Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypad 1-dniowy do BiH - Medjugorie, Mostar, Kravice - 2010r.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009
Wypad 1-dniowy do BiH - Medjugorie, Mostar, Kravice - 2010r.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 06.03.2011 14:14

Witam po małej przerwie.

Chciałbym przedstawić propozycję uatrakcyjnienia pobytu w Chorwacji o 1-dniową wycieczkę do Bośni i Hercegowiny, oczywiście samochodem.

Mój program zawierał zwiedzanie miejsca objawienia Pani (Gospy) - Królowej Pokoju (Kraljica Mira) w Medjugorii, zwiedzanie historycznego Starego Mostu w Mostarze i kąpiel w wodospadach Kravice.

Nie chcę opisywać historii tych miejsc, ale udzielić kilku wskazówek jak dojechać, gdzie się zatrzymać i pokazać to, co zwiedziłem (fotografie, wideo i ślady GPS). Większość moich zdjęć zawierają współrzędne geograficzne, które w różnych programach można przypisać do miejsc na mapie.

Poprzednia moja relacja z pobytu w 2008r. w Chorwacji
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=22200&highlight=
spotkała się z dużym zainteresowaniem i nawet po roku otrzymywałem maile z prośbą o udzielenie dodatkowych wskazówek.

Mam nadzieję, że i ta relacja komuś się przyda.
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 06.03.2011 17:39

Mnie, mnie się przyda :hut: :lol:
Właśnie siedzimy z Małżonkiem i zastanawiamy się nad wycieczkami podczas sierpniowego pobytu w Cro. Jeden z naszych celów to Medjugorie i Mostar. Tak więc zasiadam i czytam. :nice:
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 06.03.2011 17:53

Chętnie skorzystam - w tamtym roku Mostar nie wypalił :(
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.03.2011 17:58

Dodajcie obowiązkowo Počitelj i Blagaj (nawet kosztem Međugorja i wodospadów Kravica)
Pozdrawiam
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 06.03.2011 18:18

1. Przygoda z 2009r.

Zanim przedstawię opis naszej wycieczki z 2010r , przypomniała mi się pewna przygoda, która przytrafiła się nam rok wcześniej.

W 2009 r. wakacje spędziliśmy (podobnie jak w 2008r.) na wyspie Ciovo w Slatine.

Niestety nie były one zbyt udane, a to za sprawą choroby naszej młodszej córki. Wieczorem pojechaliśmy z nią na pogotowie do Trogiru. Ciekawostką jest to, że w pobliżu stacji pogotowia nie ma gdzie zaparkować samochodu . Musiałem wjechać na parking płatny, który znajduje się przed wejściem do pogotowia :evil:

Prawdopodobnie w tym miejscu jest stacja pogotowia w Trogirze.

Obrazek

Okazało się, że trzeba podać antybiotyk. W Trogirze nie było nocnej apteki. Najbliższa znajdowała się w Splicie. Lekarka próbowała nam wyjaśnić jak tam dojechać, lecz było z tym mnóstwo problemów. Za wizytę nic nie płaciliśmy, jedynie musieliśmy okazać paszport dziecka.

Chcąc jak najszybciej zacząć kurację, od razu pojechaliśmy do Splitu. Wiedzieliśmy jedynie, że mamy kierować się w stronę wybrzeża. Była już noc, dawno po godz. 22.00. Po drodze minęliśmy kilka aptek, ale żadna z nich nie była otwarta i nie było żadnej informacji, która ma nocny dyżur. Obok jednej z nich, znajdowała się knajpka, a przed nią stała grupka mężczyzn pijąca piwo. Kogoś musiałem się spytać o dojazd, więc podszedłem i zapytałem. Jeden z nich po angielsku wytłumaczył mi na jakiej ulicy znajduje się apteka i jak tam dojechać (ulice jednokierunkowe). Poszedłem do samochodu i próbowałem znaleźć tę ulicę w nawigacji. Widząc, że jeszcze nie odjechaliśmy podszedł do nas i powiedział, że mamy poczekać, a on skoczy po rower i będzie naszym pilotem :D . Podziękowaliśmy mu i powiedzieliśmy, że teraz to już trafimy.
Nawigacja ładnie nas prowadziła, aż do jednego skrzyżowania, gdzie kazała nam skręcić w lewo. Zrobiło się ciasno, przejazd prawie na lusterka. Po ok. 300m koniec drogi. Pani z nawigacji ładnie nas poinformowała, że jesteśmy u celu. Ale apteki nie widać. Z ledwością zawróciłem (tylko dlatego, że akurat jedno miejsce parkingowe było wolne) i zatrzymaliśmy przechodnia pytając o aptekę. Ten nie mogąc nas zrozumieć zadzwonił do kolegi, który zna angielski. Okazało się, że apteka znajduje się na drugim końcu ulicy, w dodatku za zakrętem. Gdybyśmy na skrzyżowaniu od razu skręcili w prawo, nie byłoby problemu i zaoszczędzilibyśmy 20 min. (nauczka - do nawigacji trzeba podchodzić z dystansem).

Zaparkowałem przed apteką i poszedłem zrealizować receptę. Młoda farmaceutka poszła poszukać antybiotyk . Po przyjściu spytała czy mam europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego 8O . Zdziwiłem się, gdyż na stronie naszego NFZ była informacja, że Chorwacja nie honoruje jej. Na szczęście miałem je wyrobione dla wszystkich z rodziny (z myślą o przejeździe przez Czechy, Austrię i Słowenię). I tu zaskoczenie. Pani wpisała numer ubezpieczenia do komputera, ładnie zapakowała lek i podziękowała. Nic nie zapłaciłem za lekarstwo :lol: .

Niestety antybiotyk nie był trafiony. Po przyjeździe do Polski trzeba było kontynuować leczenie.

Reasumując. Wyjeżdżając do Chorwacji warto mieć ze sobą:
- paszporty (a nie dowody osobiste, na które podobno można wjechać do Chorwacji)
- Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (pomimo, że podobno w Chorwacji nie obowiązują)
- zieloną kartę, która jest potrzebna aby wjechać na teren Bośni i Hercegowiny (również aby pojechać do Dubrownika)

cdn...
Ostatnio edytowano 17.03.2011 19:33 przez kopter, łącznie edytowano 2 razy
piotr65
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 18.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr65 » 06.03.2011 19:23

Witam.
To i ja się dosiadam i czekam na dalszy ciąg relacji.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.03.2011 20:24

A propos ubezpieczenia zdrowotnego.. Na podstawie umowy dwustronnej między RP i RH Polacy mogą na terenie Chorwacji korzystać ze swojego krajowego ubezpieczenia na podstawowe świadczenia medyczne; niezbędny paszport lub europejska karta. Także za ten antybiotyk de facto zapłacił NFZ. Nie dotyczny to wszystkich antybiotyków (niektóre tylko są za free dla ubezpieczonych; za niektóre jest częściowa odpłatność).
Pozdrawiam
Leszek W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 552
Dołączył(a): 14.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek W » 06.03.2011 20:41

Medugorje i tak miałem sobie odpuścić. A więc czytam o Počitelj i Blagaj.
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 06.03.2011 20:52

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Dodajcie obowiązkowo Počitelj i Blagaj (nawet kosztem Međugorja i wodospadów Kravica)
Pozdrawiam


Kasiu,
Planujemy zajrzeć do: Mostaru, Medjugorie, Blagaj, Stolac, Radimlja, Pocitelj i wodospady. Mam nadzieję, że jak bladym switem wyjedziemy z Vodic, to zdążymy to wszystko zobaczyć.
Pozdrawiam.
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 06.03.2011 21:05

i ja w tym roku jade do BiH, siadam i czekam na wszystko co tam ciekawe jest
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 06.03.2011 21:09

HAncur napisał(a):Kasiu,
Planujemy zajrzeć do: Mostaru, Medjugorie, Blagaj, Stolac, Radimlja, Pocitelj i wodospady. Mam nadzieję, że jak bladym switem wyjedziemy z Vodic, to zdążymy to wszystko zobaczyć.
Pozdrawiam.

Moim zdaniem nawet biegiem nie. Chyba, że zajrzeć znaczy dojechać i ...od razu odjechać (ewentulnie zrobić fotę "w przelocie").
Pozdrawiam
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 06.03.2011 21:22

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):A propos ubezpieczenia zdrowotnego.. Na podstawie umowy dwustronnej między RP i RH Polacy mogą na terenie Chorwacji korzystać ze swojego krajowego ubezpieczenia na podstawowe świadczenia medyczne; niezbędny paszport lub europejska karta. Także za ten antybiotyk de facto zapłacił NFZ. Nie dotyczny to wszystkich antybiotyków (niektóre tylko są za free dla ubezpieczonych; za niektóre jest częściowa odpłatność).
Pozdrawiam


Ale NFZ w Polsce nie informuje o tym. Przed chwilą jeszcze raz sprawdziłem na ich stronie. Na mapce Chorwacja nie jest uwzględniona.
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 06.03.2011 21:25

Dzięki za info. W takim razie będziemy weryfikować w trakcie :D
A może, Kasiu wiesz, którym przejściem dostać się do BiH (żeby nie trzeba było czekać)?
fasi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 837
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) fasi » 07.03.2011 08:14

Zasiadam i ja :)
Mostar interesuje mnie szczególnie :wink:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.03.2011 08:20

Ja równiez zasiadam do czytania - w moich planach jest Pocitelj, Mostar, Miedjugorje i Kravica - tyle chyba się da w jeden dzień? Ewentualnie Miedjugorje odpuścić?
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wypad 1-dniowy do BiH - Medjugorie, Mostar, Kravice - 2010r.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone