Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zdjęcia Nocą!!

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 19.04.2011 19:53

weldon napisał(a):Piękne kadry, trochę, jak mi się wydaje, Auto WB miał tu do roboty, bo nie mógł się pogodzić z tymi światełkami (Rafał,, chyba, radził jarzenióweczkę), ale ...

Chybaś coś skopał w obróbce, bo takie szumy, to mój kompakt ma przy 1600, albo i więcej ISO, a nie przy 100! :evil:

Masz oryginały?

Wystawiłbyś gdzieś, bo aż się wierzyć nie chce, żeby Armata tak szumiała.

Beata się potnie :devil:


weldon, czy Ty się w końcu odczepisz ode mnie?
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 19.04.2011 20:23

weldon napisał(a):...Rafał chyba radził jarzenióweczkę...


Rafał radził wolframik, Welduś :lol: 8) Jarzębiubeczka to jest na inne okazje :lool:

Pzdr
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 19.04.2011 20:37

Rafał K napisał(a):
weldon napisał(a):...Rafał chyba radził jarzenióweczkę...


Rafał radził wolframik, Welduś :lol: 8) Jarzębiubeczka to jest na inne okazje :lool:

Pzdr


teraz to się Piotrek potnie 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.04.2011 20:57

To ciąć, czy odczepić? ;)


A ja nie mam wolframików :(

Same świetlóweczki ... ostatnio zresztą całkiem przyzwoicie działały.

A poza tym, nie było mowy o wolframiku, ale o "żaróweczce" ... Daleko nie jest :D
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 19.04.2011 21:03

weldon napisał(a):To ciąć, czy odczepić? ;)

jedno i drugie albo na odwrót :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.04.2011 21:11

Mówisz masz.
W zasadzie to wyszło na to, że powinienem się odciąć :wink:



Co to za historia z ta redukcją szumów?
Jakiś bajer programowy Canona? Matryca się grzeje?
W S3 i S5 to, standardowo, matryca nie lubi długich czasów, ale to hot pikselami się objawia,
a nie takim szumem. Zwłaszcza przy takim niskim ISO.

Fajne fotki. Warto by tam wrócić.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.04.2011 10:02

Przepraszam, trochę mnie nie było. :wink:

Cholera wie, jak to z tymi szumami jest. Ale po kolei.
Opcję "Redukcja zakłóceń (długi czas)" mieszczącą się w funkcjach indywidualnych z pośród trzech możliwości:
1. Wył.
2. Autom.
3. Wł.
mam ustawioną na Wł.

Robiłem w rawach i tu była część eksperymentu. Po pierwsze miałem nie jak radził Rafał wolframik, ale AWB. Wyszła oczywiście piekielna czerwień, ale ustawiłem sobie temperaturę na te 2700 - 3000. Następnym razem dam właściwie i zobaczę, jaka jest różnica. Po drugie zdecydowanie za mało naświetlałem, co próbowałem wyrównać w DPP (Brightness adjustment). Interesowało mnie, czy w rawach czas naświetlania można bezstratnie korygować.
W sumie wiele się nie dowiedziałem - tyle tylko, że szumy powstały już przy obróbce rawów - może przy rozjaśnianiu???

Napisałem o tym dość szczegółowo, bo jako techniczna noga, zawsze zabiegam o jakąś poradę.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.04.2011 10:06

Coś tam próbowałem. Zdjęcie z poprzedniej strony:

Obrazek


To samo, ale trochę inaczej:

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.04.2011 10:09

Drugie mz bezsprzecznie ładniejsze.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 20.04.2011 10:25

Janek, a pokaż może surowy plik jpeg z tego rawa (znaczy się, jak Ci się chce :wink: ).
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.04.2011 10:54

Pytanie, co to znaczy surowy plik? W DPP jest sporo suwaczków i JPEG jest już wstępnie obrobiony. Czy mam dać wszystkie suwaki na zero? Pewnie to głupie pytanie, ale zaznaczyłem już, że jestem noga techniczna.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.04.2011 10:57

A moje pytanie co to ten "wolframik"?
(tylko tak żebym zrozumiał - proszę).
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.04.2011 11:11

Mnie się wolframik kojarzy z żaróweczką. :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.04.2011 11:35

jan_s1 napisał(a):Pytanie, co to znaczy surowy plik? W DPP jest sporo suwaczków i JPEG jest już wstępnie obrobiony. Czy mam dać wszystkie suwaki na zero? Pewnie to głupie pytanie, ale zaznaczyłem już, że jestem noga techniczna.

Wydaje mi się, że RAW-ach, zawsze zaszyty jest podgląd pliku zapisany w jotpegu i o taki "podgląd" chodzi Rafałowi.
Spróbuj otworzyć tego RAWa IrfanView - jeżeli ci się uda, to to jest właśnie to.
Zapisujesz- wystawiasz - bez żadnej obróbki.

Jacek S napisał(a):A moje pytanie co to ten "wolframik"?
(tylko tak żebym zrozumiał - proszę).


Ja mam, pod przyciskiem WB, taki wybór:

Obrazek

Dlatego też wspominałem o "jarzeniówce", z którego to ustawienia dość często korzystam.

Teoretycznie możesz zostawić Auto, ale mz dobrze jest sprawdzić na podglądzie, czy któreś z ustawień manualnych nie da lepszego efektu.
Na przykład, właśnie przy zdjęciach nocnych, można spróbować które z ustawień daje światło ciepłe, a które zimne - białe, niebieskie ...

Reszta w instrukcji powinna być opisana.

Kompletnie nie wiem co to za wolframiki ...
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 20.04.2011 19:24

Chodziło mi o wywołanego jpega bez ingerencji w dpp - czyli tylko otworzyć rawa i go zapisać (polecenie "convert and save" w zakładce "file"). Ciekawy jestem jak wyszło to niebo "na surowo".

Jacek - żarówka to właśnie wolframik (ustawienie wb dla temperatury światła żarowego).

Te definiowane ustawienia wb w sumie są nic nie warte (wychodzi to losowo - raz tak, raz siak), ale jak nie grzebiesz w rawach to jest jednak z nimi większa szansa na z grubsza poprawną kolorystykę.

Weldon napisał(a):Kompletnie nie wiem co to za wolframiki ...


Welduś - ty chyba jesteś wychowany na "nowoczesnych" żarówkach energooszczędnych :mrgreen:

Pzdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zdjęcia Nocą!! - strona 49
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone