Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zbrodnie - ku przestrodze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 11.01.2023 10:18

piekara114 napisał(a):
marekkowalak napisał(a): Wydaje się, że z krajów bałkańskich największe szanse na wejście do Unii mają Macedonia (już ich chyba Grecy nie będą blokować) oraz dynamicznie rozwijająca się ostatnio Albania.
Jak coś to Macedonia Północna :D I Grecy po zmianie nazwy kraju (Macedonia to region w Grecji) już nie protestują, od zeszłego roku bardzo mocno protestują Bułgarzy m.in. w kwestii języka....


Nazwa Macedonia nadal funkcjonuje w użyciu i jest społecznie akceptowana - słowo "Północna" zostało dodane tylko i wyłącznie pod naciskami Greków. Osobiście nadal wolę używać nazwy "Macedonia" - tak samo zresztą jak Macedończycy. To to samo co z pomnikiem w centrum Skopje. Oficjalnie (znów dzięki Grekom) to "Rycerz na koniu" - a kto tam jest naprawdę, wszyscy wiedzą.

To, że Grecy zgodzili się uznać nazwę, to jeszcze nie znaczy, że zgodzą się na akces Macedonii do Unii. Chociaż mam nadzieję, że protestów nie będzie, bo dla Grecji to też będzie korzyść.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 11.01.2023 10:46

Biker_HR napisał(a):...


Gościu, o czym ty bredzisz? Jaki 1991 rok? Ty naprawdę masz tak ograniczony światopogląd czy zwyczajnie nie wiesz, o czym mówisz i sam się już plączesz w swoich nacjonalistycznych fantazjach?

I przestań mnie cytować i mi odpisywać, bo już mówiłem - z zaślepionymi nacjonalistami nie dyskutuję, jakąkolwiek stronę reprezentują
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 11.01.2023 11:45

Myślę, że czas najwyższy by Admin "pogodził" zwaśnione strony i dał im odpocząć. Epitety już poleciały, temat już dawno się upolitycznił. Padły odniesienia do tego, co robi pewien rosyjski minister, rosyjski prezydent (w kontekście wojny na Ukrainie oczywiście) itp, itd.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 11.01.2023 12:18

Biker_HR napisał(a):(...) liczba ofiar Jasenovac jest wciąż nieznana? (...)
Jakie to ma znaczenie?
Jasenovac, Ahmići...
Wystarczy jeden zamordowany niewinny/bezbronny i to już jest zbrodnia.

Masz w avatarze zdjęcie pewnego pana, dla którego najważniejsza była pewna gruba książka.
Jest w niej napisane:
Mt 25,40 napisał(a):Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili
Jak to się ma do rzeczywistości i poczucia winy?
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 11.01.2023 12:29

Mam nadzieję, że ostrzeżenia wystarczą.
Dalsza dyskusja w podobnym tonie będzie skutkowała większymi konsekwencjami.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 11.01.2023 12:30

marekkowalak napisał(a):Gościu, o czym ty bredzisz? Jaki 1991 rok?


Do końca 1992 roku 70% terytorium Bośni i Hercegowiny było już okupowane. Serbia jest okupantem.

Taki stan okupacji nie zmienił się znacząco aż do 1995 roku i porozumienia z Dayton.

Tuđman i Milošević uzgodnili podział BiH? Jakie są efekty tej umowy?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 11.01.2023 12:44

anakin napisał(a):Mam nadzieję, że ostrzeżenia wystarczą (...)
Z czystej ciekawości:
to moje ostrzeżenie "z rozpędu", czy jakiś konkretny powód?
Nie mam zamiaru dyskutować o jego zasadności,
tylko dla swej prywatnej ciekawości powód chętnie bym poznał.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 11.01.2023 13:12

Masakra w Ahmići jest zbrodnią wojenną popełnioną przez członków HVO 16 kwietnia 1993 r., dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia.
...
Nie pochwalam, ale rygorystycznie potępiam każdą zbrodnię wojenną.

Do tego dnia armia BiH popełniła:
.........

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ratni_zlo ... ratu_u_BiH
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 11.01.2023 14:49

Jeśli ma być dyskusja na poziomie i bez emocji, to na dzień dobry powinniśmy przyjąć jedną podstawową zasadę: odrzucenie wszystkich źródeł chorwackich, serbskich i boszniackich i przestanie podpierania się nimi jako niewątpliwie wiarygodne. Wiadomo, że propaganda szła (i nadal idzie) pełną parą w każdym z tych krajów i te same zdarzenia będą pokazane w różnych źródłach zupełnie inaczej.

Nikt tu nie neguje i nigdy nie negował niezaprzeczalnego faktu, że Serbia była agresorem zarówno w Chorwacji, jak i w Bośni (w Kosovie to inna bajka, bo byli u siebie). Nikt też nie neguje faktu, że zdecydowana większość zbrodni wojennych została popełniona przez Serbów (zarówno regularne wojsko, bojówki typu Tigrovi czy Zute Ose jak również zwykłych cywili). Ale wybielanie Chorwatów tylko dlatego, że wygrali wojnę, jest zwykłym zakłamywaniem historii. Obiektywne fakty z niezależnych źródeł (nie serbskich) świadczą o ich zbrodniach zarówno na Serbach (gdzie byli ofiarą agresji), jak i na Boszniakach (gdzie byli agresorem). Że tych zbrodni było mniej? No i co z tego? Żadne usprawiedliwienie. Zbrodnia jest zbrodnia. Nie mówiąc o tym, że i tak Chorwaci "normę" wypełnili w czasach Ustaszy. Że zwycięzców się nie sądzi? A właśnie się sądzi - i powinno. Wielu Chorwatów dostało wyroki w Hadze - głównie za Herceg-Bośnię (chyba najbardziej znamienny przypadek Praljaka). My, Polacy, przeszliśmy zbyt wiele zakrętów historii, żeby nam można było wmówić, że tylko jedna strona jest winna.

O ile sprawa Chorwacji jest ustalona (jest w UE, Schengen, ma euro, jest spokój), sytuacja Serbii też jest przesądzona (niestety, będą w końcu musieli uznać Kosovo i wtedy wejdą do Unii - pod warunkiem, że uzyskają zgodę Chorwacji i Węgier), o tyle wielką zagadką pozostaje Bośnia i Hercegowina. Kraj jak to mówią "drutem związany", z którego nikt tak naprawdę nie jest zadowolony. Wiadomo, że Serbowie by chcieli do Serbii, Chorwaci nadal marzą o Herceg-Bośni. Rząd i prezydentura to karykatura demokracji. Bieda, bezrobocie, korupcja, nepotyzm, ciągłe tarcia narodowościowe. Tak naprawdę od 1992 nikt nie wpadł na pomysł, jak tę kwestię rozwiązać. Myślę, że ten, komu się to uda, otrze się pokojowego Nobla.
yanek37
Cromaniak
Posty: 675
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 11.01.2023 15:20

anakin napisał(a):Mam nadzieję, że ostrzeżenia wystarczą.
Dalsza dyskusja w podobnym tonie będzie skutkowała większymi konsekwencjami.

Ten to tylko "straszy" ludzi i ostrzega..
Nic sensownego nie wnosi w temacie ale.... jest moc..
yanek37
Cromaniak
Posty: 675
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 11.01.2023 15:29

boboo napisał(a):
anakin napisał(a):Mam nadzieję, że ostrzeżenia wystarczą (...)
Z czystej ciekawości:
to moje ostrzeżenie "z rozpędu", czy jakiś konkretny powód?
Nie mam zamiaru dyskutować o jego zasadności,
tylko dla swej prywatnej ciekawości powód chętnie bym poznał.

Pewnie się nie dowiesz tak jak i ja...
Nawet moje posty zostały usunięte..
Ot taka informacja za free..
Taki człowiek... pewnie dumny z siebie..
Strach pomyśleć co by było jakby miał "obecną władzę"
w czasach.... ..
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 15.01.2023 16:25

mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 15.01.2023 16:54

boboo napisał(a):BiH można też bez wojny...
https://www.arte.tv/de/videos/097491-00 ... rzegowina/

:(
Zrzut ekranu 2023-01-15 165246.jpg
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 15.01.2023 17:14

Spróbuj przez jakiś vpn?
Ale sprawdzę też co jakiś czas YT.
Z reguły "doku-arte" pojawiają się tam po kilku/nastu dniach.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 15.01.2023 17:22

:D :) Dokument chyba kaput
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Zbrodnie - ku przestrodze - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone