Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 27.05.2009 09:14

Kwiotek napisał(a):Ewentualnie mogę sprawdzić czy można bokiem włożyć tę wtyczkę aby tylko jeden wtyk wcisnąć (ale to dopiero jutro bo mam to wszystko w aucie)


Bokiem wtyczki się nie włoży
Kynio
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 15.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kynio » 27.05.2009 09:43

Sławek i Bogusia napisał(a):A z innej beczki jak za granicą rodacy nie są skorzy do nadawania to może by umieścić tu sława kluczowe używane przez tubylców na trasach tranzytowych - typu "misiaki" " meganka" itp po Czesku - Słowieńsku itp?


Poza Polska CB maja zwykle tylko TIRy. Poza tym pracuja na innych czestotliwosciech i przez CB z Polski nie pogadasz z nimi nawet gdybys znal ich języki.
jacirg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 29.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacirg » 27.05.2009 11:29

Kwiotek napisał(a):
Kwiotek napisał(a):Ewentualnie mogę sprawdzić czy można bokiem włożyć tę wtyczkę aby tylko jeden wtyk wcisnąć (ale to dopiero jutro bo mam to wszystko w aucie)


Bokiem wtyczki się nie włoży



Dzięki za informacje, a możesz powiedzieć jak mocujesz ten mikrofonogłośnik na pasie bezpieczeństwa? Próbowałem to z samym radyjkiem, ale zsuwa się po pasie. Zaczep w radyjku jest za luźny i nie trzyma.
Czy kabel tego mikrofonogłośnika jest na tyle długi, że radio może leżeć na półce?
Sławek i Bogusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 187
Dołączył(a): 31.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sławek i Bogusia » 27.05.2009 12:24

Kynio napisał(a):[Poza Polska CB maja zwykle tylko TIRy. Poza tym pracuja na innych czestotliwosciech i przez CB z Polski nie pogadasz z nimi nawet gdybys znal ich języki.
CB sprzedawane w Polsce są "multi UE" czy coś takiego czyli powinny łapać w za granicą miejscowych ?
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 27.05.2009 12:50

Mala poprawka - "Multistandard" a nie "Muliti UE".

Przed planowana podroza warto zapoznac sie z ta funkcja.
A to dlatego, ze dostosowuje ona ustawienia radia do przepisow i zywczajow panujacych w danym kraju. Na przyklad w Polsce pracuje sie na czestotliwosciach zakonczonych wartoscia 0 a za granica 5.
I tak w Polsce przykladowo pracujemy na czestotliwosci (dla kanalu 19) 27.180 MHz a za granica kanal 19 odpowiada czestotliwosci 27.185 MHz. Jak widac rozni cie o 5 kHz i w efekcie slychac strzepy rozmowy a nie jej cala tresc.

Oto link gdzie znajdziesz tabele do multistandardu:
http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/41.html

Czy to jest do czegos potrzebne?

Jezeli chcesz rozmawiac za granica w obcym jezyku z innymi uzytkownikami CB to ta wiedza i umiejetnosc przestawienia miltistandardowego radia jest niezbedna. Inaczej sie nie dogadasz.

Jezeli jestes nastawiony tylko i wylacznie na rozmowy z Polskimi kierowcami i ich pasazerami, to opcja multistandard Ci sie nie przyda w ogole. A to dlatego, ze wszyscy Polacy nawet za granica pracuja w "zerach" z wykorzystaniem modulacji AM, podczas gdy WSZEDZIE za granica pracuje sie w "piatkach" z wykorzystaniem modulacji FM.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 27.05.2009 13:58 przez tgniw, łącznie edytowano 1 raz
Sławek i Bogusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 187
Dołączył(a): 31.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sławek i Bogusia » 27.05.2009 12:54

Dzięki za wyjaśnienie -
czyli lepiej nie zmieniać standardu np w Austni bo będę ich słyszał lecz naszych wcale - troche do bani :roll:
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 27.05.2009 13:26

Ano niestety :(

Ma to tez swoje zalety i wady. Modulacja AM jest przyjemniejsza dla ucha. W FM szumy sa ogrome, a sila glosu slabsza. W AM za to szumy sa mniej dokuczliwe, a sila glosu silniejsza. Tak wiec nie musisz krecic galkami radia aby co chwile zmieniac sile glosu. Niestety - modulacja AM jest zrodlem wielu zaklocen na innych czestotliwosciach. Jezeli zdarzylo Ci sie slyszec na domowym sprzecie audio rozmowy CB-istow to wlasnie o tym mowie.

A czy zmieniac standard? To zalezy. Jezeli znasz biegle jezyk niemiecki a i austriaccy kierowcy sa aktywni (jak jest w rzeczywistosci to nie wiem), to warto. Jezeli na ktores z tych pytan odpowiedz brzmi NIE, to lepiej pozostac na standardzie PL i kanal 28 z modulacja AM.
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 27.05.2009 19:22

jacirg napisał(a):Dzięki za informacje, a możesz powiedzieć jak mocujesz ten mikrofonogłośnik na pasie bezpieczeństwa? Próbowałem to z samym radyjkiem, ale zsuwa się po pasie. Zaczep w radyjku jest za luźny i nie trzyma.
Czy kabel tego mikrofonogłośnika jest na tyle długi, że radio może leżeć na półce?


Mikrofonogłośnik posiada zaczep typu "klamerka do prania" więc się trzyma. Kabel jest b.rozciągliwy przypomina taki od słuchawki telefonicznej. Ja radio mam zamontowane pomiedzy kierowcą a pasażerem - tam mam schowek i zaczepiłem go o krawędź schowka.
Jeśli podasz mi na GG (lub mail) swój numer komórkowy to wyślę Ci fotki jak wygląda ten mikrofonogłośnik bo rano zrobiłem 2 fotki.
Czy sięgnie z półki - to zależy gdzie ją masz.
jacirg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 29.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacirg » 27.05.2009 20:40

Kwiotek napisał(a):
jacirg napisał(a):Dzięki za informacje, a możesz powiedzieć jak mocujesz ten mikrofonogłośnik na pasie bezpieczeństwa? Próbowałem to z samym radyjkiem, ale zsuwa się po pasie. Zaczep w radyjku jest za luźny i nie trzyma.
Czy kabel tego mikrofonogłośnika jest na tyle długi, że radio może leżeć na półce?


Mikrofonogłośnik posiada zaczep typu "klamerka do prania" więc się trzyma. Kabel jest b.rozciągliwy przypomina taki od słuchawki telefonicznej. Ja radio mam zamontowane pomiedzy kierowcą a pasażerem - tam mam schowek i zaczepiłem go o krawędź schowka.
Jeśli podasz mi na GG (lub mail) swój numer komórkowy to wyślę Ci fotki jak wygląda ten mikrofonogłośnik bo rano zrobiłem 2 fotki.
Czy sięgnie z półki - to zależy gdzie ją masz.


dzięki wielkie :)
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 28.05.2009 12:30

Tak wygląda ten mikrofonogłośnik, na maila wysłałem więcej fotek.

http://w28.wrzuta.pl/obraz/55o2FN7vqNN/mikrofonoglosnik
barster
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 16.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) barster » 29.06.2009 12:13

Wróciłem wczoraj z Ciovo (Okrug Gornj)
cały czas z antenką na dachu (w 3 autka) nikt, nigdzie nie czepiał sie o antenke, a odnośnie rozmowności naszych rodaków to raczej w pozytywną strone musze wystawic komentarz, jeżeli mijalismy kogoś z rodaków na autostradach w Cro, to służyli info o pogodzie, koreczkach przy bramkach itp. Cały czas za granicą na kanale 28 AM.
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 02.07.2009 13:22

Małe streszczenie :)


- ścieżka, dróżka - droga, trasa
- wlocik - wlot do miasta
- misiaki, miśki - policja
- suszarka, suszenie - policja z radarem
- krokodyle - Inspekcja Transportu Drogowego
- zielonki - Straż Leśna
- miśki na hulajnogach - policja na motocyklach
- sreberko - nieoznakowana srebrna vectra z video radarem
- telewizja - fotoradar
- marginesik - zjechanie na pobocze
- bajo, szerokości - najczęstsze pozdrowienia

- Amerykańce- Rosjanie
- Bardzo Agresywne Gady- BAG czyli niemieckie ITD.
- Betony- a4 do granicy
- break, break (breko, breko)- sygnał chęci wtrącenia się do rozmowy
- Chłodnia- samochód z agregatem umieszczonym tuz nad kabiną
- Darmowy zakład fryzjerski- kontrola radarowa, suszenie i czesanie z kasy
- Ekologia- miśki sprawdzają paliwo
- Firana - samochód z przyczepą pokryta plandeką
- Gąsiory- Litwini (nazywani tak ze względu na brzmienie swojego języka)
- Inspektorki/krokodylki/zieloni/zielona zaraza- Inspekcja Transportu Drogowego (ich samochody mają kolor zielony)
- Kontener- samochód z kontenerem jadącym z lub do portu
- Kosztowności- obca waluta
- Lemoniada, oranżadka- paliwo
- Lustereczko- nawzajem
- Magnesóweczka- antena na magnes
- Maniek- Man
- Margines- pobocze drogi
- Misiaczki na hulajnodze- policjanci na motorach
- Misiaczki wąchają trawę- policjanci zajęci innymi samochodami
- Misiaczki z suszarką- policjanci z radarem
- Nośna- fala radiowa
- Oczko/światełko- reflektor
- Pielgrzym- nauka jazdy
- RedBull- cysterna
- Ręczniak- przenośny radiotelefon nie używany w samochodach
- Ruchome kino - nieoznakowany radiowóz z kamerą
- Skakanka- Scania
- Sprzedam lub kupię oszczędności!!/Lemoniada, lemoniada!!- sprzedam/ kupię paliwo
- Szerokości/ przyczepności/ przejrzystości- powodzenia (w zależności od warunków panujących na drodze)
- Trucker, Traker, Truckowiec- kierowca
- Wolwo/globtroter- Volvo
- Złapać za nośną- namierzyć podczas nadawania
- Misiaki dłubią w nosie - Drogówka stoi ale nie suszy
- Misiaki zbierają na Alpagę - Drogówka wyłapuje kierowców
- Wywalić dzwona - mieć wypadek kolizję
- Posadził ładunek na rowie - TIR siedzący w rowie
- Lodówka = Chłodnia
- Jelonek - Jelcz
- Zgasła Ci świeczka - Masz przepaloną żarówkę
- Skrajnia - Samochód przewożący duży gabaryt jadący na żóltych "kogutach" Prowadzony przez inny samochód z tabliczką "Pilot" także na żółtych "kogutach"
- Konowały/łapiduchy na dyskotece - Karetka na sygnale
- Mundek - Mondeo
- Poldek, Pociejewo - Polonez
- Bat - antena
- Grucha - mikrofon od radyjka, lub betoniarka
- Truck, TIRolot - TIR
- Trucker - Kierowca TIRa
- Łapanka - kontrola we wszystkich samochodach (najczęściej po jakimś napadzie albo coś w tym stylu)
- Misiakowe kino objazdowe - Nieoznakowany radiowóz z kamerą
- Kocioł/koreczek/...jest zatkane - korek na drodze
- 126p - pierdziel, maluch, kaszlak, zawalidroga
- 125p - kwadrat, mafia, fiacior (coraz żadziej)
- Star - staruch, starzec
- Żuk - żukin, żuczek
- Fiat Brawa - brawka
- Fiat Punto - punciak
- Passat, golf - Helmut
- Kia - kijanka
- Renault Kangoo - kangur
- Mitsubishi L200 - Elka
- Mercedes - Mietek, Mesiek
- Przydzwonić - mieć wypadek, stłuczkę (od dzwona)
- Śledź - kierowca na Białostockich numerach (Pamiętajcie!!! Nikogo nie zamierzałem tym urazić)
- Miny na drodze - dziurawa droga
- Rozlało się mleko - gęsta mgła
- Zamknął oko - zasnął za kierownicą
- Lepper- traktor
- Kierunek- kierunkowskaz
- Kobra lub hipermarket - pseudonim artystyczny kobiety która stoi na parkingu dla TIR-ów w celach zarobkowo – rozrywkowych
- Krawaciarz- kierowca samochodu z kratką, zwykle handlowiec
- Mobil- pojazd, zazwyczaj ciężarówka
- Bajo- cześć
- Dafik- Daf
- Bat- antena
- Umysłowi - przedstawiciel handlowy
- dyskoteka - radiowóz stojacy z włączonymi kogutami
- hultaj - określenie Hundai'a
- Ciężarówka z otwartą górą - patelnia
- Chłodnia - mrożonka
- Radio CB - patefon
- Maluch (126) - boxter
- Mgła - maślanka
- Przejście graniczne - kreska
- Terenówka - wszędołaz
- Pogotowie na sygnale - serwis
- Tirówka - serwisantka
- Lunatyk - samochód bez włączonych świateł
- Samochód z anteną cb na stałe - odwiert

- zatwardzenie - korek
- alpinista - ciężarówka ciężko wtaczająca się pod górę
- karetka, miśki... "na bombach" - na kogutach
- lejek - zwężenie drogi
- nitka - droga
- Szoszony to określenie tylko i wyłącznie Ukraińców

- "blond algida" badz 'ssak lesny'.....jak zwal tak zwal kazdy wie o co chodzi:)

Mobilki sprawdzam radyjko, jak mnie słychać?
- Jak zarzynaną teściową... głośno i wyraźnie
- jak panewki w polonezie
- jak matkę po wywiadówce
- jak ojca dyrektora

73= Pozdrawiam
51= Nie daj sie złapac
22= Mam to w d***
88= Buzi buzi
99= Wyp.... "idź sobie stad"
33= Pozdrowienia między YL
55= Wszystkiego dobrego
69= Bardzo duża serdeczność
88= Pocałunki
600= Telefon
318= Przerwa na posiłek z piwem
813= Przerwa na siusiu
144= Łóżko
144+2= W łóżku, ale nie sam (a)
1000 = Ciężarówka
rafiKRK
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 99
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafiKRK » 02.07.2009 23:19

CZYLI ZA NASZĄ GRANICA WSZYSCY LECĄ NA 28 AM I BASTA ! KURNA I POMAGAĆ SOBIE WZAJEMNIE ! JA 23 LIPCA(WYJAZD) BIORĘ LINE , KABLE ROZRUCHOWE, ZAPAS ŻARÓWEK,LATARKĘ, KLUCZE , BEZPIECZNIKI ITD. Pamiętam czasy jak nie było jeszcze radio taxi jak miałem 16 lat( SB w domu a rura na dachu bloku lata 88-90) jak taksówkarze wywoływali że mają niepewnego klienta i naciskali gruchę jak coś się działo . A my pilnowaliśmy ich jak oka w głowie ! TO BYŁY CZASY !

PROSZĘ WAS POMAGAJMY SOBIE ZAWSZE ! PRZECIEŻ SPOŁECZNOŚĆ CBradiowców TO JEDNOŚĆ ! :D
gonzo
Croentuzjasta
Posty: 409
Dołączył(a): 01.03.2010
Cb Austria

Nieprzeczytany postnapisał(a) gonzo » 11.03.2010 16:48

Nie strasząc nikogo wiadomo że cb w Austrii jest zabronione w teorii. Czy ktoś miał jakieś niemiłe z tym zdarzenie.
bazyl67
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bazyl67 » 11.03.2010 23:01

a niby czemu ma być zabronione
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone