Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Alpejskie wędrówki i wspinaczki

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.03.2012 18:54

Ciekawe. I ten smaczek armii szwajcarskiej ...

Ale - biedne koziorożce :? Jeśli jeszcze tam zamieszkują.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.03.2012 09:04

mariusz-w napisał(a):Bajecznie i bajkowo ... przepiękne miejsce i rewelacyjne widoki. 8)

A przy tym - na wyciągnięcie ręki. Wprost nad domem. :)

plavac napisał(a):To urwisko jakby nie pasowało do reszty. Takie dolomitowe, nie "alpejskie".
Jakiś geologiczny wtręt ?

Wprawdzie w zachodnich Alpach jest stref wapiennych mniej niż we wschodnich, niemniej prawie na całej długości ciągnie się taka strefa, przylegająca od północy do trzonu krystalicznego. Najsłynniejsza jest Jura Frankońsko-szwajcarska; te tereny leżą bardziej na wschód.

Fatamorgana napisał(a):Do niedawna nie wiedziałem, ale...od czego stronki znajomych i ich piękne foty...że właśnie tam, w jednej z bocznych dolin obok ThunerSee corocznie odbywają się ćwiczenia Swiss Air Force.

Axalp. W jednej z kolejnych wycieczek zawitam w tamtą grupę, na drugą stronę grani.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.03.2012 13:56

Znów krokusy pod stopami, zaś po prawej betonowe słupki jakiegoś nieistniejącego płotu. Natomiast strażnik pilnujący terenu - jak widać - na miejscu.

Obrazek

Obrazek

Podchodzę coraz wyżej. Jezioro Thun przebija się zza skamieniałych fal dawno zastygłego oceanu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osiągam wyraźne trawiaste siodło. Po lewej łagodnie pofalowane wzgórza Berner Oberlandu, w przedzie wąski grzbiet z piętrzącym się Szczytem Południowym - Mittaghorn, zaś po prawej półokągły kocioł otwiera widok na zieloną Justistal.
Dalej w prawo horyzont zamyka pionowa skała.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.03.2012 13:57

Zatem jeszcze zbliżenie na dno Doliny Justysi. ;) Bardziej mi pasuje taka konotacja, niż związek z Justusem - ponoć towarzyszem wędrówek świętego Beatusa.
Potem jeszcze spojrzenie na Siedem Ogierów - Sieben Hengste - ponad doliną i na masyw Hochgant-Furggengütsch.

Obrazek

Obrazek

Coś przyciąga moją uwagę na grzbiecie Sigriswil. Powyżej ścieżki, na samej krawędzi - widać?

Obrazek

Nieee, nie ten słupek z drogowskazami. Na lewo od niego. OK, przybliżę ten fragment.

Obrazek

Ktoś tam sobie wędruje. Pięknie to wygląda...
Ale tam już nie pójdę. Mnie intryguje to, co się wznosi tuż nad moją głową.

Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 30.03.2012 21:23

Piękna włóczęga.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.03.2012 16:58

plavac napisał(a):Piękna włóczęga.

Pasuje do wczasów nad jeziorem. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2012 00:37

Spacerek granią , czy raczej Twój :?: :wink:

Wczasy nad jeziorem . . . tiaaaaa . . .


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.04.2012 13:38

piotrf napisał(a):Spacerek granią , czy raczej Twój :?: :wink:

Ta grańka też do trudnych nie należy.
Nią też bym się chętnie przespacerował - niestety, nie na wszystko czasu wystarczy. Zawsze pozostaje mnóstwo rzeczy, których zobaczyć człowiek nie da rady...

piotrf napisał(a):Wczasy nad jeziorem . . . tiaaaaa . . .

Na tym wyjeździe będzie pełny wahlarz spacerów - od miejskich, przez zielone, po śnieżne. A i przyzwoita wspinaczka się trafi. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.04.2012 17:48

piotrf napisał(a):Wczasy nad jeziorem . . .


Też lubię jeziora. :D
A szczególnie takie, które dają możliwości spacerowe.

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.04.2012 18:56

longtom napisał(a):Też lubię jeziora. :D
A szczególnie takie, które dają możliwości spacerowe.

A wiesz, ile wynosi różnica poziomów między jeziorem, a szczytem, na który za chwilę się wdrapiemy?

Półtora kilometra. Jest gdzie pospacerować. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.04.2012 22:13

Ruszam na szczyt. Nieco na prawo od pionowego urwiska można zupełnie wygodnie, chociaż raczej stromo, wejść na wierzchołek.

Obrazek

Obrazek

Szybko osiągam jeszcze większe urwisko - to, które opada do doliny Justysi. Po drugiej stronie Justistal, ponad granią Güggis wielka trójca: Eiger, Mönch, Jungfrau. Zaś głęboko w dole soczysta zieleń alpejskich łąk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnie metry do szczytu i za chwilę osiągam najwyższy punkt mojej trasy: Sigriswiler Rothorn. Znajduje się nad samą Justistal i jest o kilkanaście metrów wyższy, niż to zaznaczono na mapie. Błąd? Pewnie tak.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.04.2012 22:16

Nie zabawiam długo na wierzchołku i ruszam z powrotem w dół. Okazuje się, że nie jestem tu sam - ktoś akurat wchodzi na szczyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz pozostało mi już tylko zejście. Oczywiście, zaplanowałem trasę w ten sposób, by nie musieć wracać tą samą drogą. Zanim zacznę schodzić, zaglądam jeszcze na przeciwległą stronę Sigriswilgrat. Na najwyższym wyprztyku po tej stronie ustawiono ładny kopczyk - pewnie to miejsce jest na mapie zaznaczone jako najwyższy punkt.
Zostawiam Thunersee - przypuszczam, że od tej chwili nie będzie już dłużej widoczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.04.2012 22:26

Franz napisał(a):Znajduje się nad samą Justistal i jest o kilkanaście metrów wyższy, niż to zaznaczono na mapie. Błąd? Pewnie tak.


Pewnie urósł od czasu pomiarów :roll:
:wink:

Pięknie :D


Pozdrawiam
Piotr
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 03.04.2012 07:24

Franz napisał(a):Obrazek


Ta grań ( tak to się chyba nazywa, góralem nie jestem ) na pierwszym planie wygląda jak doklejona 8O

:wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.04.2012 08:27

piotrf napisał(a):Pewnie urósł od czasu pomiarów :roll:
:wink:

I przeniósł się nieco na zachód. ;)

kaszubskiexpress napisał(a):Ta grań ( tak to się chyba nazywa, góralem nie jestem ) na pierwszym planie wygląda jak doklejona 8O

:wink:

Kurczę... może to fotomontaż!..
:roll:

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Alpejskie wędrówki i wspinaczki - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone