Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypad 1-dniowy do BiH - Medjugorie, Mostar, Kravice - 2010r.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.03.2011 08:58

Mostar i Pocitej obowiązkowo. Na Pocitej aby sobie po nim pospacerować godzinka starczy a naprawdę ma klimat no i jest po drodze warto sie zatrzymać. Ja w swojej relacji opisywałam Mostar, Pocitej i wodospady Kravica, tez można zerknąć.
No i w Mostarze te kilka E wydane aby wejść na minaret meczetu - jak najbardziej słusznie wydane - widok na panoramę miasta 360 stopni bezcenny.

Raul73 - proponuję kolejność Mostar wracając zatrzymać sie przy Pocitej, potem zobaczysz ile czasu ci zostało i zadecydujesz sie Kravica, czy Kravica i Menjugorie. Jesli chodzi o wodospady - tylko je zobaczyć to z dojściem max godzina.

Kasiu dzięki za bezcenną informację o karcie EKUZ w tym roku ja wezmę, bo tak to sugerowałam sie tylko stroną nfz ze w Chorwacji to ja mogę sobie ...
Zastanawiam sie co mam rozumieć przez podstawe świadczenia medyczne takie jak w krajach UE czy jakieś okrojone... czy w takim razie tylko ta karta czy jednak jeszcze ubezpieczenie wykupione w jakimś PZU?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.03.2011 09:24

Ponieważ mam niedosyt tych stron to chętnie popatrzę na znajome widoczki.
Mam nadzieję, że już niedługo ulubiony c.d..
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 07.03.2011 09:34

CinnamonGirl napisał(a):Mostar i Pocitej obowiązkowo. Na Pocitej aby sobie po nim pospacerować godzinka starczy a naprawdę ma klimat no i jest po drodze warto sie zatrzymać. Ja w swojej relacji opisywałam Mostar, Pocitej i wodospady Kravica, tez można zerknąć.


Właśnie skończyłam zerkać. :lol: i skorzystam przy końcowym planowaniu.
A panoramę Mostaru "załadowałam" na pulpit komputera w pracy. Mogę?
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.03.2011 09:39

HAncur napisał(a):
CinnamonGirl napisał(a):Mostar i Pocitej obowiązkowo. Na Pocitej aby sobie po nim pospacerować godzinka starczy a naprawdę ma klimat no i jest po drodze warto sie zatrzymać. Ja w swojej relacji opisywałam Mostar, Pocitej i wodospady Kravica, tez można zerknąć.


Właśnie skończyłam zerkać. :lol: i skorzystam przy końcowym planowaniu.
A panoramę Mostaru "załadowałam" na pulpit komputera w pracy. Mogę?

Mozna można. Jesli w tym roku znów wyląduję na Riwierze Makarskiej to na 90% znów się tam wybiorę ;)
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 07.03.2011 09:42

BiH ciągle przede mną.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.03.2011 12:02

do Medjugorie to chyba tylko po różaniec :) jeden wielki market z dewocjonaliami-nie za bardzo to uduchowione, szkoda drogi.

interes się kręci...
Obrazek

a chętnych do modlitwy niewielu...

Obrazek
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 07.03.2011 16:56

Raul73 napisał(a):Ja równiez zasiadam do czytania - w moich planach jest Pocitelj, Mostar, Miedjugorje i Kravica - tyle chyba się da w jeden dzień? Ewentualnie Miedjugorje odpuścić?

Sam sobie odpowiesz, po przeczytaniu mojej relacji. Będę podawał czas. Mogę tylko powiedzieć, że za bardzo się nie spieszyliśmy i trochę pobłądziliśmy.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.03.2011 17:05

CinnamonGirl

Dzięki za odpowiedź. Ja to planowałem troszkę inaczej: rano po drodze Pocitelj, potem Mostar i potem w zależności od czasu albo z Miedjugorje, albo bez. Minaret w Mostarze oczywiście obowiązkowy!

kopter

Również liczę się z jakimś błądzeniem po trasie, bo map Bośni nie ma nigdzie w necie ani w GPS - mam tylko 2 papierowe.
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 07.03.2011 17:05

2. Dojazd do granicy Cro - BiH


W 2010 roku pojechaliśmy do Chorwacji w ciemno, bez wcześniejszej rezerwacji. Cel - Riviera Makarska. Zatrzymaliśmy się w Podgorze. Z wynajęciem apartamentu nie było większego problemu, więc spokojnie wybieraliśmy taki, który nam odpowiadał (2 rodziny, 7 osób).

Dopiero na miejscu zaplanowaliśmy 1-dniową wycieczkę do Bośni i Hercegowiny. Niestety AutoMapa pokazuje tylko 3 drogi na krzyż w BiH. Więc korzystając z neta i Cro.pl wyczytaliśmy ile się dało, którędy jechać. Jazda według drogowskazów.

Miałem ze sobą palmtop, który co sekundę zapisywał ślad GPS. Później po synchronizacji mogłem dopisać współrzędne geograficzne do zrobionych zdjęć.

W skrócie nasza droga wyglądała tak:

Obrazek


Ale po kolei.

Z Podgory wyjechaliśmy rano, zaraz po śniadaniu. W nawigacji ustawiony punkt kontrolny Mali Prolog, czyli przejście graniczne z BiH.

Obrazek


Jazda przyjemna. Jadranką do Bacinskich Jezior, mijamy zjazd na Ploce i skręcamy w lewo. Później trzeba uważać, żeby nie przegapić zjazdu na drogę D513 (ostry zakręt). Dalej już przed siebie, aż do granicy.
Na trasie było małe zwężenie i spowolnienie związane z budową autostrady.

Obrazek


Droga z niewielkimi wybojami, asfalt nie pierwszej klasy. Ale dało się jechać i jeszcze co nieco pooglądać.

Obrazek


O godz. 9.37 dojechaliśmy do granicy z BiH

Obrazek


Trzeba uważać, żeby czasami jej nie przejechać bez zatrzymywania się, bo z wyglądu przypomina stację benzynową.
Celnik niesympatyczny, pokazujący kim on tam jest. Sprawdzał paszporty i zieloną kartę. Warto o niej pamiętać, gdyż w Polsce często jest dawana bezpłatnie, a tam trzeba by było zapłacić. I to podobno nie mało.

cdn...
Ostatnio edytowano 17.03.2011 19:26 przez kopter, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 07.03.2011 17:21

HAncur napisał(a):Dzięki za info. W takim razie będziemy weryfikować w trakcie :D
A może, Kasiu wiesz, którym przejściem dostać się do BiH (żeby nie trzeba było czekać)?

Ja mimo wszystko radziłabym Metković, choć to spore przejście...ale i droga chyba najlepsza.
Pozdrawiam
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 07.03.2011 17:23

Raul73 napisał(a):CinnamonGirl

Dzięki za odpowiedź. Ja to planowałem troszkę inaczej: rano po drodze Pocitelj, potem Mostar i potem w zależności od czasu albo z Miedjugorje, albo bez. Minaret w Mostarze oczywiście obowiązkowy!


Ja jechałam wpierw do Mostaru aby uniknąć tłumów. Generalnie im później tym większe tłumy stąd moja propozycja takiej kolejności. Choć może w sezonie obojętnie jaka pora i tak tłok jest. W czerwcu coraz gęściej zaczęło robić się po 11- 12 godzinie - zaczęły przyjeżdzać wycieczki autokarowe.

Co do tras - to byłam mile zaskoczona trasą którą wracałam, wybrana z 'musu' bo Bośniacy tłumnie wybierali sie na weekend do Chorwacji (tłumy na przejsciu w Metkowic od strony BiH - korki na kilka km) i wracalismy przez Ljubuski i granica w Veliki Prolog. Droga w dobrym stanie, widoki przepiękne (szczególne te z drogi nad wybrzeżem nr 512), dla tych co maja kwatery na riwierze m., momentami zapierajace dech w piersiach - dla tych co nie mają lęku przestrzeni i wysokości.
Ostatnio edytowano 07.03.2011 17:33 przez CinnamonGirl, łącznie edytowano 2 razy
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.03.2011 17:30

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
HAncur napisał(a):Dzięki za info. W takim razie będziemy weryfikować w trakcie :D
A może, Kasiu wiesz, którym przejściem dostać się do BiH (żeby nie trzeba było czekać)?

Ja mimo wszystko radziłabym Metković, choć to spore przejście...ale i droga chyba najlepsza.
Pozdrawiam


Ale korki też potrafią być spore.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 07.03.2011 17:53

Jacek S napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
HAncur napisał(a):Dzięki za info. W takim razie będziemy weryfikować w trakcie :D
A może, Kasiu wiesz, którym przejściem dostać się do BiH (żeby nie trzeba było czekać)?

Ja mimo wszystko radziłabym Metković, choć to spore przejście...ale i droga chyba najlepsza.
Pozdrawiam

Ale korki też potrafią być spore.

Jakością drogi się nadrabia.. Trzeba też pamiętać, że drogi w BiH nie są az tak dobrze oznaczone jak w Hr. Ale z całą pewnością wekendów lepiej unikać.
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 07.03.2011 18:31

My jechaliśmy 19 lipca (poniedziałek). Na szczęście nigdzie nie było tłumów, ani korków. :D
smok131
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 24.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) smok131 » 07.03.2011 18:36

widok z baszty w Pocitelj na Neretwę (przed południem)
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wypad 1-dniowy do BiH - Medjugorie, Mostar, Kravice - 2010r. - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone