Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wędkowanie

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anbo
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbo » 03.02.2011 00:56

Miło się Was czyta, tylko dziwi mnie ta niewiara w sukces. Pewnie, że trzeba gonić króliczka, ale nie wolno też wątpić, że się go w końcu złapie!!! Ja wciąż obmyślam jakieś plany i sposoby. Widziałam, pływając, jak zachowują się te cwane śródziemnomorskie rybki. Zauważyłam, że interesuje je najbardziej wszystko, co szybko opada. Np. piasek, drobne kamyczki. Nawet te większe koleżanki wyglądają ze swoich kryjówek jak im się coś takiego podrzuci pod nos. A może wykombinować jakieś zestawy z mor myszką, zamiast haczyka?... U nas latem to kłusownictwo, ale tam i tak wszyscy kłusujemy. Niech odezwie się ten, komu udało się kupić pozwolenie i niech nas uświadomi jak to załatwić?!
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 03.02.2011 09:31

anbo napisał(a):... Niech odezwie się ten, komu udało się kupić pozwolenie i niech nas uświadomi jak to załatwić?!


Napisałem do chorwackiej ambasady z prośbą o wystawienie takiego pozwolenia (po wniesieniu stosownej opłaty oczywiście - w moim przypadku na 7 dni, więc 150 Kn) lub aby wskazali mi adres, pod którym w Chorwacji będę mógł takie pozwolenie kupić (w okolicach wyspy Vir).
Jak mi odpiszą (jeśli odpiszą :lol: ) to dam znać.
Pozdrawiam
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 03.02.2011 20:22

Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 03.02.2011 21:26

Hvala Mirko

Pozdrav!
anbo
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.01.2011
Kiedyś udało mi się w Zatonie na skórkę od chleba złapać czt

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbo » 04.02.2011 00:16

Na skórkę od chleba, ale jak? Ze spławikem? Proszę o dokładniejszy opis tej przygody. A ja opowiem przygodę kolegi z sąsiedniego pensjonatu. Uważajcie na ryby z gatunku OSTROSZ!!! On złapał takiego. Nie pamiętam jak i na co, być może przypadkowo za płetwę lub brzuch. Najgorsze, że nadział się dłonią na jakiś jadowity kolec. Ręka spuchła mu dość mocno i nieciekawie się czuł. To wydarzyło się krótko przed jego wyjazdem, my jeszcze zostaliśmy, ale po powrocie napisał do nas, uświadomiony przez Instytut Chorób Tropikalnych, co mu groziło. Miał szczęście. Zobaczy jeszcze Chorwację!!! Ryba słaba była. Rozmawialiśmy kilka dni temu przez telefon i mówi, że ręka boli go do dziś.
Coś się działo!!! Może lepiej stanąć na jeżowca.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107703
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Kiedyś udało mi się w Zatonie na skórkę od chleba złapać

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 04.02.2011 13:16

anbo napisał(a):Na skórkę od chleba, ale jak? Ze spławikem? Proszę o dokładniejszy opis tej przygody.


Proszę bardzo, już opisuję o ile dobrze pamiętam, bo było to w 2004 roku w Zatonie.

Obrazek

Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce wędkowania, był to pomost do cumowania łodzi, z tego pomostu łowili wszyscy, starsi i dzieci, nikt wtedy o pozwolenie nie pytał i nie sprawdzał, ale przepisy chyba się zmieniły po 2004 roku.

Tak jak pisałem, wędkowanie traktowałem jako zabawę i dla zabicia czasu. Ponieważ pomost był nasłoneczniony, udawałem się na niego z wędką zaraz po przyjściu na plażę tj. ok.10 i bawiłem się w wędkowanie przez 1-1,5 godziny, o potem po raz drugi przychodziłem po godzinie 15-tej.
Czasem w ogóle nic nie brało, lub były brania ale drobnicy.
Ponieważ skórka od chleba i połów na spławik były moja ulubiona metoda na Popradzie w Polsce, to zastosowałem ją Chorwacji.

Na haczyk zakładałem kawałeczek skórki od chleba, na żyłce był mały śrut ołowiu i spławik korkowy.

Zarzucałem jak daleko się dało, na odległość 5-10 m od pomostu, dopóki chleb nie namókł, unosił się wraz z spławikiem na powierzchni.

Widać było też ławicę różnej wielkości rybek skubiących chlebuś, jak skuła drobnica to szybko go zjadała bez możliwości zacięcia i trzeba było zakładać na haczyk nowy kawałek chleba.

Natomiast jeśli wśród ławicy znalazła się większa rybka i złapała chleb do pyska to wtedy po zacięciu był efekt w postaci złapania rybki o nazwie cipal (nie wiem czy nazwa prawidłowa, jak zła to Leon poprawi)

Obrazek

Rybki te brały najlepiej kiedy chleb unosił się na powierzchni morza, jednego dnia udało mi się ich złowić ok 10 sztuk.

Któregoś popołudnia udałem się na pomost w celu połowu powyższych rybek, ale brań nie było, więc użyłem zaklęcia, tzn. po zarzuceniu wędki powtarzałem sobie cichutko "cip, cip rybeńko" i nagle poczułem mocne szarpniecie, zaciąłem, wędka się ugięła, czułem, że na haczyku jest coś większego niż dotychczas, w wodzie się kotłowało, na brzegu wśród wędkujących dzieci zrobiło się poruszenie, każdy był ciekaw co ciągnąłem do brzegu.

W pewnym momencie nad powierzchnią ukazał się "dziób" ryby, a po chwili wróciła ona do wody ..... a ja miałem na wędce obcięty haczyk.

Nie zrażony niepowodzeniem uzupełniłem zestaw o nowy większy haczyk, zarzuciłem ponownie wymawiając zaklęcie, nastąpiło kolejne branie ..... i tym razem po krótkim holu belona znalazła się na pomoście :D

Pierwszy raz widziałem taką złapaną rybę, a na brzegu wszyscy tez byli zdziwieni i trochą zazdrościli złapanej ryby.

Następnego dnia złapałem jeszcze dwie trochę mniejsze belony, to tyle co pamiętam.
anbo
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbo » 16.02.2011 23:37

Tylko pozazdrościć. Mam kilka zdjęć złowionych rybek, ale nie potrafię ich zamieścić na tym forum. Nie mam też dość czasu, aby zapoznać się z objaśnieniami, w końcu kiedyś go znajdę... Na razie pozdrawiam Pana od belon i wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia w temacie "wędkarstwo".
arek71
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 17.11.2009
Wdkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek71 » 24.02.2011 13:06

Witam :P Byłem w tamtym roku pierwszy raz w Cro,miejscowość Promajna. Jadąc na wczasy zawsze zabieram ze sobą wędki, tak było i tym razem.Jednak mimo wielu godzin (o różnych porach dnia i nocy)spędzonych na wędkowaniu nie złapałem nic większego niż 15cm :oops: Jednego dnia podszedł do mnie pewien Polak i zaczął opowiadać jak to dwa dni przed moim przyjazdem miejscowi łapali makrele na wędki w bardzo dużych ilościach. 8O Nie wiem czy wierzyć w jego opowieści bo do końca mojego pobytu nie widziałem nikogo z wędką (po za mną)nad wodą.Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z rybami w tym regionie Cro to proszę o info.W tym roku też tam jadę -oczywiście z wędkami :P
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107703
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.03.2011 18:32

19 marca - Dzień Wędkarza.

Pozdrawiam wszystkich wędkarzy i życzę taaakiej ryby :wink: :D

Obrazek
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 19.03.2011 21:04

Zatem - ZDRÓWKO wszystkich wędkarzy!!!! :wink:
anbo
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbo » 20.03.2011 03:25

:D
Fajnie, że jesteście! Wakacje zaznaczone w kalendarzu. Ryby ustawiają się w kolejce. Będzie BUM. Jakoś to udźwigniemy. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Anbo.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 05.04.2011 22:35

Janusz Bajcer napisał(a):19 marca - Dzień Wędkarza.

Pozdrawiam wszystkich wędkarzy i życzę taaakiej ryby :wink: :D

Obrazek


No teraz Januszu to widzę, że złapałeś rybę. Bo na avatorku to do końca nie jestem pewny czy Ty trzymasz rybę czy ..... :wink: Kolega pozwoli, że nie dokończę, poprostu nie wypada tego mówić w większym gronie Pozdrawiam :D :D :D
Robson36
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 08.05.2011
Piękna

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robson36 » 10.05.2011 12:05

Gratuluję sukcesu-tak to właśnie jest to coś-wędkowanie i przygoda-jeszcze raz gratki :) pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107703
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Piękna

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.05.2011 12:09

Robson36 napisał(a):Gratuluję sukcesu-tak to właśnie jest to coś-wędkowanie i przygoda-jeszcze raz gratki :) pozdrawiam


Dziękuje :D chciałbym taaaką rybę złapać jak zdjęciu :wink: :wink: :wink:

Autentyczna jest tylko złowiona belona widoczna w awatarku :D
Robson36
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 08.05.2011
Taaakkk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robson36 » 10.05.2011 15:32

Janusz to wszystko przed Tobą-sukcesów życzę :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone