Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

A może Bułgaria....

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 30.07.2003 21:48

Witam.
Mam kolege bulgara i mowi mi zebym sie trzymal od jego kraju z daleka-to mi wystarczy.
Pzdr.
grażka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 10.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) grażka » 30.07.2003 21:55

moi znajomi wrócili z Bułgarii, zawsze razem jeżdzimy ale w tym roku ja nie miałam ochoty na Bułgarie mimo, że duzo tańsza.
Powiedzieli nigdy wiecej - jeden raz wystarczy, duzo zwiedzili ale warunki komunistyczne, biede widac na każdym kroku i ceny wcale nie takie rewelacyjne - przynajmniej w miejscowościach turystycznych.
Za rok jada z nami do Chorwacji.
Grazyna
jawro
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 03.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jawro » 31.07.2003 11:11

Darek czy wykupowałeś ubezpieczenie zdrowotne?Acha i którą niedużą miejscowość najbardziej byś polecał?

Pozdrawiam...
Darmar
Croentuzjasta
Posty: 344
Dołączył(a): 18.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darmar » 31.07.2003 14:06

Tak wykupowałem ubezpieczenie na 18dni wyszło o ile pamiętam 115zł za 3 os.Jeśli chodzi o miejscowość to trudno mi Ci doradzić jeśli są malutkie to nic tam się nie dzieje większość turystów to Bułgarzy.Dobra miejscowość na wakacje to Kiten,Primorsko,Sozopol oczewiście według mnie.Najspokojniejsza to Kiten.Ale mi się najbardziej podobał Sozopol są dwie centralne plaże jest część starego miasta które zbudowane jest na cyplu wysuniętym w morze,w knajpach jest polskie menu,jest też polska knajpka(jeśli ktoś zatęskni do schabowego i rolady).W odległości paru km.na północ i połódnie są plaże dzikie i jest spokojniej i mnie tłoczno.Ponoć ładny jest też Obzor no ale tam nie byłem.
Pozdrawiam.
Darmar
Croentuzjasta
Posty: 344
Dołączył(a): 18.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darmar » 31.07.2003 20:13

aldon napisał(a):Powiedz mi jak tam jest z z imprezami.Czy tam sie ludzie bawią?
Czy jest jak w Grecji sztywniactwo i mają swe towarzystwo.

Bawią się pięknie mogę porównać to do Hiszpanii knajpki są otwarte do wcześnych godzin rannych z tym że Bułgarzy mają więcej wyobraźni..Grecja przypomina mi bal emerytów.Jeśli jesteś młody to jest TO.
Witek22
Globtroter
Posty: 32
Dołączył(a): 30.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Witek22 » 04.08.2003 21:27

No dobrze. Dla zmiany klimatu może być Bułgaria. Tyle, że po tygodniu leżenia na plaży zaczyna mnie coś trafiać i ruszam szukać atrakcji. W Chorwacji nie ma problemu od Plitwic po Dubrownik. A co można robić lub zwiedzać w Bułgarii :?:
filar
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 11.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) filar » 19.08.2003 17:15

Właśnie wróciłem z Grecji , 2 tygodnie na jachcie rejs po cykladach ... a co do Bułgari to zrobiła na mnie złe wrażenie : syf , brud , pijany celnik na granicy ... daleko im jeszcze do cywilizacji !!! A na granicy stanie po 30 minut bo panowie celnicy są akurat zajęci rozmową i nie mogą podejść , wkońcu gdy jeden się pofatygował na kilometr waliło od niego procentami i miał lekko marynarski krok ... a to wszystko nie pozostawia dobrego wrażenia ! To spostrzeżenia z przejazdu przez kraj , może w miejscowościach turystyczny jest inaczej ......
grazka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 05.05.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) grazka » 19.08.2003 19:47

Moja znajoma wróciła z Bługari bardzo rozczarowna była k/Neseberu
a)widokami (była nastawiana na krajobraz podobny do Chorwacji i tu przeżyła największe rozczarowanie)
b) brudem
c) myśla że czas si e cofnoł do PRL
Co prawda cenowo wyszło ją taniej niż w ubiegłym roku w Chorwacji
Grazka :roll:
esem
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) esem » 20.08.2003 09:51

Witek22 napisał(a):No dobrze. Dla zmiany klimatu może być Bułgaria. Tyle, że po tygodniu leżenia na plaży zaczyna mnie coś trafiać i ruszam szukać atrakcji. W Chorwacji nie ma problemu od Plitwic po Dubrownik. A co można robić lub zwiedzać w Bułgarii :?:


Pierwszy raz w życiu byłem w Bułgarii 3 lata temu: samolotem.
W Chorwacji byłem 4 razy: od Makarskiej po Pulę.
Zapewniam Ciebie, że w Bułgarii (mimo biedy i nędzy) jest zdecydowanie więcej do zwiedzania: sama Warna to minimum 2 dni (np. rewelacyjne muzeum Marynarki Wojennej, delfinarium). Neseber to więcej niż Pula, Split i Trogir razem wzięte, jeżeli chodzi o ilość miejsc do oglądania.
Chorwacja przy Bułgarii to nuda: Plitvice (raz w życiu wystarczy), przereklamowane wodospady Krka, Spli, Trogir, Pula i sama nuda na kamienistych plażach.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 20.08.2003 10:12

Ty tak na poważnie czy prowokujesz. W Warnie spędziłem w sumie pare miesięcy życia byłem też w okolicznych miejscowościach a także w Neseberze. Chętnie bym się tam jeszcze raz przejechał ale kiedy będzie to chociaz troche normalny kraj (woda w kranach, czyste toalety, pomagająca policja itd.)
Miejsca ,które opisujesz znam na pamięć i w życiu się nie zgodzę, że Chorwacja to nic w stosunku do tego. Plitvice są przereklamowane i nie warte cenu biletu ale w Bułgarii nic takiego nie ma. Pozostałości rzymskie w Bułgarii to pare wykopalisk i daleko im do Splitu czy Salony, muzea są też w Chorwacji (akwarium również) a Neseber wart jest zobaczenia ale w czym niby jest taki lepszy od Trogiru czy Dubrownika.
Darmar
Croentuzjasta
Posty: 344
Dołączył(a): 18.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darmar » 20.08.2003 11:59

Witek22 napisał(a):No dobrze. Dla zmiany klimatu może być Bułgaria. Tyle, że po tygodniu leżenia na plaży zaczyna mnie coś trafiać i ruszam szukać atrakcji. W Chorwacji nie ma problemu od Plitwic po Dubrownik. A co można robić lub zwiedzać w Bułgarii :?:

Jest co nieco do zwiedzania np.Riłski Manastir, największy i najsłynniejszy klasztor w Bułgarii, leży na wysokości 1147 m n.p.m. w wąskiej dolinie rzeki Riłskiej w otoczeniu lasów i gór


W wiosce etnograficznej Etyr można poznać życie bułgarskich rzemieślników (piekarzy, kołodziejów, kamieniarzy, futrzarzy, szklarzy, kapeluszników, jubilerów, rymarzy, młynarzy, garncarzy, kowali i tkaczy), od wieków uprawiających swoje rzemiosło w typowych domach XVIII- i XIX-wiecznego Gabrowa, zrekonstruowanych tu w latach 60.

Rodopy



Krajobraz zdobią wąwozy Tregrad i Jagodina oraz strome, skalne stoki pasma Pereli, które następnie przechodzi w ułożone rzędami pola i lasy sosnowe. Przykładem niech będą rezerwaty Izworo czy Borowo, wspaniale nadające się do pieszych wędrówek. Rodopy Wschodnie charakteryzują się bogactwem form roślinnych i zwierzęcych.

Szlak Jaskiń


zdumiewające formacje skalne o najróżniejszych fantazyjnych kształtach i przepięknych barwach


W kierunku północnym od Sofii biegnie równolegle z rzeką Iskyr szosa i linia kolejowa aż do Mezdry (prawie 100 km od stolicy). Po obu brzegach rzeki, przecinającej kapryśnymi meandrami Starą Płaninę, pojawiają się zdumiewające formacje skalne o najróżniejszych fantazyjnych kształtach i przepięknych barwach.

Między Swoge a Łakatnikiem jest jaskinia zwana Meczata Dupka (Niedźwiedzia Jaskinia), ma 480 m długości.

Magura, inna ciekawa jaskinia, znajduje się kolo wsi Rabiszta, niedaleko Bełogradcziku, na północny zachód od Wracy. Jest ukryta we wzgórzu, ma 2800 m długości i wiele sal i korytarzy, ozdobionych stalaktytami i stalagmitami. Wysokość niektórych pomieszczeń dochodzi 20 m. Jedną z komnat ozdobili jej mieszkańcy przed trzema tysiącami lat rysunkami naskalnymi, używając do tego celu odchodów nietoperzy. Obrazki przedstawiają sceny łowieckie, ptaki, zwierzęta i tańczących ludzi. W Magurze znaleziono również narzędzia kościane, z kamienia i brązu. Ponadto w niszy jaskini odkryto szczątki rzymskiej dziewczyny, wraz z jej ozdobami.

Pobitite Kamyni



Na południe od Warny znajduje się rezerwat skalny Pobitite Kamyni, z niezwykłymi tworami natury. Na kamienistym podłożu wznoszą się jakby pnie drzew wysokości około 5 i o średnicy 3 metrów.
Są to warstwy wapieni, skamieniałe szczątki fauny morskiej, które na skutek ruchów tektonicznych zostały wypchnięte do góry z dna morskiego, a potem uległy erozji.
Pamporowo w Rodopach to największe uzdrowisko wysokogórskie (1650 m n.p.m.) w Bułgarii i drugi po Borowcu ośrodek sportów zimowych.
Są tu kolejki linowe, trasy biegowe, skocznie i wyciągi. Na Sneżance (1938 m) jest wieża telewizyjna, ogromna kawiarnia i taras widokowy - można stąd zobaczyć Morze Egejskie. Prowadzą stąd liczne szlaki turystyczne - do Skał Orfeusza, na szczyty Studenec, Sneżanka i Murgawec. Jesienią kwitnie tu mnóstwo liliowych zimowitów. Na zachód od Pamporowa we wsi Sziroka Łyka wznoszą się nad strumieniami piękne kamienne mosty, stworzone przez zmyślną naturę.

Wielkie Tyrnowo


Wielkie Tyrnowo (Weliko Tyrnowo) odegrało niezwykłą rolę w historii Bułgarii. Malownicze domy tego miasta carów zwisają nad stromymi zboczami wąwozu, którym płynie rzeka Jantra.Bansko leży w górach Riła na wysokości 950 m. Ponieważ miasteczko jest trudno dostępne, w okresie niewoli tureckiej było rajem dla handlarzy i hajduków, których lękały się władze osmańskie.Romantyczni hajducy, koledzy po fachu naszych harnasiów, latem zbójowali, a zimą kryli się u sprzyjających im bułgarskich chłopów, którym nieraz dawali pieniądze, odebrane bogatym Turkom. Otóż w Bansku pomiędzy domami są tajemne przejścia, a wśród urwisk skalnych schowki.
Nesebyr



Miasto jest uznane w całości za muzeum, dobro kultury narodowej. Leży na niewielkim skalistym półwyspie, ze stałym lądem połączonym wąskim przesmykiem.Nesebyr, starożytna Mesembria, założony został na miejscu wcześniejszej osady trackiej istniejącej w VII w. p.n.e., przez mieszkańców Kalchedonu w 510 r. p.n.e.

Kazanłyk



Kazanłyk, ważny punkt na trasie kolejowej Burgas-Sofia, wtłoczony jest pomiędzy pasmo Starej Płaniny i Srednej Gory, w Dolinie Róż. 70% światowej produkcji olejku różanego pochodzi właśnie z Doliny Róż.

Miasto stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Do jednej z nich zaliczyć należy Święto Róż, organizowane w pierwszą niedzielę czerwca, na który składają się karnawały i parady w Kazanłyku oraz w Karłowie
Wraca



Na miejscu dawnej osady trackiej (znaleziono grobowiec tracki) Rzymianie zbudowali warownię w pobliżu ogromnych stromych skał, dodatkowej ochrony naturalnej. W VII w. wokół warowni powstało miasto.
Bełogradczik



Wspaniałe czerwonawe i żółte Bełogradcziszki Skali to kapryśny twór czarodziejki natury, która zaklęła tu w kamień zwierzęta, wędrowców, mnichów, dzieci, kobiety, drzewa...
Rzymianie wykorzystali skały tej okolicy do utworzenia warowni, aby broniła szlaku z Ratarii (Arczar) do Nissus (Nisz). Turcy zrobili to samo w XIX w., gdy trzeba było strzec Imperium Osmańskiego, tyle że wcześniej zniszczyli istniejącą już tu od XIII w. osadę. I ku chwale proroka zbudowali potężną twierdzę Kaleto. Przydała im się, gdy masakrowali bułgarskich powstańców w 1850 r. Twierdzę jednak zdobyli dzielni Rumuni w 1878 r. podczas wojny rosyjsko-tureckiej. W pobliżu leży słynna jaskinia Magura.

I wiele inych miejsc i punktów jest wartych do zwiedzania.
Zenek

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zenek » 20.08.2003 12:18

grazka napisał(a):Moja znajoma wróciła z Bługari bardzo rozczarowna była k/Neseberu
a)widokami (była nastawiana na krajobraz podobny do Chorwacji i tu przeżyła największe rozczarowanie)
b) brudem
c) myśla że czas si e cofnoł do PRL
Co prawda cenowo wyszło ją taniej niż w ubiegłym roku w Chorwacji
Grazka :roll:

Rada jest jedna kupić se przewodnik i poczytać na temat danego kraju.A nie jechać nie wiedząc jakie jest wybrzeże,plaże,morze lub sytuacja ekonomiczna danego kraju a potem jęczeć.Poza tym jak można sądzić że w innych krajach jest tak samo jak np.w Chr.Czy ta pani znajoma nigdzie poza Chr.w życiu nie była?
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 20.08.2003 12:51

Aleś sie naprzepisywał przewodnika. Wiadomo, że prawie wszędzie jest coś ciekawego do zobaczenia. Chodziło mi tylko o to ,że z tą nudą w Chorwacji w stosunku do wspaniałej Bułgarii to przesada.
Darmar
Croentuzjasta
Posty: 344
Dołączył(a): 18.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darmar » 20.08.2003 13:04

Oczywiście. Ja w Chorwacji nigdy się nie nudze.Byłem tam pare razy zobaczyłem tzw.podstawy ale jest jeszcze sporo ładnych miejsc o których można dowiedzieć się czytając te forum.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 20.08.2003 13:14 przez Darmar, łącznie edytowano 1 raz
esem
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) esem » 20.08.2003 13:04

Jak by kto zapytał mojego synka: Chorwacja (był tam 4 razy) czy Bułgaria (był 1 raz) to odpowiedź była by natychmiastowa: BUŁGARIA.
A dlaczego: piasek, fale w morzu, wesołe miasteczko i normalnie chłodne noce. Tego w Chorwacji nie uświadczysz.
Ale to tylko zdanie 7,5 letniego chłopaka...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
A może Bułgaria.... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone