Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ameryka Środkowa: od Panamy po Meksyk

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.08.2014 00:21

piotrf napisał(a):To taka ichnia Trylogia w kamieniu zapisana . . . :wink:

Taka Trylogia z Biblią połączona...

Pozdrawiam,
Wojtek
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 29.08.2014 08:59

Zajrzałem i ja. :wink:
-----------
Wiem, że każda odpowiedź (włącznie z najlepszymi autorytetami) jest obarczona błędem lub całkiem błędna ..... ale zastanawiam się czym dłubano w tym kamieniu i ile czasu to zajmowało ( nie można cytować zdjęć, a szkoda, wskazałbym co mam na myśli). Przecież nawet w obecnych czasach zajęłoby to "całe wieki".
Co ten "dłubiący" myślał jak to dłubał. Robił to w wielką chęcią ... czy dłubał i klął "na wszystkich świętych".

Ponadto te budowle na zboczach. W jakim celu to stawiano ? Przecież jest to nie logiczne, nic nie przynosiło (przynajmniej patrząc teraz). Zapewne jakiś "guru" wrzasnął a lub poddany i na wpół głupi - budował. Może tu bardziej od zachwytu należałoby okazywać współczucie ? Nie wiem.

Wiem, że powinienem być zachwycony tą starożytnością ale jakoś nie mogę ..... Nie działa na mnie. Więcej tutaj niewiadomych i marketingu historycznego niż to wszystko warte.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.08.2014 16:50

woka napisał(a):Zajrzałem i ja. :wink:

Miło mi. :)

woka napisał(a):Wiem, że każda odpowiedź (włącznie z najlepszymi autorytetami) jest obarczona błędem lub całkiem błędna ..... ale zastanawiam się czym dłubano w tym kamieniu i ile czasu to zajmowało ( nie można cytować zdjęć, a szkoda, wskazałbym co mam na myśli). Przecież nawet w obecnych czasach zajęłoby to "całe wieki".
Co ten "dłubiący" myślał jak to dłubał. Robił to w wielką chęcią ... czy dłubał i klął "na wszystkich świętych".

To jest tuf wulkaniczny - skała dosyć dobrze dająca się rzeźbić.
Przypuszczalnie wykonywała to grupa ludzi pod odpowiednim nadzorem. Jak długo mogło trwać?.. Nie mam pojęcia.
Zawsze trudniej uzyskać rzeźbienia wypukłe niż wklęsłe i kiedy przeważają już te drugie, daje się zauważyć schyłek jakiejś epoki. Mniej czasu, środków, możliwości...

woka napisał(a):Ponadto te budowle na zboczach. W jakim celu to stawiano ? Przecież jest to nie logiczne, nic nie przynosiło (przynajmniej patrząc teraz). Zapewne jakiś "guru" wrzasnął a lub poddany i na wpół głupi - budował. Może tu bardziej od zachwytu należałoby okazywać współczucie ? Nie wiem.

Każda cywilizacja, każda epoka charakteryzują się wznoszeniem monumentalnych dzieł, które mają większe szanse przetrwania niż zwykłe chaty. Począwszy od egipskich piramid czy zespołów megalitycznych, skończywszy na kilkusetmetrowych wysokościowcach, stawianych obecnie, na przykład w Dubaju.

W jakim celu stawiano? Oprócz czyjejś megalomanii, zwykle wchodzi w rachubę pokazanie innym, swoim poddanym, własnej wielkości, pokazanie, że jest się marnym pyłem wobec tego ogromu.
Po co się stawiało olbrzymie pałace, kościoły? W zasadzie ten sam cel. Jesteś prochem...

woka napisał(a):Wiem, że powinienem być zachwycony tą starożytnością ale jakoś nie mogę ..... Nie działa na mnie. Więcej tutaj niewiadomych i marketingu historycznego niż to wszystko warte.

Mnie nieustannie zachwyca piękno dzieł, które pozostały. Bez względu, czy to starożytność, czy średniowiecze, czy nowsze czasy. Podziwiam kunszt i piękno.

Pozdrawiam,
Wojtek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.09.2014 09:36

Podziwiać dzieła przyrody, czy architektury można w różnych zakątkach, ale ja już wiem dlaczego
Tobie Wojtku niespieszno przemierzać ten zakątek świata (a i mnie tam ciągnie bardzo). :)

Z ostatniego rankingu najszczęśliwszych państw na świecie, dowiadujemy się, że najbardziej szczęśliwi ludzie
mieszkają w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w obszarze, przez który obecnie z Tobą podróżujemy. :wink:

W rankingu prowadzi Panama, zaraz za nią jest Kostaryka, a w pierwszej dziesiątce są jeszcze Salwador i Gwatemala.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.09.2014 14:51

walp napisał(a):Z ostatniego rankingu najszczęśliwszych państw na świecie, dowiadujemy się, że najbardziej szczęśliwi ludzie
mieszkają w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w obszarze, przez który obecnie z Tobą podróżujemy. :wink:

Nie wiedziałem.
Fakt, że ja się dobrze czuję w krajach Ameryki Łacińskiej. Coś w tym jest...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.10.2014 23:48

Zanim przejdziemy do najsłynniejszych ruin Gwatemali, sielski przerywnik.

P19G0274.JPG


P19G0280.JPG


P19G0292.JPG


P19G0308.JPG


P19G0332.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.10.2014 00:11

P19G0342.JPG


P20G0367.JPG


P20G0371.JPG


P20G0380.JPG


P20G0382.JPG
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 24.10.2014 10:08

Piękne zdjęcia Wojtku :D
Zresztą, co ja piszę, przecież to akurat wiesz :wink:
Takie...inne ... klimaty :wink:

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.10.2014 15:08

ASIULA HK napisał(a):Takie...inne ... klimaty :wink:

Taki spokój wieje od tych ostatnich fotek...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2014 15:41

Być może najwspanialsze ze wszystkich ruin miast Majów - a na pewno z tych na terenie Gwatemali - z wyrastającymi ponad lasy deszczowe stożkami potężnych świątyń i setkami mniejszych, ukrytych pośród zarośli, to Tikal.

P20G0414.JPG


P20G0446.JPG


P20G0467.JPG


P1170213.JPG
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 09.12.2014 16:05

Super zdjęcie 8O :wink:
Pozdrawiam.
Załączniki:
P20G0414 wojtek.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2014 16:14

ASIULA HK napisał(a):Super zdjęcie 8O :wink:

To ceiba, czyli puchowiec. Potężne drzewo. Spośród wielu fotek wybrałem taką, co jedynie sam dół pokazuje.

Pozdrawiam,
Wojtek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 09.12.2014 16:22

Franz napisał(a):Potężne drzewo. Spośród wielu fotek wybrałem taką, co jedynie sam dół pokazuje.

Widać to bardzo dobrze na tej fotce, tym bardziej, że jest ludzki odnośnik :)
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2014 16:30

ASIULA HK napisał(a):ludzki odnośnik :)

w fajnej kiecce. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18331
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.12.2014 16:48

Na kiecce historia obrazem zapisana 8)


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna



cron
Ameryka Środkowa: od Panamy po Meksyk - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone