Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 14.06.2010 19:03

I ja przytruchtałam truchtem do truchtających truchtaczy :D

pozdrawiam
:D
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 14.06.2010 20:14

I ja też ,ja też chcę czytać i oglądać :)
Ustawiam się grzecznie za Tymonką.
pepe75
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 14.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pepe75 » 14.06.2010 20:42

cześć.
jestem natępny w kolejce :P
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 14.06.2010 20:59

Cześć Wojtek.

Ja jak zwykle trochę żartem, trochę na poważnie.
Czy jestem godzien nowej przygody, jeśli wiele innych (Twoich) nie przeczytałem (przyznaję się).

Z drugiej strony łatwiej dotrzymywać bieżących kroków, niż liczyć te dokonane. :wink: :)

... i poniosło go w nowy zakątek :)

Pozdrawiam.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 14.06.2010 22:03

Zasiadam i czekam :) Spodziewam się jak zwykle niesamowitej relacji w Twoim wydaniu.
Pozdrawiam!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.06.2010 23:40

Jak widzę, zebrała się poważna ekipa. Trochę mi łyso na myśl, że zapewne zawiodę oczekiwania, przynajmniej niektóre. Cóż... nie przeskoczę samego siebie.

Jedyne, co mogę obiecać, to że będę regularnie dokładał wspomnienia do tej relacji - jak tylko będę miał dostęp do komputera (czyt.: jak będę w domu). I jak już wspomniałem - tekstu nie będzie zbyt wiele. :)

Pierwsze fotki będą za kilka godzin.

Pozdrawiam,
Wojtek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107653
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.06.2010 00:05

Franz napisał(a):Pierwsze fotki będą za kilka godzin.


Poczekam :wink: myślę, że zdążę się wyspać :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.06.2010 07:17

Franz napisał(a):wiele. :)

Pierwsze fotki będą za kilka godzin.

Pozdrawiam,
Wojtek


Siedem już minęło ! :wink:

Za "trochę" będzie kilkanaście! :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.06.2010 11:33

mariusz-w napisał(a):Siedem już minęło ! :wink:

Zważywszy zainteresowanie, pracuję pełną parą. Czego efektem jest przyspieszenie prezentacji, planowanej początkowo dopiero na jutro.
Ale spokojnie - doświadczenie wcześniejszych relacji pokazało, że ta presja bardzo szybko maleje i już po kilku odsłonach zainteresowanie maleje. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.06.2010 11:36

Franz napisał(a):Ale spokojnie - doświadczenie wcześniejszych relacji pokazało, że ta presja bardzo szybko maleje i już po kilku odsłonach zainteresowanie maleje. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


Proszę nie generalizować !!! ... to zależy od jednostki, nie od .... ! :wink:

A jak mówi Josko Bulic "jutro" ... jest dzisiaj ! :wink:

:D
Ostatnio edytowano 15.06.2010 11:39 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
RODZYN
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 125
Dołączył(a): 13.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RODZYN » 15.06.2010 11:39

Ja także będę pilnie śledzić relację. Po raz pierwszy jako forumowicz a nie tylko gość.

Pozdrav
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.06.2010 11:40

Ptuj

Wiemy, że szosa omija centrum, więc zjeżdżamy w lewo, w stronę rzeki. Akurat ten wariant doprowadza nas do kładki dla pieszych, podczas gdy uliczka skręca wzdłuż prawego brzegu Drawy. Dla mnie Drawa, to rzeka kojarząca się przede wszystkim z dojazdem w Dolomity - wzdłuż jej górnego biegu przekraczam zwykle granicę austriacko-włoską - ale tam jest zaledwie potokiem. Daleko stąd jeszcze do miejsca, gdzie jej wody wpłyną do Dunaju, stanowiąc wcześniej na długim odcinku granicę pomiędzy Węgrami i Chorwacją - jesteśmy akurat gdzieś w połowie jej biegu - ale jej szerokość jest już tutaj znaczna. Wchodzimy na kładkę, gdyż z niej jest chyba najładniejszy widok na stare miasto.

Obrazek

Wprawdzie Rzymianie założyli Petawium na prawym brzegu rzeki - już Tacyt wspomina o wyborze w tym miejscu Wespazjana na cesarza Rzymu przez wierne legiony - później jednak życie przeniosło się na lewą stronę Drawy. Przenosimy się więc i my, przechodząc kładką ponad leniwie toczącą się wodą i zanurzamy się w staromiejskie uliczki. Kierujemy się początkowo w stronę górującego na wzniesieniu zamku, a po dojściu do głównej ulicy skręcamy w prawo. Szpalerem ładnie utrzymanych, zabytkowych kamieniczek dochodzimy do serca starego miasta, jakim jest Slovenski trg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najbardziej charakterystyczną budowlą jest Mestni stolp - Wieża Miejska, wybudowana w XVI w. jako dzwonnica, później przekształcona w wieżę obserwacyjną. Przed nią stoi pięciometrowy rzymski nagrobek z II w., przedstawiający sceny z mitu o Orfeuszu, służący w średniowieczu jako pręgierz.

Obrazek

Obrazek

Stąd krętą uliczką podchodzimy w stronę zamku. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XII w., ale większość jest mieszanką stylów dominujących pomiędzy XIV a XVIII wiekiem. Wchodzimy na dziedziniec, otoczony z trzech stron renesansowymi krużgankami. Wewnątrz mieści się Muzeum Regionalne, o tej porze jeszcze zamknięte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.06.2010 11:41

Nam to specjalnie nie przeszkadza, nie jesteśmy bardzo zainteresowani tutejszymi eksponatami, przechodzimy natomiast pod bramą z tarczą herbową na taras, z którego roztacza się w dole panorama miasta.

Obrazek

Obrazek

Schodzimy inną drogą, przechodząc pod wysokimi murami zamku, by ponownie zanurzyć się w uliczki miasta, z wolna budzącego się do życia. Docieramy na Mestni trg z kolumną św. Floriana. Cały plac otoczony jest pięknymi kamieniczkami, a na pierwszy plan wysuwa się miejski ratusz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obchodzimy plac dookoła, percypując z przyjemnością kompleks zabudowy, a także wyszukując wzrokiem co ciekawsze szczegóły architektoniczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejną uliczką kierujemy się w stronę rzeki, do której dochodzimy przy okrągłej Wieży Drawskiej. Stąd już blisko do kładki, którą wracamy na prawy brzeg Drawy.

Obrazek

Poranny spacer zaliczony. Po strawie dla oczu przydałoby się coś dla żołądka. Ale w tym celu wyjedziemy już z miasta, by się zatrzymać w jakimś miłym miejscu, gdzie bez nadmiaru gapiów i przechodniów będziemy mogli spokojnie zjeść śniadanie. Trzeba jeszcze tylko znaleźć właściwą szosę wyjazdową. Kierunek - Ptujska Gora.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.06.2010 11:47

Bardzo ładnie ... i ciekawie ... tym bardziej, że "tam nas nie było" !

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.06.2010 12:12

RODZYN napisał(a):Ja także będę pilnie śledzić relację. Po raz pierwszy jako forumowicz a nie tylko gość.

W takim razie pozwalam sobie powitać (mam nadzieję, że nikt mi tego nie weźmie za złe) w imieniu gremium :)

mariusz-w napisał(a):Proszę nie generalizować !!! ... to zależy od jednostki, nie od .... ! :wink:

Akurat tutaj generalizowanie było na miejscu, gdyż mówiłem o statystyce.
A że niektórzy zostają ze mną - to wiem. :)

mariusz-w napisał(a):Bardzo ładnie ... i ciekawie ... tym bardziej, że "tam nas nie było" !

Wiesz, u mnie zawsze na zasadzie mini-maxu. ;)
W tej relacji nawet jeszcze mniej opisów przewiduję, zakładając że wiele nowego pokazać nie będę potrafił. Jeśli jednak uda mi się coś do tej pory niezbyt znanego przedstawić - cała przyjemność po mojej stronie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone