Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.12.2016 13:23

kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):wnętrze kościoła pokryte jest barokową polichromią

Aha, to widzę, że aż tak wiele nie straciliśmy w związku z tym że kościół był zamknięty :roll: .

Skorzystam z okazji i pozwolę sobie upomnieć się o kontynuowanie polskiej relacji :wink: .


Nefer napisał(a):Jak dla mnie za dużo tego złotem się mieniącego baroku we wnętrzu kościoła.

Złoty też nie jest moim ulubionym kolorem :oczko_usmiech: .


greenrs napisał(a):Taki był barok... i nie można go oceniać w kontekście dzisiejszych kanonów estetycznych.
Mnie się podoba :)

Z kościelnym barokiem mam tak, że często nie robi na mnie zupełnie żadnego wrażenia. Wchodzę, patrzę i wychodzę - jak do przyklasztornego kościoła Wniebowzięcia NMP (ostatnie zdjęcie).
Natomiast wnętrze kolegiaty na pewno było interesujące. Nawet bardzo, bo ani przez chwilę nie żałowaliśmy uiszczonej opłaty za wstęp :wink: .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 16.12.2016 15:15

marze_na napisał(a):Skorzystam z okazji i pozwolę sobie upomnieć się o kontynuowanie polskiej relacji :wink: .

Już wkrótce ciąg dalszy nastąpi. Jest on uzależniony od kolejności przygotowania zdjęć. No i to trwa. Kolejne odcinki będą się prawie powielać z tym co tu pokazujecie na zdjęciach (genialnych) i opisujecie. Aż mam stracha pokazywać nasze :( :oops:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.12.2016 23:21

Lidia K napisał(a):
marze_na napisał(a):Skorzystam z okazji i pozwolę sobie upomnieć się o kontynuowanie polskiej relacji :wink: .

Już wkrótce ciąg dalszy nastąpi.

Nie mogę się doczekać :D .


Lidia K napisał(a):Kolejne odcinki będą się prawie powielać z tym co tu pokazujecie na zdjęciach (genialnych) i opisujecie.

Nie szkodzi :oczko_usmiech: .
Ja na przykład z przyjemnością oglądam cztery sardyńskie relacje, których autorzy co chwilę się mijają się i depczą sobie po piętach :wink: .


Lidia K napisał(a):Aż mam stracha pokazywać nasze :( :oops:

No bez przesady :roll: :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.12.2016 23:32

27.08 - Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jeden z najbardziej oczekiwanych punktów na trasie :!:
Miejsce, które koniecznie chciałam zwiedzić od chwili zobaczenia pierwszego zdjęcia dawno, dawno temu. No i się wreszcie doczekałam :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bezpośrednio pod zamkowymi murami zorganizowano duży, bezpłatny parking. Bilety wstępu na zamek koszują 10 zł normalny i 7 zł ulgowy.

Obrazek


Zamek Krzyżtopór postawił Krzysztof Ossoliński herbu Topór - starosta stopnicki, podkomorzy i wojedowa sandomierski, marszałek Trybunału Głównego Koronnego. Otrzymawszy ziemie ujazdowskie w rezencie ślubnym od ojca Jana Zbigniewa Ossolińskiego postanowił, że wybuduje tu zamek, który swoim rozmachem przewyższy wszystkie ówczesne rezydencje magnackie w Polsce. I nie tylko.

Budowę rozpoczęto po 1620 r., a zakończono w 1644. Rezydencja zdołała chyba zaspokoić ambicje właściciela, bo jak można przeczytać, była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.
Niestety Krzysztof Ossoliński nie nacieszył się nią długo, ponieważ zmarł rok po ukończeniu budowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nazwa zamku pochodzi od symboli umieszczonych po bokach wieży bramnej. Widnieje tu krzyż - symbol kontrreformacji, której Krzysztof Ossoliński był gorącym zwolennikiem i topór - herb rodu Ossolińskich.

Obrazek



Zamek Krzyżtopór to typowy przykład palazzo in fortezza czyli reprezentacyjnej rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną.
Założenie ma plan pięcioboku z bastionami w narożach.

Obrazek


Dziś to ruina, ale w żaden sposób nie umniejsza to wrażenia, jakie robią rozmiar i forma zamku.
Świetny filmik, pokazujący ujęcia zamku z lotu ptaka można obejrzeć tutaj).

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.12.2016 23:32

Przechodzimy na zamkowy dziedziniec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W zamku wytyczono i świetnie oznaczono kilka tras zwiedzania. Najpierw kierujemy się na najbardziej zewnętrzną trasę zieloną prowadzącą przez zamkowe bastiony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Okien w pałacu było ponoć 365.
Zamiłowania Krzysztofa Ossolińskiego do symboliki i astrologii prawdopodobnie wpłynęły na rozplanowanie i układ przestrzenny gmachu pałacowego. Miał posiadać 4 baszty, 12 sal, 52 komnaty i 365 okien - analogicznie z układem pór roku, miesięcy, tygodni oraz dni w roku kalendarzowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


CDN ...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 19.12.2016 00:27

Krzyżtopór - nie byłem tam jeszcze, ale to się musi zmienić...
Pięknie pokazany zamek

pozdrawiam,
M
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 19.12.2016 00:44

Krzyżtopór i Wersal, jakże inaczej one dzisiaj wyglądają :( .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2016 10:41

marze_na napisał(a):Miejsce, które koniecznie chciałam zwiedzić od chwili zobaczenia pierwszego zdjęcia dawno, dawno temu.

Ja byłem tam po raz pierwszy właśnie dawno, nawet bardzo dawno temu (zupełnie przypadkiem) i byłem pod ogromnym wrażeniem zwłaszcza symetrycznej formy budowli :idea: .
Jedna z największych większych atrakcji regionu :roll: , nie da się ukryć.

PS. Cd. w przygotowaniu :wink:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 19.12.2016 11:36

kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):Miejsce, które koniecznie chciałam zwiedzić od chwili zobaczenia pierwszego zdjęcia dawno, dawno temu.

Ja byłem tam po raz pierwszy właśnie dawno, nawet bardzo dawno temu (zupełnie przypadkiem) i byłem pod ogromnym wrażeniem zwłaszcza symetrycznej formy budowli :idea: .
Jedna z największych większych atrakcji regionu :roll: , nie da się ukryć.

Również byłem wiele lat temu i pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiło na mnie samo usytuowanie zamku. Niepozorna mała wioska, jakich wiele przejeżdża się w trakcie podróży i nagle za skrzyżowaniem wyłaniają się potężne ruiny, zupełnie nie pasujące do tego miejsca :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 19.12.2016 13:28

Piękna pogoda i bardzo mało ludzi Wam się trafiło na zamku :) .
Pięknie pokazaliście to cudne miejsce :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.12.2016 13:53

Mikeee napisał(a):Krzyżtopór - nie byłem tam jeszcze, ale to się musi zmienić...

Koniecznie :D .
W ofercie jest też nocne zwiedzanie w każdą drugą oraz ostatnią sobotę miesiąca. Może kiedyś się jeszcze skusimy.


tiwa napisał(a):Krzyżtopór i Wersal, jakże inaczej one dzisiaj wyglądają :( .

Gdyby Krzyżtopór był własnością królów ...


kulka53 napisał(a):PS. Cd. w przygotowaniu :wink:

Między choinką, prezentami i pieczeniem :lol: .


Nefer napisał(a):Piękna pogoda i bardzo mało ludzi Wam się trafiło na zamku :) .
Pięknie pokazaliście to cudne miejsce :D .

To dopiero mniej więcej jedna trzecia zdjęć Krzyżtopora :wink: .
Ludzi rzeczywiście było zaskakująco mało.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 19.12.2016 20:19

Krzyżtopór 8O
dawno tam nie byłem :roll: pasowało by powtórzyć :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 20.12.2016 10:10

marze_na napisał(a):To dopiero mniej więcej jedna trzecia zdjęć Krzyżtopora :wink: .


Z przyjemnością będę dalej podziwiał to cudo na Waszych zdjęciach :) .
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.12.2016 18:54

marze_na napisał(a):
Podobają nam się sceny historyczno-batalistyczne :)
Obrazek


Brrrrryyyyyyyyyy.


A Krzyżtopór piękny choć w tych okolicznościach brzmi to trochę dziwnie.

Pzdr
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 26.12.2016 21:18

Podobną trasę odbyliśmy wiosną tego roku.
I Krzyżtopór ............. ogromem nas przygniótł, próbowaliśmy sobie wyobrazić jak wyglądał jego przepych zanim doszczętnie splądrowali go Szwedzi. Szkoda, ogromna strata. :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone