Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 04.01.2016 00:13

Ładnie kosztuje ten sprzęcik,ale warto wydać tyle,aby osiągnąć takie zdjęcia :D
MARIOW
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 24.06.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARIOW » 06.01.2016 14:37

Dzięki za odpowiedź. Powiedz mi proszę bo zauważyłem że ten apartament jest przy samej drodze. Czy to jest jakaś często uczęszczana droga??? Nie chciał bym aby podczas wypoczynku kursowały non-stop jakieś auta. Jak masz jakiś może jeszcze namiar na jakieś fajne kwatery to możesz mi wysłać na priv adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl jeśli to nie problem...

Pozdrawiam
Mariusz


trevia napisał(a):
Iwcia77 napisał(a):
My byliśmy na Peljeszacu dokładnie w tej chwili... Ech, wspomnienia wracają...


Było trochę niepokoju :roll: 8)

MARIOW napisał(a):Witam, Relacja-Rewelacja...
Super miejsce. Czy możesz podać jakiś namiar na tą cudną kwaterę? Planujemy tam jechać w sierpniu więc szkoda by było jechać bez rezerwacji wiedząc że jest takie cudo przy plaży i to w dodatku na wyspie na którą wybieramy się po raz czwarty, ale jakoś zawsze lądowaliśmy w Dalmacji... Tym razem decyzja podjęta i tak czy siak jedziemy...


Cześć :) Lokalizacja jest świetna :D Namiary wyślę w pw.

loverosa napisał(a):Jestem pod wielkim wrażeniem wszystkich Twoich relacji,zdjęcia bajeczne...jakim aparatem uwieczniasz te cudne klimaty?


Dziękuję :oops: Nikon d90+kilka obiektywów :wink:
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 07.01.2016 18:59

loverosa napisał(a):Ładnie kosztuje ten sprzęcik,ale warto wydać tyle,aby osiągnąć takie zdjęcia :D


To już dość stary model, ale nie zamierzam zmieniać :wink:

MARIOW napisał(a):Dzięki za odpowiedź. Powiedz mi proszę bo zauważyłem że ten apartament jest przy samej drodze. Czy to jest jakaś często uczęszczana droga??? Nie chciał bym aby podczas wypoczynku kursowały non-stop jakieś auta. Jak masz jakiś może jeszcze namiar na jakieś fajne kwatery to możesz mi wysłać na priv adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl jeśli to nie problem...


Kneze jest tak położone, że jest praktycznie jedna linia domów, droga i morze
Obrazek
Foto: Boris Kacan

Droga owszem jest przelotowa tzn. prowadzi do pobliskiego miasteczka Račišće (i tam się kończy :P ), ale ruch niewielki, podczas naszego pobytu w końcówce lipca średnio jeden-dwa samochody na godzinę :wink: I ze dwa razy na dzień autobus kursujący do Korčuli. Byłam 10 raz w Cro i to było jedno ze spokojniejszych miejsc :)
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 10.01.2016 22:02

Wstaje nowy dzień. Budzę się o świcie i z kawą siadam na tarasie. Zapowiada się pięknie i znów bardzo gorąco :D
DSC_0138.jpg


Tylko Pelješac nadal dymi... :(
DSC_0149.jpg


A nad głową latają kanadery gaszące pożary szalejące również na Korčuli :cry:
DSC_0151-2.jpg


Jakie to szczęście, że mieszkamy na północnej stronie wyspy, w spokoju cieszymy się wakacjami, a w okolicach Brny i Zavalaticy rozgrywa się tragedia ludzi i zwierząt :cry: Śledzimy dzienniki informacyjne i gdzieś to cały czas w nas siedzi... Obok pięknych krajobrazów i lazuru morza, co jakiś czas docierają do nas obrazki spalonych aut, łuny ognia i zmęczonych strażaków oraz dramatyczne relacje świadków. Znalazłam zdjęcia z drona wykonane po ugaszeniu ognia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotografie Borisa Kačana http://www.boriskacan.com

Początkowo mieliśmy spędzić tu mniej czasu, ale wobec całej tej sytuacji postanowiliśmy przedłużyć nasz pobyt w Kneze i śledzić sytuację na Peljescu.

Pierwszą część dnia spędziliśmy tradycyjnie na plażowaniu. Przed południem nasz gospodarz zaprosił nas na pogaduchy i podarował wyborny brudet (nadal mam ślinotok patrząc na zdjęcie :wink: ) i butelkę wspaniałego czerwonego wina, które wożą od znajomych z Vela Luki (niestety nie mogliśmy się tam osobiście wybrać, bo drogi były częściowo nieprzejezdne).
P1010379.JPG


Zaniosłam wino do pokoju i wracając na plażę zobaczyliśmy z sąsiadem Węgrem buchające płomienie zza apartmanu obok naszego 8O Szybko pobiegliśmy do naszych gospodarzy, krzycząc po polsku, angielsku i węgiersku, że się pali. Oszołomiona właścicielka apartmanu wybiegła za nami, nie wiedząc za bardzo o co chodzi, ale szybko, widząc ogień i kłęby dymu, dołączyła do okrzyków chorwackie "gore!" :? Jej mąż gdzieś dzwonił i próbował wezwać straż. Przed oczami miałam już koniec wakacji, bo bliskość ognia była bardzo niebezpieczna. Moi towarzysze siedzieli w wodzie, więc tylko krzyknęłam w ich stronę i w ciągu 2 minut spakowałam cenniejsze rzeczy do walizek, na wypadek ewakuacji. Oczywiście nie myślałam o robieniu zdjęć... ludzie biegali po ulicy z wiaderkami, nosząc wodę z morza. My też chwyciliśmy za wiadra i ruszyliśmy na pomoc. Na miejscu była masa ludzi, miejscowi, turyści w strojach kąpielowych i kto tylko mógł jeden drugiemu, z rąk do rąk, podawał wiadra z wodą ... pierwszy raz widziałam takie zgranie i zaangażowanie ludzi mówiących w różnych językach, którzy w momencie potrafili ruszyć z pomocą. Akcja wyglądała jak na starych kronikach z powstania warszawskiego. Płonęły suche zarośla tuż obok apartmanu. Na szczęście obok był basen dla dzieci i węże ogrodowe skąd w miarę sprawnie czerpaliśmy wodę, chcąc ocalić dom, po 20 minutach dojechała straż pożarna i ruszyli z piłami robiąc przecinkę. Po jakiejś godzinie ktoś krzyknął "požar ugašan". Ludzie z radością zaczęli dziękować sobie nawzajem. Udało się ocalić apartman, ale z właścicielką było coś nie tak i karetka odwiozła ją do szpitala :( Po wszystkim pomyślałam, że my turyści wrzucilibyśmy walizki do samochodów i wyjechalibyśmy, a ludzie miejscowi musieli bronić dobytku :cry: Widziałam przerażenie w oczach naszej gospodyni, która jeszcze rano mówiła, że po tej stronie wyspy jesteśmy bezpieczni...

Po odszukaniu naszych wiader wróciliśmy do apartmanu (w kuchni czekał brudet :wink: ), wygląda na to, że sytuacja została opanowana i ewakuacji nie będzie :wink: Ale do końca pobytu wypatrywałam co jakiś czas, czy gdzieś coś nie gore :?

Zasłużona chwila relaksu
DSC_0027.jpg
Ostatnio edytowano 27.02.2016 23:15 przez trevia, łącznie edytowano 2 razy
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 10.01.2016 22:16

Kiedy emocje trochę opadły, poszliśmy zwiedzić okolicę (pobliskie krzaczorki) i zobaczyć co tam jeszcze mogłoby się zapalić...

A palić miałoby się co... suche, stare gaje oliwne, winnice, makia...

DSC_0054.jpg

DSC_0057-3.jpg

DSC_0072.jpg

DSC_0074.jpg

DSC_0079.jpg

DSC_0089.jpg

DSC_0045.jpg

DSC_0070.jpg

DSC_0047.jpg



Wśród winnic wiedzie asfaltowa droga. W pewnym momencie, kiedy byłam już spory kawałek od morza, w krzaczkach coś zaczęło złowrogo szeleścić... jakieś dzikie zwierzę...? podpalacz...? Hmmm.... nie wiedziałam, że w ponad 40 stopniowym upale, z 2 kg aparatem na szyi można tak szybko uciekać... :P :oops:

Wieczorem idziemy sprawdzić jak jest w knajpie nr 2 - konobie Dalmatino, pięknie usytuowanej tuż nad morzem.

DSC_0098-2.jpg


DSC_0099.jpg


DSC_0107.jpg


DSC_0113.jpg


Miejsce fajne, kawa dobra, ale ceny wyższe niż w Marco Polo - czyli wszystko tak jak mówił nasz gospodarz :P

W knajpie dowiedzieliśmy się, że w Kneze grasuje podpalacz 8O I dzień wcześniej próbował podłożyć ogień obok Dalmatino :evil: :roll:

DSC_0141.jpg

cdn...
Ostatnio edytowano 29.02.2016 19:50 przez trevia, łącznie edytowano 2 razy
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.01.2016 21:19

Bardzo ładnie pokazałaś wieczorną Korczulę, czekam na więcej! :)
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 27.01.2016 22:02

Witam wszystkich. Późno, ale z przyjemnością przysiądę w czytelni :) Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec :o Zdjęcia rewelacyjne! Czekam na więcej... :P
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 28.01.2016 00:24

To niesamowite, jak ludzie potrafią się zjednoczyć w momencie kryzysowym. Dobrze, że każdy każdemu pomagał i udało się opanować sytuację. Ale nie dziwie Ci się. Ja pewnie też do końca pobytu zaglądałabym, czy aby wszystko jest w porządku.

Czy ktoś może coś więcej napisać o zeszłorocznych pożarach na Korculi? Jakoś nie śledziłam tematu, a za rok się wybieramy do Zavalaticy.
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 28.01.2016 18:47

Ja też nie śledziłam tematu pożarów, ale te zdjęcia mnie zaszokowały...dużo zieleni straciła zielona Korcula:( W moich wspomnieniach jest zieloną wyspą, ciekawe, jak to będzie wyglądało wtym sezonie...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.02.2016 17:31

Szkoda, że nie widać ostatnich zdjęć (tylko same krzyżyki). :/
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 24.02.2016 17:51

Vjetar napisał(a):Szkoda, że nie widać ostatnich zdjęć (tylko same krzyżyki). :/



Pięknie... wygląda na to, że google zmieniło lokalizację zdjęć na serwerze.... :? nadal są w albumie, ale adres url jest inny :roll: :cry:
Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę... czeka mnie mnóstwo pracy, żeby wszystko przywrócić :twisted:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2016 18:01

trevia napisał(a):
Vjetar napisał(a):Szkoda, że nie widać ostatnich zdjęć (tylko same krzyżyki). :/



Pięknie... wygląda na to, że google zmieniło lokalizację zdjęć na serwerze.... :? nadal są w albumie, ale adres url jest inny :roll: :cry:
Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę... czeka mnie mnóstwo pracy, żeby wszystko przywrócić :twisted:

Ja widzę wszystkie :mrgreen:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 24.02.2016 18:09

Ja także :)
brygidka10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.12.2012
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) brygidka10 » 24.02.2016 18:43

A u mnie część jest widocznych, a po niektórych został tylko napis "obrazek"...
zibi.s
Cromaniak
Posty: 2111
Dołączył(a): 01.02.2013
Re: Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi.s » 24.02.2016 19:06

Świetne zdjęcia, będę zaglądał 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Gorąca Korčula, spopielały Pelješac i sielskie Kuterevo’15 - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone