Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 10.07.2014 14:19

W przewodniku i w sieci przeczytałem, że twierdzę upodobali sobie nowożeńcy, którzy właśnie tutaj planują ślubne sesje. Rzeczywiście, też trafiamy na taką kolorową zgraję.
Obrazek

Allahu, wybacz im, albowiem nie wiedzą, co czynią ;).
Obrazek

W tle Szkodra, w której - jak widać - nie brakuje bloków.
Obrazek

W dole zauważyć można ciekawą budowlę: Meczet Ołowiany.
Obrazek

Zbudowany został w XVIII wieku. W kolejnym stuleciu rzeka Drin zmieniła bieg, zalewając okolice meczetu, stąd dzisiaj wokół niego znajdują się żyzne pola uprawne.
Obrazek

Nazwa pochodzi od ołowianych kopuł świątyni. Brak minaretu to efekt uderzenia pioruna.
Obrazek

Generalnie zwiedzenie twierdzy polecam. Jej teren jest dość rozległy, można się poszwendać ze dwie godzinki po murach, obejrzeć panoramę okolicy czy zjeść coś w zlokalizowanej na terenie twierdzy restauracji.
Obrazek

Wielbiciele pamiątek po przodkach nie powinni być zawiedzeni, podobnie jak amatorzy pięknych widoków.
Obrazek

A teraz kierunek: Adriatyk!
Obrazek
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 10.07.2014 16:41

Dosiadam się trochę spóźniona, ale lepiej późno niż wcale ;)

Z przyjemnością pojadę z Wami nad Adriatyk, licząc, że nad morze Jońskie też dojedziemy ;)
Albania będzie celem naszych tegorocznych wakacji :)

Pozdrawiam
Asia :D
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3764
Dołączył(a): 24.06.2008
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 11.07.2014 12:23

Pięknie, naprawdę pięknie.. Świetne zdjęcia i widoki.. :)
Pozdrawiam!
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Bałkańska pętla 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.07.2014 20:12

Krzychooo napisał(a):Obrazek


Fajne zdjęcie.
:hut:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 11.07.2014 21:41

Legendę, którą przytoczyłeś, już gdzieś słyszałam, ale w odniesieniu do innej budowli... tylko za nic nie mogę sobie przypomnieć, do jakiej...
tak to jest z tymi legendami :lol:
No, ale dawajcie nad ten Adriatyk ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.07.2014 10:51

JoannaG napisał(a):Z przyjemnością pojadę z Wami nad Adriatyk, licząc, że nad morze Jońskie też dojedziemy ;)
Albania będzie celem naszych tegorocznych wakacji :)


Witam, Asiu! Myślę, że Albania (a zwłaszcza Morze Jońskie - tak, dojedziemy tam ;)) Was nie zawiedzie :).

Magda O. napisał(a):Legendę, którą przytoczyłeś, już gdzieś słyszałam, ale w odniesieniu do innej budowli... tylko za nic nie mogę sobie przypomnieć, do jakiej...
tak to jest z tymi legendami :lol:
No, ale dawajcie nad ten Adriatyk ;)


No, w legendach jest sporo tego typu poruszających/łzawych historii. Już, już, będzie Adriatyk, ale nie wiem, czy się nie rozczarujesz...

;)

@ razpol, kaszubskiexpress

Dzięki, Panowie! Pozdrawiam
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.07.2014 10:52

DURRËS

No tak, pora nad Jadran (tyle że albański). Ze Szkodry jedziemy do Durrës. Tam się rozłączymy. Znajomi pojadą się wspinać, ja nad morze. Jedziemy około 2 godzin, przegapiliśmy wcześniejszy zjazd, więc musimy wjechać na przedmieścia Tirany. Trochę stoimy w korku, potem już kilkupasmową drogą śmigamy w kierunku Adriatyku.
Obrazek

Durrës to drugie co do wielkości miasto Albanii (około 170 tys. mieszkańców). Podobno jest to jedno z najstarszych miast europejskich, jego początki sięgają VII w.p.n.e. Dojeżdżamy do centrum miasta, zostawiamy auto na dużym parkingu przy weneckiej wieży. Myślę, że to zdjęcie nieźle streszcza Durrës - skromne rozmiarami pamiątki po przodkach przytłoczone są przez współczesną, kolorową, tu i ówdzie nieco kiczowatą, współczesność. Obrazu dopełniłyby śmieci, ale o tym za chwilę.
Obrazek

Od weneckiej wieży (Torra) do meczetu prowadzi droga, przy której koncentruje się rozrywkowe życie centrum miasta. Sporo kawiarni, restauracji, barów, sklepów. Widoczny w głębi meczet został zbudowany dopiero w latach 90. na miejscu zburzonego przez komunistów, którzy brutalnie rozprawiali się ze świątyniami wszystkich wyznań podczas wprowadzonej przez reżim ateizacji kraju.
Obrazek

Palmy, antyczne kolumny, ciekawa architektura. Ładnie, dość, egzotycznie.
Obrazek

Po prawej stary mercedes. To musi być Albania ;). Krążą opinie o tym, że każdy Albańczyk ma mercedesa. Może to przesada, ale faktycznie aut tej marki jest dużo.
Obrazek

W jednej z bocznych uliczek zastosowano oryginalny sposób na uzyskanie cienia. Flaga obowiązkowo :).
Obrazek

Obrazek

Przed Wielkim Meczetem skręcamy w lewo... Gdzieś tutaj według przewodnika ma być amfiteatr.
Obrazek

O, jest. Kiedyś największy amfiteatr rzymski na Bałkanach, mógł pomieścić 15 tysięcy widzów. Po upadku Rzymu obiekt przejęli chrześcijanie, którzy na arenie utworzyli cmentarz. Ciekawostkę stanowi fakt, że ta spora przecież budowla przeleżała pod ziemią masę czasu.
Obrazek

Amfiteatr odkryto przypadkowo dopiero w latach 60. XX wieku, kopiąc studnię. Odkopany został częściowo w latach 80., reszta nadal spoczywa pod ziemią. To w końcu centrum miasta, teren amfiteatru ciasną oplatają budynki mieszkalne.
Obrazek

Durrës w pigułce. Starożytność, współczesność, minaret, port, morze.
Obrazek

Mury miejskie prowadzą w kierunku wieży weneckiej.
Obrazek

W jakimś zaułku.
Obrazek

W centrum znajduje się też prawosławna katedra...
Obrazek

...i siedzi sobie Lennon (chyba).
Obrazek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 10808
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.07.2014 11:03

jakby nie było ładne miasto
jeżeli wypali w tym roku częściowo Albania, to podążę Twoim śladem w Szkodrze (jaki rym :mrgreen: )

mam pytanko czy można podjechać autem pod samą Twierdzę tą drogą :?:
i gdzie stawialiście auto w mieście (bo chyba nie było lub nie doczytałem) :?:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.07.2014 11:22

te kiero napisał(a):mam pytanko czy można podjechać autem pod samą Twierdzę tą drogą :?:


Tak, można. My parkowaliśmy przyklejeni do skałek gdzieś tutaj. Droga wąska, ale jest wysypane żwirem pobocze. Kawałek dalej był mały parking (kiedy przybliżysz mapę, zobaczysz kilka stojących tam aut). Podjazd dość stromy, warto mieć dobry hamulec ręczny.

te kiero napisał(a):i gdzie stawialiście auto w mieście (bo chyba nie było lub nie doczytałem) :?:


Normalnie, przy ulicy. Raz nawet na rondzie (tak, byłem zdziwiony, ale stało tam dużo aut, rondo jest spore). Tutaj. Pod wysokim hotelem, bardzo blisko meczetu i deptaka.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.07.2014 11:48

No, to chodźmy nad morze. Czwartego dnia podróży wreszcie zanurzę stopę w morskiej wodzie. Na dodatek to wciąż Jadran, nie może zawieść utrudzonego pielgrzyma z dalekiego kraju ;).

Słówko o topografii miasta. Na żółto zaznaczyłem starówkę, na czerwono port (największy w Albanii), teraz idziemy na nabrzeże zaznaczone na zielono. Piszę o tym, bo główna (szeroka, piaszczysta, ciągnąca się kilometrami) plaża Durrës znajduje się na południowy wschód od centrum. To tam jest najwięcej hoteli i ośrodków wypoczynkowych.
Obrazek

Tak więc wiem, wiem, jesteśmy w centrum miasta, nie oczekuję kameralnych zatoczek, nowoczesne betonowe budowle mnie nie dziwią.
Obrazek

Promenada, drewniany podest, wygląda to nieźle... Wysokie kolorowe bloki przywodzą na myśl wybrzeże miast hiszpańskich (Alicante czy Malaga).
Obrazek

Niestety, na plaży masa śmieci. Naprawdę masa. Co ciekawe, miejscowi nic sobie z tego (i z tym) nie robią. Kąpiel, opalanie, ślubna sesja w śmieciach, ech. Kiedyś poznany Egipcjanin na pytanie o ogromną ilość śmieci w Kairze, odparł, że to kwestia braku świadomości. Jeśli ktoś całe życie żyje w brudzie, przestaje go dostrzegać, uważa za coś naturalnego. Chyba coś w tym jest...
Obrazek

...ale popatrzcie...
Obrazek

200 metrów od centrum miasta.
Obrazek

Tuż obok popularnego, usianego knajpkami i karuzelami deptaka...
Obrazek
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 15.07.2014 12:44

Krzychooo napisał(a):
Już, już, będzie Adriatyk, ale nie wiem, czy się nie rozczarujesz...



Eeee dlaczego? Jestem po prostu ciekawa i tak jak Ty nie spodziewam się tam widoku urokliwych zatoczek ;)
Muszę powiedzieć, że jak na razie bardziej podoba mi się górska część Albanii ;) Ciekawe, czy nad Morzem Jońskim plaże będą bardziej zachęcające. W takim razie nadal śledzę na przemian z przerażeniem i... no tak, zachwytem, coś tam jednak jest, nie wiem co, ale coś...
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 15.07.2014 17:15

Durres nawet nie wygląda tak źle na Twoich zdjęciach, choć śmieci na plaży faktycznie masakryczne, liczę, że nad m. Jońskim będzie ich mniej.

My chcemy spędzić chwilę w okolicach Szkodry, a potem trochę dłuższą chwilę na wybrzeżu koło Himary i jeszcze trzecią chwilę w południowo-wschodniej części kraju :)

Pozdrawiam
Asia.
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 20.07.2014 06:34

Będę się przyglądać, bo Albania bardzo mnie interesuje, a plan na 2015 cały czas jest rozbudowywany.
Góry piękne, ale trochę mało dostępne (nasz kotek też nie dałby rady na tej drodze do Theth :(). I mamy chyba ten sam przewodnik :D
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.11.2014 23:00

Magda O. napisał(a):Muszę powiedzieć, że jak na razie bardziej podoba mi się górska część Albanii ;) Ciekawe, czy nad Morzem Jońskim plaże będą bardziej zachęcające.


No, Dürres nie zachwyca. Ale wkrótce udamy się na południe, tam będzie lepiej :).

JoannaG napisał(a):My chcemy spędzić chwilę w okolicach Szkodry, a potem trochę dłuższą chwilę na wybrzeżu koło Himary i jeszcze trzecią chwilę w południowo-wschodniej części kraju :)


Mam nadzieję, że wyjazd się udał. Okolice Himary jak najbardziej polecam!

Kasia i Krzyś napisał(a):Będę się przyglądać, bo Albania bardzo mnie interesuje, a plan na 2015 cały czas jest rozbudowywany.


Uff, to może zdążę ;).
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.11.2014 23:02

No cóż. Przyszła pora na pożegnanie. Michał i Miłka ruszają w góry, zamierzają się wspinać, liny, kaski i uprzęże śpiące w bagażniku czekają na użycie. Poza tym ich pobyt w Albanii potrwa ponad trzy tygodnie, ja za kilka dni będę musiał ruszyć w kierunku Polski.

Zostaję sam, bez auta, w obcym kraju, a moim arsenałem w starciu z tym, co nieznane, będzie co najwyżej uśmiech i kilka zwrotów po albańsku naskrobanych na kartce przez Miłkę. Rozstajemy się właśnie w Dürres. Zostawiam im w aucie górskie buty, odbiorę w Polsce, trochę to ulży moim plecom (plecak, namiot, śpiwór i tak trochę ważą). Pizza, piwko, cześć.

Obrazek

Dzień się powoli kończy. Na promenadzie coraz większy ruch, przybywa wczasowiczów, ale i miejscowych, którzy postanowili wieczorem pogapić się na morze.
Obrazek

Słońce za godzinkę utonie w Jadranie, pora obejrzeć jeszcze kawałek miasta. Niezbyt mi się podoba, postanawiam ruszyć na południe, więc to prawdopodobnie ostatnia okazja w życiu, by Dürres w pamięci zapisać.
Obrazek

Nabrzeże. Obok komunistycznych bloków wyrastają nowe apartamentowce, na plaży kwitną też śmieci. Przypomina to trochę hiszpańskie miasta typu Malaga czy Alicante. Tam też miasto z całym swym syfem wdziera się w morze.
Obrazek

Socreal w natarciu. Przy deptaku stoi pomnik partyzanta. Pobazgrany graffiti potęguje nieco przygnębiające wrażenie. Niech już się zrobi ciemno.
Obrazek

Aaa, no tak. Namiotu tutaj nie rozbiję. Ruszam na poszukiwania noclegu. Zagaduję do taksiarzy łowiących klientów przy dużym parkingu koło weneckiej wieży. Proponują nawet kilkusetkilometrowe kursy, cen nie znam. Hotel? Mówią, że na jedną noc może być ciężko, a cena to ok. 30 euro za pokój. Cóż, ostatnie dwie noce spędziłem w namiocie rozbitym przy drodze w góry, mogę więc wspomóc albański przemysł turystyczny taką kwotą (średnia i tak niezła ;)).

Ściemnia się, nadal gorąco, plecak ciężki, idę więc do pierwszego hotelu. Tak, miejsce jest, 30 euro (taksiarze się nie mylą, heh). Stanęło na 25. Ładnie, czysto.
Obrazek

Pierwszy od trzech dni prysznic i w miasto. Postanawiam wjechać na widoczny u góry taras i pogapić się na Dürres z góry.
Obrazek

W dole wieża wenecka...
Obrazek

...oraz wysadzany palmami główny deptak starówki zakończony Wielkim Meczetem.
Obrazek

W prawym górnym rogu widać początek promenady. Wygląda teraz zupełnie inaczej. Masa ludzi, knajpy pełne gości, stragany, pieczone kasztany, karuzele, owoce...
Obrazek

Wszystko kilkaset metrów od dobrze widocznego z tarasu restauracji portu.
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 94
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone