Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trochę na wyspie trochę na lądzie 2012

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 24.02.2013 18:15

W Vinisce mieliśmy bardzo fajne warunki lokalowe mieszkaliśmy tutaj: http://www.apartamentychorwacja.pl/apar ... lic/5804#c
Oprócz tego mama właścicieli, bardzo miła starsza pani hodowała kozę. Codziennie wieczorem przynosiła dla naszych dzieciaków mleko prosto od kozy.

A koza wyglądała tak

Obrazek

Inną atrakcją były drzewa figowe, z których mogliśmy zrywać do woli tych owoców, a właśnie sierpień to czas ich dojrzewania, więc były słodkie i soczyste. Swoją drogą pierwszy raz świeżą figę jadłem właśnie w Chorwacji i bardzo polubiłem te owoce. W hipermarketach można kupić odmianę fioletowych, ale te smakiem i słodkością nie mogą równać się świeżym figom prosto z chorwackiego drzewa. Niestety są mało trwałe i wytrzymałe na podróż. Po powrocie do kraju nie nadawały się już do spożycia. Podpatrzyłem, że gospodyni zbierała te dojrzałe, czyli już takie lekko pożółkłe i w kartoniku suszyła na słońcu. Częstowała nas takimi suszonymi - pycha.

Obrazek

Oprócz koziego mleka i fig pod dostatkiem mieliśmy również migdały. W ogrodzie nieopodal rosło drzewo migdałowe a na nim i pod nim pełno migdałów. Fajnie jeść coś co u nas można kupić w marketach a tutaj wystarczy sięgnąć i zerwać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zadecydowaliśmy że dzisiaj wybieramy się do Primosten. Obraz z poprzedniego dnia ciągle pozostawał nam w pamięci, chcieliśmy więc dobrze odkryć to miejsce. Poza tym wzięliśmy sprzęt do kąpieli, wcześniej po drodze widzieliśmy sporo miejsc, które mogłyby sprostać naszym wymaganiom w tym zakresie

Jadąc już Jadranką zauważamy tablicę z kierunkowskazem na Sevid. Małżonka twierdziła, że gdzieś w Internecie oglądała zdjęcia tego miejsca i zrobiły na niej duże wrażenie. Skręciliśmy więc w lewo w kierunku na Sevid, aby przyjrzeć się jemu z bliska.

Do Sevid jedzie się podobnie jak do Vinisce, trzeba pokonać krętymi drogami górzysty odcinek oddzielający magistralę od wybrzeża, najpierw wspinając się a potem dość stromo zjeżdżając w dół.

Sama miejscowość nie leży bezpośrednio nad morzem, właściwej jej część turystyczna z domami wypoczynkowymi zlokalizowana jest na półwyspie. Widok faktycznie jest bardzo zachęcający. Jedziemy więc w dół, być może znaleźliśmy miejsce do plażowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża mnie osobiście odpowiadała, dzieci pewnie też by nie narzekały, żonę jednak denerwowały betonowe pomosty, co zadecydowało, że nie będzie to dobre miejsce. Trudno, ale jedziemy przecież do Primosten, a tam też widzieliśmy niezły kawał plaży. Jeszcze rzut oka na Sevid z bliska...

Obrazek

... i już wracamy na Jadrankę, żeby kierując się na północ dotrzeć do Primosten.

Jeszcze przed tabliczką informującą o nazwie miejscowości po lewej stronie jest fajny punkt widokowy przy którym wszyscy się zatrzymują, aby uwiecznić na zdjęciu Primosten, a wygląda to tak

Obrazek

Obrazek

Widoczek na prawdę cudny i robi, przynajmniej na mnie, ogromne wrażenie.

Primosten leży po części na półwyspie oraz w części przed groblą. Kiedyś była to wyspa na której w obronie przed Turkami schronili się mieszkańcy, jej nazwa to Gola Glava. Wyspę otoczono murami, a ze stałym lądem łączył ją most zwodzony, twierdzi się iż to właśnie stąd nazwa miejscowości. W XVIII w. gdy ustało zagrożenie atakami usypano groblę, przez co powstał półwysep. Mieszkańcy w dużej części zajmują się produkcją wina, a także rybołówstwem i produkcją oliwy. Winnice należące do Primosten, podobnie jak Starogradzko Polje wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście w letnim sezonie odbywają się wyścigi osłów jednak na miejscu pozostał tylko jeden, jak widać po wytartych uszach wdzięcznie pozuje do zdjęć.

Obrazek

Przed wejściem do starej części miasta napotykamy pozostałości murów obronnych

Obrazek

Wewnątrz wszystkie dróżki prowadzą do zlokalizowanego na szczycie kościoła

Obrazek

Schodzimy stroną północną i po drodze napotykamy stare elementy miasta i ukryte maleńkie warzywniki, gdzie rosną...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...tak to oczywiście bakłażany.

Jeszcze w innym miejscu napotykamy na roślinę, której wcześniej nigdzie nie widziałem, bardzo uroczy kwiatostan

Obrazek

I jeszcze mała kapliczka w parku miejskim

Obrazek

Kiedy ja z młodszym synkiem zwiedzaliśmy Primosten moja małżonka z pozostałą ekipą korzystała z kąpieli morskich i słonecznych. Obok bowiem znajduje się półwysep, który w całości tworzy plażę miejską.

Nam bardziej przypadła ta część od strony zachodniej. Wadą tego miejsca są ostre kamienie i dość mętna woda, o nurkowaniu z maską nie ma więc mowy, ale całość wygląda dość zachęcająco. Wyczytałem w przewodnikach, że plaża w Primosten uznawana jest za bardzo atrakcyjną i znajduje się na 10 miejscu wśród chorwackich kurortów. Oczywiście tego typu oceny są bardzo subiektywne i najlepiej jak każdy dokona jej osobiście.

Obrazek

Obrazek

Dla zainteresowanych tą okolicą polecałbym właśnie Primosten. Atrakcyjne miasteczko, bardzo urokliwe, z dużą plażą. Wieczorkiem można zabawić się w jakimś klubie, próbując świetnego w tych okolicach wina, a w dzień wygrzewać na słońcu.
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 24.02.2013 19:48

Ładnie i cieplutko tu u Ciebie!

A Sevid to nie tylko pomosty i betony...

Obrazek

Ta plażyczka jest w zatoczce pomiędzy dwoma cyplami.
Piękny widok na otwarte morze :D i często wieeeelkie fale!

Pozdrawiam i czekam na cd. :D
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 24.02.2013 19:59

Cześć Basiulinek - faktycznie bardzo fajna plażyczka. Jak masz jakiś bliższy namiar np. na apartament przy tej plaży to zapodaj.

Mam jeszcze pytanka, jakie tam kamyki (ostre, czy obłe) i drugie czy są tam jakieś sklepiki, czy knajpki, bo ja odniosłem wrażenie, że tylko domki wypoczynkowe.
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 24.02.2013 20:06

Byliśmy tam w 2010 roku. Wtedy był jeden sklepik,ale dobrze zaopatrzony,dwie knajpki...
Znajomi jeżdżą tam już od paru lat - zrobię wywiad i zapodam najświeższe informacje :)

Parę adresów mogę Ci podesłać. Odezwij się na skrzynkę.
A w Sevid wszędzie jest blisko...... :wink:
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 24.02.2013 21:45

Pięęękne zdjęcia... 8O
Podglądam od jakiegoś czasu, dziś dotarłam do kuńca, więc daję znać, że też tu jestem :oczko_usmiech:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 24.02.2013 22:40

Dziękuję Anai za zainteresowanie.

Twoje ujęcia też są niczego sobie - bardzo spodobało mi się to: "Kapliczka czy cuś..."
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 02.03.2013 19:21

Oj coś dawno mnie tu nie było, a czas już zakończyć tę wyprawę.

Z uwagi, że to niedaleko, nie mogliśmy sobie odpuścić wizyty w Trogirze, tym bardziej że to miasto bardzo przypadło nam do gustu.

Pojechaliśmy więc na lody i jakieś zakupy w na ryneczku.

Z tego miasta jest już tyle zdjęć, że ja ograniczę się do minimum

Najpierw ryneczek, jeden z większych w tych okolicach, jak nie największy

Obrazek



A na ryneczku...

Obrazek


Po ryneczku lody, nie trzeba chyba wspominać, że Chorwackie gałki są inne niż nasze :D
Ooo.... i przy okazji ktoś mi zdjęcie zrobił

Obrazek

Po lodach spacer ciasnymi uliczkami Trogiru, w tym dniu trochę umuzykalnionymi

Obrazek

Obrazek

Po spacerku musiałem jeszcze zaliczyć targ rybny, chciałem coś wybrać na kolacyjkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po powrocie koniecznie plażowanie.
Znaleźliśmy swoje miejsce i nie było to w Vinisce. Okazało się, że Marina ma bardzo fajną plażę z wodą w naszym ulubionym kolorze.

Siedzieliśmy więc sobie na leżaczkach pod parasolem chłodząc się...

Obrazek

Miejsce było bardzo dobre :lol: :lol: w pierwszej linii brzegowej z widokiem na kąpiącą się trzódkę :wink:

Obrazek


I tak sobie spędzaliśmy ostatnie chwile urlopu, zastanawiając się, gdzieby tu wybrać się za rok :papa: :papa: :papa:
krispinus
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krispinus » 02.03.2013 21:39

Twoja relacja i Andrzeja "z Jagodnej", chyba już ostatecznie nas przekonały do Hvaru, choć nie braliśmy w ogóle wysp (na dłuższy pobyt) pod uwagę przy planowaniu.
Nie myśleliśmy też o dzieleniu pobytu na wyspę/ląd.

Skutecznie przekonujesz (przynajmniej mnie), że taki wariant ma sens. :!:

Jeszcze do tego wybrałeś TEN skrawek wybrzeża, który od dawna analizuję....

Jak dla mnie pomysł na wakacje super, relacja, zdjęcia ekstra.

Dzięki. :D
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 02.03.2013 23:03

Cieszę się, że mogłem ci pomóc. Życzę udanego wypoczynku :hut:
zibi.s
Cromaniak
Posty: 2111
Dołączył(a): 01.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibi.s » 03.03.2013 18:04

Jak dla mnie pomysł na wakacje super, relacja, zdjęcia ekstra.

Zgadzam się w 100 procentach. Szkoda, że nie miałeś dłuższego urlopu. :(
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 03.03.2013 22:52

Co do urlopu to najchętniej przez cały rok, ale...

Każdy kto nie może usiedzieć w jednym miejscu i lubi się poszwędać, powinien rozważyć pomysł pobytu np. w dwóch regionach. Ile można wtedy pooglądać...
Jerzy 22
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 17.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jerzy 22 » 10.03.2013 17:59

Czytajac Pana wspomnienia z Chorwacji przypominaja sie moje coroczne wyjazdy na urlop w tamte strony w latach 2000 - 2007 . Zdjecia sa fantastyczne dziekujemy za mile wspomnienia.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.03.2013 08:44

Zajrzałam do relacji, bo kojarzyłam Cię z działu Foto z bardzo dobrych zdjęć.
Oczywiście się nie zawiodłam. Dziękuję za miły poranek przy kawie.

Pozdrawiam.
mamma
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 19.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mamma » 11.03.2013 09:48

Świetna relacja, piękne zdjęcia, cudowne ujęcie mostków we Vr Boskiej:) W Sevidzie są też plaże z drobnymi kamyczkami, byliśmy tam kilka razy.Pozdrawiam
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 12.03.2013 17:25

Miejsca mniej lub bardziej znane, miło popatrzeć, aż ciepło się robi :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Trochę na wyspie trochę na lądzie 2012 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone