Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

aktualizacja stanu węgierskiej drogi nr 86

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1483
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 08.05.2022 07:43

fotograf123 napisał(a):Jak by ktoś chciał ominąć Redics to proponuje tędy, tylko 20 min różnicy

To już chyba lepiej odbić na Lenti i do Letenye na przejście jechać.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 712
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 08.05.2022 09:04

Rédics Határátkelő

Powiem Wam, że ciekawa sprawa. Nigdy nie przekraczałem granicy w tym miejscu, jednak patrząc na zdjęcia satelitarne i street view jakoś ciężko mi wyobrazić sobie aby ten 400 metrowy kawałek przemianowano na drogę płatną.

Teraz pytania:
- czy ktoś kto jechał tą drogą w zeszłym roku zwrócił uwagę na jakiekolwiek prace drogowe przy tym odcinku
- czy w Słowenii droga nie ekspresowa może być objęta winietami?
- był chyba taki przypadek w Maribor, że było rondo płatne? Pamiętam kilka lat wstecz, że było jakieś zamieszanie...
- na granicy jest tam kilka domów mieszkalnych - aby droga była płatna to musieliby chyba zrobić alternatywną drogę obok stacji paliw? ewentualnie mieszkańcy musieliby mieć jakieś specjalne zezwolenie zwalniające ich z winiety?

Zawsze jeździłem przez stare przejście w Gorican / M70 / Lenti jednak w tym roku pobyt w Chorwacji planujemy zakończyć na termach. Stąd dla nas po raz pierwszy 'najwygodniejszą' drogą będzie początek 86 w Rédics. Powrót do Polski planujemy 16 lub 17 lipca.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 08.05.2022 09:49

Ja jechałem w zeszłym roku, nawet zatrzymał nas tam celnik słoweński, pytał o cel podróży, nie mieliśmy viniety, zaznaczył, że jeżeli będziemy korzystać z autostrad, to taką vinietę należy nabyć w punkcie na granicy, gdzie nas zatrzymał.Kiedy dowiedział się, że na rondzie zjeżdżamy na Lendavę, życzył tylko udanego urlopu i szerokiej drogi. Może celnicy nie wnikają tak bardzo, może również są inaczej zorientowani :roll: :roll: :roll:
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.05.2022 11:54

ziemniak napisał(a):Rédics Határátkelő

Powiem Wam, że ciekawa sprawa. Nigdy nie przekraczałem granicy w tym miejscu, jednak patrząc na zdjęcia satelitarne i street view jakoś ciężko mi wyobrazić sobie aby ten 400 metrowy kawałek przemianowano na drogę płatną.

Mnie też ciężko jest to sobie wyobrazić, ale GM wyraźnie zaznacza ten odcinek jako trasę H7.

Teraz pytania:
[...]
- czy w Słowenii droga nie ekspresowa może być objęta winietami?

Odpowiem cytatem:
"Nie ma takiej podłości której by nie popełnił rząd , gdy brakuje mu pieniędzy" - Alexis de Tocqueville

- był chyba taki przypadek w Maribor, że było rondo płatne? Pamiętam kilka lat wstecz, że było jakieś zamieszanie...

Tak, słoweńskie władze rozporządziły, że rondo koło Pesnicy jest częścią przebiegającej nad nią po estakadzie autostrady.

- na granicy jest tam kilka domów mieszkalnych - aby droga była płatna to musieliby chyba zrobić alternatywną drogę obok stacji paliw? ewentualnie mieszkańcy musieliby mieć jakieś specjalne zezwolenie zwalniające ich z winiety?

Wystarczy w rozporządzeniu podać, że na tym odcinku trasy H7 obywatele Słowenii są zwolnieni z obowiązku posiadania winiety :evil:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.05.2022 14:42

Chris_M napisał(a):Wystarczy w rozporządzeniu podać, że na tym odcinku trasy H7 obywatele Słowenii są zwolnieni z obowiązku posiadania winiety :evil:


Nie za bardzo, bo unijne przepisy na to nie pozwalają. Prawo ma być jednakowe dla wszystkich obywateli Unii.

Kilka lat temu Niemcy chcieli zrobić płatne autostrady dla osobówek, z wyjątkiem obywateli Niemiec - i w Unii odbili się od ściany. Dlatego niemieckie autobahny nadal są darmowe.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 08.05.2022 16:27

SebastianM napisał(a):Ja jechałem w zeszłym roku, nawet zatrzymał nas tam celnik słoweński, pytał o cel podróży, nie mieliśmy viniety, zaznaczył, że jeżeli będziemy korzystać z autostrad, to taką vinietę należy nabyć w punkcie na granicy, gdzie nas zatrzymał.Kiedy dowiedział się, że na rondzie zjeżdżamy na Lendavę, życzył tylko udanego urlopu i szerokiej drogi. Może celnicy nie wnikają tak bardzo, może również są inaczej zorientowani :roll: :roll: :roll:


A oni dalej mielą temat nie czytając co poprzednicy napisali (SebastianM).
Chris_M - jak masz "pietra" lub szukasz dziury w całym, to nie jedź przez Redics-Dolga vas. Pewnie kilku pojedzie przed tobą i napisze co widzieli na tym rondzie lub przed nim.
A zarzucanie DARS pytaniami o tym małym odcinku może wywołać fatalny skutek z ich strony i wtedy wszyscy tobie podziękują za bezsensowne "bicie piany"
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.05.2022 17:33

wielbiciel napisał(a):A zarzucanie DARS pytaniami o tym małym odcinku może wywołać fatalny skutek z ich strony i wtedy wszyscy tobie podziękują za bezsensowne "bicie piany"

A jaki wyobrażasz sobie bardziej fatalny skutek niż obecnie jest?
Policjanci urządzili sobie tam miejsce polowania na frajerów (jestem przekonany, że całkowicie niezgodnie z prawem), a spółka z o.o. DARS, w pogoni za zyskiem z dodatkowo sprzedanych winiet, też zapewne niezgodnie z prawdą udziela informacji, że ten 500-metrowy odcinek drogi nr 109 wymaga winiety.
Jestem przekonany, że płatna koncesja na eksploatację drogi szybkiego ruchu H7 nie obejmuje tego odcinka drogi nr 109 i DARS nie płaci budżetowi opłat dzierżawnych za ten odcinek.
Wyjściem z sytuacji byłoby wysłanie zapytania do słoweńskiego ministerstwa komunikacji o status tego odcinka (tak jak to swego czasu ktoś zrobił w przypadku ronda w Pesnicy), ale mnie już nie chce się w to bawić, prościej będzie pojechać przez Gorican.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 08.05.2022 20:12

ziemniak napisał(a):Rédics Határátkelő
Teraz pytania:
- czy ktoś kto jechał tą drogą w zeszłym roku zwrócił uwagę na jakiekolwiek prace drogowe przy tym odcinku

- był chyba taki przypadek w Maribor, że było rondo płatne? Pamiętam kilka lat wstecz, że było jakieś zamieszanie...


Ja jechałem - nie były prowadzone żadne prace, poza nowym asfaltem po stronie HUN (jednopasmowym w ramach doprecyzowania). Przejazd był po staremu, tj. do pierwszego ronda, na którym skręcało się w lewo.

Tak, był przypadek ronda Pesnica - po jakimś czasie wycofali się z łupienia tam kierowców.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 08.05.2022 20:16

Chris_M napisał(a):
ziemniak napisał(a):Rédics Határátkelő
Mnie też ciężko jest to sobie wyobrazić, ale GM wyraźnie zaznacza ten odcinek jako trasę H7.



Polecam mapy.cz, które są o wiele bardziej dokładne niż google.maps.
Wg. mapy.cz odcinek "od granicy" do "ronda" to zwykła droga nr 109.
"Hitna cesta" zaczyna się od ronda.
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 08.05.2022 22:31

Cześć jak dobrze przybliżysz google maps to H7 zahacza o kompleks graniczny.
Załączniki:
Redics.jpg
tej tablicy wcześniej nie było
komplex Redics.jpg
tych oznaczeń H7 wcześniej nie było
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 08.05.2022 22:52

fotograf123 napisał(a):Cześć jak dobrze przybliżysz google maps to H7 zahacza o kompleks graniczny.

Dyskusja n/t tego fragmentu drogi 109 jest prowadzona równocześnie w dwóch, a może nawet w trzech wątkach, a Twoje argumenty już były dyskutowane tutaj:
https://www.cro.pl/post2257063.html#p2257063
i tutaj:
https://www.cro.pl/post2257147.html#p2257147
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 09.05.2022 00:29

Chris_M napisał(a):Wystarczy w rozporządzeniu podać, że na tym odcinku trasy H7 obywatele Słowenii są zwolnieni z obowiązku posiadania winiety :evil:

Tego niestety zrobić nie mogą. Obywatele UE mają zagwarantowane jednakowe traktowanie w każdym kraju UE. Niemcy chcieli wprowadzić opłaty za swoje autostrady dla wszystkich z wyjątkiem Niemców. Komisja Europejska zajęła jednoznaczne stanowisko w tym temacie. Podobnie chcieli zrobić Austriacy.
fotograf123 napisał(a):Cześć jak dobrze przybliżysz google maps to H7 zahacza o kompleks graniczny.

Jest to fakt, natomiast wszelakie mapy z Google na czele, ten odcinek pokazują, jako bezpłatny. Oczywiście może to się okazać żadnym argumentem w konfrontacji ze słoweńską policją. Pytanie zasadnicze brzmi: czy w Słowenii, wzorem chociażby Czech, istnieje znak drogowy informujący, gdzie zaczyna się płatna część drogi?
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 09.05.2022 07:35

Chris_M napisał(a):Wyjściem z sytuacji byłoby wysłanie zapytania do słoweńskiego ministerstwa komunikacji o status tego odcinka (tak jak to swego czasu ktoś zrobił w przypadku ronda w Pesnicy), ale mnie już nie chce się w to bawić, prościej będzie pojechać przez Gorican.


Nie znam się to wkleję. O to chodzi ?

https://www.uradni-list.si/_pdf/2021/Ur/u2021178.pdf

H7 DOLGA VAS–RONDO DOLGA VAS
karol_k
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 09.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) karol_k » 09.05.2022 10:08

Ciekawe co piszecie , jechałem tamtędy dawno w 2019r ale wczoraj mi dars.si odpisał tak,
Załączniki:
mapa.jpg
karol_k
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 09.05.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) karol_k » 09.05.2022 10:11

fotograf123 napisał(a):Jak by ktoś chciał ominąć Redics to proponuje tędy, tylko 20 min różnicy

Można też tędy
Załączniki:
mapa 2.png
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
aktualizacja stanu węgierskiej drogi nr 86 - strona 170
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone