Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wydarzenia, uroczystości, momenty ...

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 23:25

Nie ze wszystkim się zgodzę.

Po pierwsze, rzemiosło wojskowe wynosiło się z domu, od najmłodszych lat ucząc się posługiwania bronią.
Po drugie, ten cytat dotyczy pospolitego ruszenia, natomiast istniały "barwą znaczone",
oddziały, nie państwowe, ale, jak wspomniałeś, wystawiane przez magnatów, miasta, województwa
i na ich żołdzie pozostający (sprawa żołdu i zadość uczynienia, jest sprawą na inną dyskusję).

O Michale Korybucie lepiej przemilczeć, natomiast co do siły uderzenia wojsk pancernych,
to zwróciłbym uwagę, że doskonale dawali sobie radę zarówno z ciężkimi rajtarami,
jak i z lekkimi oddziałami kozackimi, więc tu o ich zdolnościach manewrowych oraz o walce wręcz można by dyskutować.

Tym bardziej, że husarz siedzący na koniu, obaj doskonale opancerzeni,
dysponował doskonałą, lekką, nie od parady noszoną wówczas węgierką, a potem szablą husarską, stając się niby bastionem pośród bitwy.

Kilku husarzy to była już twierdza.

To, że pod Kircholmem, zginęło ok.100 Polaków, 200 było rannych, a straty Szwedów oceniano na 6-9 tys. ludzi, nie wzięło się tylko z szarży.

Niemniej faktem jest, a nawet było to podkreślone w czasie rekonstrukcji, husaria musiała mieć czyste przedpole.
Pod Kłuszynem zatrzymały ich drewniane płoty. Niemniej byli w stanie przeprowadzić, każdy, po kilka, do dziewięciu pozorowanych lub prawdziwych szarż.

Ale, co by nie mówić, jak dla mnie, magnaccy, czy zaciężni, husarze byli po prostu zajebiści.

(Ooops, przepraszam :oops: , ale nie znajduję lepszego słowa :D)

A z tej działki, taki króciutki tryptyczek ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


PS Znalazłem - z Sienkiewicza, to ja wolę cytat z Potopu:

Spojrzymy: husaria już rozpuściła konie. Boże, co za impet! Wpadli w dym... znikli [...]
Aż zagrzmiało coś i dźwięk się uczynił, jakby w tysiącu kuźni kowale młotami bili.
Spojrzymy: Jezus Maria!
Elektorscy mostem już leżą jako żyto, przez które burza przejdzie, a oni już hen za nimi! jeno proporce migocą!
Idą na Szwedów!
Uderzyli na rajtarię - rajtaria mostem!
Uderzyli na drugi regiment - mostem! [...]
Wszystko pierzcha, wszystko się wali, rozstępuje, idą jakby ulicą... bez mała przez całą armię już przeszli!
Zderzą się z pułkiem konnej gwardii, wśród którego Carolus stoi... i gwardię jakoby wicher rozegnał!"


Więcej zdjęć z rekonstrukcji

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:22 przez weldon, łącznie edytowano 2 razy
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 10.01.2011 23:42

Dziwnie Ci ta dziewczynka w kadr weszła.
Dziewczynka z latarniami rzekłbym. :D
Ale impreza niemała. Taki nasz mały reporter się robisz ...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2011 23:52

Crayfish napisał(a):Taki nasz mały reporter się robisz ...

Zbieram na helikopter ...

Będzie "Wkratkę" :lol:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 11.01.2011 00:41

Owszem, byli zajeb... to była w końcu elita wojskowa. Najważniejsza formacja w swoim czasie.
Tylko że bazując na tym, co się wspaniałego o naszej historii pisze, trzeba wziąć niestety pod uwagę jeszcze jeden fakt.
Niektórzy autorzy opracowań podbarwiają obraz całości i powołują się na niezbyt pewne i wiarygodne źródła, a w dodatku nie można zapomnieć o tym, że inaczej wiele spraw było przedstawianych za komuny w podręcznikach a inaczej jest dzisiaj.
"Dzieje oręża polskiego na wojnie" (lub podobny tytuł) opisywały ładnie wiele spraw i detali, ale dzisiaj nie jestem pewien czy wezmę wszystko co tam pisze- jak kiedyś brałem....

Historia bywa nieco zmieniana lub przemilczana przez autora w zależności od jego skłonności - religijnych, politycznych, wojskowych.
Kwestia wierności i dokładności przekazów historycznych jest bardzo kontrowersyjna- a w końcu to na nich głównie się bazuje- przecież nikt z nas tam nie żył.

Za Sienkiewicza powstała największa saga szlachecka- jego Trylogia.
Jednocześnie powstanie tychże dzieł- odbywając się "ku pokrzepieniu dusz" - samoistnie skazało się na nadmierne koloryzowanie pewnych cech narodu i armii a pomijanie tych mniej chwalebnych. W końcu to miało być "ku pokrzepieniu".
:wink:

Mogę też coś wstawić? :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2011 07:43

Ale za Żółte Wody to powinni Hoffmannowi ..., :evil:

... no dobra, swoje zrobił, powiedzmy, że się troszkę minął z prawdą.

Fatamorgana napisał(a):Mogę też coś wstawić? :)


To zależy. Jakbyś miał coś ciekawego ...







:lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.01.2011 19:53

Fatamorgana napisał(a):Historia bywa nieco zmieniana lub przemilczana przez autora w zależności od jego skłonności - religijnych, politycznych, wojskowych.


Od wielu już lat powtarzam te święte słowa - przykładem są "dzieła" znanego bajkopisarza Jana Tomasza Grossa.
Poza tym wszystko zależy, jak zwykle od punktu widzenia. W Kijowie siedziałem w Parku Chmielnickiego obok pomnika Chmielnickiego. Tego bandyty. :lol:

weldon napisał(a):Ale za Żółte Wody to powinni Hoffmannowi ..., :evil:



"Ogniem i mieczem" to dla mnie słaby film w odróżnieniu od znakomitego "Potopu".
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 11.01.2011 22:29

Otóż to...
Klasyka nie staje się klasyką ot, tak sobie.
Po prostu wszelkie próby powtórzenia jej jakości są słabsze- a w przypadku "Ogniem i mieczem" widać "nowoczesne pop kino- obliczone na komercyjne zyski i koniecznie posiadające dużo śmiesznych scenek, żeby masowa publika się nie nudziła w kinach. :roll: :?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2011 22:40

Fatamorgana napisał(a):Otóż to...
Klasyka nie staje się klasyką ot, tak sobie.
Po prostu wszelkie próby powtórzenia jej jakości są słabsze- a w przypadku "Ogniem i mieczem" widać "nowoczesne pop kino- obliczone na komercyjne zyski i koniecznie posiadające dużo śmiesznych scenek, żeby masowa publika się nie nudziła w kinach. :roll: :?

A może byś coś wstawił ... ? :?



:wink:

*****************************

Rok chopinowski ...

1Obrazek

2Obrazek

3Obrazek

4Obrazek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.01.2011 00:56

To w takim razie może ja nawiążę do historyczności wątku i pokażę kilka kadrów zarejestrowanych podczas Turnieju Rycerskiego "O szablę Zawiszy" w Kurozwękach, w maju 2007r.

Wesoły wojak.
Obrazek

Strzelcy niepodhalańscy
Obrazek

Dwa wcielenia "polskiego Orlando Blooma":
Rycerskie...
Obrazek

"Pirackie".
Obrazek

Waleczna muszkieterka ze Słowacji.
Obrazek

I jej tatko- też muszkieter.
Obrazek


Obrazek

Damy dworu w trzech odsłonach. :)
Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 12.01.2011 04:31 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 4 razy
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.01.2011 02:01

Portret szlachcica w stroju "wizytowym".

Obrazek

Obowiązkowo husaria... :wink:
Obrazek

Ognia!
Obrazek

Popisy kaskaderskie
Obrazek

Koniarze i ich kunie.
Obrazek

To tak w jakim takim skrócie - trochę po łebkach.

:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.01.2011 08:20

Nareszcie ... :lol:

Czepną ci się o fotki - ich wielkość, znaczy się

Chciałem prosić o więcej wyczesanych Czeszek, ale tatko mnie letko zniechęcił ... :wink:
Inna sprawa, że również jako fotka mi się w pamięć wbiła jakoś tak.
Ekstra.

Długa droga przede mną :(
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.01.2011 08:33

A pewnie, że się czepną - proszę się nie powtarzać!
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.01.2011 16:51

Widzę, że Żaba Uploader mnie robi w konia i samowolnie zmienia rozdzielczość niektórych zdjęć przy masowym ładowaniu. :? :twisted: :evil:
Poprawię.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 12.01.2011 20:08

weldon napisał(a):Długa droga przede mną :(


Moja do krótkich tez nie należała... :wink:
Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

A na koniec tamtej imprezy spróbowałem z ręki tego.
"Wiatraczek".

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.01.2011 20:36

Fatamorgana napisał(a):Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

Równie dobrze mogę sobie gamy ćwiczyć ... :lol:

Pokazywać, słuchać, nie poddawać się, wnioski ciągnąć ... Ot, cała tajemnica :D

Strasznie musiało szybko się kręcić.
Czasy ty dobierałeś czy automat?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Wydarzenia, uroczystości, momenty ... - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone