Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zima'17

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.02.2017 23:05

Mikeee napisał(a):2 mandaty z Austrii i 1 z Korsyki podczas Rajdu Sard/Kors i 2 kolejne z Węgier

Ale z Ciebie PIRAT 8O :oczko_usmiech:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 27.02.2017 23:18

mysza73 napisał(a):
Mikeee napisał(a):2 mandaty z Austrii i 1 z Korsyki podczas Rajdu Sard/Kors i 2 kolejne z Węgier

Ale z Ciebie PIRAT 8O :oczko_usmiech:

Ależ skąd. Oni się wszyscy na mnie uwzięli... :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 28.02.2017 09:27

Mikeee napisał(a):2 mandaty z Austrii i 1 z Korsyki podczas Rajdu Sard/Kors i 2 kolejne z Węgier


...ale czarna seria...

A wieczorne Noto fajne.


:papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 28.02.2017 11:15

Nie pirat tylko kolekcjoner-hobbysta :lol: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.02.2017 12:53

mysza73 napisał(a):Ale z Ciebie PIRAT


... od razu tam pirat - chłopak miał spore OSy do zrobienia to i nadusił na gaz ciut mocniej ... :oczko_usmiech: ... a NOTO ciekawe - szczególnie wieczorową porą ... 8) ...
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.02.2017 17:04

tony montana napisał(a):Nie nudzi się Wam?

Po wieczornych uliczkach mógłbym się włóczyć i włóczyć...

Pozdrawiam,
Wojtek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2017 19:27

mysza73 napisał(a):Jakiś taki ucięty lekko ten piesek ... 8O :roll: :oczko_usmiech:


Ogonek mu się uciął piesełkowi....
;)

Potter napisał(a):To NOTO wydaje się bardzo przyjemne... I psy są :D . Jak mi się kiedyś Sycylia przytrafi NOTO się do tego NOTO z pewnością wybiorę ...


A wybieraj się,...... tylko nie polecam w styczniu :? :cry:

piekara114 napisał(a):Schody z festą fajne...


Nie tylko w Noto zresztą takie spotkaliśmy, pokazywałem już podobne w Agrigento
8)

Mikeee napisał(a):dostarczyli :? 2 mandaty z Austrii i 1 z Korsyki podczas Rajdu Sard/Kors i 2 kolejne z Węgier jak jechaliśmy kilkanaście dni później do Rumunii. Co prawda to nie Włochy, ale też UE więc chyba to nie ma większego znaczenia w jakim kraju Cię "łapną". Kwitki otrzymałem do kilku tygodni od wykroczenia (najszybciej przyszły te z Węgier - po tygodniu).
W tym roku chyba postawię na transport lotniczy... :wink:

Noto - SUPER. Uwzględnię w planie na pewno jak trafię na Sycylię.
Oni generalnie chyba mają coś z tymi schodami... :wink:

pozdrawiam,
M


O kurdę, ale poleciałeś po tych OS-ach, no ale cóż..... fajne wakacje wymagają poświęceń...

Sycylia bez Noto - to jakby nie Sycylia....
:papa:

ajdadi napisał(a):A wieczorne Noto fajne.
:papa:


Pewnie też je kiedyś odwiedzisz :)

kmichal napisał(a):... od razu tam pirat - chłopak miał spore OSy do zrobienia to i nadusił na gaz ciut mocniej ... :oczko_usmiech: ... a NOTO ciekawe - szczególnie wieczorową porą ... 8) ...
Pozdrawiam.


No właśnie..... trochę przycisnął i już go ganiają z mandatami....
8O :lol:

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Nie nudzi się Wam?

Po wieczornych uliczkach mógłbym się włóczyć i włóczyć...

Pozdrawiam,
Wojtek


Ja też, stąd moje dodatkowe wieczorne wyjście pierwszego dnia w Noto :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.02.2017 19:46

Żeby nie było, że nikt nie zagląda i nikt nie motywuje do pisania :smo: , mnie też się to wieczorne Noto niezmiernie podoba :!:
Dawaj więcej bo wcale się nie nudzi 8) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2017 19:59

Kilka kwestii praktycznych, tak między odcinkami

A jak Autostrady
Sycylia może poszczycić się sporą liczbą kilometrów autostrad - nie dotarłem do informacji, ile dokładnie, ale mogę to podliczyć

A więc mamy:
A18 Mesyna – Katania (Messina – Catania) łącząca dwa największe miasta wschodniej Sycylii. Ta autostrada jest płatna. 95 km

A18 Syrakuzy - Rosolini (Siracusa – Rosolini) łącząca Syrakuzy z niektórymi większymi ośrodkami w tej prowincji. Ta autostrada jest w tej chwili darmowa. 49 km

A19 Palermo - Katania (Palermo – Catania) ten odcinek autostrady łączy największe sycylijskie miasta. Przemierza prowincje Palermo, Caltanissetta, Enna i Catania. Ta autostrada jest darmowa. 193 km

A20 Palermo – Mesyna (Palermo – Messina) bezpośrednio łączy Mesynę z Palermo odcinkiem długości. Ta autostrada jest płatna. 215 km

A29 Palermo – Mazara oraz odgałęzienie Alcamo – Trapani (A29 dir) Ta autostrada jest darmowa. 131 km + 52 km

Droga RA15 lub Obwodnica Katanii (Tangenziale di Catania) ma 24 km długości, pozwala na ominięcie centrum Katanii. Łączy ze sobą autostradę A18 do Mesyny z A19 do Palermo oraz autostradę do Syrakuz, oraz wiele dróg krajowych wschodniej Sycylii. Darmowa

Autostrada Katania - Syrakuzy (Catania – Siracusa) otworzona w 2009 roku posiada długość 25 km. Łączy RA15 (obwodnicę Katanii) z wyjazdem Augusta - Villasmundo drogi krajowej SS114. Darmowe

Razem daje to 784 km autostrad na tej pięknej wyspie, z czego 310 płatne reszta darmowe

My jadąc do Noto od strony Ragusy wjechaliśmy z SS115 na "naszą" A18 właśnie w Rosolini. W tej miejscowości wjazd nie jest problematyczny, a sama BANA jest bardzo blisko (ok 1 km) od SS 115, natomiast w samym Noto, aby dojechać z centrum do wjazdu na Autostradę potrzebowaliśmy zawsze od 15-20 minut (wliczając kręcenie się po jednokierunkowych uliczkach miasta, których jest w pip

Jadąc od strony Ragusy i Modiki czy Scicli w kierunku Noto moim skromnym zdaniem średnio opłaca się jechać na A18 - lepiej zostać na SS115, przynajmniej POZA LATEM, dojeżdża się do Noto szybciej niż A18

2. Ż jak ŻYWIENIE

Zimą jest z tym naprawdę problem, do standardowych zamknięć punktów gastronomicznych w porze od 14 do 18 albo i nieraz do 20 trzeba się przyzwyczaić, choc wpienia to niemiłosiernie, gorzej, ze latem jest tak samo....
Trzeba wspierać się lokalami któe serwują kawę i lokalne słodkości takie jak np. canoli, albo odgrzewają pizzę w kawałkach....

Na pewno jednak musimy zaprzyjaźnić się ze sklepami - ceny są znośne....
Zatem jeśli ktoś będzie w okolicy Noto Lidle są tam dwa: przy samej SS 115 w Rosolini 300 metrów za rondem w kierunku Noto oraz w Avola, tez przy rondzie tez na samej SS115 :)

Indyk na obiad dla rodziny: 3,50 euro, masło 1,25 Euro, parówki z Lidla te które u nas sa po 9.99 - 2,50 Euro, piwo : 1 Euro, Win wybór sporo większy niż w Polandzie

3. S jak Sposób jazdy
Naczytałem się o karkołomnej jeździe Sycylijczyków, ale albo "źle" ;) trafiliśmy, albo po prostu nieco już widzieliśmy jeśli chodzi o sposób prowadzenia auta, w sumie podobnie jest w Apulii czy Kampanii
Tak naprawdę tylko w Palermo prowadziłem nieco z duszą na ramieniu, w większości miejsc jazda odbywała się dośc kulturalnie

Oczywiście kulturalnie oznacza w Italii w sumie:
- włączanie się do ruchu z podporządkowanych tak trochę bez patrzenia czy ja jadę główną, on wykręcać ma szyję do tyłu? Ja mam go widzieć z głównej! :)
- nie zatrzymywanie się w żadnym wypadku, aby przepuścić pieszych, oni tam są natrętnymi robakami przeszkadzającymi w ruchu drogowym
- jazda na zderzaku, szczególnie na rondach, aby czasem nie wpuścić tych, co czekają na wjazd - TEN musisz POTRAFIĆ sobie wywalczyć
- mała tolerancja dla ograniczeń prędkości
- dwa typy kierowców, jedni na 50 jadą 95, inni na 50 jadą 25....
- nagminne niewłączanie kierunkowskazów, szczególnie lewego, czyli jazda z non stop włączonymi kierunkami
- jazda bez świateł - mimo nakazu - aż dopiero wokół jest kompletnie ciemno....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2017 20:00

marze_na napisał(a):Żeby nie było, że nikt nie zagląda i nikt nie motywuje do pisania :smo: , mnie też się to wieczorne Noto niezmiernie podoba :!:
Dawaj więcej bo wcale się nie nudzi 8) .


Teraz będą Syrakuzy - jeszcze dziś PArco Archeologico cz.1, ale Noto jeszcze kiedyś ZAATAKUJĘ zdjęciami! :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.02.2017 20:32

SYRAKUZY cz.1

Obierając lokalizację na płd wschodzie Sycylii robiłem to praktycznie wyłącznie z powodu Syrakuz. Dla mnie to jeden z gwoździ programu i takim był przez kilka miesięcy przygotowań do podróży - choć przyznam, nie wszystko rozpoznałem ....

Dzień 6 pobytu na Sycylii, a pierwszy w sumie pełny w tym rejonie wyspy rozpoczynamy wycieczką do Syrakuz. Można wiele pisac o mieście, ja ograniczę się do informacji, że to najsłynniejsze miasto greckie na Sycylii, żył, tworzył i zginął tu m.in Archimedes, a atrakcji ci tu co niemiara
Syrakuzy zostały założone w 734 lub 733 roku p.n.e. przez Greków z Koryntu, pierwotnie na Ortygii, małej przybrzeżnej wyspie na morzu Jońskim, w VI wieku p.n.e połączonej kamienną groblą ze stałym lądem.

Na pierwszy ogień NEAPOLIS
Obrazek

Parkujemy blisko Parco Archeologico za 3 Euro, podchodzi Pan, wydaje bilecik i pobiera kasę. My parkujemy tutaj - Viale Augusto
Obrazek

Wokół parku, wzdłuż ogrodzenia jest też kilkanaście miejsc parkingowych po 0.80Euro / h jakby kto pytał

Bilety kupuje się w innym miejscu niż się wchodzi (Dorośli 10 Euro, dzieci do lat 18 nie płacą) - otóż w budynku koło parkingu dla autobusów i koło stoisk z pamiątkami - tam zresztą zainwestowałem 8 Euro w piękny album "Sycylia", o tutaj
Obrazek

Wchodzimy do Parku Archeologicznego po drugiej stronie ulicy - przy wejściu Chiesa z XI wieku San Nicolo ai Cordari
Obrazek

Po wejściu miła pani mówi nam że tutaj zaraz jest Amfiteatr, ale do niego mamy przyjść na końcu - patrzymy sobie na kamieniołomy, z których brano kamień do budowy miasta
Obrazek

Pierwszy zabytkiem jest Ata di Ierone - ołtarz ofiarny z III wieku p.n.e.
Obrazek

Nam jednak zainteresował tez młodszy okaz - kotek śpiący na motorze
Obrazek

Teraz kierujemy się do Teatro Greco też z III wieku p.n.e
Obrazek

Tutaj przemawiali wielcy i wystawiano przedstawienia
Obrazek

Ogrom Teatru - moi tam siedzą
Obrazek

Na sam dół, na scenę jednak wejść nie można
Obrazek

Ale posiedzieć na miejscu jakiego Archimedesa możemy
Obrazek

Widownia teatru o szerokości ok. 140 m, w całości wykuta jest w skale z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, ma 67 rzędów i jest podzielona na w pionie i w poziomie na sektory oznaczone literami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uwielbiam takie miejsca
Obrazek

Te schody chyba nie są z III wieku
Obrazek

Młodemu chyba też się podoba
Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN...
A DOPO
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.02.2017 20:44

Dawał dalej, nie ociągaj się...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 28.02.2017 21:31

No pikne te kamienie, pikne :wink: ,
tak pięknie je pokazujecie (Ty i Marzenka :smo: ), że już nie muszę ich oglądać "na żywo" :oczko_usmiech:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.02.2017 22:40

Na Majorce raczej unikaliśmy "kamieni" ( poza jednym miejscem ) - tym chętniej pooglądam te sycylijskie ... :lol: ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21046
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zim

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 01.03.2017 10:27

[quote="tony montana"]
Uwielbiam takie miejsca
[quote]

Ja też .Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
Un Mondo Migliore-jak uciec przed deszczem??-Sycylia Zima'17 - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone