Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.01.2013 19:18

Obrazek

Kot z prawej zerknął chyba w oczy greckiego kryzysu...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.01.2013 19:50

longtom napisał(a):Autor raczej krewnym Michała Anioła nie był. :D

Ale na Tinos rzeźbić każdy może, trochę lepiej czy ciut gorzej :wink:

Może i krewnym nie był, choć właśnie z Isterni pochodzi kilku znanych greckich rzeźbiarzy.
W sumie to nic dziwnego... na wyspie jest rzeźbiarska szkoła średnia :)

longtom napisał(a):Fajna sekwencja z kominami.

Dzięki, fajnie że zauważyłeś :)
W sumie komina z garnka jeszcze nie widziałem :cool:

dangol napisał(a):W Maroku kołatka „dłoń Fatimy” jest bardzo popularna. W innym muzułmańskim kraju jak dotąd :roll: nie byłam, więc nie mam porównania. Na Tinos jej obecność trochę dziwi, zważyszy że Turcy dość późno zajęli wyspę, więc długo tam nie byli…

Myśmy nie byli w żadnym muzułmańskim kraju, no chyba że do tego grona zaliczyć Albanię :) (czy może i BIH :roll: )
Tam jednak takich kołatek nie było... nie wiedziałem że tak się tę dłoń nazywa, było ich sporo na Tinos.

Rzeczywiście to dziwne... dłoń Fatimy, oko proroka... :roll:
Może to z sentymentu :wink: , za krótkich czasów tureckich Tinos rozkwitła :)

dangol napisał(a):To monastyr Panagia Katapolianis ufundowany w. 1786 r.

Hmmm, chyba jednak nie :)
Zaskoczyłaś mnie i trochę pogrzebałem w sieci... rzeczywiście niektóre zdjęcia tego "kompleksu" są podpisane Katapoliani, ale to jednak błąd. Tuż przy wiatrakach od drogi odchodziła wąska asfaltówka przy której był drogowskaz "Katapoliani", ponieważ wcześniej przeczytaliśmy o nim wzmiankę w przewodniku, postanowiłem tam podjechać. O tym będzie w następnym odcinku :)

dangol napisał(a):A tak wogóle, to Tinos z Waszych zdjęć podoba mi się o wiele bardziej :) niż Mykonos - oczywiście :roll: nie biorąc pod uwagę Chory każdej z tych wysp.

No nie dziwię się :)
Krajobrazy Tinos były zdecydowanie ciekawsze, za to Chora - wręcz przeciwnie :wink:

DarCro napisał(a):Kot z prawej zerknął chyba w oczy greckiego kryzysu...

Biedny kotek... pewnie zaciekawił się jakimś ptaszkiem, a tu go o kryzysy posądzają :lol:
Po greckich kotach nie było widać greckiego kryzysu :cool:

Pozdrawiam :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.01.2013 20:48

kulka53 napisał(a): Hmmm, chyba jednak nie


Między innymi po to warto czytać relacje tych, co byli i widzieli :D , żeby sobie skorygowac to, co inni niedokładnie ponazywali :lol:
A co do "dłoni Fatimy" to nie jestem pewna, czy faktycznie tak się to nazywa, ale to "oka Proroka" idealnie mi pasowało :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2013 08:34

dangol napisał(a):Między innymi po to warto czytać relacje tych, co byli i widzieli :D , żeby sobie skorygowac to, co inni niedokładnie ponazywali :lol:

Sam już trochę zwątpiłem w to co mi się wydawało gdy zobaczyłem na kilku stronach podpisane zdjęcia tego dziwnego nagromadzenia kapliczek jako Katapoliani :?
Bo to w ogóle nie wyglądało jak monastyr, a jeśli już, to jakieś jego pozostałości, bez zabudowań mieszkalnych.
dangol napisał(a):A co do "dłoni Fatimy" to nie jestem pewna, czy faktycznie tak się to nazywa, ale to "oka Proroka" idealnie mi pasowało :D

Częściej się chyba używa określenia "ręka Fatimy" i z tego co zobaczyłem w sieci wygląd i przeznaczenie zwykle ma trochę inne. Ale rzeczywiście i w Maroku i w Tunezji można spotkać takie podobnie wyglądające "łapki" też na drzwiach :) . Jednak trochę mnie dziwi obecność takich symboli na Tinos, gdzie ponoć rywalizował rzymski katolicyzm z prawosławiem, a o islamie mowy nie ma :? :roll: . Myśmy sądzili, że to taki lokalny zwyczaj :)

A jeszcze a propos Oka Proroka, to też podobno nazywa się je Okiem Fatimy :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2013 20:24

22 września, sobota c.d.

Zanim jednak pojedziemy do Pyrgos, podjedziemy kawałek wąską dróżką odbijającą od głównej w prawo. Przeczytałem bowiem w jednym z naszych przewodników o podobno ciekawym monastyrze Katapoliani, który miał być gdzieś w tej okolicy, a na skrzyżowaniu stał drogowskaz... trudno było zatem nie skorzystać z okazji :wink: .

To bardzo blisko, może kilometr, może dwa... ale trochę trwało zanim tam dojechaliśmy. Widoki które rozciągały się z tego miejsca mnie przynajmniej powaliły na kolana :roll: .

Dobrze że tylko mnie :wink: , Małgosia jednak mogła zrobić te zdjęcia :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto już sam monastyr Katapoliani (link) :)

Obrazek

Obrazek

Tak jak się spodziewaliśmy, podobnie jak wiele innych monastyrów w Grecji, także i ten od dawna jest już opuszczony, i mimo tego, że ładnie odnowiony i utrzymany, jest zamknięty :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2013 20:25

Aż tak bardzo z tego powodu nie rozpaczaliśmy :wink: , dla takich widoków warto by się tu było znaleźć nawet jakby żaden monastyr nigdy tu nie istniał :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sporo na Tinos było kiedyś wiatraków :roll:

Obrazek

Stamtąd dopiero muszą być widoki :roll: :D

Obrazek

Tą drogą jeszcze dziś pojedziemy :wink:

Obrazek

Tą zresztą też :idea: :D

Obrazek

Ostatni rzut oka na monastyr.

Obrazek

I na nasz kolejny cel – Pyrgos

Obrazek

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2013 17:51

22 września, sobota c.d.

Pyrgos jest drugą co do wielkości miejscowością na Tinos, miejscem największych tradycji w wydobyciu, handlu i obróbce marmuru. Leży w dolinie otoczonej wzgórzami bogatymi w złoża tego surowca. Marmur z Tinos był wydobywany i wykorzystywany już w starożytności, chociażby do budowy rezydencji na Delos, jednak największy rozkwit nastąpił za czasów tureckich, gdy w ogromnych ilościach wywożono go do Azji Mniejszej i nie tylko. W XIX wieku, po odzyskaniu przez Grecję niepodległości, rozwinęła się w Pyrgos sztuka rzeźbienia w marmurze, dzięki tradycjom rodzinnym wykształciło się tu wielu znanych greckich artystów rzeźbiarzy i konserwatorów zabytków, którzy pracowali przy restauracji m.in. Akropolu. Obecnie znajduje się tu średnia szkoła rzeźbiarska z której co roku 2 najlepszych uczniów jest przyjmowanych do Akademii Sztuk Pięknych w Atenach. Od 2007 roku w Pyrgos mieści się też Muzeum Marmuru.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spod Katapoliani wróciliśmy z powrotem na „przełęcz” skąd, mijając stację benzynową, dotarliśmy do Pyrgos. Dlaczego wspominam o tej jedynej w okolicy stacji? Bo zaskoczyło mnie jej usytuowanie :) , to że z dala od zabudowań to jeszcze zrozumiałe, ale dlaczego tak wysoko, zaraz pod przełęczą? :roll: .
Aha, i jeszcze jedna rzecz... o ile na Milos cena Pb95 zbliżała się do 2 euro (pamiętam 1,93), na Mykonos było odrobinę taniej, o tyle na Tinos było już prawie „normalnie” :lol: , ceny na kilku tutejszych stacjach nie przekraczały 1,80 euro :) .

W Pyrgos widać, że jest to miejsce odwiedzane przez turystów. Rzecz jasna tłumów nie było, ale jednak od czasu do czasu pojawił się jakiś autokar z wycieczką, indywidualnych zwiedzających też było trochę, zwykle w dość już zaawansowanym wieku.

Zaparkowałem na niedużym placyku (parkingu miejskim :wink: ) tuż przy centrum... zresztą Pyrgos okazało się tak małe, że gdziekolwiek by nie stanąć, bez problemu można wszędzie dojść :) .

Obrazek

Zdecydowanie widać tu atmosferę inną niż gdziekolwiek indziej, są marmurowe elementy architektoniczne, detale, są pracownie rzeźbiarskie, są sklepiki z nietanimi wyrobami z marmuru.

Obrazek

Obrazek

W bocznych uliczkach jest zwykle cicho i pusto :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2013 17:51

Największy z kilku kościołów w Pyrgos

Obrazek

Obrazek

Drugi, bardzo podobny, jest trochę mniejszy no i miał poważną wadę... był zamknięty :wink:

Obrazek

Ten zaś był otwarty, choć nie wiem czy czasem jedynym powodem nie było to, że właśnie trwało tam malowanie i aby wejść musieliśmy trochę poprzesuwać drabiny i wiaderka z farbami :lol:

Wewnątrz, sporo marmurowych, pięknie rzeźbionych elementów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2013 17:52

Nie będziemy przeszkadzać malarzom :wink: , idziemy dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To już niewielka Platia i marmurowe ujęcie źródlanej wody :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz pójdziemy do drugiego kościoła no i do muzeum :)

Obrazek

Obrazek

Ten kościół jak wspomniałem był zamknięty :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiele elementów chodnika miało wyrzeźbione jakieś postacie, elementy roślinne :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2013 17:52

Cmentarz również wyglądał dostojnie i okazale...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.01.2013 19:51

Nie wiem czy to złudzenie, ale wygląda mi to na najbardziej zadbane miasteczko z tych co pokazywaliście w tej relacji. Kwiatów dużo, artystycznych detali, widać, że ludzie mają tu poczucie estetyki.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.01.2013 21:33

DarCro napisał(a):Nie wiem czy to złudzenie, ale wygląda mi to na najbardziej zadbane miasteczko z tych co pokazywaliście w tej relacji. Kwiatów dużo, artystycznych detali, widać, że ludzie mają tu poczucie estetyki.

Zadbane było Pyrgos rzeczywiście, ale nie wydaje mi się by zbytnio to zadbanie odbiegało od tego, które widzieliśmy w innych turystycznych cykladzkich miasteczkach. Właściwie wszędzie domki były w większości nieskazitelnie białe, okna i dachy błękitne (albo czerwone :wink: ), często pomalowane były też wąskie chodniczki. Detale - to na pewno zasługa tradycji i dostępności marmuru, a kwitnące rośliny, może z powodu dostępności wody w wielu miejscach na wyspie? .

Odnieśliśmy wrażenie, że Tinos jest bogatą wyspą, czy też inaczej mówiąc mieszkają na niej zamożni ludzie (albo mają tu swoje dacze). A w pewnych względach bogaci mogą więcej :wink: .

To że Grecy śmiecą to fakt niezaprzeczalny. Ale na wyspach jakoś tego nie widać... no albo się już do tego przyzwyczailiśmy? :roll: . Chociaż wątpię :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2013 10:43

22 września, sobota c.d.

Jeszcze parę kroków pod górkę (przeszliśmy obok wspomnianej szkoły rzeźbiarskiej) i już jesteśmy przy muzeum.

Obrazek

Obrazek

Całkiem sporo tu ludzi, mówiąc szczerze byłem zaskoczony :) , ale skoro tu są, to chyba warto wejść :cool: . Bilet to nie majątek, 3 euro od osoby... wchodzimy.

Muzeum nie jest duże, podzielone jest w zasadzie na 3 części. Pierwsza to wydobycie, transport i wstępna obróbka marmurowych bloków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do oglądania jest niewiele, dużo ciekawszy był wyświetlany około półgodzinny filmik pokazujący to wszystko.

Obok – próbki różnych rodzajów marmuru z różnych miejsc i części Grecji. Na Tinos występuje przeważnie marmur biały i popielaty, ale jest też i zielony.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2013 10:44

Część druga poświęcona jest już sztuce rzeźbienia w marmurze 8O , i tu także można było pooglądać filmik pokazujący różne etapy tworzenia nadokiennego elementu architektonicznego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I część trzecia, głównie opisowo-obrazkowa, tu można poczytać o kilku rzeźbiarskich rodzinach z Pyrgos, o historii tej sztuki na Tinos, o dokonaniach rzeźbiarzy i fachowców z Tinos poza wyspą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2013 10:45

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie nawet dosyć podobało się nam w tym muzeum, chociaż głównie z powodu filmików :) . No i dzięki nim spędziliśmy i tu, jak i w ogóle w Pyrgos znacznie więcej czasu niż początkowo zakładałem :roll: :wink: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 300
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone