Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szybenik, Trogir, Split - Miłość, złość i zauroczenie :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
czornyj_bumer
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 10.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czornyj_bumer » 10.01.2016 17:06

Witam! Bardzo spodobała mi się Twoja relacja! Musiałem specjalnie założyć konto, wcześniej przeglądałem forum jako gość. Chciałem napisać do Ciebie PW i poprosić o namiar na kwaterę w Szybeniku ale nie mogę ze względu na mały staż na forum :(
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 10.01.2016 23:24

czornyj_bumer napisał(a):Witam! Bardzo spodobała mi się Twoja relacja! Musiałem specjalnie założyć konto, wcześniej przeglądałem forum jako gość. Chciałem napisać do Ciebie PW i poprosić o namiar na kwaterę w Szybeniku ale nie mogę ze względu na mały staż na forum :(


Cieszę się, że podoba ci się moja relacja, właśnie wysłałam priv z namiarami na nocleg w Szybeniku, jutro zapraszam na kolejny post o jaskini w Kotlenicach.

Akt. Post o Kotlenicach pojawi się 12.01 przepraszam za opóźnienie, ale nie miałam dziś dostępu do dysku ze zdjęciami.
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 12.01.2016 22:29

Nasz przedostatnia wycieczka do jaskini w Kotlenicach !

1.jpg


Spilja Vranjaca to jaskinia odkryta przez dziadka osoby, która obecnie oprowadza po jaskini, a raczej wprowadza nas w temat, bo jaskinię zwiedzamy sami. Jaskinia była odkryta zupełnie przypadkiem przez dziadka, później odziedziczona przez ojca mężczyzny, a obecnie opiekę nad nią przejął kolejny syn, który opowiadał nam jej historię. Jaskinia była oczyszczana i przygotowywana dla turystów przez lata . W środku mamy bezpieczne schody w dół, oświetloną trasę i bezpieczne barierki.

2.jpg


W jaskini jest chłodno także obowiązkowo weźcie cienkie kurtki lub ciepłe bluzy. Całą jaskinie zwiedza się ok 20-35 min, na tyle pozwala nam temperatura :)

3.JPG


Z okolic Splitu do jaskini nie jest daleko, prowadzi do niej całkiem prosta droga, po drodze znajdują się drogowskazy. Pod sam koniec trasy trzeba wjechać do małej wsi , a później kierować się polną drogą w stronę łąki. Tam można zostawić auto i przejść się 10 minutowym spacerkiem do samej jaskini.

4.JPG


Jaskinie zwiedzamy indywidualnie, trafiamy idealnie. Nie ma nikogo prócz nas , także spokojnie możemy nacieszyć się pięknem tego miejsca. Dopiero po 20 minutach zjawiają się nowi turyści.

5.JPG


Miejsce jest po prostu bajeczne, być tam to pozycja obowiązkowa! O jaskini dowiedzieliśmy się właśnie z tego forum. Nie byliśmy przekonani czy wywrze na nas jakieś wrażenie, bo z początku wszystko wygląda niewinnie, lecz po kilku minutach marzysz tylko o tym aby podziwiać jej piękno jak najdłużej.

20150812113825.jpg


Ze wszystkich wycieczek jaskinia Spilja Vranjaca zrobiła na mnie najlepsze wrażenie, zdjęcia nawet w połowie nie oddają jej uroku.
W jaskini nie wolno używać fleszy, także nasz słaby aparat nie zrobił tak pięknych zdjęć. Podrzucam jednak link do informacji o atrakcji, tam jest o wiele więcej zdjęć : bit.ly/1TT9wzs

20150812111451.jpg

20150812111742.jpg

20150812112143.jpg


Nie pamiętam do końca już ceny za wejście ale w okolicach 20-30zł /os.

20150812112222.jpg

20150812112822.jpg

SDC18457.JPG


Stokrotnie polecamy jaskinię tym co jeszcze nie mieli okazję jej zwiedzać. Nie zawiedziecie się!

Warto dodać , że pan opiekujący się jaskinią jest bardzo sympatyczny i chętny do opowieści o tym miejscu :) Miło było go słuchać !
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.01.2016 21:12

Sympatyczna relacja :). Widoki ze wzgórza Marjan pierwsza klasa!
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 19.01.2016 13:03

Ostatniego dnia pobytu w Chorwacji wybraliśmy się na wycieczkę do Solin/Salona - ruiny miasta obok Splitu.
To jedyna według nas w pełni nieudana wycieczka, na którą żałowaliśmy wydanych pieniędzy. Solin to ruiny miasta położone na dość rozległym terenie , bilety kosztowały nas w okolicach 25zł /os. Kierując się na Salonę mieliśmy wizję zamkniętego terenu z dużą ilością ruin położonych blisko siebie, aby można było swobodnie się miedzy nimi poruszać wyznaczoną trasą.

SDC18461.JPG


Na miejscu jednak napotkaliśmy ogromny teren gdzie w wielu miejscach znajdowały się ruiny cmentarza, kościoła, domów, itd. Od różnych miejsc dzieliło nas czasem kilkanaście minut spaceru między polami i pustymi łąkami ( dosłownie ) w dość dużym upale, w pełnym słońcu bez grama cienia.

SDC18465.JPG


Męczące spacery w takim upale i zero radości z odkrywania ruin sprawiło, że po godzinie mieliśmy dość i wróciliśmy do apartamentu.

Same riuny może i mają historię i dla architektów czy historyków to z pewnością ważne do obejrzenia miejsce, lecz dla typowego turysty może okazać się po prostu bezcelowe.

SDC18468.JPG


Ruiny są , ale w wielu miejscach daleko od drogi trzeba zejść i krążyć między skałami kilometrami ! Słabe oznaczenia drogi, ledwo widoczne kierunkowskazy, droga do amfiteatru zajęła nam z dobre 25 min. Po drodze nie napotkaliśmy na nic interesującego, kamienie wszędzie kamienie i upał. Niestety w tym wypadku nie trafiliśmy w gusta :)

Jedynym ciekawym widokiem był sam amfiteatr, ale byliśmy już tak zmęczeni tym spacerem wśród zarośli, że nawet do niego nie weszliśmy aby przyjrzeć się mu bliżej.

SDC18470.JPG


Co najbardziej mnie rozbawiło ? Fakt, że amfiteatr leżał przy osiedlu gdzie mieszkali ludzie i mieli spokojnie do niego dostęp. Także taka otwarta turystyczna atrakcja , za którą kilka kilometrów dalej my płacimy niemal 30zł :P

SDC18471.JPG


Ktoś z czytelników mojej relacji był w Salonie? Może macie nieco inne odczucia co do tej wycieczki.

To już ostatnia wycieczka, także następny post będzie podsumowaniem wyjazdu i podziękowaniem za uczestnictwo w relacji. Do jutra!
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 19.01.2016 13:04

Krzychooo napisał(a):Sympatyczna relacja :). Widoki ze wzgórza Marjan pierwsza klasa!


Dzięki ! Warto było się tam wdrapać:)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 19.01.2016 15:53

Ja planowałam w tym roku odwiedzic Salonę, ale po Twojej relacji chyba jednak sobie ją odpuścimy na rzecz jakiegoś ciekawszego miejsca. Zastanowię się nad tym poważnie :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.01.2016 16:22

Na forum jest kilka relacji, w których jest opisany spacer po wykopaliskach i jest tam informacja o konieczności przejścia. W sumie na kilka relacji to chyba jesteś jedyną osoba, która stanowczo jest niezadowolona z przyjazdu w to miejsce. Na terenie wykopalisk jest także muzeum.
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 19.01.2016 17:21

piekara114 napisał(a):Na forum jest kilka relacji, w których jest opisany spacer po wykopaliskach i jest tam informacja o konieczności przejścia. W sumie na kilka relacji to chyba jesteś jedyną osoba, która stanowczo jest niezadowolona z przyjazdu w to miejsce. Na terenie wykopalisk jest także muzeum.


Byliśmy w muzeum jest połączone ze sklepikiem z pamiątkami, ale to mały budynek, w którym też za wiele nie ma. Główną rolę grała tutaj z pewnością pogoda. Upał i brak cienia.
Każdy człowiek wybiera swoje ulubione miejsca, dla nas po prostu Salona była miejscem całkowicie niespasowanym. Co nie znaczy , że dla innego turysty nie będzie świetną wycieczką.
gruby_r
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 126
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) gruby_r » 21.01.2016 12:16

Super lektura, dodatkowo bardzo się przyda.
Apartament w Brodaricy już zaklepany, o plany na pobyt nie muszę się martwić. Gotowy skrypt powyżej;)
Dzięki za relację!!!!!!!!!!!
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 21.01.2016 16:48

gruby_r napisał(a):Super lektura, dodatkowo bardzo się przyda.
Apartament w Brodaricy już zaklepany, o plany na pobyt nie muszę się martwić. Gotowy skrypt powyżej;)
Dzięki za relację!!!!!!!!!!!


Bardzo się cieszę, że nasza wycieczka będzie mogła być kontynuowana przez kolejne osoby:)
Dziękuję za miłe słowa!
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 21.01.2016 19:45

Żegnamy już Chorwację i wracamy do domu...mijamy bramki i mkniemy z powrotem na Kłodzko :)
SDC18483.JPG

Droga powrotna nie była nam straszna, napotkaliśmy wypadek na drodze , który spowodował korek, także jedynie godzinę jechaliśmy w żółwim tempie.
Z pewnością do Chorwacji jeszcze wrócimy, bo mamy do niej sentyment, a jeszcze sporo miejsc do zobaczenia:). Obecnie mamy w głowie jeszcze odwiedziny Szkocji, Chin, Korei i Wysp Kanaryjskich także plany na długie lata, a co z nich wyjdzie zobaczymy !

Podsumowując naszą wycieczkę z pewnością Zakochaliśmy się w Szybeniku i kiedyś ponownie chciałabym do niego wrócić, bo pierwsza miłość jak to mówią nie rdzewieje. Na pewno chciałabym dać większą szansę mieście Split, bo uznaliśmy, że zbyt mało mieliśmy czasu na jego odkrycie.
Największe wrażenie zrobiła na nas wycieczka do Jaskini w Kotlenicach, a także wejście na punkt widokowy w Splicie ( wzgórze Marjan ).
Najbardziej żałujemy wydania pieniędzy na twierdzę w Trogirze i wycieczkę do Salony, ale i te wyjazdy dały nam masę wspomnień i być może pomogą następnym turystom z tego forum w podjęciu decyzji o zwiedzaniu danych miejsc.

Tęsknimy za serem i dojrzewającą szynką, w połączeniu z aromatycznym winem...:)

Cieszymy się, że mogliśmy przekazać wam garść naszych wspomnień i doświadczeń z wakacji !

Dziękujemy za obecność, miłe komentarze i przeżywanie z nami ponownie wycieczek. Teraz nie tylko wy, ale również my sami będziemy mogli czytać relację kiedy tylko będziemy chcieli na nowo przeżyć przygody z ubiegłorocznych wakacji.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotycząc naszego wyjazdu.

Wielkie podziękowania należą się także ekipie z cro.pl za stworzenie tej wspaniałej strony, gdzie wszyscy cro maniacy mogą się spotkać i wzajemnie pomóc sobie w ustalaniu szczegółów podróży i nie tylko!

Do następnego!

SDC18318.JPG


Monika i Kamil
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1379
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 27.01.2016 00:10

Szkoda, że dopiero dziś trafiłem na Twoją relację. Nas też Szybenik zauroczył choć spędziliśmy w nim ledwie jedno popołudnie pod koniec urlopu. Byliśmy blisko bo w Tribunj. Widzę, że sporo nas ominęło, tym bardziej że jestem fanem Gry o Tron. O jaskini nawet nie wiedziałem. Trafialiśmy w podobnje miejsca: Trogir, Split, Knin, Szybenik, Krka. Mamy podobne odczucia: zaniedbana Twierdza w Trogirze kontrastowała z pięknym Trogirem czy z wyremontowaną Twierdzą w Szybeniku. Zachwycająca twierdza w Kninie z miłą obsługą, tanimi biletami i tanimi smacznymi posiłkami. Pękający w szwach Split. Ponieważ moim konikiem jest starożytność chciałem zobaczyć ruiny Salony ale ostatecznie tam nie dotarliśmy. Twoja relacja mnie nie zniechęciła ale teraz już wiem, że rodzinę na czas zwiedzania najlepiej zostawić na plaży a z sobą wziąć spory zapas wody :D

Pozdrawiam.
Onlyhope
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 12.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Onlyhope » 27.01.2016 21:46

Dawigs napisał(a):Szkoda, że dopiero dziś trafiłem na Twoją relację. Nas też Szybenik zauroczył choć spędziliśmy w nim ledwie jedno popołudnie pod koniec urlopu. Byliśmy blisko bo w Tribunj. Widzę, że sporo nas ominęło, tym bardziej że jestem fanem Gry o Tron. O jaskini nawet nie wiedziałem. Trafialiśmy w podobnje miejsca: Trogir, Split, Knin, Szybenik, Krka. Mamy podobne odczucia: zaniedbana Twierdza w Trogirze kontrastowała z pięknym Trogirem czy z wyremontowaną Twierdzą w Szybeniku. Zachwycająca twierdza w Kninie z miłą obsługą, tanimi biletami i tanimi smacznymi posiłkami. Pękający w szwach Split. Ponieważ moim konikiem jest starożytność chciałem zobaczyć ruiny Salony ale ostatecznie tam nie dotarliśmy. Twoja relacja mnie nie zniechęciła ale teraz już wiem, że rodzinę na czas zwiedzania najlepiej zostawić na plaży a z sobą wziąć spory zapas wody :D

Pozdrawiam.


Zachęcam ponownie odwiedzić Szybenik i twierdze gdzie kręcono epizod z Gry o Tron, robi wrażenie:) . Jaskinia, to miejsce, które pozwala w pełni cieszyć się ciszą i otaczającym pięknem. Przez te kilkanaście minut kiedy byliśmy wewnątrz mogłam naprawdę się odprężyć i wyciszyć.Do Salony koniecznie trzeba zabrać zapas wody i poświęcić przynajmniej 3h na spacer między ruinami miasta.
katmik90
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 16.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) katmik90 » 08.03.2016 14:51

Dziękuję za relację, na pewno będę się kierowała Twoimi doświadczeniami wybierając się w tym roku na mój urlop :) jeśli można prosiłabym o namiary na apartament adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych urlopów w CROLANDII oraz kolejnych wspaniałych relacji!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Szybenik, Trogir, Split - Miłość, złość i zauroczenie :) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone