Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Viniu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 09.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Viniu » 11.03.2010 23:19

Oficjalnie zabronione jest, ale juz tu pytałem i nikt nie miał nieprzyjemności, więc nie ma co sie chyba tematem martwić :)
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 15.03.2010 20:50

Viniu napisał(a):Oficjalnie zabronione jest,...


Ciekawe. A może jednak nie jest zabronione. Poza tym na stronach użytkowników cb są przepisy prawne obowiązujące w poszczególnych krajach w tym zakresie. Wystarczy pogooglować.
gonzo
Croentuzjasta
Posty: 409
Dołączył(a): 01.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gonzo » 15.03.2010 21:00

waldis napisał(a):
Viniu napisał(a):Oficjalnie zabronione jest,...


Ciekawe. A może jednak nie jest zabronione. Poza tym na stronach użytkowników cb są przepisy prawne obowiązujące w poszczególnych krajach w tym zakresie. Wystarczy pogooglować.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu uprzejmie informuje, iż w Austrii konieczne jest specjalne zezwolenie na posiadanie i uzytkowanie CB radia, szczegolowe informajce po adresem (http://www.bmvit.gv.at/telekommunikatio ... index.html) Austria nie akceptuje ponadto odironików/nadajników z możliwością zmiany standardów przez użytkowników. nadajnik CB musi pracowac tylko i wylacznie w modulacji FM. W praktyce problemy z policja moga wyniknąć nawet z posiadania anteny na dachu i rozmowntowanego radia w bagażniku (możliwa kontrol policyjn i konfiskata urządzenia) . WK odradza podróżowanie nawet z rozmontowanym CB radiem po Austrii.

Z poważaniem

Marcin Jakubowski
III Sekretarz Ambasady/ III. Botschaftssekretär
Tel. +43 1 870 15 108
Fax.+43 1 870 15 136
andrew21tg
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 12.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrew21tg » 16.03.2010 13:58

z tego co ja wiem obowiazuje prawo unijne .. i jedyna wytyczna jest moc radia...
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 16.03.2010 20:54

andrew21tg napisał(a):z tego co ja wiem obowiazuje prawo unijne .. i jedyna wytyczna jest moc radia...

A możesz nam pokazać unijny akt prawny, który to reguluje? Bo ja mam wrażenie, że to gonzo ma rację.
Inna sprawa, że austriacką policję chyba mało obchodzi cb-radio. Pamiętam, że jak dwa lata temu zostałem na autostradzie zatrzymany do kontroli, to jedyna rzecz jaka mnie niepokoiła, to był hustlerek na dachu. Ale policjant zobaczył aktualną winietkę na szybie, udał, że zagląda w dokumenty i pozwolił jechać dalej. Teraz na dachu siedzi dumnie sirio tajfun i nie myślę o problemie.
andrew21tg
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 12.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrew21tg » 18.03.2010 14:26

Od 30 lipca 2004 roku urządzenia CB można używać bez pozwoleń. Najnowszą regulacją prawną dotyczącą tego zagadnienia jest rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.), nie wymaga pozwolenia radiowego używanie na terytorium Polski urządzeń CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96...27,41MHz pracujących z mocą wyjściową nadajnika do 4W dla FM i AM, oraz z mocą 12W dla SSB.

W krajach członkowskich CEPT dopuszczone jest używanie radiotelefonów CB zgodnych z normą ETSI EN 300 135 (patrz polskie regulacje prawne, rozporządzenie o którym mowa powyżej) zwane CB PR 27 (urządzenia o mocy do 4 W, pracujące wyłącznie z modulacją FM). W zdecydowanej większości tych krajów, stosownie do rekomendacji CEPT T/R 2009, nie jest wymagane żadne pozwolenie na używanie urządzeń CB PR 27.

Rekomendacje CEPT dla CB.
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 18.03.2010 20:59

andrew21tg napisał(a):...W krajach członkowskich CEPT dopuszczone jest używanie radiotelefonów CB zgodnych z normą ETSI EN 300 135 ... zwane CB PR 27 (urządzenia o mocy do 4 W, pracujące wyłącznie z modulacją FM).


Dzięki za wyczerpującą odpowiedź (sorki za skróty i podkreślenia). Ale wynika z niej, że moc nadajnika nie jest jedynym ograniczeniem stosowania radia. Więc posiadacze multistandartów mogą poczuć dreszczyk emocji w czasie kontroli.
andrew21tg
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 12.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrew21tg » 19.03.2010 16:04

dokladnie hie hie hie :P choć pod osłoną nocy można spróbować.. chwila strachu :lol:
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 21.03.2010 14:13

bzyq74 napisał(a):Tak, spokojnie możesz uzywać na całej trasie,.


Mnie 2 lata temu celnik chorwacki chciał wlepić 500 euro mandatu za używanie CB radia jak wyjeżdżałem z Cro :evil:
Kazał mi zdjąć antenę i wyłączyć radio - stwierdził że CB w Cro jest tylko dla policji i jest zabronione .............

No comments ...........
slawekknepsi
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 16.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawekknepsi » 23.03.2010 10:23

jadac w zeszłym roku pierwszy raz do cro miałem cb ustawione na 28 kanale,czesto wywoływałem rodaków ale brak odpowiedzi ,może nie zmieniać na 28 tylko na 19 ustawic będzie większy odzew,piszcie na jakim kanale jezdzicie
ja za granicami RP 28 am
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 23.03.2010 10:43

Za granicą generalnie na 28
W ubiegłym roku jechaliśmy w 3 auta, więc żeby nie zaśmiecać ogólnego rozmawialiśmy na innym, wcześniej umówionym kanale
gonzo
Croentuzjasta
Posty: 409
Dołączył(a): 01.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) gonzo » 23.03.2010 10:50

slawekknepsi napisał(a):jadac w zeszłym roku pierwszy raz do cro miałem cb ustawione na 28 kanale,czesto wywoływałem rodaków ale brak odpowiedzi ,może nie zmieniać na 28 tylko na 19 ustawic będzie większy odzew,piszcie na jakim kanale jezdzicie
ja za granicami RP 28 am

Niestety tak jest na 28 za granicą kompletna cisza możesz pytać ile chcesz , znam ten temat dobrze, bo często jeżdżę choć widzisz mobile z antenami (sam. osobowe) to żadnego odzewu siedzą jak mysz pod miotłom nie wiem jaka jest tego przyczyna . Czyżby po przekroczeniu Polskiej granicy rodacy zapominają ojczysty język. 8O
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 23.03.2010 20:57

gonzo napisał(a):Czyżby po przekroczeniu Polskiej granicy rodacy zapominają ojczysty język. 8O

A może mają 19. kanał cały czas włączony? Coś może jest w tym, co slawekknepsi napisał?
wildstar
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 07.05.2009
...

Nieprzeczytany postnapisał(a) wildstar » 23.03.2010 21:20

witajcie , przezyłem kilka kontroli w austri i nigdy nie było problemówm z CB , natomiast za granicą tylko kanal 28 i generalnie to jak jechał jaki polski tir w pzreciwna strone to odpowiadał ,trzeba zerkac na rejstracje i antenki na dachu aut jadacych w przeciwna stronę nie jest tak zle .pozdro
andrzej29
Cromaniak
Posty: 830
Dołączył(a): 01.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej29 » 23.03.2010 21:20

W tamtym roku także miałem zamontowaną antenę cb na dachu ( długi bat ) i policja w Austrii w ogóle nie zwróciła mi jakiejkolwiek uwagi a stałem na stacji paliw bardzo blisko nich :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone