Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyprawa na koniec Europy - Hiszpania i Portugalia

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21042
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.08.2015 16:44

Witam
Chwilkę człowieka nie było,a tu już zamiast Hiszpanii...Włochy...i to w dodatku piękna Wenecja...
Ciekawa sytuacja z tym dzieckiem i zdjęciem
Pozdrawiam
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 23.08.2015 23:46

fiolek napisał(a):Prowansję też chciałabym zobaczyć :roll:
Może kiedyś to marzenie się spełni :?:

Prowansję naprawdę warto zobaczyć. Jest jak w bajce.
My ją ,,zaliczyliśmy" z tanimi liniami lotniczymi i wypożyczonym samochodem.
Piszę ,,zaliczyliśmy" bo tempo narzuciliśmy sobie zabójcze 8O
(chociaż ja Ci chyba tempem zwiedzania nie mogę zaimponować :oczko_usmiech: )
i skutecznie narobiliśmy sobie smaka na więcej i wolniej.

fiolek napisał(a):Bardzo lubię Włochy, mój mąż raczej odwrotnie :evil:
Po dwóch tygodniach na Sycylii w ubigłym roku, nie chce się tam wybrać :(
Mam nadzieję, że wkrótce zmieni zdanie :wink: :lol:

W przyszłym roku chciałabym (ale nie wiem, czy zdołam, bo to niełatwe) raz zdradzić Chorwację :!:
I albo Hiszpania, albo Jezioro Garda, albo właśnie Sycylia :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 17:25

Sara76 napisał(a):Skoro wysiadamy to nie będę się oddalać, żeby nie zgubić się w tłumie.

Oj tłumy w tym dniu były ogromne :evil:

Sara76 napisał(a):Wenecja w słońcu jest piękna (ja ostatnio widziałam Wenecję częściowo zamgloną), ale jeszcze kiedyś tam wrócę :papa:


Zyczę spełnienia marzeń :hearts:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 17:35

Lednice napisał(a):Fantastico :D
Bardzo mi się podoba Wenecja,
tam trzeba być z tydzień, żeby to miasto trochę poznać,
tylko te tłumy i te wysokie ceny,
coś za coś 8)

Zgadza się, trzeba by tam być kilka dni, by poczuć prawdziwą atmosferę Wenecji :D
Ale to można powiedzieć o każdym z miast odwiedzanych przez nas podczas naszej wyprawy ....
Madryt, Lisbona, Barcelona.......
Choć podobno codzienne życie w Wenecji nie należy do najłatwiejszego :roll:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 17:39

GOLDEN napisał(a):
fiolek napisał(a):Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, firmy Allianz, która w 2012 roku podpisała 9-letni kontrakt sponsorski. We wnętrzu obiektu znajduje się m.in. muzeum sportu. Stadion będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2016, które odbędą się we Francji.

Coraz bardziej podoba mi się ta relacja.. :wink:
Jaki zapach zastał Was w Wenecjii :?: :wink:

Wiesz my tacy trochę nie piłkarscy jestesmy :wink: , choć razem kibicujemy jednej z krakowskich drużyn :D :oczko_usmiech:
Co do zapachu - to nie był bardzo uciążliwy :wink: , w tym dniu dość mocno wiało :lol:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 17:43

ajdadi napisał(a):Witam
Chwilkę człowieka nie było,a tu już zamiast Hiszpanii...Włochy...i to w dodatku piękna Wenecja...

Pora kończyć naszą wyprawę :lol:
już za kilka dni jedziemy do Cro na zasłuzony wypoczynek :hearts:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 17:52

Magdalena S. napisał(a):W przyszłym roku chciałabym (ale nie wiem, czy zdołam, bo to niełatwe) raz zdradzić Chorwację :!:
I albo Hiszpania, albo Jezioro Garda, albo właśnie Sycylia :papa:

Nam jak do tej pory udawało się połączyć wypoczynek w ukochanej Chorwacji (głównie we wrześniu), ze zwiedzaniem jakiegoś innego miejsca w Europie :D - w maju lub w czerwcu.
Dzięki temu od 13 lat nie było zdrady :wink:

Życzę Ci spełnienia marzeń :hearts:
pamiętaj marzenia się spełniają :hut:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 18:02

Wenecja – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość mieszka na lądzie stałym, historyczne centrum zamieszkuje około 50 tys.
Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki XIII-XVIw. pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.
info z netu
Podbój Iberii cz. II 1455.jpg

Podbój Iberii cz. II 1456.jpg

Podbój Iberii cz. II 1457a.jpg

Podbój Iberii cz. II 1458.jpg

Podbój Iberii cz. II 1459.jpg

Podbój Iberii cz. II 1460.jpg

Podbój Iberii cz. II 1461.jpg

Podbój Iberii cz. II 1463.jpg


Ponte dei Sospiri (Most Westchnień) to jeden z najbardziej znanych mostów Wenecji. Powstał w XVII w. Łączy Palazzo Ducale z budynkiem nowego więzienia (Prigioni Nuove) i przebiega nad Kanałem Pałacowym. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze.
Dawniej przez most prowadzono skazańców do więzienia. Swoją nazwę zawdzięcza rzekomym westchnieniom, jakie wydawali więźniowie ostatni raz spoglądający na miasto.

Podbój Iberii cz. II 1464.jpg

Podbój Iberii cz. II 1465.jpg

Podbój Iberii cz. II 1467.jpg
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 18:59

Przed nami Plac św Marka :D
Plac św. Marka (wł. Piazza San Marco) – znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej bazyliki św. Marka. W tym czasie plac ograniczał się do niewielkiego obszaru znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części, z których jedną zajmował sad klasztoru św. Zachariasza. Pod koniec XII wieku plac został powiększony do obecnych rozmiarów.
Podbój Iberii cz. II 1469.jpg

Dzwonnica św. Marka (wł. Campanile di San Marco) – najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Pierwsza konstrukcja została zbudowana już w na początku IX wieku, ale nie zachowała się. Obecną konstrukcję w pierwszej wersji wzniesiono pod koniec XI wieku, następnie została ona podwyższona w wieku XII; później była wielokrotnie przebudowywana, ostateczny kształt uzyskując w wieku XVI. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska. Później pełniła funkcję dzwonnicy, latarni, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. W latach 1537 – 1549 Jacopo Sansovino dobudował do dzwonnicy Loggettę, miejsce spotkań elity weneckiej. Loggetta pełniła też funkcję budki strażniczej i była miejscem publicznych losowań loterii.
W 1609 roku Galileusz zamontował na niej lunetę i zaprezentował jej działanie doży. 14 lipca 1902 r. wieża zawaliła się niszcząc jednocześnie Loggettę. W 1912 ukończono jej rekonstrukcję. Udało się także odtworzyć Loggettę.
info z netu

Podbój Iberii cz. II 1471.jpg


Wieża zegarowa Zaprojektował ją Mauro Codussi. Została zbudowana w latach 1496 – 1506 .
Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.
Powyżej tarczy zegarowej znajduje się skrzydlaty Lew św. Marka a pod nim Madonna z Dzieciątkiem. Z okazji święta Objawienia Pańskiego uruchamiany jest mechanizm pozwalający na ukazywanie się na balkonie wieży figurek Trzech Króli. Figurki można oglądać jeszcze przez cały tydzień po tym święcie.
Podbój Iberii cz. II 1473.jpg

Podbój Iberii cz. II 1474.jpg

Podbój Iberii cz. II 1476.jpg

Podbój Iberii cz. II 1478.jpg

Podbój Iberii cz. II 1479.jpg

Podbój Iberii cz. II 1481.jpg
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 19:23

Wchodzimy do Bazyliki 8O
Bazylika św. Marka (wł. San Marco) zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który słowami: Pax tibi, Marce evangelista meus, ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji (pod zwierzchnictwem Bizancjum był nim św. Teodor z Amasei). Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki. info z netu
Podbój Iberii cz. II 1482.jpg

Podbój Iberii cz. II 1483.jpg

Podbój Iberii cz. II 1484.jpg

Podbój Iberii cz. II 1485.jpg

Podbój Iberii cz. II 1487.jpg
falująca posadzka w bazylice

Podbój Iberii cz. II 1486.jpg

Podbój Iberii cz. II 1489.jpg

Podbój Iberii cz. II 1490.jpg

Podbój Iberii cz. II 1497.jpg
grób św. Marka

Podbój Iberii cz. II 1499.jpg

Podbój Iberii cz. II 1500.jpg
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 24.08.2015 19:31

Za głównym ołtarzem znajduje się cenny zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej Złoty Ołtarz (Pala d’Oro). Pierwsza plakietka ołtarza została wykonana w Konstantynopolu w 976 roku, sprowadził ją do bazyliki doża Pietro II Orseolo. W XII wieku została zastąpiona nową, wielokrotnie przerabianą i wzbogacaną. W 1209 roku dodano do jej górnej części sześć kolejnych plakietek przywiezionych z Konstantynopola (pochodzą one z kościoła Hagia Sofia lub klasztoru). Kolejne elementy elementy dodano w 1345 roku. W plakietce o wymiarach 3,40 × 1,40 m umieszczono emaliowane płytki i krążki, figurki i szlachetne i półszlachetne kamienie, w tym 1300 pereł, 300 szmaragdów, 300 szafirów, 400 granatów i 15 rubinów.
Podbój Iberii cz. II 1491.jpg

Podbój Iberii cz. II 1492.jpg

Podbój Iberii cz. II 1493.jpg

Podbój Iberii cz. II 1494.jpg

Podbój Iberii cz. II 1495.jpg

I jeszcze kilka zdjęc z bazyliki
Podbój Iberii cz. II 1501.jpg

Podbój Iberii cz. II 1503.jpg

Podbój Iberii cz. II 1505.jpg

Podbój Iberii cz. II 1506.jpg

Podbój Iberii cz. II 1507.jpg

Podbój Iberii cz. II 1508.jpg

Podbój Iberii cz. II 1509.jpg

Podbój Iberii cz. II 1510.jpg
Marek40
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 30.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek40 » 24.08.2015 20:19

Miło było przespacerować się po Wenecji oraz "moim" Placu i powspominać jak chodziłem tymi uliczkami .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.08.2015 20:30

Aniu, bardzo ładnie pokazujesz Wenecję :)
Byłam tam dawno temu, niestety tylko "po drodze".

Czytam i oglądam z dużym zainteresowaniem.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 25.08.2015 13:02

Marek40 napisał(a):Miło było przespacerować się po Wenecji oraz "moim" Placu i powspominać jak chodziłem tymi uliczkami .

Marku to jeszcze nie koniec spaceru :wink: :roll:

a czemu "Twoim" placu :?:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 25.08.2015 13:07

maslinka napisał(a):Aniu, bardzo ładnie pokazujesz Wenecję :)

dzięki za miłe słowa :oops:
trudno było robić zdjęcia, bo wszędzie były tłumy :evil:

maslinka napisał(a):Byłam tam dawno temu, niestety tylko "po drodze".
Czytam i oglądam z dużym zainteresowaniem.

Wenecja, mimo tego, że bardzo niszczeje jest piękna :D i warto ją odwiedzić na ciut dłużej niż tylko "po drodze" :hut:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



Wyprawa na koniec Europy - Hiszpania i Portugalia - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone