Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.01.2016 00:10

02.01 - Ostrów Tumski - Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Gotycka katedra św. Jana Chrzciciela jest czwartą świątynią jaka stanęła w tym miejscu. Pierwszy kościół wybudowano już w latach 983-988. Po ustanowieniu we Wrocławiu biskupstwa w 1000 roku zastąpiono go większą budowlą trójnawową. Przetrwała ona do roku 1038, kiedy to została zniszczona w czasie najazdu księcia czeskiego Brzetysława I. Na jej gruzach w 1158 roku rozpoczęto budowę nowej, kamiennej świątyni w stylu wczesnoromańskim. Również ta budowla nie miała szczęścia - po najeździe Mongołów została rozebrana, a w jej miejscu w 1244 roku z inicjatywy biskupa Tomasza I rozpoczęto budowę obecnej gotyckiej katedry z cegły i kamienia.

Obrazek


Budowa przebiegała etapami. W latach 1244-1272 wzniesiono prezbiterium z obejściem i dwoma wieżami od wschodu.
w I połowie XIV w. rozbudowę kontynuowali biskupi Henryk z Wierzbnej i Nanker. Wznieśli oni korpus nawy, 2-wieżową fasadę i dolne partie wież zachodnich. Budowę zakończył bp Przesław z Pogorzeli fundując zakrystię i kaplicę mariacką w szczycie obejścia. W XV w. wbudowano między przypory 14 kaplic bocznych oraz dobudowano wyższe kondygnacje północno-zachodniej wieży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Portyk zachodni, przez który prowadzi wejście główne do katedry, zyskał tak bogatą formę w latach 1465-1468. Wykorzystano przy tym fragmenty kolumn i rzeźby z XII i XIII w., również z poprzednich świątyń. Wśród kamiennych rzeźb znajdują się wizerunki Matki Bożej, św. Pawła i św. Grzegorza oraz patronów Śląska i Czech.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przez stulecia katedrę parokrotnie nawiedzały pożary powodując znaczne zniszczenia (największe w 1540, 1632-1635, 1759). Żadnych nie da się jednak porównać z tymi, jakie przyniosła katedrze II wojna światowa. W wyniku bombardowań Festung Breslau w 1945 aż 70% budowli uległo zniszczeniu. Zawaliły się dachy, hełmy wież, sklepienia nawy głównej, część sklepień naw bocznych. Skala zniszczeń była tak duża, że pojawiły się nawet głosy by katedry nie odbudowywać, ale zachować w ruinie ku przestrodze.

Obrazek

Obrazek

(źródło zdjęć: dolny-slask.org.pl)


Odbudowa trwała w sumie niemal pół wieku, chociaż zasadnicze prace ukończono już w 1951 i prymas Polski Stefan Wyszyński dokonał ponownego poświęcenia archikatedry.
W 1951 roku przystąpiono też do budowy organów katedralnych. Wykorzystano do tego celu organy znajdujące się w Hali Stulecia i organy z protestanckiego kościoła Gustawa Adolfa na Sępolnie. Dziś organy w archikatedrze mają 151 głosów i pod tym względem są największymi w Polsce.
Dopiero w sierpniu 1991 roku wieże katedry zyskały nowe, stylizowane na gotyckie hełmy. Od tamtej pory obie wieże mają po ok. 97 m wysokości.


Wchodzimy do środka.

Obrazek


W Katedrze znajduje się 20 kaplic. Najwspanialsze z nich to gotycka kaplica Mariacka, oraz barokowe św. Elżbiety i Bożego Ciała zwana też Elektorską.
Obie barokowe kaplice od conajmniej roku można zwiedzać, ale mam wrażenie, że ciągle niewiele osób o tej możliwości wie.
Po uiszczeniu ofiary w wysokości 4 zł można przejść przez kratę w prawej nawie kościoła. Kupujemy cegiełki i wchodzimy w mroczne obejście.

Obrazek


Mijamy wejście do zakrystii, które zdobi portal ze sceną ścięcia Jana Chrzciciela. Jest to ponoć pierwszy renesansowy portal jaki powstał na Śląsku (1517 r.)

Obrazek

Obrazek


Korzystamy z możliwości zajrzenia do prezbiterium.
Ołtarz to późnogotycki tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z 1522 r. Przywieziono go do katedry z kościoła w Lubinie. Powyżej znajduje się figura Madonny, po jej bokach stoją rzeźby świętych: Jadwigi, Krzysztofa oraz Jana Chrzciciela.

Obrazek


Piękne dębowe stalle z XVII w. pochodzą z kościoła św. Wincentego na pl. Nankiera.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Dochodzimy do miejsca, gdzie jak zgrabnie ujęto w jednym z przewodników, gotyk spotyka się z barokiem.
Wstępu do gotyckiej kaplicy Mariackiej broni niestety krata, zaglądamy więc do przylegających do niej z obu stron kaplic z okresu baroku.

Obrazek


Kaplica św. Elżbiety ufundowana została pod koniec XVII w. (1680-1686) przez kardynała Fryderyka von Hessen jako wyraz czci dla św. Elżbiety Węgierskiej, której był krewnym. Zaprojektowali ją światowej sławy artyści włoskiego baroku, Giacomo Scianzi i Domenico Guidi. Kaplica jest również miejscem spoczynku kardynała - jego sanktuarium i mauzoleum.
W środku bogato :D . Ściany pokrywa szaroniebieski marmur, marmurowa jest również posadzka. Rzeźby do wystroju kaplicy, w większości z białego marmuru karraryjskiego, zamówiono w Rzymie, a popiersie kardynała - fundatora kaplicy wykonane zostało w warsztacie samego Giovanni Lorenzo Berniniego.
Na zdobienia kaplicy zużyto ok. 2 kg czystego złota.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kaplica Bożego Ciała (Elektorska) ufundowana została przez biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburg. Zbudowano ją wg projektu architekta wiedeńskiego Jana Bernarda Fischera von Erlach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szkoda, że pozostałe kaplice nie są chociaż punktowo oświetlone :( . W słabym świetle trudno dostrzec jakiekolwiek detale :? .

Obrazek

Obrazek



Powoli kierujemy się do wyjścia.
Uwagę zwracają jeszcze dobrze zachowane malowidła ścienne, zwłaszcza Męczeństwo św. Urszuli i jej towarzyszy z 1506 r. oraz liczne nagrobki i epitafia z okresu od XIV do XVIII w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W następnym odcinku wjedziemy na wieżę archikatedry i z góry popatrzymy na Ostrów Tumski i całe miasto 8) .

:papa:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.01.2016 00:34

Wstrząsające są te zdjęcia pokazujące ogrom wojennych zniszczeń :( . Dzieła z pracowni Berniniego we wrocławskiej katedrze 8O , ech jakże ciekawie to wszystko opisujesz :!:
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 12:23

Jolanta M napisał(a):i rząd platanów nad Odrą...

8O
Tak myślę i myślę i za nic nie wiem gdzie to...
Bardziej nad fosą :)

marze_na napisał(a):Piękne dębowe stalle z XVII w.

Nie wiedziałem, że są podświetlane 8O , dawno nie byłem w Katedrze :roll:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 22.01.2016 16:21

Pięknie!!! 8) :D

marze_na napisał(a):Skala zniszczeń była tak duża, że pojawiły się nawet głosy by katedry nie odbudowywać, ale zachować w ruinie ku przestrodze.

Zachować w ruinie ku przestrodze... To samo mówiono o bazylice św. Katarzyny w Braniewie, o której niedawno pisał Kulka w swojej relacji. Dokładnie ten sam zwrot. Dopiero w 1979 roku diecezja ją odzyskała i można było zacząć odbudowę. Sporo lat stał taki... kikut. Pewnie więcej jest na naszych ziemiach takich historii... Dobrze, że tak ich nie zostawiono...

kulka53 napisał(a):
Jolanta M napisał(a):i rząd platanów nad Odrą...

8O
Tak myślę i myślę i za nic nie wiem gdzie to...
Bardziej nad fosą :)

Eeee... no... wiesz, te platany, z łuszczącą się korą i wiszącymi kulistymi owocami pamiętam jeszcze z ubiegłego tysiąclecia, kiedy każda wrocławska woda kojarzyła mi się z Odrą. :oops: :wink: W życiu bym tam nie trafiła, ale ten obraz mam w oczach. :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.01.2016 17:59

marze_na napisał(a):
Ten wątek będzie więc nieregularną relacją z naszych spacerów po Wrocławiu.



A Dolny Śląsk tez będzie? Bo nie wiem czy w Alpy jechać po Ironach czy zostać....
:smo:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.01.2016 18:42

marze_na napisał(a): Korzystamy z możliwości zajrzenia do prezbiterium.


Nigdy nie oglądałam katedry od tej strony, nawet :roll: nie wiedziałam, że czasem tak można.
Ostatnio edytowano 27.01.2016 22:50 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.01.2016 19:24

Pięknie pokazany Wrocław :hearts:

We Wrocławiu byłam tylko raz, wieki temu :(
Widzę, że powinnam wrócić..... jest tyle do zobaczenia :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 22:39

Jolanta M napisał(a):Pewnie więcej jest na naszych ziemiach takich historii... Dobrze, że tak ich nie zostawiono...


Niektóre zostawiono :roll:
Kościół św. Mikołaja w Głogowie

Los innych był może trochę odmienny, za to widać światełko w tunelu....
Najstarszy brzeski zabytek otrzymał nowy, dwuszczytowy dach w kształcie z XIV wieku.

dangol napisał(a):Nigdy nie oglądałam katedry od tej strony, nawet :roll: nie wiedziałam, że czasem tak można.

Kiedykolwiek bywałem w Katedrze, a dawniej bardzo często, ZAWSZE w prezbiterium właśnie, chyba że były jakieś większe uroczystości i było ono zajęte przez kleryków :roll:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.01.2016 01:57

tiwa napisał(a):Dzieła z pracowni Berniniego we wrocławskiej katedrze 8O

Też nie wiedziałam do czasu zajrzenia do tego wydawnictwa.
Dla Wrocławiofila pozycja obowiązkowa :wink: .


kulka53 napisał(a):
Jolanta M napisał(a):i rząd platanów nad Odrą...

8O
Tak myślę i myślę i za nic nie wiem gdzie to...
Bardziej nad fosą :)

Może tutaj?

Obrazek

Obrazek
Bulwar prof. Józefa Zwierzyckiego na dolny-slask.org.pl


Jolanta M napisał(a):Zachować w ruinie ku przestrodze... To samo mówiono o bazylice św. Katarzyny w Braniewie, o której niedawno pisał Kulka w swojej relacji. Dokładnie ten sam zwrot. Dopiero w 1979 roku diecezja ją odzyskała i można było zacząć odbudowę. Sporo lat stał taki... kikut. Pewnie więcej jest na naszych ziemiach takich historii... Dobrze, że tak ich nie zostawiono...

To samo zdanie przewija się w odniesieniu do kościoła NMP na Piasku, do którego niedługo dojdziemy.
Oba wrocławskie kościoły zaczęto odbudowywać bezpośrednio po wojnie. Przede wszystkim chyba z uwagi na fakt, że oba powstawały jeszcze w polskim Wrocławiu i świetnie pasowały to hasła odbudujmy piastowski Wrocław.

Bo to co wybudowano w niemieckim Breslau najchętniej zrównano by z ziemią, a z odzyskaną cegłę wysłano do stolicy :wink:


tony montana napisał(a):A Dolny Śląsk tez będzie? Bo nie wiem czy w Alpy jechać po Ironach czy zostać....
:smo:

Jak gdzieś uda nam się pojechać do lipca, to rozważę wstawienie tu niewrocławskiego odcinka :smo: .


dangol napisał(a):
marze_na napisał(a): Korzystamy z możliwości zajrzenia do prezbiterium.

Nigdy nie oglądałam katedry od tej strony, nawet :roll: nie wiedziałam, że czasem tak można.

Przy wejściu od prezbiterium strony wspomnianej zakrystii ustawione były słupki i sznur, które pozwalały na zrobienie dwóch kroków w głąb :D. Uznaliśmy, że skoro tak ładnie ogrodzone to chyba dla turystów 8) .


krakusowa napisał(a):We Wrocławiu byłam tylko raz, wieki temu :(

Jeśli wieki temu to dzisiaj mogłabyś już nic nie poznać :D .
W każdym razie zapraszamy ponownie 8) .


kulka53 napisał(a):Kiedykolwiek bywałem w Katedrze, a dawniej bardzo często, ZAWSZE w prezbiterium właśnie, chyba że były jakieś większe uroczystości i było ono zajęte przez kleryków :roll:

Na stronach katedry zapraszają na zwiedzanie pomiędzy mszami. W dni powszednie od 10 do 18, a w niedzielę od 14 do 16.

Ostatnimi laty bywaliśmy w katedrze w zasadzie tylko przy okazji uroczystości kościelnych. Nawet nie wiedziałam, że w końcu udostępniono do zwiedzania barokowe kaplice, bo jak sięgam pamięcią krata oddzielająca nawę zawsze był zamknięta.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2016 23:22

02.01. - Wieża Katedry św. Jana Chrzciciela

Wszystkie oficjalne źródła podają, że taras widokowy na wieży wrocławskiej katedry czynny jest od maja do października :? .
Tymczasem mamy styczeń, a winda niestrudzenie kursuje w górę i w dół, za każdym razem wypełniona spragnionym widoków towarzystwem. Wszystko zależy od dobrych chęci pana obsługującego windę. W ładny jesienny czy zimowy dzień jest spora szansa, że wieża będzie otwarta. Zaglądajcie i sprawdzajcie.

Bilety są w cenie 5 zł normalny i 4 zł ulgowy. Po przejściu kilkudziesięciu krętych schodków wieży resztę trasy pokonujemy już windą, która wiezie nas na wysokość ok. 60 m.

Obrazek

Obrazek



Patrzymy w cztery strony świata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wzrok zdecydowanie najbardziej przykuwa jednak bryła kościoła św. Krzyża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Lokalizujemy najbardziej charakterystyczne punkty w krajobrazie miasta.


Most Grunwaldzki, a w jego tle wieża ciśnień przy ul. Na Grobli, gdzie mieści się najnowsza atrakcja Wrocławia - Hydropolis.
(jeszcze nie byliśmy, ale jak już nam się uda wystawę obejrzeć na pewno pojawi się w relacji)

Obrazek

Obrazek


Sedesowce przy placu Grunwaldzkim aktualnie przechodzą remont.

Obrazek

Obrazek



Sky Tower, najwyższy budynek w Polsce w kategorii wysokość do dachu (206 m) i najwyższy punkt widokowy w mieście.

Obrazek



Kościół p.w. św. Jakuba i św. Wincentego (obecnie katedra greckokatolicka) wraz z przyległym klasztorem (obecnie wydział filologiczny UWr), ufundowane ok. 1240 roku przez Henryka Pobożnego dla franciszkanów przybyłych do Wrocławia z Pragi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W ich tle kościół garnizonowy - Bazylika pw. św. Elżbiety Węgierskiej, której wieża także zaparasza na taras widokowy.

Obrazek



Wieża ratuszowa.

Obrazek



Most Piaskowy i ulica Grodzka prowadząca do Ossolineum, gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego i barokowego kościoła Imienia Jezus (1689-1698).
Grodzką wzdłuż Odry prowadzi mój ulubiony deptak spacerowy :hearts: .

Obrazek

Obrazek



Gotycki kościół św. Marii Magdaleny, obecnie katedra Kościoła Polskokatolickiego. Mostek Pokutnic łączący wieże kościoła, to kolejny punkt widokowy we Wrocławiu.

Obrazek



Panorama Racławicka, budynek Poczty Głównej i budowany w ich sąsiedztwie Hilton.

Obrazek

Obrazek



Elektrociepłownia i wrocławskie Nadodrze.

Obrazek

Obrazek



Wrocław w budowie :? . W miejscu dawnego dworca PKS rośnie kolejna galeria handlowa :evil: .

Obrazek



Na koniec zapowiedź kolejnego odcinka 8) .
Pójdziemy Katedralną do Mostu Tumskiego i dalej do kościoła NMP na Piasku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 03.02.2016 23:39 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.01.2016 23:46

Piękne widoki na przyprószone miasto :) Nigdy nie widziałam Wrocławia "pod śnieżną kołderką", a prezentuje się wyjątkowo uroczo :)
woj2nio
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 18.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) woj2nio » 25.01.2016 00:03

krakusowa napisał(a):Pięknie pokazany Wrocław :hearts:
We Wrocławiu byłam tylko raz, wieki temu :(

SKANDAL!!! :o

krakusowa napisał(a):Widzę, że powinnam wrócić..... jest tyle do zobaczenia :roll:

KONIECZNIE!!! ;)
woj2nio
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 18.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) woj2nio » 25.01.2016 00:07

maslinka napisał(a):Piękne widoki na przyprószone miasto :) Nigdy nie widziałam Wrocławia "pod śnieżną kołderką", a prezentuje się wyjątkowo uroczo :)


Nie ukrywam, że wolę "cieplejsze" klimaty... nawet w "moim" mieście ;)

... ale zimą też jest piękny ;) ... jak ZAWSZE! ;)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.01.2016 00:38

marze_na napisał(a):Panorama Racławicka, budynek Poczty Głównej i budowany w ich sąsiedztwie Hilton.
Obrazek

Z tyłu zaskakująco duża bryła hotelu "ibis Styles Wrocław Centrum"; trzonolinowiec przy nim taki malutki 8O .
Niezły bałagan na tym zdjęciu, a i wrocławski smog też widoczny :( .
pzdr. :wink:
Ostatnio edytowano 25.01.2016 00:43 przez tiwa, łącznie edytowano 1 raz
woj2nio
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 21
Dołączył(a): 18.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) woj2nio » 25.01.2016 00:43

tiwa napisał(a):Z tyłu zaskakująco duża bryła hotelu "ibis Styles Wrocłąw Centrum"; trzonolinowiec przy nim taki malutki 8O .
Niezły bałagan na tym zdjęciu, a i wrocławski smog też widoczny :( .
pzdr. :wink:


Nie będzie Kraków... "smogiem odstawał" ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spacerkiem po Wrocławiu - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone