Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie podróżne

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.09.2013 09:47

Wszystko do czasu... A jak zbraknie takiego choćby OC to może wyjść dużo drożej ten croraj...
Dianka_h
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 07.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dianka_h » 30.09.2013 09:05

Tak się zastanawiam, jaki jest sens wykupywania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego skoro Chorwacja jest w unii i można wyrobić sobie kartę zdrowia. Pytam się, bo nie wiem i zastanawiam się co mi takie ubezpieczenie daje ( w sensie, co więcej mam). Na kartę EKUZ w Niemczech leczyłam dziecko: lekarz, badania a nawet leki za darmo miałam, znajomi mieli wypadek samochodowy i też leczyli się mając tą kartę, nie wydając więcej niż Niemcy (tam się płaci za pierwsze dni w szpitalu jakieś pieniążki 5-10 euro, nie pamiętam ale jakieś nieduże pieniądze). I chyba teraz w Chorwacji też tak powinno być. Czy może mi ktoś powiedzieć co daje takie dodatkowe ubezpieczenie, bo jakoś nie mogę znaleźć różnic, a nie wiem po co mam płacić jak tą samą usługę mam za darmo :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.09.2013 10:52

Hmm, nie wiem jaki standard prezentuje publiczna służba zdrowia w Chorwacji, ale jakoś wydaje mi się, że może być podobnie, jak nie gorzej niż u nas. Pomoc centrum alarmowego może być wielce przydatna.
Skorzystaliśmy z ubezpieczenia komercyjnego tylko raz w formie pomocy dentystycznej dla dziecka. Wszystko /prawie- bo nie zapewniono obsługi bezgotówkowej/ było ok. Ubezpieczyciel namierzył najbliższą placówkę i umówił termin wizyty.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.09.2013 10:54

Dianka_h napisał(a):Tak się zastanawiam, jaki jest sens wykupywania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego skoro Chorwacja jest w unii i można wyrobić sobie kartę zdrowia. Pytam się, bo nie wiem i zastanawiam się co mi takie ubezpieczenie daje ( w sensie, co więcej mam). Na kartę EKUZ w Niemczech leczyłam dziecko: lekarz, badania a nawet leki za darmo miałam, znajomi mieli wypadek samochodowy i też leczyli się mając tą kartę, nie wydając więcej niż Niemcy (tam się płaci za pierwsze dni w szpitalu jakieś pieniążki 5-10 euro, nie pamiętam ale jakieś nieduże pieniądze). I chyba teraz w Chorwacji też tak powinno być. Czy może mi ktoś powiedzieć co daje takie dodatkowe ubezpieczenie, bo jakoś nie mogę znaleźć różnic, a nie wiem po co mam płacić jak tą samą usługę mam za darmo :)

Choćby transport do kraju, sprowadzenie zwłok i tego typu rzeczy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.09.2013 10:59

Choćby transport do kraju, sprowadzenie zwłok i tego typu rzeczy.[/quote]

To też. No i cały assistance /w zależności od pakietu/, którego na próżno szukać w EKUZ-ie.
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 30.09.2013 12:21

transport,caly pakiet assistance,pomoc prawna itd
wazne jest tez ze nie jedzie sie bezsposrednio z Polski do Chorwacji ale tez przez kilka krajow tranzytowych i jezeli nieszczescie spotka nas tam sa inne warunki opieki medycznej niz w samej Chorwacji:
np :
AUSTRIA
Za leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów, zatem przed skorzystaniem ze świadczenia warto zapytać o jego cenę.

opłata za każdy dzień pobytu w szpitalu ok. 10 EUR za dzień (maksymalnie za 28 dni w ciągu każdego roku kalendarzowego).
Sonderklasse - specjalny cennik podwyższonego standardu opieki związany z pobytem w szpitalu.
W przypadku wyrażeniu pisemnej zgody na Sonderklasse należy liczyć się z podwyższonymi, bezzwrotnymi kosztami pobytu.
bezzwrotna opłata za lekarstwa w aptece – 4.70 EUR (leki znajdujące się w austriackim spisie lekarstw)
koszt leków spoza spisu lekarstw może być pokryty przez kasę chorych tylko za zgodą głównego lekarza kasy.
ratownictwo górskie i transport lotniczy są w pełni odpłatne

W przypadku obciążenia opłatą za usługi medyczne (o ile nie jest to wkład własny pacjenta) można uzyskać zwrot tych kosztów udając się do austriackiej kasy chorych.

CZECHY

Od 1 stycznia 2008r. w Czechach obowiązuje współpłacenie.

wizyta u lekarza - 30 Kč (opłata jest pobierana po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu
i u specjalisty)
dzień pobytu w szpitalu, sanatorium - 60 Kč
wizyta w ambulatorium, dyżurującym oddziale specjalistycznym (godz. 17.00 do 7.00 w dni powszednie, soboty, niedziele i święta), wizyta domowa - 90 Kč
wydanie każdego przepisanego na recepcie leku (nie pobiera się opłat za leki nierefundowane i dostępne bez recepty) - 30 Kč

Transport sanitarny na terytorium Czech jest nieodpłatny.
Ratownictwo górskie jest odpłatne! Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej świadczenia związane z wypadkiem narciarskim.


SŁOWACJA

zryczałtowana opłata za receptę - 5 Sk
środki pomocnicze - 20 Sk za zlecenie.
świadczenia ambulatoryjne, wizyta w pogotowiu - 60 Sk
transport medyczny jest płatny w wysokości - 2 Sk/km (Opłatę wnosi się bezpośrednio przewoźnikowi)


SŁOWENIA
Wizyta u lekarza ogólnego jest odpłatna w wysokości 5-25% kosztów świadczenia. Świadczenia stomatologiczne są odpłatne w wysokości od 15% (badanie+wypełnienie) do 75% (protetyka) kosztów świadczenia. Należy pokryć także 15-25% kosztów hospitalizacji.
Niektóre leki na receptę są bezpłatne, za inne należy zapłacić część (25 lub 75%) lub pełną cenę.
Transport sanitarny wymaga skierowania lekarza. Za transport na terytorium Słowenii należy zapłacić 70% kosztów, poza nagłymi przypadkami, w których transport jest nieodpłatny.


WĘGRY
Wizyta u lekarza ogólnego bez opłat.
Istnieją 30% dopłaty (maksymalnie 100.000 HUF) w następujących przypadkach:

hospitalizacja bez skierowania lekarza ogólnego
bezpodstawna zmiana sposobu leczenia na życzenie pacjenta powodująca zwiększenie kosztów leczenia
żądanie prowadzenia leczenia przez lekarza, który nie dyżuruje w momencie udzielania świadczeń.

Mogą istnieć dodatkowe opłaty za warunki ponadstandardowe, np. sala jednołóżkowa, rozszerzone menu itp.
Receptę na leki realizuje się w aptece pokazując EKUZ, istnieją różne stawki dopłat
Dianka_h
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 07.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dianka_h » 30.09.2013 13:25

Dzięki za odpowiedz :) dobrze, że do planowanego wyjazdu jeszcze dużo czasu mam, to zdążę się przyjrzeć temu tematowi bardziej :)
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 30.09.2013 14:16

Dianka majac prywatne ubezpieczenie zwracane masz wszystkie koszty leczenia (takze te wspolplacone jak w Niemczech itd) a takze za wszystkie leki wypisane itd
Sebulba
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 14.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sebulba » 30.09.2013 14:44

alutka9 napisał(a):...

SŁOWACJA

zryczałtowana opłata za receptę - 5 Sk
środki pomocnicze - 20 Sk za zlecenie.
świadczenia ambulatoryjne, wizyta w pogotowiu - 60 Sk
transport medyczny jest płatny w wysokości - 2 Sk/km (Opłatę wnosi się bezpośrednio przewoźnikowi)

Hmm... :?:
Od 01.01.2009 na Słowacji walutą jest euro.Jeżeli to info z czasów kiedy mieli tam koronę to i inne rzeczy mogły się pozmieniać.
alutka9
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 779
Dołączył(a): 27.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) alutka9 » 01.10.2013 16:55

Sebulba napisał(a):
alutka9 napisał(a):...

SŁOWACJA

zryczałtowana opłata za receptę - 5 Sk
środki pomocnicze - 20 Sk za zlecenie.
świadczenia ambulatoryjne, wizyta w pogotowiu - 60 Sk
transport medyczny jest płatny w wysokości - 2 Sk/km (Opłatę wnosi się bezpośrednio przewoźnikowi)

Hmm... :?:
Od 01.01.2009 na Słowacji walutą jest euro.Jeżeli to info z czasów kiedy mieli tam koronę to i inne rzeczy mogły się pozmieniać.

to sa dane ze strony nfz,nie mam wplywu na ich tresc,chodzilo mi glownie o to co istotne czyli samo ubezpieczenie nfz moze sie okazac nie wystarczajace :(

tu znalazlam inne dane troche bardziej aktualne:
Co gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Słowacjii, a za co trzeba dopłacić lub ponieść 100% kosztów?
Pomoc w ramach EKUZ
-przed każdą wizytą u lekarza należy okazać kartę EKUZ
-bezpłatnie możemy skorzystać z wizyty lekarskiej tylko gdy lekarz ma podpisaną umowę
z państwową kasą chorych (a nie z najbliższą placówką)
-Obowiązuje zryczałtowana opłata za każdą receptę w wysokości 0,17 euro
-maksymalnie leczenie szpitalne może wynieść 21 dni (za pozostałe dni płacimy)
-wizyta w ambulatorium to zryczałtowana opłata w wysokości 1,99 euro
-Tylko podstawowe świadczenia stomatologiczne są bezpłatne.
-transport medyczny jest płatny – 0,07 euro za każdy kilometr
-ratownictwo górskie i transport lotniczy są płatne!
-koszty transportu sanitarnego do Polski nie są pokrywane w ramach karty EKUZ
Przykładowe zdarzenie z ubezpieczeniem EKUZ:
Rodzinne wakacje w aquaparku na Słowacji. Mężczyzna w wyniku poślizgnięcia na basenie złamał
kręg lędźwiowy, żebro oraz doznał urazu oka. Został przetransportowany samolotem sanitarnym
do specjalistycznego szpitala. Rachunek jaki otrzymał wyniósł:
47 000 zł za transport plus 2800 euro za leczenie szpitalne.
jolcix
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 418
Dołączył(a): 11.12.2011
karta EKUZ plus ubezpieczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolcix » 04.01.2014 19:32

witam,
jak myślicie, teraz kiedy Chorwacja jest w unii i obowiązują w niej karty EKUZ, warto wykupywać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, na leczenie itp.?
niby wiem, że zawsze warto mieć dodatkowe, ale czy tak naprawdę jest sens?
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 05.01.2014 21:40

Powyżej masz wypisane co daje EKUZ a czego nie gwarantuje. Teraz musisz sama ocenić czy ci to wystarczy czy nie.
barti75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 729
Dołączył(a): 15.04.2010
Re: karta EKUZ plus ubezpieczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) barti75 » 05.01.2014 21:56

jolcix napisał(a):witam,
jak myślicie, teraz kiedy Chorwacja jest w unii i obowiązują w niej karty EKUZ, warto wykupywać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, na leczenie itp.?
niby wiem, że zawsze warto mieć dodatkowe, ale czy tak naprawdę jest sens?


zawsze wykupuje dodatkowe ubezpieczenie, niezależnie czy jadę w wakacje do Chorwacji, czy zimą na narty w Austrii, albo jesienią na dorsza do Norwegii koszty leczenia są zabójcze, a EKUZ wielu rzeczy nie oferuje ja ją traktuje jako standard w przypadkach zagrożenia życia, czyli warto ją mieć i nic więcej, dlatego zawsze biorę dodatkowe ubezpieczenie.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.01.2014 22:32

demi-duox napisał(a):Powyżej masz wypisane co daje EKUZ a czego nie gwarantuje. Teraz musisz sama ocenić czy ci to wystarczy czy nie.

Post jolcix został przyłączony do tego tematu - więc mam nadzieję, że przeczyta :idea:
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 06.01.2014 09:43

Gdyby ktoś się na Kubę wybierał to należy pamiętać że ubezpieczenie dodatkowe jest obowiązkowe bez niego nie dostaniesz wizy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Ubezpieczenie podróżne - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone