Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zatrzymać czas - ISSA 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.07.2013 10:42

Gdyby nie Milos, to pewnie byłby Vis, więc będę zaglądał regularnie. :)
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 09.07.2013 11:13

O, tak, bardzo czekałam na tą relację :D
Fanatastycznie, zamiast pracować, będę czytać :P powinnam co prawda czytać o Korculi, bo w tym roku prawie na pewno Prizba, ale Vis też w planach, z tym że bardziej odległych (z powodu braku campingów rzecz jasna :wink: )

To zacieram łapki na ciąg dalszy!
tasiorowa_20051
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tasiorowa_20051 » 09.07.2013 12:21

I ja również poczytam z wielką ochotą. Może VIS za rok, bo w tym roku Brelę mi odwidzić wypadło. :lol:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 09.07.2013 12:28

Witam wszystkich, któzy się dopisali. Hohoho, nawet croplowe władze mnie zaszczyciły obecnością swą 8)

Szczególne dzięki za miłe słowa, miło jest pisać choćby dla samego siebie i wspominać, ale gdy ktoś sypnie pochwałą, to pisanie sprawa frajdę podwójną :D

longtom - widzę, że Chorwacja zdradzona, ale i tak wbijam do podlinkowanego wątku, dzięki za info!
piotrek99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 03.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrek99 » 09.07.2013 12:44

Marsallah napisał(a):Witam wszystkich obecnych, dzięki czytającym i wpisującym się :papa:

piotrek99 napisał(a):A jeśli byś mógł wrzuć zdjęcia z wewnątrz tej restauracji w Ptuj bo tędy także będę przejeżdzał.


Ale to nie jest restauracja, tylko stacja paliw sieci Petrol, wjeżdżając do Ptuja od Lenarta (drogą 229) po przejechaniu prosto na pierwszych światłach w Ptuju masz ją po lewej stronie, tuż obok torów kolejowych.

Jest tam bankomat, można kupić kanapki i napoje, albo po prostu spożyć własne przy stoliku na tyłach stacji. Do tego darmowy i dość czysty kibelek na tyłach stacji.

Zaznaczyłem stację na mapie.

Jeśli chodzi o szybkie jedzenie na objeździe autostrady w Słowenii, to nie mam jakiegoś miejsca, które mógłbym szczególnie polecić, choć jadłem w dwóch - o jednym z tych miejsc będzie parę słów w relacji w drodze powrotnej. Kupno jedzenia na stacji odkładamy do chorwackich Tifonów, choć to też nic specjalnego, po prostu szybko.




Hvala ;)
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 09.07.2013 13:09

Po poprzednich relacjach nie trzeba mnie zachęcać, więc jestem i śledzę z uwagą - tym bardziej, że VIS jeszcze przede mną.
agus78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agus78 » 09.07.2013 13:24

Ja chętnie poczytam i popatrzę na Vis. Może warto się pokusić o ocenę , jak Vis wypada w porównaniu z Brač ? 8) :)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 09.07.2013 14:17

agus78 napisał(a):jak Vis wypada w porównaniu z Brač ?


To na pewno będziesz w stanie wyczytać z mojej relacji. Zresztą różnice widać gołym okiem, choć i podobieństw można się doszukać. Generalnie jednak, Brać i Vis to 2 różne światy.
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 09.07.2013 14:23

Drugi dzień i już tylu gości.
I ja się dołączę jeśli pozwolisz. Dobrze, że tak szczegółowo opisujesz drogę, bo poprzednim razem mimo szczegółowej mapy coś namieszałem i straciłem w Słowenii trochę czasu.


8O :papa:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 09.07.2013 14:55

Artur,

Po pierwsze witaj! Po drugie, sądziłem, że nie pisałem dość szczegółowo, nie chciałem przynudzać - temat objazdu słoweńskiej autostrady i tak był tyle razy wałkowany na forum... Ale jakby co, mogę napisać i więcej - jeździłem z Ptuja do HR kilka razy i chyba za każdym razem inną drogą, a przynajmniej fragmentami trasy się różnią :) W każdym razie, jakby coś, to ten wariant jest najlepszy wg mnie, z zaznaczeniem, że dotyczy podróżujących w stronę przejścia w Dobovcu lub w Rogatcu, nie na Macelj.
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 09.07.2013 16:10

Widząc ten "ruch" :mrgreen: na przejściu to dobra opcja na przekroczenie granicy.

:papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.07.2013 16:59

Marsallah napisał(a):Hohoho, nawet croplowe władze mnie zaszczyciły obecnością swą 8)

Jestem tu obecny jako user :lol: - nie jako jakaś władza :idea:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 09.07.2013 20:37

Cześć Marsallah , Vis "chodzi mi po głowie " od roku.....na forum nie ma"typowej" relacji z tej wyspy, czego żałowałem do ......dzisiaj :D

Wciskam się w pierwszy rząd i rozpycham łokciami....... :wink:
lillylive
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lillylive » 09.07.2013 21:40

Witam.I ja dołączę ,kilka dni temu wróciłam z Hvaru,a Vis może 2014...też mi chodzi po głowie:-)
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 10.07.2013 09:17

Witam nowoprzybyłych oraz wcześniej zameldowanych, tych, którzy dotąd nie wpisywali się oraz osoby, który wpadły tu po raz pierwszy :papa:

Piszesz, CROberto, że nie ma na forum typowej relacji z Visu...no jakieś są, nie wiem czy typowe. Większość mi znanych wątków poświęconych Visowi faktycznie odbiega formą od relacji takiej jak moja. Wynika to pewnie z kilku przyczyn, choćby z małej popularności wyspy w porównaniu do np. Braću, Havru czy Korćuli. Tak samo trudno jest znaleźć na forum relacje z Lastova czy Mljetu, ale coś tam jednak jest - kto szuka ten znajdzie 8)

Relację ciągnę dalej, już na chorwackiej ziemi. No i siadam do tworzenia dalszej części. Niespiesznie, w rytmie życia Wyspy.

JEDZIEMY DALEJ!

Dalej to już czysta adrenalina, a napięcie rośnie z każdym przejechanym kilometrem, chociaż trasę znamy prawie na pamięć. Tor kolejowy, rondo w Durmancu, wjazd na autostradę, zwężenie, pierwszy tunel, wyjazd z gór, obwodnica Zagrzebia, węzeł Bośiljevo, odkąd znów jedziemy we właściwym kierunku, czyli na południe... Adrenalina tym większa, że pogoda dopisuje: cały czas 22-24 C i lampa. Ciekaw co to będzie za tunelem? TYM tunelem!

A tak w ogóle, to gdzieś w okolicach Bośiljeva (rozwidlenie autostrady w kierunkach na Rijekę i na Split) zwykle zmieniamy się z Anią za kierownicą. Ale nie dziś, dziś nie ma potrzeby, zmęczenie, które wydawało się dopadać mnie gdzieś koło Karlovaca, niknie zupełnie, gdy mkniemy na południe. Mijamy najdłuższy tunel na A1 - Małą Kapelę, a wkrótce potem majestatyczny masyw Sv. Roka. Zbliżamy się do “tunelu ciepło-zimno”. Skoro po tej stronie gór jest 27 C, to ile będzie tam? No ile?
Obrazek
Obrazek
Tyle samo :P Ale za to kiedy zatrzymujemy się na obiad na pierwszym zatunelowym odmoriśte, czyli Jasenice (też tradycyjnie), nie wieje tam opętańczy wiatr, jak ostatnio. Można zjeść na zewnątrz, a nasze dzieci nie muszą trzymać się płotków i murków, żeby je wicher nie przewrócił. Jest po prostu...przyjemnie :)

Nawet nie wiem, kiedy mijamy zjazdy na Zadar, Sukośan, Biograd, Śibenik, Trogir, Kaśtele...i jest! Split! Zjeżdżamy!
Obrazek
Obrazek
Do portu dojeżdżamy na prawie 3h przed planowanym odjazdem (odpływem?) promu, mamy więc trochę czasu, ale warto zająć miejsce w kolejce. Ale w której? Widzimy znaki “Vis/Stari Grad”, ale nabrzeże jest długie i kolejek wiele. Od oficjela przy szlabanie dowiaduję się, że zasadniczo to ta kolejka, tylko teraz odpływa stąd prom na Hvar, a potem dopiero na Vis. Mam jechać na koniec kolejki. Tam naganiają mnie miejscowi pomywacze przednich szyb. Normalnie bym nie zaufał, ale rok temu bez pudła wskazali mi właściwą kolejkę na prom do Supetaru, więc ustawiam się posłusznie tam gdzie mi mówią. Nawet mi to pasuje: kolejka mniejsza, przystań też - w końcu Vis to mała wyspa.

Kupuję bilety w kiosku przy nabrzeżu, płacąc, jak zawsze, kartą. Tymczasem do wskazanego przez nieobecnych już czyścicieli okien miejsca przybija niewielki prom z napisem “Korćula”. Ten, którym 2 lata temu wracaliśmy z Velej Luki do Splitu! Dyskutuję o tym z dwoma oficjelami, z których jeden twierdzi, że na Vis popłynę z tego samego miejsca, a drugi, że jednak stamtąd, skąd odszedł trajekt na Hvar. Kurde... Tymczasem wszyscy wymijają nasz samochód, ja nie wytrzymuję i ruszam, zbliżając się do kolejki aut ustawionych bliżej brzegu. Zagaduję słoweńską rodzinę i okazuje się, że oni też płyna na Vis, a kolejka jest ta sama co na Hvar. Uff, staję za nimi. Ale zaraz, oni za chwilę wracają po samochód, jadę za nimi... A, nie, facet tylko znalazł wolną lukę pomiędzy zaparkowanymi samochodami i przesunął się o kilkanaście miejsc do przodu. Cóż, podjeżdżam i niby z głupia frant zagaduję innego pracownika portu. Stoi w miejscu, skąd teoretycznie powinien odpłynąć za godzinę nasz prom, ale gdy pytam o trajekt na Vis, facet robi minę, jakbym go indagował o aktualny kurs kuny w stosunku do złotówki. Ale od czego koleś ma krótkofalówkę? Za chwilę ktoś z dalek kiwa na nas, podjeżdżamy...pod sam szlaban, przy budce, w której kupowałem bilety. Jesteśmy pierwsi w kolejce w drugiej nitce kolejki, a przechodzący obok Słoweńcy (mam wrażenie) aż zgrzytają zębami z zazdrości :P

Siedząc sobie w kafejce na nabrzeżu i popijając zimne ożujsko, zastanawiamy się jakiego promu powinniśmy się spodziewać. Vis jest mniejszy od Korćuli czy Hvaru, więc pewnie i prom będzie maciupki. Tym większe jest nasze zdziwienie, kiedy punktualnie za 10 piąta do przystani przybija Petar Hektorović:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przy okazji, wskazówka gdzie należy się ustawić w kolejce na prom: przy tej tabliczce skręcamy w prawo, kupujemy bilety, a tam gdzie to możliwe, zawracamy i ustawiamy się z lewej bądź prawej strony w kierunku brzegu. Z samego końca tego nabrzeża (czyli głebiej wysuniętym punkcie w morze) odpłynąć można natomiast na Korćulę i Lastovo.
Obrazek
W końcu wjeżdżamy na prom. Okazuje się, że choć było kilkadziesiąt aut, to przestrzeń przeznaczona dla samochodów (dwa najniższe pokłady trajektu) jest prawie pusta:
Obrazek
Po prostu, jak się później dowiadujemy, Petar Hektorović jest największą jednostką kursującą pomiędzy wybrzeżem Chorwacji a wyspami. Jadrolinija podjęła taką decyzję z racji na fakt, że Vis jest najbardziej oddaloną od lądu wyspą, którą firma obsługuje połączeniem promowym. Obrazek
Widok z górnego pokładu:
Obrazek
Płyniemy, podziwiając odwiedzane (lub tylko mijane) wcześniej wyspy: Brać, Śoltę, Hvar, Pakleni Otoci... W oddali majaczy koniec Peljeśaca, wybrzeże Korćuli oraz - w oddali - Lastovo. Nie widać tylko zasłoniętego przez Korćulę i najbardziej oddalonego Mljetu.
Obrazek
Patrząc w otwarty przed nami i nieupstrzony żadnymi wsypami bezkres Jadrana, zastanawiamy się: dokąd tak naprawdę płyniemy? Co znajdziemy na tej maleńskiej wysepce, po której tak wiele sobie obiecujemy?

Spójrzmy więc, gdzie zamierzamy spędzić najbliższe 2 tygodnie:

VIS

najbardziej oddalona (45 km) od wybrzeża zamieszkana wyspa Chorwacji
17 km długości, 8 km szerokości
najwyższy punkt: Hum (587 m n.p.m.)
ludność: 3,7 tys. mieszkańców
2 miasta: Vis i Komiża
w skład tzw. Archipelagu Viskiego wchodzi kilkanaście wysp i wysepek (zamieszkane są tylko Biśevo (19 osób), Sv. Andrij (1 os.)
wyspa dzieli się na 2 okręgi administracyjne: Vis i Komiża (w skład okręgu adm. Komiża wchodzi m.in. Palagruża)
do 1990 r. Vis był praktycznie niedostępny dla zagranicznych turystów

Maleństwo, nieprawdaż?
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Zatrzymać czas - ISSA 2013 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone