Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 15.11.2016 12:51

Jestem i ja :) pięknie !
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.11.2016 20:50

Z przyjemnością będę zaglądał.
W zajawce widzę wiele znajomych kątów, ale też niektórych miejsc nie rozpoznaję :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.11.2016 23:36

Andzia* napisał(a):Oczywiście że jest cywilizacja

Teraz też nie mamy żadnych wątpliwości :oczko_usmiech: .


figusek napisał(a):Jestem i ja :) pięknie !

Nefer napisał(a):Z przyjemnością będę zaglądał.

Witam i zapraszam.

Startujemy :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.11.2016 23:41

25.08 - Bochnia

Pakowanie nie trwa długo, bo w ramach treningu przed Sycylią ograniczamy bagaż do minimum :mrgreen: .
Wskakujemy do auta i po paru minutach mkniemy już A4. Pierwszy przystanek na trasie to Bochnia i tamtejsza kopalnia soli.

Zjazd do kopalni dla turystów indywidualnych możliwy jest trzy razy dziennie, o 9.30, 12.00 i 15.30. Bilety na multimedialną trasę turystyczną kosztują w sezonie 45 zł (ulgowy 32). Pełen cennik znajdziecie tutaj. My zdecydowaliśmy się dokupić jeszcze bilety na podziemną przeprawę łodzią (12 zł).
Ponieważ do zjazdu o 15.30 pozostało trochę czasu postanawiamy wykorzystać go na obejrzenie bocheńskiego Rynku.

Na pierwszy ogień idzie gotycka Bazylika św. Mikołaja (1440-1445).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W wyposażeniu wnętrza dominuje styl barokowy, a może i rokokowy :roll: :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Neogotycką kaplicę poświęcono św. Kindze. Św. Kinga jest patronką górników solnych. Nie bez powodu, bo to właśnie jej zawdzięcza się odkrycie pokładów soli kamiennej :wink: .

Obrazek

Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie. Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu – soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz (Prajd). Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli. Znaleźli ją - jak pisze Ksiądz Piotr Skarga - „w pierwszym bałwanie [bryle] soli, który wykopano, pierścień się on jej znalazł, który ujrzawszy Kunegunda i poznawszy, dziękowała Panu Bogu, który dziwy czyni tym, którzy Go miłują”.


Obok kościoła wznosi się wolnostojąca drewniana dzwonnica z początku XVII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie zaglądamy na Rynek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pośrodku stoi pomnik króla Kazimierza Wielkiego, ufundowany jako dowód wdzięczności mieszkańców za rozwój wydobycia soli, a tym samym rozwój Bochni i jej dostatni byt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Stojący nieopodal rynku szyb Sutoris był pierwszym szybem górniczym, którym zacząto wydobywać sól. Działa on nieprzerwanie od 1251 roku.

Obrazek


Czas już wracać do kopalni...


CDN :papa:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 16.11.2016 07:34

W kopalni byłam, ale... Bochni nie znam :oops: choć mam tak blisko 8O
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.11.2016 08:22

Ładnie w tej Bochni. :)
A kopalnia jednak mniej znana niż ta w Wieliczce, ale również warta odwiedzin.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.11.2016 08:23

krakusowa napisał(a):W kopalni byłam, ale... Bochni nie znam :oops: choć mam tak blisko 8O

Też mam blisko - ale zawsze tylko przejazdem ... a w kopalni nie byłem :oops:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.11.2016 08:46

krakusowa napisał(a):W kopalni byłam, ale... Bochni nie znam :oops: choć mam tak blisko 8O

To tak jak ja, ale ja nawet w kopalni nie byłam....


A mam pytanie do legendy? Bo tą legendę przypisuje się kopalni w Wieliczce i z ciekawości ona była gdzieś w przewodniku przy Bochni dopisana?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.11.2016 08:58

piekara114 napisał(a):A mam pytanie do legendy? Bo tą legendę przypisuje się kopalni w Wieliczce i z ciekawości ona była gdzieś w przewodniku przy Bochni dopisana?


U Klarysek ze Starego Sącza takie coś znalazłem >>> http://www.klaryski.stary.sacz.pl/pl/25 ... Kingi.html
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.11.2016 09:02

Janusz Bajcer napisał(a):
piekara114 napisał(a):A mam pytanie do legendy? Bo tą legendę przypisuje się kopalni w Wieliczce i z ciekawości ona była gdzieś w przewodniku przy Bochni dopisana?


U Klarysek ze Starego Sącza takie coś znalazłem >>> http://www.klaryski.stary.sacz.pl/pl/25 ... Kingi.html


Czyli wszędzie wspólny filar, a otoczkę się pozmienia i już mamy 2 legendy :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.11.2016 09:05

piekara114 napisał(a):Czyli wszędzie wspólny filar, a otoczkę się pozmienia i już mamy 2 legendy :mrgreen:

Z legendami jest tak, że nie do końca wszytko jest prawdziwe :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.11.2016 09:08

krakusowa napisał(a): Bochni nie znam :oops: choć mam tak blisko 8O

To chyba często jest tak, że to co mamy najbliżej odwiedzamy najrzadziej albo wcale. Zgadnij ile razy widziałam np. Panoramę Racławicką :lol: ?


Nefer napisał(a):A kopalnia jednak mniej znana niż ta w Wieliczce, ale również warta odwiedzin.

Trasa turystyczna w Wieliczce powstała już na przełomie XVIII i XIX w. Natomiast kopalnia w Bochni przyjmuje turystów dopiero od 1995 r. dlatego na razie nie ma szans, żeby przebiła sławą tą pierwszą.


Janusz Bajcer napisał(a): ... a w kopalni nie byłem :oops:

To sobie ją zwiedzimy razem. Wirtualnie :D .


piekara114 napisał(a):A mam pytanie do legendy? Bo tą legendę przypisuje się kopalni w Wieliczce i z ciekawości ona była gdzieś w przewodniku przy Bochni dopisana?

Legendę opowiadają w obu kopalniach :lol: . My usłyszeliśmy od pani przewodnik, bo w przewodnikach się tym razem nie szczególnie zaczytywałam.
Faktem jest natomiast, że to w Bochni jako pierwszej odkryto i zaczęto wydobywać sól na ziemiach polskich. W Wieliczce wydobycie rozpoczęło się kilkadziesiąt lat później.


Janusz Bajcer napisał(a):U Klarysek ze Starego Sącza takie coś znalazłem >>> http://www.klaryski.stary.sacz.pl/pl/25 ... Kingi.html

piekara114 napisał(a):Czyli wszędzie wspólny filar, a otoczkę się pozmienia i już mamy 2 legendy :mrgreen:

Czyli każdy ma swoją wersję :D . I każdy bajeruje turystów :wink: .
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 16.11.2016 09:45

piekara114 napisał(a):
krakusowa napisał(a):W kopalni byłam, ale... Bochni nie znam :oops: choć mam tak blisko 8O

To tak jak ja, ale ja nawet w kopalni nie byłam....


A mam pytanie do legendy? Bo tą legendę przypisuje się kopalni w Wieliczce i z ciekawości ona była gdzieś w przewodniku przy Bochni dopisana?

A więc wszystko przed Wami :) :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.11.2016 10:02

marze_na napisał(a):[Legendę opowiadają w obu kopalniach :lol: . My usłyszeliśmy od pani przewodnik, bo w przewodnikach się tym razem nie szczególnie zaczytywałam.
Faktem jest natomiast, że to w Bochni jako pierwszej odkryto i zaczęto wydobywać sól na ziemiach polskich. W Wieliczce wydobycie rozpoczęło się kilkadziesiąt lat później.

A wg źródeł historycznych sól wydobywano tam wcześniej, jeszcze przed przyjazdem Kingi na ziemie polskie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.11.2016 10:14

Janusz Bajcer napisał(a):
marze_na napisał(a):[Legendę opowiadają w obu kopalniach :lol: . My usłyszeliśmy od pani przewodnik, bo w przewodnikach się tym razem nie szczególnie zaczytywałam.
Faktem jest natomiast, że to w Bochni jako pierwszej odkryto i zaczęto wydobywać sól na ziemiach polskich. W Wieliczce wydobycie rozpoczęło się kilkadziesiąt lat później.

A wg źródeł historycznych sól wydobywano tam wcześniej, jeszcze przed przyjazdem Kingi na ziemie polskie.

Wcześniej pozyskiwano sól przez odparowanie soli z solanki. Natomiast wydobycie kopalniane rozpoczęło się w 1248 r. Kinga liczyła wtedy 14 wiosen i od dwóch lat była żoną Bolesława Wstydliwego. Pi razy drzwi do legendy pasuje :oczko_usmiech: .

Mam nadzieję, że wieczorem uda mi się wrzucić kopalniany odcinek :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone