Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał

Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów! Holendrzy posiadają 16 milionów rowerów, czyli po jednym dla każdego mieszkańca. W Holandii działa największa liczba muzeów na całym świecie – prawie 1000.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.06.2019 21:12

A więc na ostatni akord ;) naszej majówki w Holandii, wybrałem - Giethoorn 8)
Najpierw maiły być plaże Zandvoort, ale jak potem szukając informacji o Holandii trafiłem na Giethoorn, to już nie miałem wątpliwości :wink:

Z hotelu do tej miejscowości mieliśmy 114 km, więc jakieś 1,5 godzinki drogi.
Wcześniej oczywiście wszystko ustalone 8)

Tu macie stronkę z różnymi firmami wypożyczającymi łodzie
https://bootverhuur.giethoorn.com/

Ja wybrałem tą - Smit Giethoorn
https://www.smitgiethoorn.nl/english/
Ma raczej jedne z najlepszych opinii, jest darmowy parking (to wcale nie takie oczywiste w tym miasteczku) i jest prawie przy samym wjeździe, jadąc od strony Amsterdamu.
Można zabukować łódkę wcześniej, co oczywiście zrobiłem. Koszt też jest dość przyjazny, bo 15 EUR/h, inne firmy biorą więcej.
Wybiera się wstępnie zakres godzin w jakiej chce się łódkę i płąci za ten czas. Za zaklepałem na 3h w godzinach 11-14.

Mapka gdzie jest Smit
giethoorn.jpg


Po przyjechaniu (zjazd z drogi jest dobrze oznaczony, jakieś 100m drogą wewnętrzną i parkujemy na miejscu. Podaję wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, wszystko jest ok. Słuchamy krótkiego instruktażu jak płynąć, mapkę gdzie płynąć i jazda :lol:
Łódka kompozytowa, ja wziąłem tą wersję na 6 osób, jest troszkę większa, więc na naszą 4 było całkiem ok.
Rodzinka była lekko w szoku, tym bardziej, ze jak wspominałem, to była niespodzianka na koniec pobytu :oczko_usmiech:
Kapoków nie ma, ale wiem, ze można dodatkowo za parę euro wziąć.
Mapka gdzie pływać
giethoorn_mapa.jpg


Trasy są różne, ilość kanałów jest tak duża, ze spokojnie można spędzić na łódce 5-6 godzin ...
Generalnie na nasze 3 h, została nam zaproponowana trasa zaznaczona długopisem na mapce.
Jedynie co, to pogoda. Dosłownie co 15 minut słońce, potem parę minut grad, potem słońce i tak na zmianę :roll: :lol:
Ale twardym trzeba być ;)

Rzuciłem tylko, "kto umie pływać łódką?" :?: :oops: 8O :lol: Jakoś odpowiedziała mi dziwna cisza :mrgreen:

pozdrawiam, Michał

cdn ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.06.2019 21:15

Bardzo pierwsza klasa.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 02.06.2019 21:44

Kamienice - krzywe,ale ładne.... ...i krzywią się już tyle lat....
Ładnie to wszystko przedstawiasz.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 03.06.2019 20:48

Płyńmy zatem :D

Każdy z tego co widziałem przydzwania w nadbrzeże max 50m od odpłynięcia. Zanim opanowałem łódkę, to zakosami szedłem całym kanałem :lol: Pewien kłopot na początku sprawia uchwyt silniczka który jest jednocześnie manetką prędkości. Oczywiście wychylenie w lewo to łódka idzie w prawo i odwrotnie :lol: Do tego trzeba odkręcać mniej lub więcej tą manetkę od prędkości silniczka, co sprawia na początku pewien kłopot, ale idzie to opanować. Można wypożyczyć łódki, które są trochę droższe, ale mają koło sterowe i osobną regulację ciągu silnika. To pewno jest wygodniejsze ...
Więc w okrzykach typu "w lewo, nie w to lewo, kulson :!: " :lol: powoli płynęliśmy ...

Dobra, jest czad na maksa 8)
Wioska jest dopieszczona do granic możliwości. Był jeszcze okres wczesno wiosenny tam, ale tak jak już wszystko kwitnie, czy w lato, to w ogóle musi być jak w bajce.
Ale i tak domki mijane nad kanałami są niezwykle klimatyczne ...

Jak widać po zdjęciach, czasem słońce, czasem deszcz ... :roll: :wink:

DSC_4271_00525.jpg


DSC_4272_00526.jpg


DSC_4273_00527.jpg


DSC_4275_00529.jpg


DSC_4277_00531.jpg


DSC_4284_00538.jpg


DSC_4285_00539.jpg


DSC_4288_00542.jpg


DSC_4290_00544.jpg


DSC_4293_00547.jpg


Tu załapała się ręka Córki, które na chwilę przejęła ster, bo przecież musiałem focić :) Widać właśnie ten silniczek i uchwyt z manetką
DSC_4294_00548.jpg


DSC_4300_00554.jpg


pozdrawiam, Michał

cdn ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.06.2019 21:27

Lodzio miodzio, lodzio miodzio. Zandvoort to przy tym ma trochę na noc - ale ja do Zandvoort pojechałem o 20.00 i siedziałem tam do zachodu słońca, czyli do... ok. 22 :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.06.2019 08:42

Pääkäyttäjä napisał(a):Lodzio miodzio, lodzio miodzio. Zandvoort to przy tym ma trochę na noc - ale ja do Zandvoort pojechałem o 20.00 i siedziałem tam do zachodu słońca, czyli do... ok. 22 :)


Dokładnie tak 8)

A Zandvoort jeszcze będzie. Zastanawiam się jaka jest tam temperatura latem, czy jako opcja wakacyjna też dało by radę ... ?
Zamiast CRO :roll: :oczko_usmiech:

pozdrawiam, Michał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2019 13:48

Zandvoort w środku sezonu jest podobno dość tłoczne (bo to jest rzut beretem od Ams). Na początku i końcu, jest juz lepiej. Warunki czyli woda, piasek, zaplecze socjalne - bardzo spoko. Nie kąpałem się, bo to była połowa września ale po zamoczeniu stóp miałem wrażenie, woda jest względnie ciepła (jak na fakt, że z tej strony przy brzegu wpływa dużo świeżej wody z Atlantyku). Duża liczba dni słonecznych i ich długość - w hotelu mi mówili, że nad Morzem Północnym to jest jak w ośrodku sanatoryjnym i ludzie z miasta uciekają tam, by poprawić kondycję górnych dróg oddechowych i dla zdrowej skóry (cokolwiek to ostatnie miało znaczyć).

Znalazłem w starym telefonie dwie foty z Zandvoort:

DSC_08475.jpg


DSC_08476.jpg


Mnie się podobało jak na wrzesień.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.06.2019 14:11

Pääkäyttäjä napisał(a):
Mnie się podobało jak na wrzesień.


Plaża super :) Coraz bardziej mi się podoba :) Trzeba tą opcję rozpracować :wink:

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.06.2019 21:01

Jeszcze kawałek płynęliśmy wąskim kanałem aż do momentu jak na mapce trasa skręca w prawo w kierunku szerszego kanału i wyjścia na otwartą wodę ..
DSC_4306_00560.jpg


DSC_4315_00569.jpg


Robi się trochę szerzej ...

DSC_4326_00580.jpg


DSC_4328_00582.jpg


Aż wypływamy na otwartą wodę. Zaczęło mocniej wiać, a właściwie to wiało, tylko wiadomo, że na otwartej przestrzeni i to jeszcze woda, to zaczęły być fale i bujało :roll:
DSC_4331_00585.jpg


DSC_4333_00587.jpg


Ponieważ na statku zaczęły powstawać krzyki "potopimy się!", "za mocno buja!", "gdzie ja takiego sobie super męża znajdę!" :mrgreen: kapitan obrał kurs bardziej przy brzegu i zrezygnowałem z dalszej trasy. Szliśmy lekkim halsem w kierunku wejścia znów w bardziej zaciszne kanały ...
DSC_4338_00592.jpg


DSC_4342_00596.jpg


DSC_4345_00599.jpg


DSC_4346_00600.jpg


DSC_4358_00612.jpg


DSC_4361_00615.jpg


Wpłynęliśmy więc znów w kanały i kierowaliśmy się powoli do naszej przystani w wypożyczalni ...
DSC_4374_00628.jpg


DSC_4401_00655.jpg


DSC_4404_00658.jpg


DSC_4408_00662.jpg


Dosłownie na sam koniec zaczął padać grad, więc to już nas przekonało, że trzeba zakończyć na dziś naszą wodną przygodę :roll:

Nie będę pisał czy warto, niech każdy sobie oceni 8)

Zapakowaliśmy się do samochodu, jeszcze po drodze podjechaliśmy do Lidla, coby nabyć coś na drogę, jakieś dobre holenderskie piwko no i te wafelki przekładane karmelem ... :oops: :lol:

Wyjechaliśmy ostatecznie około 15, na miejscu pod Łodzią byliśmy mniej więcej o 23 ... Już w Polsce, tak za Poznaniem w kierunku Łodzi, zaczął padać deszcz, temperatura na zewnątrz spadła do +3, masakra ... :evil:

Nie będę również pisał czy warto w te miejsca pojechać. Ja tam swoje zdanie już mam 8) :papa:

Podam jeszcze w kolejnym wpisie drobne podsumowanie kosztów, jak zwykle.

pozdrawiam, Michał

cdn ...
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 04.06.2019 21:29

I jeszcze podsumowanie kosztów naszej majówki:
- hotel, 2 os dorosłe, 2 dzieci, 3 noclegi, śniadania i parking - 2200 zł
- paliwo + opłata za autostradę (Polska 172 zł :!: ) - 1050 zł
- bilety wejścia do pokazanych obiektów - 930
- przejazdy metrem - 230

Razem 4410. Nie liczę jedzenia, czy np frytek z majonezem :lol: :mrgreen:

Przyzwoicie, jak za czteroosobową rodzinę, z długim weekendem pełnym atrakcji ... :D

pozdrawiam i do napisania w kolejnych relacjach, Michał :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.06.2019 22:14

Dziękuję , Michale , za już i podsumowanie ( co wiadome :mrgreen: )
Mnie bardzo się podobało , ale w przedłużony :oczko_usmiech: , czerwcowy weekend wygrała ściana wschodnia z kawałkiem Mazurskich uzupełnień , więc kolejne już :wink: Niderlandy poczekają na "kiedyśtam"

Wiem , że "letko nie jest" :wink: , ale rozważ Rotterdam , Utrecht i Eindhoven , Hagi nie znam ( otarłem się o nią A4 ) , ale znajomi polecają , a ja Im wierzę :papa:


Pozdrawiam
Piotr
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 05.06.2019 09:03

piotrf napisał(a):Dziękuję , Michale , za już i podsumowanie ( co wiadome :mrgreen: )
Mnie bardzo się podobało , ale w przedłużony :oczko_usmiech: , czerwcowy weekend wygrała ściana wschodnia z kawałkiem Mazurskich uzupełnień , więc kolejne już :wink: Niderlandy poczekają na "kiedyśtam"

Wiem , że "letko nie jest" :wink: , ale rozważ Rotterdam , Utrecht i Eindhoven , Hagi nie znam ( otarłem się o nią A4 ) , ale znajomi polecają , a ja Im wierzę :papa:


Pozdrawiam
Piotr


A u mnie w "czerwcowy" weekend też Polska, rejony Babiej Góry. Tym razem rodzina stwierdziła, że ma być luz-blues ;) Więc jakieś baseny, ma być podane do stołu i generalnie sielsko, więc co miałem zrobić 8)

A te miasta co wskazałeś, to już nie rozważam, "czy", tylko "kiedy" :roll:
A i dziki plan nawet mi kiełkuje po drodze, z okolic Zandvoort do np. Istrii jest jakieś 1400 km :mrgreen: Więc jakby taki trip zrobić ... ? :lol:

pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.06.2019 17:03

Cześć Michał - jak zwykle pochwalę dokładną relację, potencjalną bazę do zrobienia własnej wycieczki.
A ta łódka to fantastyczny pomysł, zdjęcia z pokładu miodzio :D .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 17.06.2019 15:56

Buber napisał(a):Cześć Michał - jak zwykle pochwalę dokładną relację, potencjalną bazę do zrobienia własnej wycieczki.
A ta łódka to fantastyczny pomysł, zdjęcia z pokładu miodzio :D .


Dzięki :oops: :D
Cały czas kombinuję jak i kiedy wrócić do Holandii ... :?:

pozdrawiam, Michał :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.06.2019 05:59

majkik75 napisał(a):
Buber napisał(a):Cześć Michał - jak zwykle pochwalę dokładną relację, potencjalną bazę do zrobienia własnej wycieczki.
A ta łódka to fantastyczny pomysł, zdjęcia z pokładu miodzio :D .


Dzięki :oops: :D
Cały czas kombinuję jak i kiedy wrócić do Holandii ... :?:

pozdrawiam, Michał :papa:


Wsiadasz w samochód i po kilku godzinach jesteś. Choćby na weekend ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Holandia - Nederland



cron
Amsterdam i okolice - majówka 2019 - Michał - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone