest jak najbardziej warte odwiedzenia, może nie koniecznie z zakupionymi biletami, jak pisałem wcześniej. Co nie oznacza, że żałujemy, bo dzięki temu udało się zobaczyć to, czego pewno przy "normalnym" kupowaniu biletów, byśmy nie widzieli.
Ale samo miejsce jest naprawdę godne uwagi. Warto oczywiście się wybrać wtedy, kiedy jest lepsza pogoda. Wyobrażam sobie, jak musi być tam ładnie, gdy jest ciepło i świeci słońce.

OK, takze wyjeżdżamy i kierujemy się do kolejnego miejsca w tym dniu, jaki wybrałem do zwiedzania.

pozdrawiam, Michał

cdn ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Holandia - Nederland



cron
Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone