Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2016 08:21

Styl renesansowy bardziej mi pasuje :cool:
Chociaż klimontowska kolegiata też warta uwagi, choćby ze względu na swoje rozmiary :roll:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 09.12.2016 11:48

Klimontów ma swój urok, a barokową kolegiatę górującą nad okolicą widać z daleka.

Byliśmy w Klimontowie w tym roku (pod koniec sierpnia), ale nie mieliśmy tyle szczęścia, co Wy.
Podominikański zespół klasztorny był na głucho zamknięty, do wnętrz nie można było zajrzeć. A do kościoła tylko przez kratę.

Z Klimontowa niedaleko jest do Ujazdu - czyżbyście tam mieli kolejny przystanek w swej podróży :) :?:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.12.2016 15:37

kulka53 napisał(a):Styl renesansowy bardziej mi pasuje :cool:

Generalnie mi również :D .
A barok to tylko sycylijski :wink: .


Nefer napisał(a):Z Klimontowa niedaleko jest do Ujazdu - czyżbyście tam mieli kolejny przystanek w swej podróży :) :?:

Jeden z kolejnych :mrgreen: .
.Chociaż Krzyżtopór był niewątpliwie największą gwiazdą tego dnia.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.12.2016 15:41

27.08 - Włostów - Pałac Karskich

Neorenesansowy pałac zbudował we Włostowie w latach 1854-1860 Stanisław Karski.

Obrazek


W czasach świetności pałac liczył 30 pomieszczeń - z salą balową, salą bilardową, biblioteką i trzema salonami. Poza tym w pozostałych pomieszczeniach urządzono sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne. Nocowali w nich m.in. nuncjusz apostolski Achilles Ratti oraz Stefan Żeromski podczas prac nad powieścią "Popioły". W jednym z pokoi rezydencję miał biskup sandomierski Marian Ryx. Pałac posiadał też kaplicę. Na przełomie XIX i XX wieku do pałacu doprowadzono prąd, linię telefoniczną, a także wodociąg. Pałac wyposażono też w centralne ogrzewanie, a w jego łazienkach można było korzystać z ciepłej i zimnej wody.

Zdjęcia pałacu z okresu przedwojennego można zobaczyć na tej stronie.


Karscy poza pałacem we Włostowie mieli gorzelnię, młyny, cukrownię, stawy rybne, a nawet kolejkę wąskotorową pomiędzy wszystkimi folwarkami.
Majątek Karskich we Włostowie był jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarstw w przedwojennej Polsce.



Co zostało z dawnej świetności? Kompletna ruina, która sypie się w zatrważającym tempie :roll: :( .

Obrazek


Przed przyjazdem tutaj obejrzeliśmy w internecie dziesiątki zdjęć pałacu z ostatniego dziesięciolecia. Można odnieść wrażenie, że obecnie nikt już o tą ruinę nie dba. Pozostałości murów zarastają samosiejkami, które wkrótce pewnie dokończą dzieła zniszczenia :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W głowie się nie mieści, ale pałac Karskich w całkiem dobrym stanie przetrwał II wojnę światową. Potem oddany został do dyspozycji PGRu ... i był systematycznie grabiony i dewastowany.


Tuż obok pałacu możemy zobaczyć ruiny dawnego zboru ariańskiego. Zbudowany został w XVI wieku przez Braci Polskich. Był to dwukondygnacyjny budynek ozdobiony w narożnikach neogotyckimi wieżyczkami.

Obrazek

Obrazek

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 09.12.2016 17:58

marze_na napisał(a):Chociaż Krzyżtopór był niewątpliwie największą gwiazdą tego dnia.

Trudno ominąć takie miejsce. :) Nam bardzo się tam podobało.

marze_na napisał(a):Pozostałości murów zarastają samosiejkami, które wkrótce pewnie dokończą dzieła zniszczenia

Przykro patrzeć na taką ruinę :cry: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2016 19:18

marze_na napisał(a):pałac Karskich

Już chciałem napisać po oglądnięciu zdjęć, że byłaby to super miejscówka na nocleg :wink: , ale potem popatrzyłem na mapę i się okazało, że to w środku wsi :? :lol:

O Włostowie nie słyszałem wcześniej. Ciekawe miejsce, choć szkoda, że aż tak zaniedbane obie te ruiny.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.12.2016 21:07

Nefer napisał(a):
marze_na napisał(a):Chociaż Krzyżtopór był niewątpliwie największą gwiazdą tego dnia.

Trudno ominąć takie miejsce. :) Nam bardzo się tam podobało.


Mnie też. 8)

Pzdr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.12.2016 23:01

Nefer napisał(a):Przykro patrzeć na taką ruinę :cry: .

Parę lat temu pałacowa kaplica miała jeszcze dach. Dzisiaj trudno już rozpoznać gdzie ta kaplica :? .


kulka53 napisał(a):
marze_na napisał(a):pałac Karskich

Już chciałem napisać po oglądnięciu zdjęć, że byłaby to super miejscówka na nocleg :wink: , ale potem popatrzyłem na mapę i się okazało, że to w środku wsi :? :lol:

Nawet gdyby był na uboczu raczej nie mielibyście spokoju. Dużo poszukiwaczy pokemonów na rowerach się kręciło :lol: .


Vjetar napisał(a):
Nefer napisał(a):
marze_na napisał(a):Chociaż Krzyżtopór był niewątpliwie największą gwiazdą tego dnia.

Trudno ominąć takie miejsce. :) Nam bardzo się tam podobało.


Mnie też. 8)

Ale zanim Krzyżtopór to jeszcze jeden przystanek :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.12.2016 23:10

27.08 - Opatów

Parkujemy pod murami miejskimi.
Wzniesione zostały przez Krzysztofa Szydłowieckiego, kanclerza wielkiego koronnego na dworze króla Zygmunta Starego, który w 1514 r. kupił sobie miasto.

Obrazek

Obrazek


W obrębie murów zachowała się do dziś tylko jedna z czterech bram – Brama Warszawska.
Nad bramą wjazdową widnieje herb rodziny Szydłowieckich - Odrowąż - trzymany przez smoka, a nad nim - obraz Matki Bożej zawieszony w roku 1922 w rocznicę bitwy warszawskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Najcenniejszy zabytek Opatowa to Kolegiata pw. św. Marcina.
Wybudowana w stylu romańskim kolegiata zawiera wiele elementów gotyku, a także śladów późniejszej renesansowej i barokowej przebudowy.

Obrazek


Kościół został wzniesiony w 2. poł. XII w.
Nie zachował się żaden dokument poświadczający czas rozpoczęcia czy zakończenia budowy kolegiaty. Nie wiadomo też kto był rzeczywistym fundatorem świątyni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.12.2016 23:11

Za wejście do kolegiaty płaciło się jakąś symboliczną kwotę paru złotych.
Całe wnętrze kościoła pokryte jest barokową polichromią, wykonaną w kilku fazach w ciągu XVIII stulecia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Późnogotyckie sklepienie kolebkowe zastąpiło pierwotny drewniany strop.

Obrazek

Obrazek



Podobają nam się sceny historyczno-batalistyczne :)

Odsiecz Wiedeńska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bitwa pod Grunwaldem

Obrazek

Obrazek


Bitwa na Psim Polu

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.12.2016 23:12

Decydujemy się jeszcze na króki spacer po opatowskim Rynku.

Obrazek

Można tu zwiedzić Podziemia Opatowskie – system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem starego miasta. Wejście znajduje się w jednej z kamienic.


Ratusz z przełomu XVI i XVII wieku.

Obrazek



Na koniec przystajemy jeszcze przy barokowym klasztorze oo. Bernardynów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2016 08:32

marze_na napisał(a):wnętrze kościoła pokryte jest barokową polichromią

Aha, to widzę, że aż tak wiele nie straciliśmy w związku z tym że kościół był zamknięty :roll: .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.12.2016 09:50

Kolegiata św. Marcina podoba mi się bardziej z zewnątrz, niż wewnątrz. Jak dla mnie za dużo tego złotem się mieniącego baroku we wnętrzu kościoła.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 16.12.2016 10:18

Nefer napisał(a):Kolegiata św. Marcina podoba mi się bardziej z zewnątrz, niż wewnątrz. Jak dla mnie za dużo tego złotem się mieniącego baroku we wnętrzu kościoła.

Taki był barok... i nie można go oceniać w kontekście dzisiejszych kanonów estetycznych.
Mnie się podoba :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.12.2016 10:23

Oczywiście wiem, jaki był barok :) .
Wolę jednak wnętrza gotyckie, renesansowe czy nawet manierystyczne, co - oczywiście - nie oznacza, że baroku nie uznaję i zabytki barokowe omijam szerokim łukiem :wink: .

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone